Studentet.info
« 1 ... 112 113 114 (115) 116 117 118 ... 214 »
Lajme : Anketat, studentėt do vlerėsojnė pedagogėt
Kyqur 11-01-2007 14:35:36 (1563 Lexime)

Anketat, studentėt do vlerėsojnė pedagogėt

TIRANE, 11 JANAR- o vetėm do tė vlerėsohen, por edhe do tė vlerėsojnė. Studentėt e Universitetit tė Tiranės, nė fund tė sezonit tė provimeve, do tė jenė pjesė e anketave pėr pedagogėt e tyre dhe gjithė ecurinė e mėsimdhėnies. Qė nga puna qė bėhet me ta nė leksione e seminare, marrėdhėniet me pedagogėt, provimet, mėnyra e vlerėsimit dhe gjithēka tjetėr e lidhur direkt me auditoret. Pas kėsaj, pedagogėt do tė kenė njė "notė", dhėnė nga studentėt e tyre. Sipas rektorit tė UT-sė, Shezai Rrokaj, kjo ėshtė njė formė qė do tė bėjė raportet mė transparente dhe do tė japė njė panoramė tė detajuar tė asaj qė ndodh nė fakultetet tona.

"Gjithēka ėshtė gati, vetėm pritet tė zbatohet nėpėr tė gjitha degėt e fakulteteve, nė bashkėpunim me dekanatet dhe rektoratin",- tha dje pėr "Shekullin", Rrokaj, duke e cilėsuar kėtė njė nismė nė kuadėr tė luftės kundėr korrupsionit. E mbetur me fjalė, shumė bujė pėr abuzimet dhe kurrfarė (ose pak) denoncim konkret, kėtė radhė studentėt pritet tė thonė fjalėn e tyre.

Mė shumė...

Lajme : Rektori i UP-se Enver Hasani u takua me kreret e UEJL-se dhe USHT-se
Kyqur 11-01-2007 9:25:07 (1501 Lexime)

Rektori i Universitetit të Prishtinës për vizitë në UEJL dhe USHT

TETOVË, 11 JANAR- Një delegacion i lartë i Universitetit të Prishtinës i udhëhequr nga rektori Enver Hasani sot ka qëndruar për vizitë pune në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë dhe në Universitetin Shtetëror të Tetovës, ku është takuar me krerët më të lartë të këtyre dy institucioneve të larta arsimore në Tetovë.

Pas këtij takimi rektori i UEJl-së Alajdin Abazi, është shperhur se do të vazhdojmë me këmbimin e kuadrove pasi që kemi kuadro që prej universtitetit tonë mbajnë mësim në universitetin e Prishtinës. “Konstatum se marrëveshjet që kemi të nënshkruara me universitetin e Prishtinës, do të vazhdojmë me këmbimin e kuadrove pasi që kemi kuadro që prej këtu mbajnë mësim në Prishtinë”.

Mė shumė...

Lajme : Memorandum Bashkpunimi mes UEJL-sė dhe Agjencina pėr nėpunės shtetėrorė
Kyqur 10-01-2007 9:45:38 (1507 Lexime)

UEJL dhe Agjencia pėr nėpunės shtetėrorė nėnshkruan memorandum pėr bashkėpunim

TETOVĖ, 10 JANAR- Fakulteti pėr Administratė Publike pranė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė dje nėnshkruajtėn memorandum pėr bashkėpunim me Agjencinė pėr nėpunės shtetėrorė.

Me kėtė memorandum parashihet qė studentėt nga fakulteti me ndėrmjetėsim tė Agjencisė, mėsimin e praktikės ta relizojnė nė ndonjėrėn nga institucionet qeveritare ose nė administratėn lokale.

Agjencia pėr nėpunės shtetėror do tė ketė rol ndėrmjetėsues dhe do tė realizojė kontakte me institucionet ku studentėt janė tė interesuar qė ta realizojnė mėsimin praktikė


Lajme : Studentėt: Notat shpesh nuk afishohen
Kyqur 10-01-2007 6:43:38 (1314 Lexime)

Studentėt: Notat shpesh nuk afishohen

TIRANĖ, 10 JANAR- Mund i madh pėr provimet, stres pas provimeve. Studentėt e universiteteve tona, pranojnė se pėrballja me sezonin deri nė marrjen e notės, ėshtė njė makth mė vete. Ndaj skema e provimeve duhet pėrmirėsuar, nė zbatimin e njė rregulloreje detyruese, si pėr ata, si pėr pedagogėt. "Probleme pa fund, qė nga vonesat nė daljen e pėrgjigjeve, e deri nė mosafishimin fare tė notave, si e kėrkon procedura e fakultetit",- thotė Dorian Hatibi, student i vitit tė 4-t tė Fakultetit tė Shkencave Sociale nė Tiranė.

Studion pėr degėn e Punės Sociale dhe nuk ėshtė modest, kur thotė se nuk ka pasur probleme me notat. Ėshtė student shumė i mirė dhe i angazhuar nė Kėshillin Studentor. Ashtu si shumė tė tjerė, dje gjatė njė takimi me ministrin e Arsimit, Genc Pollo, ka numėruar problemet e vlerėsimit aktual qė u bėhet nė provime. Pjesėmarrės nė kėtė takim ishin titullarė tė MASH, pėrfaqėsues nga grupi i punės tė vlerėsimit tė provimeve, studentė, pėrfaqėsues tė Kėshillave Studentorė, (Qeverisė Studentore Shqiptare), anėtarė tė organizatave joqeveritare, tė interesuar pėr problemet e korrektesės dhe transparencės etj.

Mė shumė...

Lajme : Ndėrroi jetė Profesori i USHT-sė Mr.Ramadan Sinani nė moshėn 63 vjeē
Kyqur 03-01-2007 9:05:51 (1907 Lexime)


Vdiq poeti dhe profesori i USHT-sė Mr. Ramadan Sinani

TETOVĖ, 3 JANAR- Sot paradite, nė Spitalin Shtetėror tė Shkupit ndėrroi jetė poeti dhe profesori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės Mr. sc. Ramadan Sinani. Vdekja erdhi si rezultat i njė sulmi nė tru qė ai pėrjetoi njė natė mė parė.

Ramadan Sinani u lind mė 16 qershor 1944 nė Tetovė, ku kreu shkollėn fillore dhe gjimnazin. Nė vitin 1971, nė Beograd, diplomoi nė Gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Fakultetin e Filologjisė. Nė vitin 1987, nė Universitetin e Prishtinės, magjistroi nė temėn “Vendlindja nė poezinė e sotme shqipe”.

Njė kohė punoi nė gjimnazin e Vitisė dhe tė Tetovės. Qė nga themelimi ka ligjėruar nė Universitetin e Tetovės, ku e gjeti edhe vdekja.
Ai ishte organizator i aktiviteteve tė ndryshme kulturore, letrare e artistike.
Nė vitin 1968, si student anėtarėsohet nė Shoqėrinė e studentėve shqiptarė “Pėrpjekja” tė Beogradit, ku organizon veprimtari kulturore e letrare.
Nė dhjetor tė 1968 e burgosin si organizator pėr Demonstratat e Tetovės, ku e dėnojnė me burg. Dėnimin e vuan nė burgun “Shutka” nė Shkup.

Mė shumė...

Lajme : Tetova me bibliotekė tė re
Kyqur 03-01-2007 5:10:11 (1914 Lexime)


Studentėt nė Tetovė pasurohen me njė bibliotekė tė re

TETOVĖ, 3 JANAR - Drejtori i sapoemėruar i Bibliotekės sė Tetovės Sabedin Aliu ka deklaruar pėr media se hapėsirat janė shumė tė kufizuara nė kėtė institucion kulturorė nė Tetovė dhe se problemet me hapėsirėn vazhdojnė tė jenė shumė delicate . Mirėpo ai sė shpejti e sheh njė zgjidhje pėr kėtė cėshtje me projektin e bibliotekės sė re qė ėshtė thuajse I gatshėm dhe nė fillim tė vitit tė vjen pritet tė fillojė ndėrtimet .

Tani edhe studentėt e dy universitetve nė Tetovė do tė kenė bagazhin e mbushur me literaturė tė ndryshme. Bredhja e tyre, kėrkimet ne internet u bėnė punė e lodhėshme e nxėnėsve dhe studentėve nga mungesa e njė bibloteke tė pasur. Jam lodhur dhe nuk mund ta gjej njė libėr qė doja ta lexoje shprehet njė student I fakultetit Jurdik nė Universitetin e Shtetėror tė Tetovės. Tė pyetur pėr hapjen e biblotekės sė Re nė Tetovė studentėt ndjehen tė gėzuar sepse tani do tė dinė se ku do tė drejtohen dhe do tė jenė tė bindur se do tė gjenė atė ēka ju nevojitet.

Mė shumė...

Opinione : Liria akademike sfidon margjinalizimin e intelektualit
Kyqur 02-01-2007 7:40:28 (2214 Lexime)Kam vizon pėr studentėt dhe Universitetin e Tetovės


Nga: Sadi BEXHETI


I bindur se pėrpjekjet tuaja dhe tonat, identike pėr promovimin, konsolidimin dhe pėrparimin e pėrgjithshėm tė edukimit superior, janė gjithandej njė sfidė e pėrbashkėt me tė cilėn ballafaqohemi nė punėn tonė tė pėrditshme, dhe nė ē'drejtim kemi fokusuar tėrė energjitė tona intelektuale dhe akademike, dua qė fjalėn time ta nis nga premisa kryesore e punės sė njė intelektuali dhe njė njeriu qė synim jetik ka inkurajimin dhe zhvillimin e qytetėsisė akademike.


Ėshtė njė premisė, qė siē e dimė tė gjithė, sidomos nė kėtė pjesė tė kontinentit, ka qenė e kushtėzuar dhe asnjėherė e plotė: kjo ėshtė liria intelektuale, brenda saj liria akademike, qė nė kuptim tė lirisė sė pėrgjithshme ka qenė po aq njė nocion i ngushtuar sa dhe njė koncept, tė cilin intelektuali, nė kėtė pjesė tė botės, ėshtė pėrpjekur ta sjellė nė plotėsinė e tij.

Mė shumė...

Intervista : Me Rektorin e Universitetit tė Prishtinės Enver Hasani dhėnė Epokės se Re
Kyqur 02-01-2007 6:10:30 (3766 Lexime)


Hasani: Kėshtu nuk shkon


Nga: Ardian Zejnaj

Thotė se nuk kam bėrė spastrime dhe se, UP-ja ka njė administratė tė viteve ’70 tė shekullit tė kaluar, pėr dallim nga institucionet tjera publike ku ajo ėshtė e re, dhe kjo administratė nuk ėshtė efektive sa duhet.

-Se UP-ja deri kėtė vit ka qenė vetėm arenė ku 80 pėr qind e kohės ka kaluar duke hyrė e duke dalė nga provimet dhe kjo gjendje e tillė ekziston vetėm edhe nė universitet serbe.

- Qė kush beson nė vetėmajftushmėri tė dijes qė prodhohet nė Kosovės, ėshtė naivi mė i madh.

- Pyet, se a ka njė universitet ndokund nė botėn perėndimore ku ti mund tė bėhesh profesor pa botuar kurrė asnjė shkrim qė ka recension ndėrkombėtar?

- Se asnjė euro nuk ia ka dhėnė Gerog Veber e as nuk ka ndėrmend tė paguaj, sepse nuk ka tė drejtė pėr njė gjė tė tillė.

Mė shumė...

Lajme : Njohja e diplomave, gjysmohet afati dhe tarifa
Kyqur 29-12-2006 15:39:04 (2463 Lexime)


Njohja e diplomave, gjysmohet afati dhe tarifa

TIRANĖ, 29 DHJETOR- Mė pak kohė dhe mė pak shpenzime, pėr procedurat e njohjes sė diplomave tė huaja. Tani, njė studenti qė ka mbaruar jashtė do t’i duhet tė presė shumė mė pak, deri nė konvertimin e diplomės. Sipas burimeve zyrtare tė Ministrisė sė Arsimit, edhe pagesa, nga 100 mijė lekė (tė vjetra) qė shkon aktualisht, ėshtė propozuar tė gjysmohet, duke mbėrritur nė 50 mijė.

“Lehtėsim i procedurave pėr shtetasit tanė tė diplomuar jashtė; vlerėsim i saktė i kualifikimit tė kryer jashtė dhe shqyrtim i hollėsishėm pėr diplomat e falsifikuara”. Kėto janė tri elementėt, mbi tė cilat po punon aktualisht Zyra e Njohjes sė Diplomave nė MASH.

Mė shumė...

Lajme : Bashkim Selmani nuk u paraqit nė Gjykatė!
Kyqur 29-12-2006 15:31:26 (3322 Lexime)


Bashkim Selmani nuk u paraqit nė Gjykat


TETOVĖ. 29 DHJETOR- Bashkim Selamni i cili akuzohet pėr falsifikim tė diplomave gjatė kohės qė ishte sekretar i pėrgjithshėm i USHT-sė, dje nuk ėshtė paraqitur nė seancėn gjyqėsore, praėn Gjykatės Themelore tė Tetovės. Ndėrkaq sa i pėrket Arife Demirit dhe Afėrdita Memishi, tė njetat u paraqiten nė seancėn e djeshme gjyqėsore, por jo edhe mbrojtėsii Afėrditės.

Gjykatėsja Verka Kostovska, vendosi qė nėse lėnda mbetet tek ajo, séance e rradhės tė mbahet mė 17 janar, kurse pot ė kalojė e njeta te ndonjė gjykatės tjetėr, atėherė nė kohė do tė akuzuarit pėr datėn e mbajtjes sė seancės sė radhės.

Mė shumė...

« 1 ... 112 113 114 (115) 116 117 118 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio