Studentet.info
« 1 ... 104 105 106 (107) 108 109 110 ... 214 »
Lajme : Universitetet, zgjedhjet vetėm me ligjin e ri
Kyqur 27-02-2007 11:12:24 (1412 Lexime)

Universitetet, zgjedhjet vetėm me ligjin e ri

TIRANĖ, 27 SHKURT- Zgjedhjet pėr strukturat drejtuese nė universitete, do tė bėhen me Ligjin e ri tė Arsimit tė Lartė. Ligj, qė shumė shpejt do tė kalojė pėr miratim nė qeveri e mandej nė Parlament. Qė do tė thotė se, drejtuesit aktualė nė shkollat e larta publike nė vend do tė duhet tė presin edhe ca nė postet e tyre, pavarėsisht se jashtė mandatit.

Sipas zėvendėsministres sė Arsimit dhe Shkencės, Adriana Gjonaj, koha deri nė hapjen e zgjedhjeve nuk duket tė jetė e largėt. "Ligji i ri ėshtė nė fazėn e fundit tė diskutimit dhe shumė shpejt pritet tė kalojė pėr miratim. Njė muaj pas miratimit tė tij nė Parlament, do tė nisė procesi i zgjedhjeve nė universitete",- tha dje Adriana Gjonaj, nė pėrgjigje tė interesimit tė rektorėve pėr vonesat nė procedurat zgjedhore.

Mė shumė...

Lajme : Mbledhja e Senatit ne USHT
Kyqur 27-02-2007 10:10:00 (1800 Lexime)


USHT-ja bėri publike zgjedhjet e mėsimdhėnėsve

TETOVĖ, 27 SHKURT- Senati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, nė mbledhjen e mbajtur mė 27.02.2007, shqyrtoi dhe miratoi disa pika tė rendit tė ditės, ndėr to llogarinė pėrfundimtare pėr vitin 2006, propozimin e planit financiar prej burimeve tė vetė universitetit pėr vitin 2007, vendimet e Drejtorisė sė Rektoratit tė USHT-sė pėr zgjedhjen e mėsimdhėnėsve sipas konkursit tė publikuar etj.

Lidhur me miratimin e llogarisė pėrfundimtare pėr vitin 2006, shėrbimi i kontabilitetit nė kėtė mbledhje para anėtarėve tė Senatit dhe rektorit tė universitetit nė mėnyrė tė thuktė dha llogarinė pėrfundimtare gjatė tėrė vitit, duke nėnvizuar se punėt janė kryer me sukses. Shėrbimi i kontabilitetit paraqiti edhe projektin e programit pėr vitin 2007.


Mė shumė...

Njoftime : BURSA PER STUDIME NE SHBA
Kyqur 24-02-2007 9:35:47 (3200 Lexime)

BURSA PER STUDIME NE SHBA

Zyra pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare lajmėron stafin akademik, asistentėt e programeve tė ndryshme studimore, asistentėt e ri dhe studentėt e vitit tė katėrt, se mė 6 mars 2007, nė orėn 13:30, pėrfaqėsues tė Ambasadės Amerikane nė Shkup do tė bėjnė njė prezantim pėr dhėnien e bursave pėr studimet master dhe doktorata nė disa universitete eminente tė SHBA-ve.

Ky prezantim pėr dhėnien e bursave pėr studime pasuniversitare do tė mbahet nė Amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Pas prezantimit tė pranishmit do tė kenė mundėsinė qė tė parashtrojnė edhe pyetje qė kanė tė bėjė me kėtė cėshtje.


Lajme : PĖRVOJA MENAXHUESE AMERIKANE NĖ USHT
Kyqur 24-02-2007 9:33:48 (1537 Lexime)

PĖRVOJA MENAXHUESE AMERIKANE NĖ USHT

TETOVĖ, 24 SHKURT- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), tash njė muaj po qėndrojnė pėrfaqėsues tė organizatės amerikane PEACE CORPS, me qėllim tė zhvillimit dhe reformimit mė tė shpejtuar tė kėtij institucioni tė arsimit tė lartė nė Maqedoni.

Nė Zyrėn pėr marrėdhėnie me jashtė tė kėtij universiteti po punojnė me dinamikė tė shtuar tre bashkėpunėtorė amerikanė tė kėsaj organizate, tė cilėt nėpėrmjet projekteve tė pėrbashkėta konkrete shkencore dhe humanitare, do ta bėjnė tė njohur kėtė universitet nė planin ndėrkombėtar, duke vendosur njė bashkėpunim tė drejtpėrdrejtė me universitetet evropiane dhe botėrore.

Mė shumė...

Lajme : Senati vendosi qė zgjedhja e personelit akademik tė bėhet ashtu siē parasheh Statuti
Kyqur 24-02-2007 5:29:59 (2010 Lexime)

UP-ja i mbyll dyert pėr asistentėt pleq


Prishtinė, 24 shkurt – Pėr tė gėzuar titullin e asistentit nė Universitetin e Prishtinės (UP) kandidati duhet tė jetė nėn moshėn 38 vjeēare, kur emėrohet pėr herė tė parė, dhe njėkohėsisht tė ketė tė regjistruar studimet e doktoratės. Kėshtu ėshtė vendosur tė premten nė mbledhjen e Senatit tė UP-sė, vendim ky i pėrcjellė me disa vėrejtje nga senatorėt. Pėrcaktimi i moshės 38 vjeē ėshtė bėrė edhe pse me Statutin e UP-sė, “pėr titullin e asistentit kandidati duhet ... tė jetė nėn moshėn 35 vjeēare kur emėrohet pėr herė tė parė”. Pos moshės Statuti parasheh qė kandidati duhet tė ketė tė pėrfunduar me sukses studimet postdiplomike master ose ekuivalent me tė, dhe tė jetė i regjistruar nė studimet e doktoratės nė universitet.

Mė shumė...

Lajme : Prokuroria e Prishtinės heton 24 persona qė kanė paraqitur dokumente false tė UP-sė nė institucione jashtė Kosovės
Kyqur 23-02-2007 10:03:22 (1978 Lexime)

Ndjeken falsifikatorėt e UP-sė


Prishtinė, 22 shkurt – Prokuroria e Prishtinės ka iniciuar procedurėn e hetimit pėr 24 persona tė cilėt nė institucione tė ndryshme jashtė Kosovės kanė paraqitur dokumente tė falsifikuara qė i pėrkasin Universitetit tė Prishtinės. Hetimi ka filluar pak ditė pasi “Koha Ditore”, bazuar nė njė listė emėrore, ka raportuar pėr shtatė individė qė kanė falsifikuar dokumentet nė Fakultetin Juridik, gjashtė nė Ekonomik, tre nė Filologji, dy nė Mjekėsi, dy nė FSHMN, njė nė Filozofik, njė nė Arte, njė nė Edukim dhe njė nė Bujqėsi, dhe tė cilat i kanė prezantuar jashtė vendit. Tė 24 individėt, qė kishin nė pronėsi kėso dokumentesh, ishin identifikuar vetėm gjatė dy muajve tė fundit nga zyra e prorektorit pėr marrėdhėnie, pasi Zyret Diplomatike nė Prishtinė kishin sjellė nė rektorat dokumente tė cilat vėrtetojnė vijueshmėrinė e rregullt tė kėtyre individėve nė UP, certifikata tė notave, por edhe diploma qė dėshmonin se personi kishte tė kryer studimet.

Mė shumė...

Lajme : Greqi, studentėt protesta ndaj reformės nė arsim
Kyqur 22-02-2007 17:39:46 (1332 Lexime)

Studentėt nė Athinė protestojnė kundėr universitetve private

ATHINĖ, 22 SHKURT - Mijra studentė protestuan nė kryeqitetin e Greqisė Athinė lidhur me reformėn mbi arsmin e lartė. Studentėt u grumbulluan nė sheshin “Omonia” dhe iu drejtuan parlamentit, ku do tė votohet pėr refromėn. Nė vazhdim, demonstruesit iu drejtuan Ministrisė sė Arsimit, nė sheshin “Sindgma”.

Protestat nisėn pasi u bė piblik plani I qeverisė pėr lejimin e Universiteteve Private, si dhe kufizimin e azilit universitar. Pėr tė protestuar, nė Athinė mbėrritėn qindra studentė nga universitete tė tjera nga tė gjitha provincat e vendit.


Lajme : Delegacioni i USHT-sė sjell shumė risi nga Anglia
Kyqur 22-02-2007 17:10:00 (4891 Lexime)


Programi TEMPUS tani edhe nė USHT

LONDĖR, 22 SHKURT- Njė delegacion i Fakultetit Ekonomik tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės i prirė nga dekani prof.dr. Petrit Pollozhani, prof.dr. Hamit Aliu dhe prof.dr. Seadin Xhaferi qėndruan pėr njė muaj nė Universitetin Staffordshire tė Anglisė. Ky delegacioni i USHT-sė ka pėrcjell njė kurs tė avancuar dhe ka bėrė punė seminarike. Po ashtu ka marrė pjesė aktive nė takime pune me koordinatorin e projektit tė Tempusit, Iraj Hashin, nė lidhje me planprogramet e reja tė Fakultetit Ekonomik tė USHT-sė.

Nė konsultim me z. Iraj Hash janė pėrpiluar tre planprograme tė reja pune pėr Fakultetin Ekonomik dhe dy programe tė magjistraturės. Programi ėshtė punuar nė nivel tė ekspertėve anglezė dhe atyre tė USHT-sė. Delegacioni i USHT-sė ka kėrkuar nga koordinatori i Tempusit z. Hash tė sigurohen libra pėr drejtimet e reja, pėr tė cilėn gjė ai premtoi se do t’i mbulojė programi Tempus. Ndėrsa, mbetet qė kėto libra t’i pėrkthejnė shėrbimet profesionale tė USHT-sė dhe t’i vendosin nė qarkullim.

Mė shumė...

Lajme : Kontrolli i dyfishtė minimizon falsifikatet
Kyqur 21-02-2007 15:10:00 (2456 Lexime)

Pėr vitin 2006/2007, dyzet fish mė pak diploma false

SHKUP, 21 SHKURT - Dėrgimi I diplomave false, prej Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės nė organet policore, pėr periudhėn e viteve
2006/2007, ėshtė dyzet fish mė I vogėl krahasuar me periudhėn e para katėr viteve. Nė vitet 2002/2003, kur pėr herė tė parė, nisi tė bėhet nostrifikimi i diplomave nė Ministri dhe jo nėpėr
fakultete, u patėn zbuluar 120 diploma false, pjesa dėrmuese e tė cilave nga Bullgaria dhe Shqipėria.

"Nė periudhėn e viteve 2006-2007, janė zbuluar tre raste tė diplomave tė falsifikuara, dy nga Bullgaria dhe tjetra nga Shqipėria", tha Mustafa Musliu, nga Sesioni i nostrifikimit, qė vepron nė kuadėr tė sektorit pėr arsim tė lartė. Meritat pėr minimizimin e rasteve, Musliu ia pėrshkruan vetėdijesimit tė njerėzve pėr kontrollin e dyfishtė tė diplomave, qė zbatohet gjatė procesit tė nostrifikimit.

Mė shumė...

Lajme : Kėmbim tė stafit akademik nė mes tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe AAB-sė nga Prishtina
Kyqur 21-02-2007 9:20:00 (3302 Lexime)


Rektori Bexheti takohet me delegacionin e AAB

TETOVĖ, 21 SHKURT- Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, tė mėrkurėn nė njė vizitė pune priti delegacionin e Akademisė sė Arteve tė Bukura tė Prishtinės, tė udhėhequr nga prof. dr. Masar Stavileci, prorektor pėr ēėshtje akademike dhe mėsim, prof. dr. Ismail Hasani, prorektor pėr bashkėpunim me jashtė dhe zhvillim, mr. Bujar Demjaha, dekan i Fakultetit tė Arteve, si dhe prof. dr. Naim Braha, dekan i Fakultetit Ekonomik.


Ishte ky njė takim i frytshėm, ku u bisedua pėr njė iniciativė bashkėpunimi ndėruniversitar mes universitetit tonė dhe Akademisė sė Arteve tė Bukura tė Prishtinės, ndėrsa me theks tė veēantė u shqyrtuan mundėsitė e bashkėpunimit mes fakulteteve tė ekonomikut dhe atij tė arteve. Kėto dy universitete u pajtuan qė nė tė ardhmen tė punojnė nė drejtim tė kėmbimit tė stafit akademik nė mes tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe AAB-sė nga Prishtina, si dhe tė realizimit tė projekteve tė pėrbashkėta shkencore dhe atyre hulumtuese.

Mė shumė...

« 1 ... 104 105 106 (107) 108 109 110 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio