Studentet.info
« 1 ... 106 107 108 (109) 110 111 112 ... 214 »
Lajme : Senati vendos qė paratė e buxhetit tė shtetit tė mos shkojnė vetėm pėr rikonstruksione
Kyqur 13-02-2007 7:28:18 (1322 Lexime)

Hapet qesja pėr 5 godina tė reja universitare nė Tiranė

TIRANĖ, 13 SHKURT - Realizmi i projektit madhor tė Universitetit tė Tiranės pėr ndėrtimin e njė kampusi te Kodrat e Liqenit, tashmė ėshtė mė afėr realizimit. Fondi ėshtė miratuar, projekti ėshtė hartuar. Pritet qė sė shpejti Kėshilli Kombėtar i Rregullimit tė Territorit tė japė lejen e ndėrtimit. Janė dhėnė plot 40 milionė lekė pėr kėtė godinė tė re universitare nga buxheti i shtetit, ndėrkohė shuma tė tjera pritet t‘i miratohen UT-sė nė formėn e kredisė sė butė. Rektori Shezai Rrokaj tha se "nė mbledhjen e senatit tė universitetit ėshtė miratuar buxheti pėr vitin 2007, ku ėshtė vendosur qė paratė e akorduara pėr investimet tė shkojnė pėr ndėrtimin e godinave tė reja".

Sipas tij, kėtė vit do tė ndiqet njė taktikė e re, orientim drejt ndėrtimeve tė reja. "Synimi ynė ėshtė tė mos bėjmė ēdo vit investime pėr shtesa apo rikonstruksione, por edhe tė ndėrtojmė godina tė reja universitare. Pėrpos godinės sė re qė ėshtė planifikuar tė ndėrtohet afėr Liqenit Artificial tė Tiranės, poshtė Fakultetit tė Gjeologji-Minierave, do tė ketė shtesė kati edhe nė Fakultetin e Stomatologjisė, si dhe te Shkencat e Natyrės. Kampusi i ri ėshtė menduar tė jetė rreth 6 mijė metra katrorė. Ai do tė lidhet me njė urė, mbikalim me pjesėn tjetėr universitare, ku gjendet Fakulteti i Histori-Filologjisė, Gjuhėve tė Huaja dhe ai Ekonomisė. Kėrkesa e vazhdueshme e universitetit pėr godinėn e re bėhet pas shtimit tė vazhdueshėm tė numrit tė studentėve, ku pėr pasojė mėsimi zhvillohet deri nė orėt e vona tė natės.

Mė shumė...

Lajme : Debati pėr pagat fiton universiteti
Kyqur 13-02-2007 5:47:31 (1427 Lexime)

Kriza e buxhetit, u mblodh dje Senati i Universitetit tė Tiranės

TIRANĖ, 13 SHKURT - Nė njė prononcim tė dhėnė pėr “KJ”,Rektori i Universitetit tė Tiranės Prof. Shezai Rrokaj tha se:”Senati pasi shqyrtoi bazėn ligjore, ligjin e arsimit tė lartė vendimin e dy ministrave, Pollo dhe Bode, theksoi se nuk ka bazė ligjore qė pagat e punonjėsve tė kompensohen nga tė ardhurat dhe se pagat e punonjėsve tė brendshėm tė paguhen nga buxheti i shtetit”.

Mėsohet se pas disa debatesh ėshtė rėnė dakort me MASH-in qė kjo kategori punonjėsish duhet tė paguhen nga buxheti i shtetit. Ndėrkohė kreu i universitetit tė Tiranės bėri tė ditur se me tė ardhurat e fakulteteve do paguhen orėt suplementare tė pedagogėve tė brendshėm dhe tė jashtėm, doktoraturat, par-time etj.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Harvardit pėr herė tė parė zgjodhi grua pėr kryetare tė tij
Kyqur 13-02-2007 5:30:00 (1585 Lexime)


Dru Gilpin Fost kryetare nė Universitetin e Harvardit

Uashington, 12 SHKURT- Historianja Dru Gilpin Fost ėshtė zgjedhur pėr kryetare tė universitetit mė tė vjetėr dhe mė prestigjioz nė SHBA - Harvard.

Fost, e cila ėshtė eksperte e Luftės qytetare dhe jugut amerikan, ėshtė gruaja e parė kryetare e Universitetit tė Harvardit.

Fost ishte dekane e Institutit tė Harvardit pėr hulumtime avangarde "Radklif", ndėrsa mė 1 korrik edhe zyrtarisht do tė bėhet kryetarja e 28-tė e Universitetit tė Harvardit, i cili u themelua nė vitin 1636.

Mė shumė...

Lajme : "Rrogat i garanton shteti, s'i lihen rastėsisė"
Kyqur 10-02-2007 6:39:42 (1524 Lexime)

"Rrogat i garanton shteti, s'i lihen rastėsisė"

TIRANĖ, 10 SHKURT - Zgjidhje nga e keqja, e paligjshme dhe nė dorė tė rastėsisė. Kėshtu e quajnė titullarėt e Universitetit tė Tiranės dhe drejtues tė fakulteteve tė tij, pėrdorimin e tė ardhurave dytėsore pėr mbushjen e mungesės nė fondin e pagave. Ndėrkohė qė lajmėrojnė mosrealizime tė investimeve, shpenzimeve korrente dhe gjithēkaje tjetėr qė planifikohej tė mbulohej nga tė ardhurat. Ministria e Arsimit dhe Shkencės, pėrmes njė shkrese, udhėzon universitetet publike tė pėrdorin tė ardhurat, pėr tė realizuar me pėrparėsi pagesat pėr pagat e punonjėsve.

Shkresė qė, jo vetėm nuk ėshtė pritur mirė nga Universiteti i Tiranės, por konsiderohet edhe cenim i autonomisė. Pasi, sipas tyre, nė kėtė mėnyrė diktohen shkollat e larta se si tė pėrdorin tė ardhurat qė mbledhin vetė. Tė ardhura, qė sipas drejtuesve, shkojnė pėr pagesat e punonjėsve nė sistemin me kohė tė pjesshme, master, doktoraturė, shpenzime korrente, blejre pajisjesh kompjuterike, e tė tjera si kėto. Pagesa qė pa fondet, rrezikohen tė kryhen.

Mė shumė...

Lajme : Memorandum pėr organizimin e dy lėndėve tė reja fakultative: Mėsimi klinik dhe Metodologji ligjore
Kyqur 10-02-2007 3:30:00 (1708 Lexime)

Avokatėr amerikanė ndihmė profesionale studentėve tė Juridikut


Prishtinė, 9 shkurt – Nėpėrmjet njė memorandum mirėkuptimi Shoqata e Avokatėve Amerikanė pėr Sundimin e Ligjit dhe Fakulteti Juridik i Universitetit tė Prishtinės rikonfirmuan tė premten bashkėpunimin e mėtejshėm nė organizimin e dy lėndėve tė reja fakultative: Mėsimi klinik dhe Metodologji ligjore.

Drejtuesit e universitetit vlerėsuan se nė kohėn kur ka njė angazhim mė tė madh tė tė gjitha palėve pwr sundim tė ligjit, pos studentėve, pėrfitues tė kėtij projekti do tė jenė edhe e gjithė shoqėria kosovare.

Mė shumė...

Lajme : IBM
Kyqur 09-02-2007 10:20:00 (1434 Lexime)


IBM edhe nė USHT

TETOVĖ, 9 SHKURT- Nje delegacioni i kompanise se njohur te kompjutereve IBM, te premten, qendroi ne zyrat e Universitetit Shteteror te Tetoves (USHT), ku u takua me perfaqesues te stafit akademik, te perfaqesuesve te IT-se dhe studenteve, ku u prezantua iniciativa akademike e IBM.

Goce Jankullovski reprezentues i IBM per Maqedoni dhe Kosove sqaroi mbi mundesite e bashkepunimit mes IBM dhe USHT-se, mundesine e dhenies se provimeve, ku do te mesohej me shume per kete kompani prestigjioze ne tregun boteror dhe mbi te gjitha qe do te vlente me shume per punesim ne te ardhmen. Jankullovski, tha se sistemi i IBM eshte shume i madh dhe kete rrjet e perdorin edhe ministrite tona. Nderkaq, per studentet do te ishte mire, ngase do te mund te jene ne rrjedhe me dinamiken e ngjarjeve ne lemin e informatikes.

Mė shumė...

Lajme : Studentet e USHT-se bejne praktike ne Kompanin gjigante "Mercedes" ne Gjermani
Kyqur 09-02-2007 7:00:00 (1588 Lexime)


Studentė tė USHT-sė nė gjigantin “Mercedes” nė Shtutgart

SHTUTGART 9 SHKURT- Delegacioni i Universitetit Shtetėror tė Tetovės i udhėhequr nga rektori prof.dr. Sadi Bexheti, me bashkėpunėtorė, po qėndron, nė njė vizitė pune nė Universitetin Politeknik tė Shtutgartit nė Gjermani. Ky projekt ėshtė mundėsuar nga Ambasada e Gjermanisė dhe HRC-ja.

Grupi prej tetė studentėve nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, tė cilėt janė nė prag tė diplomimit, po punojnė nė punimet e tyre hulumtuese nė ambientet e prodhuesit gjigant gjerman “Mercedes”. Studentėt janė tė shoqėruar nga profesorėt pėr ta realizuar aktivitetin e tyre nė praktikė.

Mė shumė...

Lajme : USHT NĖ SEMINARIN E USAID-IT NĖ OHĖR
Kyqur 09-02-2007 6:56:31 (1857 Lexime)

USHT NĖ SEMINARIN E USAID-IT NĖ OHĖR

TETOVĖ, 9 SHKURT- Njė grup profesorėsh dhe studentėsh nga Fakulteti i Shkencave Humane dhe e Arteve, si dhe nga Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), morėn pjesė nė njė seminar tė organizuar nga USAID-i, me temėn: ”E drejta sociale”.


Seminari, i dyti me radhė, u mbajt nė Ohėr, nė kuadėr tė projektit “Tė mėsuarit dhe tė nxėnit kreativ”. Nė kuadėr tė kėtij projekti, studentėt dhe profesorėt do tė mund t’i shohin aplikimet praktike nė disa institucione botėrore.

Tema e seminarit zgjoi interesim tė madh te pjesėmarrėsit, ku u zhvillua njė debat mbi stereotipet dhe paragjykimet, si dhe pėr eliminimin e tyre nė komunikimin e pėrditshėm.

Mė shumė...

Opinione : ANALIZĖ
Kyqur 08-02-2007 10:30:00 (1689 Lexime)

Studentėt shqiptarė jashtė, potenciali e perspektiva e tyre komunitetkrijuese

Nga: Endri DELIU

Numri i tė larguarve nga Shqipėria gjatė viteve tė tranzicionit mendohet se arrin shifrėn prej rreth 1 milionėsh. Nė Kosovė kemi poashtu zhvillime tė pėrmasave tė ngjashme. Megjithėse emigrantet kanė njė ndikim tė rėndėsishėm nė ekonominė e Shqipėrise e asaj tė Kosovės pak dihet pėr strukturat sociale e format e komuniteteve qė ata kanė ngritur sė bashku gjatė qėndrimit tė tyre jashtė.

Nė mėnyrė tė veēantė dihet shumė pak mbi grupe tė caktuara sociale si intelektualėt apo profesionistėt ndėrmjet emigrantėve e mbi mėnyrat e tyre tė organizimit e tė bashkėveprimit. Sidomos nėn kėndveshtrimin e proēesit tė “rifitimit tė mendjes” format aktuale tė bashkėveprimit tė intelektualėve, profesionistėve e studentėve jashtė si dhe sidomos zhvillimi i tyre nė tė ardhmen mbartin njė rėndėsi tė vecantė.

Mė shumė...

Lajme : Ministri Agim Veliu mbajti mbledhjen e parė me Kėshillin Kombėtar tė Cilėsisė
Kyqur 08-02-2007 10:20:00 (1824 Lexime)

Fillon punėn Agjensioni pėr Akreditim i Kosovės

PRISHTINĖ, 8 SHKURT- Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė Agim Veliu mbajti sot takimin konstituiv me anėtarėt e Kėshillit Kombėtar tė Cilėsisė, i cili ėshtė organ ekzekutiv i Agjensionit tė Akreditimit tė Kosovės, me ēka edhe praktikisht nisė punėn ky institucion i rėndėsishėm qė merret me mbarėvajtjen e arsimit tė lartė publil e privat nė Kosovės.

Duke u dėshiruar mirėseardhje nė takimin e parė, anėtarėve tė KKC ministri Agim Veliu tha se Agjencioni pėr Akreditimit i Kosovės (AAK) si institucioni i pavarur ka pėr qėllim tė garantoj cilėsinė e punės arsimore dhe shkencore nė institucionet e arsimit tė lartė nė Kosovė.


Mė shumė...

« 1 ... 106 107 108 (109) 110 111 112 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio