Studentet.info
« 1 ... 109 110 111 (112) 113 114 115 ... 214 »
Lajme : Studentėt e gazetarisė: Nuk kemi kohė pėr provimet
Kyqur 26-01-2007 8:42:49 (1391 Lexime)

Studentėt e gazetarisė: Nuk kemi kohė pėr provimet

TIRANĖ, 26 JANAR - Vetėm dy javė sezon, pėr studentėt e gazetarisė qė janė me sistemin e Bolonjės, ėshtė kohė e pamjaftueshme pėr t'u pėrgatitur. Ankesa vjen nga studentėt e vitit tė parė deri nė tė tretin, tė pėrfshirė nė sistemin e ri tė shkollimit.

"Kemi vetėm dy javė kohė, ndėrkohė qė bashkė me provimet me zgjedhje, na bėhen 9 provime pėr kėtė sezon",- thotė njė nga studentėt e vitit tė dytė. Ajo tregon se njė pėrfaqėsi studentėsh i janė drejtuar departamentit pėr kėtė problem, por pa mundur tė gjejnė zgjidhje. Mandej kanė firmosur edhe njė peticion.

Mė shumė...

Lajme : Studentė tė USHT-sė nė konferencėn e Javės Evropiane tė Ejndhovenit
Kyqur 26-01-2007 7:50:00 (1435 Lexime)

Studentė tė USHT-sė nė konferencėn e Javės Evropiane tė Ejndhovenit

TETOVĖ, 26 JANAR- Nė Holandė mė 26-30 mars tė kėtij viti do tė mbahet Java Evropiane e Ejndhovenit, ku pritet tė marrin pjesė shumė pėrfaqėsues tė universiteteve evropiane, ndėr tė cilat edhe Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT). Kėtė universitet do ta pėrfaqėsojnė dy studentė tė Unionit tė studentėve, tė cilėt nė njė konkurrencė tė madhe pas konkursit tė shpallur, fituan vendin mes disa universiteteve evropiane.


Nė kėtė konferencė katėr ditėshe nė Eindhoven, qė do tė mbahet me moton “Evolucioni evropian”, pritet tė ligjėrojnė Gerard Kleisterlee, pėrfaqėsues i “Philips Electronic” dhe Kyle Scott, zv/drejtor i Misionit tė SHBA-sė nė OSBE, ndėrsa tema do tė jetė “Nga e kaluara e ndarė pėr tė ardhmen e bashkuar”.

Mė shumė...

Lajme : Delegacioni i Fakultetit Juridik i USHT-sė
Kyqur 25-01-2007 10:00:00 (3799 Lexime)


Delegacioni i Fakultetit Juridik i USHT-sė takim me deputet tė ccgjerman

Bundestag - GJERMANI , 25 JANAR- Nje grup punues i Fakultetit Juridik te Universitetit Shteteror te Tetoves (USHT), te cilin e udheheq dekani i ketij fakulteti, Doc. dr. Mersim Maksuti, dhe asistentet Mr. Fatmire Lumani dhe Arta Bilalli, dy javet e fundit te ketij muaji po realizojne nje vizite pune ne “Free” Universitetin e Berlinit dhe ne Parlamentin gjerman (Deutscher Budenstag).

nje nga takimet me te rendesishme te kesaj vizite ka qene ajo ne Parlamentin Gjerman ne Berlin, me deputetin e ketij parlamenti, njeheresh edhe nenkryetar i Partise Social Demokrate, Walter Kolbow.

Mė shumė...

Lajme : REKTORI BEXHETI VIZITON UNIVERSITETIN E VJENĖS
Kyqur 25-01-2007 10:00:00 (1591 Lexime)


REKTORI BEXHETI VIZITON UNIVERSITETIN E VJENĖS

VJENĖ, 25 JANAR- Ne vazhden e aktiviteteve te projektit QUALIMUM (Menaxhimi Cilesor ne Universitet e Maqedonise) qe po zhvillohen ne universitetet evropiane, rektori i Universitetit Shteteror te Tetoves, prof. dr. Sadi Bexheti do te beje nje vizite ne Universitetin Teknik ne Vjene.

Ne delegacionin e ketij projekti, ndodhen edhe perfaqesues nga universitetet tjera te vendit, si ato te Universitetit Shen Kirili dhe Metodi, Universiteti i Evropes Juglindore, Universiteti Kliment Ohridski, Fraunhofer Institut i Universitetit te Stuttgartit, Technishe Universitat Wien, pastaj zevendesministri i Arsimit, Jovan Lazarov dhe Ofelija Hristovska.

Mė shumė...

Lajme : USHT-ja me projekte konkrete
Kyqur 25-01-2007 9:53:41 (1521 Lexime)


USHT-ja me projekte konkrete me Akademinė Diplomatike tė Vjenės

TETOVĖ, 25 JANAR-Njė delegacion i Universitetit Shteteror te Tetoves (USHT), priti ne nje takim prof.dr.Michel Cullin perfaqesues i Akademise Diplomatike te Vjenes dhe nenkryetar i Fondacionit “Europa de la Memoire”.
Perfaqesuesi i Akademise Diplomatike te Vjenes shprehu konsideratat e tij per USHT-ne dhe ofroi bashkepunim konkret ne mes Akademise Diplomatike te Vjenes dhe USHT-se. Konkretisht ofroi hapjen e nje departamenti te diplomacise, gjuhes frenge dhe ne ngritjen e nje departamenti te arteve dhe mediave.
”Kam ardhur ketu qe t’ju sjell pershendetjet me te sinqerta dhe t’u ofroj bashkepunim konkret ne mes nesh. Ne jemi te gatshem qe ne keto drejtime te ndihmojme konkretisht si me financa ashtu edhe me kuader adekuat per t’i ngrit keto departamente qe mendoj se jane te rendesishme per ju” tha ne mes tjerash Cullin.

Mė shumė...

Lajme : Dy ministri tė pafuqishme tė zgjidhin problemin e farmacistėve tė USHT-sė
Kyqur 25-01-2007 9:40:00 (2143 Lexime)


Intervenimi i inspektorėve - kur tė jetė e gatshme OFM-ja

SHKUP, 25 JANAR - Problemi i farmacistėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), pėr tė cilin ėshtė alarmuar nė media, nuk ka mjaftuar qė institucionet kompetente tė ndėrmarrin hapa konkretė.

Nė Ministrinė e Shėndetėsisė askush nuk e di se Oda Farmaceutike e Maqedonisė (OFM) nuk organizon provimet profesionale pėr kuadrot e USHT-sė dhe se vetėm farmacistėve qė kanė kryer nė kėtė universitet nuk u jepet licenca pėr punė dhe pėr hapjen e barnatoreve private.
Nė Ministrinė e Shėndetėsisė thonė se pėr t`u ndėrmarrė hapa konkretė, farmacistėt qė ballafaqohen me kėtė problem duhet t'u drejtohen zyrtarisht me shkresė, ndėrsa nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės (MASH) thonė se janė tė pafuqishėm tė ndikojnė nė punėn e Odės Farmaceutike tė Maqedonisė (OFM) dhe se USHT-ja nuk i ka informuar pėr ekzistimin e kėtij problemi.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės nė mbrojtje tė Muzeut tė Shkencave tė Natyrės
Kyqur 25-01-2007 9:10:00 (1804 Lexime)


Muzeu, studentėt nė protestė

TIRANĖ, 25 JANAR- Kjo ėshtė vendosur dje, gjatė mbledhjes sė senatit tė UT-sė, ku tė gjithė pedagogėt njėzėri kanė kėrkuar mbrojtjen e pronės shtetėrore. Pėr kėtė, sot, organizohet protesta e parė, me qėllim sensibilizim e Gjykatės sė Lartė, nė dorė tė sė cilės ėshtė vendimi pėr pronėsinė e muzeut. Aktualisht, kjo godinė ėshtė nė gjendje tė shkatėrruar, ku rrezikohet ekzistenca e mijėra specieve tė rralla, qė gjenden aty.

Janė ekzemplarė kafshėsh, shpendėsh dhe mineralesh tė mbledhura cep mė cep tė Shqipėrisė pėr 50 vjet me radhė. Godina ėshtė e ish-pronarėve, qė me gjyq iu njihet si pronė nga Gjykata e Apelit, qė nga fundi i vitit 2006.

Mė shumė...

Njoftime : USSH
Kyqur 24-01-2007 14:50:00 (1922 Lexime)


DEBAT ME STUDENTĖ

Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH, (Organizat Studentore Kombėtare), mė 30 janar 2007 (e martė) nė ora 13:00 do tė organizoj Debat mė Studentė nė Bibloteken Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės.

Tema:

Statusi final dhe sfidat pėr zhvillimin Ekonomik tė Kosvoės

I ftuar nė Debat do jetė:

z. Bexhet Pacolli, afarist i njohur dhe krytar i AKR-sė

Mė shumė...

Lajme : IS dhe studentėt e DSHP realizuan, deri tash, hulumtimin mė tė madh nė Kosovė
Kyqur 24-01-2007 13:22:23 (1531 Lexime)

IS dhe studentėt e DSHP realizuan, deri tash, hulumtimin mė tė madh nė Kosovė

PRISHTINĖ, 24 JANAR- Statusi i Kosovės, siguria, simbolet shtetėrore, papunėsia, korrupsioni, decentralizimi, sistemi i drejtėsisė, mediat e tė tjera ishin disa nga ēėshtjet qė i kishte bazė pėr hulumtim nė terren Instituti i Statistikės, nė bashkėpunim mė studentėt e viti tė parė tė Departamentit tė Shkencave Politike tė Universitetit tė Prishtinės.

Sa i pėrket shikueshmėrisė sė mediave, Radiotelevizioni i Kosovės nė bazė tė kėtij hulumtimi del mė i shikuari, me 30.99 %.

Mė shumė...

Lajme : FRI-ja shpėrbleu 18 studentėt mė tė mirė tė vitit.
Kyqur 24-01-2007 10:30:00 (3148 Lexime)


Vajzat dyfish mė te mira se djemtė

SHKUP 23 JANAR - Shpėrblimi i studentėve nė mė tė mirė nė manifestimin qė Forumi Rinor Islam (FRI) e organizoi me rastin e Vitit tė Ri Islam, tregoi se studentet femra janė mė tė suksesshme sesa studentėt meshkuj. Vajzat, e shpėrblyera me dekoratėn "Mė i miri i vitit", jo vetėm qė janė nė numėr dyfish mė tė madh se djemtė e shpėrblyer me tė njėjtėn dekoratė, por kanė edhe notėn mė tė lartė mesatare.

Nga 18 studentėt mė tė mirė tė kėtij viti, 12 ishin vajza, kurse gjashtė djem. Nota e pėrgjithshme mesatare e kėtyre tė fundit ėshtė 9.30, kundrejt notės sė pėrgjithshme mesatare tė vajzave qė ėshtė 9.40. Propozimi I kandidatėve nga Universiteti Shtetėror I Tetovės (USHT) dhe Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL) ėshtė bėrė nga vetė universitetet, kurse kandidatėt prej Universitetit "Shėn Kirli dhe Metodi" (UKM) tė Shkupit ishin zgjedhur nga anėtarėt e Forumit, pėr shkak se ky universitet drejtohet prej maqedonasve

Mė shumė...

« 1 ... 109 110 111 (112) 113 114 115 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio