Studentet.info
« 1 ... 101 102 103 (104) 105 106 107 ... 214 »
Lajme : Katėr profesorė do tė dėshmojnė nė prill
Kyqur 14-03-2007 14:00:00 (1896 Lexime)

Hapet procesi gjyqėsor i rastit "Zyberi"

TETOVĖ, 14 MARS- - Paratė e dėmshpėrblimit do t'i dedikoj pėr ndihma humanitare. Kjo ka qenė deklarata e profesor Miftar Zyberit, dhėnė tė hėnėn nė Gjykatėn Themelore tė Tetovės, ku ėshtė hapur procesi i gjykimit tė rrahjes sė tij, nė zyrėn e profesorėve tė Programit studimor tė fizkulturės, nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT).

Pėr skandalin, qė u shkaktua nė tetor tė vitit tė kaluar, nė bankėn e tė akuzuarve janė ulur Sali Emini, Ibrahim Dehari dhe Vullnet Ahmeti, qė tė tre kolegė tė profesor Miftarit, tė cilėt akuzohen se kanė ushtruar dhunė fizike ndaj kėtij tė fundit.

Mė shumė...

Lajme : USUSHT-ja misafir nė Konfrencen e ESIB-it
Kyqur 14-03-2007 13:20:00 (1539 Lexime)

Unioni i Studentėve tė USHT-sė mer pjesė nė konfrencėn Unioneve Evropiane studentore nė Berlin

Tetovė, 14 MARS- Nė organizim tė ESIB-sė, njė organizate tė madhe studentore evropiane, nga 15 deri mė 19 mars 2007, nė Berlin tė Gjermanisė, do tė mbahet Konferenca e 13-tė Evropiane e Unioneve tė Studentėve, ku pėr herė tė parė Maqedonia do tė pėrfaqėsohet me Unionin e Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, qė do tė jetė nė mesin e tė gjitha unioneve nacionale studentore evropiane.


Ky delegacion i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė, do tė pėrfaqėsohet nga kryetari Kushtrim Ahmeti dhe sekretari Korab Mushkola, ku pos pjesėmarrjes nė konferencė, do tė realizojė edhe disa takime tė rėndėsishme.

Mė shumė...

Lajme : Mbi 6.000 persona diplomuan vitin e kaluar nė universitetet nė Shkup dhe Manastir
Kyqur 12-03-2007 12:20:00 (1326 Lexime)

Mbi 6.000 persona diplomuan vitin e kaluar nė universitetet nė Shkup dhe Manastir

SHKUP, 12 MARS- jithsej 6213 persona u diplomuan nė universitetet "Shėn Qirili dhe Metodi" nė Shkup dhe "Shėn Klimenti i Ohrit" nė Manastir, nė vitin kalendarik 2006.

Kjo bėhet e ditur nė kumtesėn e sotme tė Entit shtetėror pėr statistikė, nė tė cilin pėrmendet se nga Universiteti i Evropės Juglindore nga Tetova dhe Universiteti Shtetėror i Tetovės nuk janė marrė raporte pėr studentėt e diplomuar nė vitin 2006.

Nė shkollat e lartė profesionale, shkallė e parė e fakulteteve (ish-shkalla e IV) dhe studimeve profesionale (programe tė reja), janė diplomuar 442 studentė.

Mė shumė...

Lajme : Dy kandidatė pėr rektor nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės
Kyqur 12-03-2007 11:30:00 (1812 Lexime)


Sadi Bexheti dhe Miftar Ziberi kandidatė pėr rektor nė USHT

TETOVĖ, 12 MARS- Kėshilli i Rektoratit propozi kandidaturat pėr Rektor tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti dhe prof. dr. Miftar Ziberi.

Tė dy kandidatėt pėr rektor, para anėtarėve tė Kėshillit tė Rektoratit shpalosėn shkurtimisht Propozim programet e tyre tė punės, duke nėnvizuar nė disa pika se pėr ēka do tė angazhohen nėse zgjedhen pėr rektor tė USHT-sė. Komisioni zgjedhor tre anėtarėsh pasi e vėrtetoi rregullsinė e kandidaturave, vendosi qė 12 anėtarėt e Kėshillit tė Rektoratit tė votojnė me vota tė fshehta pėr kandidatėt e mundshėm pėr rektor.

Mė shumė...

Intervista : Intervist me Dukagjin Pupovci Antar i Keshillit Drejtues ne UP
Kyqur 10-03-2007 16:50:00 (3426 Lexime)


Rektori nuk mund tė shkarkojė dekanėt


Nuk shoh ndonjė mundėsi ligjore qė rektori tė shkarkojė dekanin. Dekanėt zgjidhen dhe shkarkohen nga Senati i Universitetit. Flet Dukagjin Pupovci, anėtar i Kėshillit Drejtues tė Universitet tė Prishtinės.


Si i vlerėsoni veprimet e fundit tė rektorit Enver Hasani,siē janė shkarkimi i njė rektori dhe disa profesorėve tė tjerė?

Dukagjin Pupovci:
Pa hyrė nė motive tė shkarkimit, nuk shoh ndonjė mundėsi ligjore qė rektori tė shkarkojė dekanin. Dekanėt zgjidhen dhe shkarkohen nga Senati i Universitetit,
ndėrkohė qė shkarkimi bėhet me shumicė tė kualifikuar prej 2/3 tė anėtarėve tė Senatit. Mendoj se nė Universitet duhet t'i shmangemi leximit tė normave ligjore mes rreshtave, sidomos
nė ato raste kur korniza pėr veprim ėshtė qartė e definuar. Pėrsėri pa hyrė nė motive, rektori, si zyrtari mė i lartė menaxhues, ka tė drejtė tė iniciojė procedurė disiplinore ndaj stafit akademik dhe jo akademik, gjė tė cilėn e ka bėrė nė disa raste.

Mė shumė...

Intervista : Intervist me Rektorin e UP-sė Enver Hasani dhėnė Gazetės Express
Kyqur 10-03-2007 16:10:00 (3683 Lexime)


ASNJĖ KOMPROPMIS

Akuzat e Dukagjin Pupovcit ndaj rektorit Enver Hasani, ky i fundit i vlerėson si personale. Hasani thotė se ėshtė Pupovci me mish e shpirt ka qenė kundėr zgjedhjes sė tij pėr rektor. Asnjė kompromis me plagjiatorėt. Shkarkimin tim
dikush mund ta shohė vetėm nė ėndėrr. Flet Enver Hasani pėr gazeten Express.


Anėtarė tė Kėshillit Drejtues kanė thėnė se ju duhet t’i ktheni tė gjithė profesorėt e suspenduar? Do tė ndodhė kjo?

Enver Hasani:
Nuk ėshtė e vėrtetė. Ai nuk ėshtė qėndrimi i Kėshillit Drejtues, ky nuk ėshtė qėndrim i tyre. Aty ėshtė folur pėr kushtet, ėshtė formuar njė komision qė do t’i pėrcaktojė kushtet dhe rrethanat nė tė cilat mund tė bėhet shkarkimi i jashtėzakonshėm i dekanėve ose i menaxherėve tė tjerė brenda Rektoratit. Kjo ėshtė praktikė nė ēdo universitet civilizues, nė shtetet perėndimore, nuk ėshtė vetėm te ne dhe atė tė drejtė e kam unė si rektor nė bazė tė nenin 25 pika, 5 ku KD – ja duhet tė caktojė njė kuadėr. Kur dekani merr pjesė nė rrahje, nė ndonjė vepėr penale, kur e bllokon
procesin dhe nuk ėshtė nė gjendje tė menaxhojė si duhet. Pėr arsye menaxheriale, sepse dekanėt janė bartės tė mi imediatė, ata mė pėrgjigjen mua, sipas statutit.

Mė shumė...

Opinione : Sqarim pėr hajnat
Kyqur 10-03-2007 8:10:00 (1734 Lexime)

Sqarim pėr hajnat


Prishtinė, 9 MARS – Lajm i keq pėr plagjiatorėt. Ata qė kanė menduar se vjedhja e teksteve nga autorė tė huaj deri nė 70 pėr qind ėshtė e lejuar, kanė gabuar. Kėtė privilegj e gėzojnė vetėm vjedhėsit qė kanė kopjuar deri nė kėtė pėrqindje para vendimit tė Senatit tė Universitetit tė Prishtinės.

Qė nga ajo ditė, pėrsėri vlejnė ligjet ndėrkombėtare pėr plagjiaturėn. Pra, ai qė vjedh mė shumė se 15 % nga njė libėr dhe nuk e citon autorin, konsiderohet se ka bėrė plagjiat. Tash e tutje, vjedhėsit e kėtyre ditėve duhet tė marrin pėr bazė 15 pėrqindėshin e lejuar, ndryshe ēdo tejkalim i kėsaj pėrqindjeje do tė dėnohet nga komisioni i ngritur pėr kėtė ēėshtje nė Universitetin e Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : Ministri Pollo: Kemi vendosur qė kjo lėndė tė ketė koeficientin e lartė 1.3
Kyqur 10-03-2007 7:41:36 (1555 Lexime)

Maturantėt qė dinė anglisht, tė preferuar nė ēdo fakultet

TIRANĖ, 9 MARS - Tė dish anglisht nuk ėshtė mė domosdoshmėri tė ndjekėsh kurse private, apo tė fusėsh mik nė shkollė, qė mėsuesja tė caktojė nė grupin e anglishtes dhe jo tė rusishtes apo frėngjishtes. Shanset pėr ta mėsuar tashmė janė shumė herė mė tė mėdha. Projekti mė i fundit i Ministrisė sė Arsimit bėn tė mundur qė anglishtja tė nisė tė mėsohet qė nė klasė tė dytė fillore, por edhe tė privilegjojė ata qė janė 18 vjeē e qė e njohin kėtė gjuhė. Ky projekt ėshtė lanēuar dje nga ministri i Arsimit, Genc Pollo. Ai ka theksuar gjatė njė konference pėr shtyp, se "prioritet i qeverisė ėshtė qė shqiptarėt tė kenė njė zotėrim tė mirė tė gjuhės angleze, nė mėnyrė qė tė konkurrojnė nė tregun global tė punės".

Si e tillė, anglishtja do tė ketė koeficient maksimal 1.3 nė konkursin e pranimit nė shkollė tė lartė, nė tė gjitha fakultetet qofshin tė profilit shoqėror apo natyror. Po kėshtu, gjatė kėtij viti do tė rritet numri i mėsuesve tė anglishtes nė shkollat e arsimit tė mesėm dhe atij 9-vjeēar, si dhe ėshtė propozuar rritja e pagave pėr tė gjithė ata arsimtarė qė japin mėsim lėndėn e anglishtes.

Mė shumė...

Lajme : PTK ndanė 69 bursa pėr studentė tė dalluar tė UP-sė
Kyqur 09-03-2007 14:13:15 (2260 Lexime)

PTK ndanė 69 bursa pėr studentė tė dalluar tė UP-sė

PRISHTINĖ, 9 MARS- Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės, nė kuadėr tė nismės pėr mbėshtetje tė “Mendjes mė tė zgjuar”, ndau tė premten 69 bursa, secila nė vlerė prej 900 eurosh, pėr studentė mė tė dalluar tė Universitetit tė Prishtinės.

Zyra e Informimit e PTK-sė njoftoi se 69 studentė tė Universitetit tė Prishtinės, kanė nėnshkruar njė kontratė me PTK-nė, me tė cilėn ata marrin njė shumė prej 900 euro si mbėshtetje dhe pėrkrahje gjatė kėtij viti akademik. Lista e pėrfituesve tė bursės ėshtė pėrpiluar nga Rektorati i Universiteti i Prishtinės dhe kriter bazė ishte suksesi i studentėve.


Opinione : OPINION
Kyqur 09-03-2007 13:00:00 (1597 Lexime)


“Ujkun, jo gjurmėn!”

Nga: Aleksandėr Kocani

Ka vite qė nė procedurėn e gjykimit dhe vendosjes pėr tė dhėnė gradėn shkencore “Doktor i Shkencave” vepron njė mekanizėm racional. Ndryshe nga mekanizmi qė vepronte nė kohėn e monizmit dhe qė sundohej nga formalizmi, mekanizmi i ri i jep rolin qė i takon specialistėve tė fushės. Dihet se doktoraturat aktualisht mbrohen para njė komisioni prej 5 specialistėve tė fushės, dy brenda institucionit ku bėhet mbrojtja dhe tre jashtė tij.

Kėta specialistė kanė nė dispozicion temėn e doktoraturės gjatė njė kohe tė mjaftueshme pėr ta studjuar dhe vlerėsuar nė nivel profesional. Sė fundi nė njė seancė debati publik, mbasi evidentohen dobėsitė dhe pikat e forta tė punimit gjykohet pėrfundimisht me votim tė fshehtė lidhur me vlefshmėrinė e temės dhe pėr dhėnien e gradės aplikantit. Dhe vendimi i tyre ėshtė i padiskutueshėm si gjykim i profesionistėve tė fushės. Nuk ka gjė mė racionale se kaq! Nuk ndodh kėshtu me titujt shkencor.

Mė shumė...

« 1 ... 101 102 103 (104) 105 106 107 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio