Studentet.info
« 1 ... 103 104 105 (106) 107 108 109 ... 214 »
Lajme : Fakulteti Ekonomik nė Tiranė
Kyqur 06-03-2007 4:32:29 (10132 Lexime)

Kriteret e pranimit, rrėzohet vendimi i Ekonomikut

TIRANĖ, 6 MARS- Rrėzohet vendimi i Fakultetit tė Ekonomisė nė Tiranėm pėr kriteret e pranimit tė studentėve tė rinj.
Kėshilli i Fakultetit vendosi qė, pėr pranimin e tė rinjve, do tė pėrdorej vetėm njė koeficient (1) edhe pėr llojin e shkollės dhe pėr lėndėt me zgjedhje, pa bėrė diferencime. Ministria e Arsimit, e pas saj, edhe Kėshilli i Arsimit tė Lartė dhe Shkencės, deklarojnė se njė vendim i tillė nuk mund tė zbatohet. Me arsyetimin se sjell shmangie nga parimi i meritės pėr shkak tė mospėrputhjes lėndore.

Ndėrkohė dekani i fakultetit, Dhori Kule, e quan mosrespektimin e vendimit tė Kėshillit, si shkelje tė autonomisė sė Universitetit dhe shkelje tė Ligjit tė Arsimit tė Lartė. Ėshtė ndezur kėshtu, njė tjetėr konflikt mes institucionit arsimor dhe fakultetit, vetėm pak kohė para fillimit tė Maturės Shtetėrore, me tė vetmit vuajtės, maturantėt. Tė cilėt, ende nuk janė tė qartė pėr koeficientėt e pranimit, Rregulloren edhe programet, megjithėse tė premtuara se do t'i kishin nė dorė brenda shkurtit. Sė paku, dy tė parat.

Mė shumė...

Njoftime : 7 marsi - Dita e mesuesit ne UEJL
Kyqur 06-03-2007 4:24:03 (3471 Lexime)

7 marsi - Dita e mesuesit ne UEJL

F T E S Ė

Ftoheni qė tė merrni pjesė nė Manifestimin e organizuar nga Unioni i Studentėve dhe Rektorati i Universitetit tė Europės Juglindore nė Tetovė, me rastin e shėnimit tė 7 Marsit - Ditės sė Mėsuesit dhe Shkollės shqipe, qė do tė mbahet mė 7 mars 2007 (e mėrkurė), me fillim nė orėn 13,00 nė Amfiteatrin e madh.

Me respekt,

Unioni i Studentėve dhe Rektorati i UEJL


Lajme : Studentet e Mjekesise, praktike me organe te rreme
Kyqur 01-03-2007 16:58:08 (2279 Lexime)

Studentet e Mjekesise, praktike me organe te rreme

TIRANĖ, 1 MARS- “Te behesh mjek pa u praktikuar me kufoma, eshte njelloj si te mesosh notin pa hyre ne uje”. Kjo nuk eshte ndonje shprehje me te cilen krenohet ndonje krijues i saj, por nje e vertete e dhembshme. Mjeket tane te rinj sherojne paciente pa pare kurre me sy ndonje organ te vertete ne periudhen studimore.

Nendrejtori i Mjekesise Ligjore, dr. Arben Lloja, tregon se nuk ekziston asnje ligj qe t’i lejoje morgut te Tiranes dhurimin e trupave, me qellim qe studentet e Fakultetit te Mjekesise te bejne praktiken. Ne kohen e diktatures komuniste, sipas dr. Llojes, nuk kishte probleme te tilla, pasi per praktike merreshin trupa njerezisht te pushkatuar ose te persekutuar qe kishin vdekur. Ndersa tani, nje gje e tille nuk behet edhe nese trupi del pa zot.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT GJUHEN ME ARMĖ
Kyqur 01-03-2007 15:30:00 (1604 Lexime)

STUDENTĖT GJUHEN ME ARMĖ

PRISHTINĖ, 1 MARS - Nė orėt e vona tė sė martės, studentėt u tronditėn nga disa tė shtėna armėsh nė oborrin e konvikteve tė studentėve nė Prishtinė. Sipas njė dėshmitari okular kėto
tė shtėna kanė ardhur pas njė pėrleshje nė sallėn e bufesė sė konviktit numėr 5 ku ėshtė organizuar njė mbrėmje e studentėve nga njė organizatė studentore.

Sipas kėtij dėshmitari, qė ėshtė edhe punėtor nė kėtė qendėr, studentėt janė rebeluar sepse ēmimi i pijeve ka qenė mė i lartė se zakonisht.

Mė shumė...

Lajme : TrembTrembėdhjetė vjet USHT nė kėrkim tė hapėsiraveėdhjetė vjet USHT nė kėrkim tė hapėsirave
Kyqur 01-03-2007 15:20:00 (1576 Lexime)

USHT-ja e shpėrndarė nė shtatė vende

TETOVĖ, 1 MARS- Mungesa hapėsinore pėr studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės (UTSH) vazhdon tė jetė problem edhe pas tri viteve tė legalizimit. Studentė tė programeve tė ndryshme, si ata tė farmacisė, biologjisė, aktrimit dhe artit figurativ, ligjėratat i ndjekin nė njė objekt, kurse ushtrimet nė object tjetėr. Varėsisht se si kanė arritur tė gjenden vetė, fakultete e USHT-sė aktualisht janė tė shpėrndarė nė gjashtė vende.

Pėrgatitet edhe vendosja nė njė objekt tė shtatė, ndėrsa shteti pėr kėto 13-tė vjet tė funksionimit nuk ka vėnė dorė nė zgjidhjen e problemeve hapėsinore.

Mė shumė...

Lajme : Zgjedhjet studentore nė Universitetin e Shkupit
Kyqur 01-03-2007 14:30:00 (1956 Lexime)

Zgjedhjet studentore nė Universitetin e Shkupit

SHKUP, 1 MARS- Nė Fakultetet e Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodi" dje mbajti zgjedhjet pėr lider tė ri tė Lidhjes sė Studentėve tė Universitetit (LSUCM). Nė garė pėr lider tė organizatės studentore gjatė dy viteve tė ardhshme janė Samoil Malēeski nga Fakulteti i Shkencave Natyrore dhe Ivan Andonov nga Fakulteti i Veterinarisė.

Studenti i zgjedhur do ta zėvendėsojė kryetarin e tanishėm tė LSUCM Aleksandar Davēevski. Tė dy kandidatėt me programet e tyre zgjedhore prioritet i japin pėrmirėsimit tė standardit tė studentėve, reformave nė lėvizjen studentore si dhe liberalizimin e regjimit tė vizave pėr studentėt.


Lajme : Shfaqet Pjesa teatrale ne USHT
Kyqur 01-03-2007 11:30:00 (1570 Lexime)

Shfaqet pjesa teatrale nė USHT

TETOVĖ, 1 MARS- Nė organizim tė shoqatės sė invalidėve “Shpresa” nga Shkupi, nė amfiteatrin e Rektoratit para studentėve dhe stafit akademik u shfaq tė enjten pjesa teatrale “This is the way“ /Kjo ėshtė mėnyra/, me skenar tė doc. Senad Abdulit dhe nė realizim tė aktorėve tė diplomuar tė USHT-sė, Merita Limani dhe Burhan Amitit, tė cilėt me sukses interpretuan rolet e tyre.

Koordinatorja e Shoqatės pėr persona me nevoja tė veēanta “Shpresa”, Sheribane Kllokoqi, tha se kjo shoqatė fitoi projektin “Integrimi i personave me aftėsi tė kufizuara”, i financuar nga Ambasada e SHBA-sė nė Shkup dhe ka pėr qėllim risocializimin e personave me aftėsi tė kufizuara. Ajo mė tej shtoi se nė shumė institucione arsimore tė vendit ka barriera arkitektonike pėr kėta persona, gjė qė mund tė vėrehet edhe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe se kjo shfaqje do tė lėrė mesazhin e vet deri te institucionet arsimore.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 28-02-2007 14:50:00 (1804 Lexime)

Legalizimi i plagjiaturės

Nga: Shkėlzen Gashi

Universiteti i Prishtinės ėshtė vatra e rezistencės sonė tė pamposhtur kombėtare. Ėshtė krenaria jonė. Simbol i pėrpjekjeve tona mė tė hershme nė luftėn tonė pėr liri, demokraci, pavarėsi, prosperitet... Nga Universiteti i Prishtinės dolėn mijėra inxhinierė, ekonomistė, juristė, historianė, mjekė, arkitektė, ndėrtimtarė, piktorė, aktorė... tė cilėt kontribuuan shumė nė zhvillimin e gjithėmbarshėm tė vendit tonė.

Studentėt e Universitetit tė Prishtinės kanė qenė pararendės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės me demonstratat e 1 tetorit 1997 kur Albin Kurti me shokė trimėrisht protestoj pėr lirimin e objekteve
universitare nga okupatori serb... Natyrisht, kėto janė vetėm inserte tė pėrfolura nga fjalimet patetike-folklorike tė rektorit Hasani...
Nė tė vėrtetė, Universiteti i Prishtinės ėshtė turpi ynė.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 28-02-2007 14:40:00 (2614 Lexime)

Plagjiat apo spastrim?

Nga: Arbėr Thaqi

Rektori i Universitetit tė Prishtinės shkarkoi dyprofesorė me pėrvojė mė se 30 vjeēare, Sylejman Rexhepin e Ejup Pllanėn dhe vuri barrierė mu tek kufiri shqiptaro-shqiptar pėr tė ndaluar dy profesorėt andej kufirit pėr dhėnė mėsim studentėve shqiptarė tė Kosovės.

A nuk u ndalua po nė kėtė mėnyrė profesori Rexhep Mejdani dhe shokėt e tij tė tjerė nė vitet 70-90. Atėherė arsyeja ishte tjetėr. Kėtė herė arsyeja ėshtė etiketa "plagjiaturė" nė Fakultetin e Mjekėsisė.

Mes atėherė dhe sotqėllimi mbeti i njėjtė - studentėt tė mėsojnė nga libra tė huaja dhe kuadrot shqiptare tė ulen poshtė e mė poshtė.

Mė shumė...

Lajme : Autori gjerman i librit “Rheumatologie” shpreh keqardhje pėr keqkuptimet qė ka shkaktuar libri i tij nė UP
Kyqur 28-02-2007 3:04:58 (4456 Lexime)

Hettenkofer mirėnjohės pėr masat ndaj plagjiatorėve


Prishtinė, 28 shkurt – Sulejman Rexhepi, autor i librit “Reumatologjia”, i ka kėrkuar falje autorit gjerman tė librit “Rheumatologie”, Hans Jurgen Hettenkofer, pėr pėrvetėsim tė njė pjesė tė konsiderueshme tė pėrmbajtjes sė kėtij libri. Kėtė e ka konfirmuar vetė autori gjerman, nė njė letėr tė cilėn ia ka dėrguar rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani.
“Duhet tė ju them se Prof. Dr. Rexhepi mė ka kėrkuar falje me shkrim. Shtypshkronja ‘Georg Thieme Verlag’ ėshtė informuar pėrmes meje dhe poashtu ka kopjen e kėtij e-maili”, ka shkruar Hettenkofer.

Mė shumė...

« 1 ... 103 104 105 (106) 107 108 109 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio