Studentet.info
Lajme : Hiqet Dalipi
Kyqur 21-02-2007 3:30:00 (2224 Lexime)

Suspendohet Dalip Limani, autor i librit “Kirurgjia abdominale”, tė cilėn e ka vjedhur nga autori kroat, Ivan Prpic, me titull “Kirurgija”.

PRISHTINĖ, 20 SHKURT— Rektorati i Universitetit tė Prishtinės shpall plagjiat librin “Kirurgjia abdominale”, tė profesorit Dalip Limani.
Pėrmes njė vendimi, Rektorati edhe suspendon profesorin Limani.
Plagjiatura e tij ėshtė zbuluar dhe publikuar nga gazeta Express, para tri javėve. Limani ka vjedhur librin nė tėrėsi nga autori kroat Ivan
Prpic, me titull “Kirurgija”.

Kėtė e ka konstatuar edhe Komisioni antiplagjiaturė i Universitetit tė Prishtinės, i cili pas studimit tė kėtij libri ka ardhur nė pėrfundim se mbi 70 pėr qind e kėtij libri ėshtė i vjedhur nga autori Limani. Ky komision ishte themeluar disa ditė pas publikimit tė njė artikulli nė gazetėn “Express”, me shėnime dhe dėshmi pėr plagjiaturė. “Kjo pėrqindje kaq e madhe e ngjashmėrisė ka detyruar komisionin qė nė raportin e vet ka vendosur qė mos tė citojė faqe pėr faqe, por vetėm tė konstatojė pėrqindjen mė tė afėrt me njė siguri aq tė madh”, thuhet nė vendimin e Komisionit. Komisioni kėtė e ka konstatuar pas njė analize disaditėshe.

Mė shumė...

Lajme : USAID-i, do tė implementoj projektin pėr trajnimin e arsimtarėve dhe studentėve nė planin etnik - sensitiv
Kyqur 20-02-2007 12:33:05 (1554 Lexime)

A ekziston ndarja etnike nė arsim

TETOVĖ, 20 SHKURT- Njė projekt i financuar nga USAID-i, me temėn: “A ekziston ndarja etnike nė arsim”, qė pritet tė implementohet nga ana e organizatės joqeveritare “Loja”, nė fillim tė vitit tė ri akademik 2007-2008, ka nė program trajnimin e arsimtarėve dhe studentėve nė planin etnik - sensitiv nėpėr shkollat fillore dhe tė mesme tė Tetovės. Nė kėtė projekt janė tė kyēur pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit, Byrosė pėr Zhvillimin e Arsimit, Universitetit Shtetėror tė Tetovės, UEJL-sė dhe Universitetit “Shėn Cirili dhe Metodi” tė Shkupit.

Me kėtė projekt parashihet trajnimi arsimtarėve pėr punė nė mjedise multietnike, qė do tė kontribuonte pėr ngritjen e cilėsisė sė arsimit dhe pėrmirėsimit tė perceptimit tė institucioneve qeveritare ndaj sektorit joqeveritar.

Mė shumė...

Lajme : Unioni i Studentėve Shqiptar nė Maqedoni Falje Publike pėr anashkalimin e Fadil Sulejmanit
Kyqur 20-02-2007 10:40:00 (1778 Lexime)

Sejfuli: Kėrkojė falje nga Fadil Sulejmani dhe mediumet

TETOVĖ, 20 SHKURT – Unioni i Studentėve Shqiptar nė Maqedoni (USSHM) ka kėrkuar falje publike nga Fadil Sulejmani dhe mediumet pėr lėshimin nga spikerja qė nuk e ka lexuar emrin e tij gjatė manifestimit pėr tė shėnuar 12 vjetorin e ligjėratave tė para dhe pėr shpalosjen e bustit tė dėshmorit tė UT-sė Abdylselam Emini.

“Kėrkojmė falje pėr kėtė gabim, spikerja gabimisht e ka fshirė emrin e profesorit, themeluesit tė UT-sė Fadil Sulejmani, ai ka qenė nė numrin njė tė mirėnjohjeve qė janė ndarė” theskoi Jetmir Sejfuli nė press konferencėn pėr shtyp tė sot tė mbajtur nė selin e kėsaj organizate studnetore. Duke e bėrė publike para kamerave mirėnjohen e pregaditur pėr Fadil Sulejmanin dėshmoj pėr gabimet tekinke tė bėra nga spikerja.

Mė shumė...

Lajme : Shkarkohet dekani i Fakultetit Juridik tė Prishtinės
Kyqur 20-02-2007 10:00:00 (2779 Lexime)

Shkarkohet dekani i Fakultetit Juridik tė Prishtinės


Prishtinė, 20 shkurt – Prof. Agim Paca ėshtė shkarkuar nga posti i dekanit tė Fakultetit Juridik, siē thuhet pėr shkak tė moskryerjes sė detyrave tė punės. Nė vendimin e nėnshkruar nga rektori i UP Enver Hasani thuhet se "angazhimet nė fakultete private tė dekanit Paca kanė qenė dhe janė shkaktari kryesor i mosmenaxhimit si duhet tė Fakultetit Juridik", ndonėse disa herė i ėshtė tėrhequr vemendja pėr t'i lėnė anash angazhimet e tjera.

Por, siē thuhet, dekani Paca i ėshtė shmangur pėrgjegjėsisė subjektive pėr shkeljet e statusit tė UP. Ass.prof. Hava Bujupi ėshtė caktuar ushtruese e detyrės sė dekanit tė Fakultetit Juridik deri nė zgjedhjet e reja.


Lajme : Qendra Kosovare pėr Studime Gjinore promovoi hulumtimin “Auditimi i ēėshtjeve gjinore nė sistemin arsimor”
Kyqur 20-02-2007 3:30:00 (3317 Lexime)

Vetėm 15.8 pėrqind e vajzave vazhdojė shkollimin universitar

Prishtinė, 19 shkurt – Njė hulumtim i realizuar nga Qendra Kosovare pėr Studime Gjinore (ĒKSGj) ka qit nė pah se librat shkollorė nė njė masė ekstreme kanė pėr autorė meshkujt, ndėrsa edhe ilustrimet nė to nė masė tė madhe favorizojnė po kėtė gjini. Ndėrkaq, edhe nė ato tekste shkollore ku femra dominon nė paraqitje tė ilustrimeve me figura, ajo kryesisht ėshtė nė rolin e mėsueses dhe nė pėrkujdesjen e fėmijėve.

Kėto dhe shumė ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė me pėrfaqėsimin e femrės nė sistemin e arsimit kanė qenė nė shėnjestėr tė hulumtimit “Auditimi i ēėshtjeve gjinore nė sistemin arsimor” qė ėshėt promovuar tė premten nag ĒKSGj.

Mė shumė...

Lajme : Reēica dhe Poroj kujtuan ditet e para te ligjerimit ne shqip
Kyqur 17-02-2007 16:20:00 (2794 Lexime)


U shpalos busti I Abdylselam Eminit

TETOVĖ, 17 SHKURT - Me rastin e 12 vjetorit tė rėnjes heroike tė dėshmorit tė parė tė arsimit tė lart shqip nė MAqedoni Abdylselam Eminit me 17 shkurt tė viti 1995 atėherė kur nėn thundrėn e hekurt policore filluan ligjeratat e para nė UT pikėrishtė nė kėtė datė ra edhe dėshmori I arsimit shqip Abdylselam Emini. Pėr kėtė rast nėn organizim tė USSHM sot pranė fakultetit tė arteve tė bukura nė Tetovė nė paraninė e njė numri tė madh tė arsimdashėsve dhe udhėheqėsve politik nė vend u shpalos busti I Abdylselam Eminit.

“Ne tash kremetojmė 12 vjetorin e fillimit tė ligjeratave tė para nė UT por njeherit edhe pėrkujtojmė dėshmorin e arsimit Abdylselam Eminit” u shpreh prektori I USHT-sė Arifikmet XHemaili, kjo ėshtė njė dėshmi se gjaku I kėtij pishtari nuk shkoi huq.

Mė shumė...

Lajme : Me diplomė false kthehet nė USHT
Kyqur 17-02-2007 14:20:00 (2711 Lexime)

Me diplomė false kthehet nė USHT

TETOVĖ, 16 SHKURT - Nė faqen zyrtare tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) ėshtė botuar faksimilja e diplomės origjinale tė falsifikuar tė Ferat Polisit, si dhe faksimilja e denoncimit tė kėsaj diplome si false nga ana e autoriteteve arsimore egjiptiane dėrguar Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės (MASH) tė Maqedonisė dhe Bashkėsisė Fetare Islame tė Maqedonisė (BFIM).

"Ju informojmė se diploma nr. 460 e Universitetit tė "Al-Az 'harit", e Ferat Polisit, nuk ėshtė origjinale dhe emri i tij nuk figuron nė mesin e shtetasve tė diplomuar nga Republika e Maqedonisė", thuhet nė shkresėn e Drejtorisė sė pėrgjithshme pėr ēėshtje tė arsimit tė Egjiptit.

Mė shumė...

Lajme : Maratona e Sadi Bexhetit nė Universitet e Austrisė
Kyqur 15-02-2007 7:10:00 (1522 Lexime)

Maratona e Sadi Bexhetit nė Universitet e Austrisė

VJENĖ, 15 SHKURT- Nė kuadėr tė njė turni nėpėr universitetet evropiane, qė po bėn rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), prof. dr. Sadi Bexheti, me bashkėpunėtorėt e tij, po kurorėzohet me sukses.

Rektori Sadi Bexheti, nė Austri, ka vizituar Universitetin Teknik nė Gracė, Universitetin Karl Franc, Universitetin Mjekėsor, si dhe Universitetin e Muzikės dhe Dramaturgjisė. Nė njė vizitė tė posaēme, rektori Bexheti u prit nga drejtuesit e organizatės sė njohur joqeveritarė WUS. Nga tė gjitha kėto takime doli akti i nėnshkrimit tė marrėveshjeve pėr bashkėpunim nė fusha tė ndryshme.

Mė shumė...

Lajme : Gazeta mė e re pėr studentet
Kyqur 14-02-2007 16:10:00 (1773 Lexime)


Studentet Shqiptarė nė Maqedoni tani me gazetėn “Albanian Students”

TETOVĖ, 14 SHKURT - Unioni I studentėve shqiptar nė Maqedoni promovoi gazetėn studentore nė njė pres konferncė tė mėrkurėn qė do tė titullohet “Albanian Students” .

“Gazeta studentore do tė jetė zėri I pastėr studentor dedikuar promovimit tė aktiviteteve tona, seriozitetit, tolerancės dhe forcės promotore tė shtytjes sė studentėve dhe kolegėve tanė pėr tė punuar mė shumė drjet ruajtjes sė vlerave tė mirėfillta studentore, akademike dhe shkencore” tha Jetmir Sejfuli kryetar I USSHM-sė.

Revista nuk do tė ketė cenzurim tė sė drejtės pėr tė shkruar, mbi tė vėrtetėn mbi realitetin objektiv e aq mė tepėr mbi qėshtjet qė I preokupojnė studentėt.

Mė shumė...

Lajme : 85 Doktor Shkence nė 2006 ne Maqedoni
Kyqur 13-02-2007 11:29:30 (1454 Lexime)Maqedonia fitoi 85 doktor tė shkencave nė vitin 2006

SHKUP, 13 SHKURT - Titullin doktor-shkence gjatė vitit kalendarik 2006 nė Maqedoni e fituan 85 persona, ndėrsa me titullin e magjistraturės dhe specilistit u pėrgėzuan gjithsej 203 persona.

Kėtė mbrėmė e kumtoi Enti shtetėror pėr statistikė, duke saktėsuar se pjesėn mė tė madhe tė titullit pėr doktor-shkence, madje 32 pėr qind e fituan nė sferėn e shkencave shoqėrore.

Vijojnė sfera e shkencave humane, ku doktoruan 24.7 pėr qind, ndėrsa 11.8 pėr qind doktoruan nė fakultetet nga sfera e shkencave tė mjekėsisė. Tė tjerėt doktoruan nė sferėn e sferėn e shkencave tekniko-teknologjike, si dhe nė shkencat matematiko-natyrore dhe bioteknike.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio