Studentet.info
« 1 ... 110 111 112 (113) 114 115 116 ... 214 »
Lajme : Shtipi njė hap para Universitetit Publik
Kyqur 24-01-2007 10:30:00 (1354 Lexime)


Shtipi njė hap para Universitetit Publik

SHKUP, 23 JANAR- Projekti i Qeverisė pėr themelimin e Universitetit Shtetėror nė Shtip ka marrė tė marten bekimin e Kėshillit pėr Akreditimin eInstitucionevetė larta nė Maqedoni.

Para kėshillit, tė udhėhequr nga Tito Beliēanec, ka raportuar Marija Tesevska, udhėheqėsja e grupit pėr shqyrtimin e kėrkesė se Qeverisė pėr themelimin e Universitetet tė katėrt publik nė Shtip, pas atij tė Shkupit, Manastirit dhe Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Bexheti vizite ne Universitetin e Shtutgartit te Gjermanise
Kyqur 23-01-2007 9:50:00 (1444 Lexime)


REKTORI SADI BEXHETI MYSAFIR I UNIVERSITETIT TĖ SHTUTGARTIT

SHTUTGART , 23 JANAR- Nė Universitetin e Shtutgartit tė Gjermanisė po qėndron nė njė vizitė rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti.

Vizita e rektorit tė USHT-sė Sadi Bexheti nė Universitetin e Shtutgartit bėhet nė kuadėr tė Projektit pėr unifikimin e proceseve nė katėr Universitetet e Maqedonisė. Pritet qė rektori Bexheti nė Shtutgart tė marrė certifikatėn “Iso 9001”.

Gjatė vizitės qė po bėn nė kuadėr tė Projektit “Tempus” me emėrtim QUALIMUM (Quality Management at Universities in Macedonia), rektori u takua me prorektorin pėr strukturim organizativ tė Universitetit tė Shtutgardit, prof. Weigand. Me kėtė rast, ai u informua pėr zhvillimin e procesit mėsimor nė kėtė universitet dhe pėr mundėsinė e njė bashkėpunimi ndėruniversitar.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt Modern nė USHT
Kyqur 23-01-2007 7:20:00 (2655 Lexime)


Profesor Arburim Iseni shembull i reformave nė USHT

TETOVĖ, 23 JANAR - Mr.sc.Arburim Iseni, profesor i Gjuhės dhe Gramatikės Angleze nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, qė prej vitit tė kaluar u shėrben studentėve tė tij tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės me njė webfaqe personale dedikuar tė gjitha aktiviteteve, ligjėratave, ushtrimeve qė ai drejton nė kėtė Universitet.
Profesori i nderuar tani mė ka krijuar njė lehtėsim shtesė pėr studentėt e vet, ku ata mund tė marrin informata tė sakta dhe tė shpejta nė webfaqen e tij www.arburimiseni.com.

Gjithashtu, studentėt mund tė gjejnė informacione lidhur me rezultatet e provimeve tė mbajtura nga Arburim Iseni, si dhe tė gjitha aktivitetet e studentėve, punimet e tyre seminarike, planprogramet e lėndėve ku aty janė tė theksuara detyrat dhe detyrimet e studentėve, pėrshkrimi i lėndės, qėllimet dhe objektivat e lėndės, kriteriumi i notimit, etj.


Mė shumė...

Lajme : Analisti britanik James Petifer ligjerues nė USHT
Kyqur 22-01-2007 6:50:00 (1398 Lexime)


Rektori Sadi Bexheti priti nė njė takim protokollar James Pettiferin

TETOVĖ, 22 JANAR - Nė njė takim protokollar rektori i USHT-sė prof.dr.Sadi Bexheti e priti analistin e njohur britanik pėr cėshtje ballkanike James Pettifer.

Rektori Bexheti nė fjalėn e tij pėrshėndetėse e falemnderoi James Pettiferin pėr objektivitetin e tij qė nga dita e parė e themelimit tė USHT-sė dhe angazhimin pėr afirmimin e kėtij institucioni tė rėndėsishėm pėr shqiptarėt nė Maqedoni.

Mė shumė...

Lajme : Raport Semestral i USSHM-sė
Kyqur 20-01-2007 15:10:00 (1580 Lexime)


Lokalizmi dhe Nepotizmi e rėndojnė gjendjen

TETOVĖ, 20 JANAR- Raporti semestral pėr periudhėn katėrmujore tė punės, ishte qėllimi i takimit tė djeshėm me gazetarė tė organizuar nga Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Tetovė. Pėrfaqėsuesit i kėsaj organizate studentore njoftuan se rreth 90 pėrqind e aktiviteteve tė parapra qė nga 1 tetori i vitit tė kaluar janė realizuar. Programi i kėsaj organizate ka pqė qėllim avancimin e ēėshtjes studentore, si dhe zgjiedhjen e problemeve qė janė tanguese pėr studentėt.

“Qėndrimi i kėsaj organizate qė nė fillet e saj ka qenė luftimi i dukurive negative qė dėmtojnė rėndė imazhin e sistemit tė lartė arsimor nė vend, vėmendje tė posaēme i ka kushtuar USHT-sė duke e konsideruar se universitete kkombatre” tha kryetari i kėsaj organizate Jetmir Sejfuli. Pas ndryshimeve tė bėra nė kėtė institucion tė lartė arsimor, USSHM ėshtė munduar qė tė vėzhgoj dhe tė ndihmojė largimin e barrierave qė viteve tė fundit kanė qenė tė pranishme.

Mė shumė...

Lajme : Farmacistėve tė diplomuar tė USHT-sė nuk u jepen licencat e punės
Kyqur 20-01-2007 7:50:00 (1664 Lexime)

OFM-ja ruan vetėm interesat e maqedonasve

SHKUP, 19 JANAR - Nuk kanė tė sosur problemet e kuadrove tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), tė cilėt legalizimi I Universitetit tė Tetovės (UT) nė janar tė 2005-ės, i gjeti nė mes ose nė prag tė diplomimit. Pas problemeve tė shumta pėr gjetjen e formulės me tė cilėn do tė bėhej verifikimi I kėtyre studimeve dhe pastaj zvarritjeve pėr akreditimin e Programit Studimor tė Farmacisė (PSF), mbi 20 tė diplomuar ballafaqohen me problemin e mosnjohjes sė diplomave tė tyre.

Oda Farmaceutike e Maqedonisė (OFM) u ka kthyer pėrgjigje negative tė gjithė tė diplomuarve nė USHT, qė kanė kėrkuar tė japin provimin profesional, i cili do t'u mundėsonte marrjen e licencave pėr veprimtari tė pavarur profesionale farmaceutike

Mė shumė...

Lajme : Nė seminarin ndėrkombėtar tė universiteteve evropiane nė Bruksel
Kyqur 18-01-2007 12:00:00 (1280 Lexime)


BEXHETI DO TE MARE PJESE NE SEMINARIN NDERKOMBATER EVROPIAN

TETOVĖ, 18 JANARĖ- Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, nė fillim tė shkurtit tė kėtij viti do tė udhėtojė pėr nė Bruksel, ku do tė marrė pjesė nė njė seminar ndėrkombėtar tė universiteteve evropiane. Nė seminarin qė do tė mbahet mė 1 e 2 shkurt tė vitit 2007, do tė marrin pjesė 350 pjesėmarrės nga ministritė arsimore dhe universitetet evropiane, tė vendeve tė ndryshme si Belgjikė, Holandė, Francė, Gjermani, Angli, Spanjė, Finlandė, Danimarkė, Zvicėr, Austri, Lituani, Greqi etj., ndėrsa rektori i USHT-sė do ta pėrfaqėsojė Maqedoninė nė kėtė takim tė nivelit evropian.

Nė kėtė seminar ndėrkombėtar tė universiteteve evropiane pritet tė ligjėrojnė emra te njohur tė jetės politike dhe arsimore evropiane nė fusha tė ndryshme, si zhvillimet e fundit nė arsimin sipėror, reformat e arsimit tė lartė nė Evropė, perspektivat e reja nė bashkėpunimin transatlantik, rregulloret dhe programet evropiane nė arsimin e lartė etj.

Mė shumė...

Lajme : Nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit tė Prishtinės
Kyqur 18-01-2007 12:00:00 (2175 Lexime)


Etem Iseini mbrojti tezėn e doktoratės

TETOVĖ, 18 JANAR- Prorektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Mr.Etem Iseini, tė enjten, nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit tė Prishtinės mbrojti disertacionin e doktoratės nė temėn: “Mjedisi si faktor kyē nė strategjinė e zhvillimit tė NVM-ve me vėshtrim tė posaēėm tė NVM-ve nė Maqedoninė Perėndimore”.

Kandidati Etem Iseini para tė pranishmėve dhe Komisionit nė pėrbėrje: Prof.dr Ibrahim Kuka, Prof.dr. Muhamet Mustafa dhe Prof.dr Blerim Ramosaj mbrojti me sukses disertacionin e doktoratės. Komisioni pas elaborimit tė disertacionit nga ana e kandidatit Mr.Etem Iseini i parashtroi pyetje tė ndryshme lidhur me temėn, tė cilave me sukses iu pėrgjigj kandidati.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranes
Kyqur 17-01-2007 18:00:00 (2709 Lexime)


Universitetet, lėndėt pėr tė fituar Mjekėsinė dhe Filologjikun

TIRANĖ, 18 JANAR- Sėrish shkollat e mesme tė pėrgjithshme mbeten mė tė preferuara pėr universitetet, ndėrkohė qė lėndėt me zgjedhje do tė pėrcaktohen nė varėsi tė degėve. Pėr tė fituar njė tė drejtė studimi nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Tiranė, duhet qė tė njohėsh shumė mirė Fizikėn, Kiminė dhe Biologjinė. Lėndė, qė sipas dekanit tė Fakultetit, Kristo Pano, janė mė tė preferuara, duke iu afruar sė tepėrmi profilit tė vetė fakultetit.

Edhe pse ende pa njė miratim zyrtar, Pano shprehet se pranimet e kėtij viti do tė pėrzgjedhin sėrish mė tė mirėt nė kėto lėndė. "Ne do t'i vendosim kriteret e pranimit nė mbledhjen e Kėshillit tė Fakultetit, por unė jam i mendimit qė do tė ruajmė pothuaj tė njėjtat kritere",- tha dje Pano, duke sqaruar se kandidatėt duhet tė pėrgatiten mirė, pėr t'u pėrballur nė garėn e Mjekėsisė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt protestojnė kundėr Universitetve Private nė Greqi
Kyqur 17-01-2007 15:00:00 (1407 Lexime)


Protesta nė Greqi kundėr ndryshimeve tė ligjit pėr krijimin e universiteteve private

ATHINĖ, 17 JANAR - Studentė, nxėnės dhe profesorė sot pėrsėri do tė dalin nėpėr rrugė nė Greqi, pėr tė protestuar kundėr ndryshimit tė nenit 16 pėr ndėrprerjen e monopolit shtetėror ndaj universiteteve nė vend, pėr tė cilin momentalisht diskutohet nė Parlament. Pėr sot ėshtė paralajmėruar mbajtja e tubimit nė qendėr tė Athinės.

Mėsimdhėnėsit sot do tė ndėrprejnė punėn vetėm dy orė. Protestat nė arsim i mbėshtesin edhe organizatat sindikale tė shkollave fillore.(MIA)


« 1 ... 110 111 112 (113) 114 115 116 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio