Studentet.info
« 1 ... 9 10 11 (12) 13 14 15 ... 214 »
Opinione : Zgjedhjet si rrėnim i universiteteve
Kyqur 25-01-2012 8:41:41 (1134 Lexime)

Universitetet shqiptare janė universitetet mė tipike qė demonstrojnė paradoksin se si zbatimi i njė standardi demokratik, nė vend qė tė prodhojė zhvillim apo progres, prodhon tė kundėrtėn, pra prodhon rrėnim.

Zbatimi i zgjedhjeve tė autoriteteve dhe strukturave nė universitetet shqiptare e demonstron kėtė gjė. Universitetet nuk janė terreni i vetėm institucional ku ndodh kėshtu. Pėr shkak tė statusit si institucione autonome, universitetet vetėm se e vėnė mė shumė nė dukje kėtė paradoks.

Mė shumė...

Opinione :  Njė universitet elitar nė Shkup
Kyqur 23-01-2012 10:21:38 (1818 Lexime)


TAHIR ZAJAZI


Shkenca nё funksion tё tejkalimit tё tranzicionit

Nga pozita qё e ka Shqipёria dhe Kosova, pёrjashtuar vullnetin e ndёrgjegjshёm tё politikёs shtetёrore atje, realizimi i kёtij projekti ёshtё shumё afёr gjasёs reale. Pёr ne shqiptarёt e Maqedonisё arritja nё realizimin e kёtij projekti ka mё shumё pengesa, por ai nuk ėshtė i paarritshėm.

Dekada e fundit e shekullit XX shёnoi njё ngjarje tё rёndёsishme historike. Ndodhi rёnia e regjimit komunist me prirje pėr kalim nё regjimin kapitalist. Pasojat e trashёguara tё regjimit monist demonstrojnё barrierė serioze nё tejkalimin e krizave midis dy regjimeve.

Mė shumė...

Lajme : Studenti nga Klina vdes nė konviktin e Gjakovės
Kyqur 20-01-2012 5:57:14 (1534 Lexime)

Ndrec. L (1993), ka ndėrruar jetė nė konviktin e stundetėve “Sadik Stavileci” nė Gjakovė, ndėrsa nė spitalin e Gjakovės, ku ishte dėrguar, ėshtė konstatuar vdekja e tė riut nga fshati Dobėrdol tė Komunės e Klinės.
“Datė, 18.01.2011 rreth orės 07:30 ėshtė raportuar policia nė Gjakovė nga njė dėshmitar se me tu zgjuar nga gjumi ku ishin duke banuar nė njė dhomė nė konviktin e studentėve ‘Sadik Stavileci’ nė Gjakovė, rr.’ Marinė Barleti’, sė bashku me viktimėn shtetasin kosovar, Ndrec ( Xh. ) L. ( 1993 ) nga fshati Dobėrdol komuna e Klinės dhe pėr njė ēast viktima ishte alivanosur dhe rrėzuar pėr dysheme”, thuhet nė kumtesė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt nė protestė
Kyqur 18-01-2012 10:13:59 (1640 Lexime)


Njė grup studentėsh tė Universitetit tė Tiranės, konkretisht tė Fakultetit tė Shkencave Sociale dhe atij tė Drejtėsisė janė mbledhur dje nė njė protestė. Nė oborrin e kėtij fakulteti tė gjithė sė bashku, me pankarta nė duar, njė zėri kėrkojnė nga qeveria shqiptare dhe Ministria e Arsimit t’i respektojnė ata dhe tė mos vėnė kushte, si: rregullimi tė stazhit pėr profesionet, imponimin e provimit tė anglishtes si kusht diplomimi dhe financimin e institucioneve tė arsimit tė lartė. Nė kėtė protestė qė ka zgjatur mė shumė se 40 minuta, tė gjithė kanė thėnė fjalėn e tyre duke qenė kundėr.

Mė shumė...

Opinione : Mashtrim i madh nė dėm tė popullit
Kyqur 16-01-2012 7:55:15 (1883 Lexime)


Duke u manipuluar me ndjenjat kombėtare tė shqiptarėve se po fillon lufta nė IJRM pėr ēlirimin e tokave shqiptare si dhe paraqitja publike e disa komunikatave se gjoja shqiptarėt do tė ēlirohen nga okupimi maqedonas si dhe do tė jenė zot nė vend tė tyre nxiti thellė ndjenjėn pėr liri tė shqiptarėve

Ylber Jahiu

Duke e rikthyer kujtesėn plot dhjetė vite mbrapa, qė mė asocon pikėrisht luftėn e 2001-shit dhe qėllimet e kėsaj lufte qė jo vetėm unė por edhe shumė qytetarė tė tjerė pyesin veten ēka me 2001 dhe pas tij? Tė vetėdijshėm qė kėtė pyetje s’munden ta bėjnė aty ku duhet nga represioni, hakmarja dhe shantazhimi ata heshtin.

Mė shumė...

Lajme : Drogė nė Universitet
Kyqur 13-01-2012 6:54:47 (1430 Lexime)


Policia e Tiranės ka vėnė nė pranga gjashtė persona tė cilėt akuzohen pėr shpėndarje droge nė ambientet e Korpusit Qendror Universitar dhe nė zonėn e Komunės sė Parisit. Policia ka sekuestruar dhe njė sasi hashashi prej 1 kg e 500 gramė.

Tė arrrestuarit janė; Klaudjo Ilir Kelo, 26 vjeē, banues nė Tiranė, student, i dėnuar mė parė pėr shitje lėndėsh narkotike, Flodian Vladimir Islami, 21 vjeē, lindur nė Fier dhe banues nė Tiranė, Jemin Musa Bodoj, 18 vjeē, Spartak Midat Merkohitaj, 18 vjeē, banues nė Tiranė. Tė katėr tė rinjtė ishin studentė nė Tiranė. Nė pranga kanė rėnė dhe dy tė rinj tė tjerė; Ali Lulo Ēeloaliaj, 18 vjeē dhe Andis Pėllumb Ēeloaliaj, 21 vjeē, tė dy banues nė Tiranė, njofton NOA

Mė shumė...

Lajme : Ndryshime apo ndryshe ? – Prof. Dr. Ylber Sela
Kyqur 11-01-2012 3:24:03 (1941 Lexime)


Jemi nė shek.XXI, bota po ndryshon nė aspekte tė ndryshme dhe interesi i individit po rritet dita ditės dhe njė element tė tille po e pėrjeton edhe rajoni jonė i ashtuquajtur “Ballkani Perėndimor”. Ajo qė dua ta paraqes si analizė ėshtė arsimi shqiptar nė rajon e sidomos nė Maqedoni duke u ndėrlidhuar me atė se interesi pėr reformat nė arsim sot nė sistemin ndėrkombėtar ka arritur majat mė tė reja tė ndryshimit tė saj. Tek ne, nė kuadėr te kėtyreve reformave po paraqiten dy teori edhe atė, “Teoria e KAOSIT” dhe “Teoria e NDRYSHIMIT”.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėve u ndalohen xhinset
Kyqur 11-01-2012 2:57:39 (1370 Lexime)


Mėsimdhėnia, pėrvec misionit kryesor qė ka, atė tė shpėrndarjes sė dijes dhe njohurive tek nxėnėsit e studentėt, ėshtė edhe njė mision edukues qė kėrkon njė veshje sa mė tė pėrshtatshme, serioze dhe profesionale.
Tė paktėn kėshtu mendon drejtori i shkollės "Rober Simon" nė Manhatan tė Shteteve tė Bashkuara, i cili vendosi pėr ndalimin e veshjes sė xhinseve nga mėsuesit. Vendimi ka shkaktuar jo pak polemika nė vend. Njerėzit janė ndarė nė dy kampe, pro dhe kundėr tij.

Mė shumė...

Lajme : Bursa pėr studentėt shqiptarė nga Maqedonia
Kyqur 08-01-2012 8:32:59 (1351 Lexime)


Tiranė, 8 janar - Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha deklaroi se Shqipėria nga njė Fond i posaēėm do t'u ndajė stipendi pėr shkollim jashtė vendit studentėve nga Kosova, Maqedonia dhe nga diaspora, gjegjėsisht “ēdo shqiptari nė botė, i cili do tė regjistrohet nė njėrin prej universiteteve prestigjioze”.

“Gjatė vitit 2013 nga ky Fond do tė pėrfitojnė sė paku 300 studentė. Rritja e numrit tė kėtyre studentėve duhet tė jetė obligimi ynė primar.

Mė shumė...

Lajme : Studentja marrėdhėnie seksuale me profesorin pėr bast!
Kyqur 05-01-2012 6:38:18 (3540 Lexime)


Ēdo gjė filloi pėr njė bast midis shokėve.
Por, kjo kapricio basti ėshtė kthyer nė super skandal me njė video pornografike e cila pėrfshin njė studente dhe profesorin e saj tė filmuar duke bėrė marrėdhėnie seksuale.

Njė grup studentėsh, vendosėn bast midis tyre pėr historinė nė fjalė.
Ēdo gjė filloi 17-korrikun e shkuar, kur njė Anonim 17:56 (ky ėshtė pseudonimi i tij) ‘mundi’ tė filmonte marrėdhėnien seksuale tė njė profesori me studenten e tij brenda nė makinė.
Video ka njė kohėzgjatjeje 39 minutash.

Mė shumė...

« 1 ... 9 10 11 (12) 13 14 15 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio