Studentet.info
« 1 ... 113 114 115 (116) 117 118 119 ... 214 »
Lajme : Nė Rektoratin e USHT-sė
Kyqur 28-12-2006 16:35:34 (1689 Lexime)


U mbajt Konferencė shtypi pėr Vitin e Ri


TETOVĖ, 27 DHJETOR- Pėrmes njė konference shtypi organizuar me rastin e Vitit tė Ri 2007 nė Rektoratin e USHT-sė, rektori Prof. dr. Sadi Bexheti informoi gazetarėt pėr tremujorin e punės, pėr projektet dhe pėr synimet nė vitin e ardhshėm nė USHT.

Ai, pasi qė iu uroi festat gazetarėve, tha se, pėr arsye tė lėshimeve qė janė bėrė nė periudhėn e kaluar, dhe sugjerimeve tė Inspektoratit Shtetėror pėr Arsim, Universiteti ka ndėrmarrė masa pėrkatėse dhe aktivitete pėr tejkalimin e kuadrove materialo-financiare, dhe problemeve nė funksionimin e organeve tė Universitetit. Senati i Universitetit ėshtė konstituar me anėtar tė ri, ėshtė sjellė Rregullorja e kriteriumeve dhe procedurave pėr zgjedhje nė thirrjet mėsimor - shkencore, dhe thirrjet pėr bashkėpunėtorė nė USHT.

Ėshtė sjellė Vendim pėr formimin e studimeve tė reja programore. Ėshtė shpallur Konkursi pėr zgjedhje tė mėsimdhėnėsve dhe bashkėpunėtorėve, por nė vazhdim do tė shpallen edhe dy konkurse pėr zgjedhje tė profesorėve dhe tė bashkėpunėtorėve, ėshtė sjellė Vendimi pėr themelimin e Fletores Universitare tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Enver Hasani nė Depresion
Kyqur 28-12-2006 16:35:02 (2735 Lexime)


Dorėzohet Enver Hasani

PRISHTINĖ, 27 DHJETOR – I gjendur nėn presionin medial, rektori i Universitetit tė Prishtinės (UP), Enver Hasani, ka bėrė kėrkesė nė Ministrinė e Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė (MASHT) pėr nostrifikim tė titujve akademikė, tė marrė nė “Bilkent University” tė Turqisė.

Ka mė pak se dy muaj qėkur “Iliria Post”, ka raportuar se Hasani nuk i ėshtė nėnshtruar fare kėsaj procedure. Atėkohė, Mimoza Hasani, zėdhėnėse nė MASHT, pati thėnė se nė bazė tė dokumentacionit qė posedon, MASHT-i nuk ka pranuar asnjėherė kėrkesė pėr nostrifikim tė diplomės nė emėr tė Enver Hasanit.

Ndėrkaq, tė martėn, ministri i MASHT-it, Agim Veliu, i pyetur nga “Iliria Post” nėse do t’i kėrkohet rektorit qė edhe ai t’i nėnshtrohej procedurės sė nostrifikimit, ka konfirmuar se Hasani tashmė e ka adresuar kėrkesėn nė ministri pėr kėtė ēėshtje.

Mė shumė...

Lajme : Provimet, ja propozimet pėr vlerėsimin e studentėve
Kyqur 28-12-2006 6:39:33 (2287 Lexime)


Provimet, ja propozimet pėr vlerėsimin e studentėve

TIRANĖ, 28 DHJETOR- Provime transparente dhe vlerėsim larg subjektivitetit. Me kėtė qėllim, grupi i punės i ngritur nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, ka gati propozimet pėr mėnyrėn se si duhet tė zhvillohen provimet sezonale tė studentėve, nė universitetet e vendit.

Pėrmirėsimi i skemės sė sekretimit aty ku aplikohet dhe sugjerim pėr pėrdorim nė gjithė fakultetet, ėshtė vetėm njė nga propozimet, qė anėtarėt e grupit do t’i dorėzojnė brenda pak ditėsh ministrit tė Arsimit, Genc Pollo. Qė do tė thotė, se pavarėsisht kush do tė bėjė vlerėsimin pėr provimet e studentėve (pedagogu i lėndės, ose jo) nuk do tė dihet se cili provim ėshtė duke u korrigjuar. Fletėt janė me numėr sekretimi, qė ruajnė anonimatin. Pas kėsaj, nė radhė janė dhe shumė rregulla tė tjera, gjykuar tė rėndėsishėm pėr tė eliminuar korrupsionin nė provime.

Mė shumė...

Njoftime : UNIVERSITETI SHTETĖROR I TETOVĖS
Kyqur 27-12-2006 15:35:42 (6174 Lexime)

NJ O F T I M

Me 28.12.2006 dita e Enjte , ne Sallen solemne te Fakultetit te Shkencave Humane dhe Arteve rektori i Universitetit Shteteror te Tetoves prof. dr. Sadi Bexheti, do te mbaje nje konference shtypi me gazetare.

Pas konferences do te organizohet nje pritje per Vitin e Ri dhe do te shtrohet nje koktej.

Konferenca do te mbahet ne oren 11.00


Me respekt!

Tetove, 27. XII. 2006 Zyra per informim e USHT-seLajme : Studentėt e USHT-sė protestuan tė qetė
Kyqur 27-12-2006 15:00:57 (1449 Lexime)

Njė grup studentėsh tė USHT-sė protestuan nė Tetovė kundėr dhunėsTETOVĖ, 27 DHJETOR- Njė grup studentėsh tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) nėn parullėn ta varrosim dhunėn, protestuan sot nė qendėr tė Tetovės.

Studentėt mbajtėn marsh protestues nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit" nga rektorati i universitetit deri nė qendrėn e kulturės nė qendėr tė Tetovės, ku nė mėnyrė simbolike varrosėn arkivolin e kartonit, qė sipas tyre paraqet dhunėn.

Arrsyeja e protestit sipas tyre ėshtė rrahja e tre kolegėve tė tyre tė mėrkurėn e kaluar, gjatė kremtimit tė pėrvjetorit tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Rektori Sadi Bexheti debatoi me studentet e Jurdikut ne USHT
Kyqur 26-12-2006 12:52:21 (3137 Lexime)


BEXHETI: JAM REKTOR NĖ SHĖRBIM TĖ STUDENTĖVE

TETOVĖ, 26 DHJETOR- Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, nė vazhdėn e takimeve, tė martėn ėshtė takuar me studentėt e Fakultetit Juridik. Qėllimi kryesor i takimit ka qenė rritja e cilėsisė mėsimore nė kėtė fakultet. Bexheti, tha se provimet nė kėtė fakultet mbahen me komisione qė tė evitohen keqpėrdorimet e mundshme.

Ka ardhur, tha ai koha qė tė veēohen studentėt e dalluar.
Nė kėtė takim rektori Bexheti ka shprehur gatishmėrinė qė tė bisedojė me studentėt pėr ēdo problem me qėllim qė tė gjenden zgjidhje tė dėshirueshme pėr ta.

Bexheti ka shprehur keqardhje pėr incidentin qė ndodhi nė Akademinė solemne te pėrvjetorit tė themelimit tė USHT-sė.
Akademia solemne ėshtė keqpėrdorur pėr qėllime partiake, tha Bexheti, i cili i siguroi studentėt, se gjithnjė do tė jetė transparentė dhe i gatshėm pėr tė biseduar me ta pėr problemet ekzistuese nė USHT.

Mė shumė...

Komunikata : Komunikatė
Kyqur 26-12-2006 12:37:43 (2699 Lexime)

Komunikatė nga US-USHT, USSH dhe USSHM

Ne Unionet e studentore tė vėtdijshėm dhe dėshmitarė pėr rrethanat e krijuara pas incidentit qė ndodhi nė Akademinė solemne pėr nder tė pėrvjetorit tė USHt-sė.

- duke u bazuar nė faktin se Universiteti i Tetovės ėshtė instuticion i ngritur me gjak dhe sakrifica;
- duke mos harruar se USHT pėr herė tė parė organizon njė Akdemi solemne;

U bėjmė ftesė partive politike, cilado qoftė ajo, qė tė qėndrojnė largUSHT-sė.

Gjithashtu, i bėjmė thirje USHT-sė qė tė pėrjashtojė ndikimin e politikės me qėllim qė Universiteti Shtetėror i Tetovės tė jetė instuticion ekskluzivisht arsimor, ashtu sikurse e duan tė gjithė studentėt, stafi akademik dhe qytetarėt shqiptarė.

Mė shumė...

Njoftime : NJ O F T I M
Kyqur 26-12-2006 12:27:20 (1540 Lexime)

NJ O F T I MDitėn e mėrkurė, 27 dhjetor 2006, nė ora 11:00, nė sheshin e qytetit nė Tetovė, Kėshilli Organizativ i protestės me moton: ”Ndal dhunės mbi studentėt!” organizon marsh protestues.

Parakalimi do tė fillojė nga rektorati i USHT – sė, nėpėr bulevardin “Dėshmorėt e kombit” (Ilindeni) dhe do tė pėrfundojė nė sheshin “Studenti” nė qendėr tė Tetovės.
Ftojmė gjithė studentėt, profesorėt, maturantėt, qytetarėt, shoqatat joqeveritare, arsimdashėsit dhe kundėrshtarėt e instalimit tė dhunės mbi rininė studentore qė me kėtė rrugėtim tonin protestues tė dėshmojmė se rinia shqiptare nuk i nėnshtrohet dhunės sado brutale e barbare tė jetė ajo

Mė shumė...

Lajme : Ekonomiku i kėrkon mbrojtje Autoritetit tė Konkurrencės
Kyqur 26-12-2006 10:59:10 (1489 Lexime)

Ekonomiku i kėrkon mbrojtje Autoritetit tė Konkurrencės

TIRANĖ, 26 DHJETOR- Pas refuzimit tė kėrkesės pėr shtimin e kuotave tė pranimit nė sistemin part-time nė Fakultetin e Ekonomisė, dekani Dhori Kule, ėshtė i vendosur tė gjejė zgjidhje gjetkė. Duke e cilėsuar hapur e qartė, njė diskriminim ndaj arsimit tė lartė publik dhe fakultetit qė ai drejton nė mėnyrė tė veēantė, Kule ka pėrgatitur njė shkresė pėr Autoritetin e Konkurrencės.

“Kam vendosur t’i drejtohem sot me njė kėrkesė pėr mbrojtje ligjore, Autoritetit tė Konkurrencės, me besimin nė njė pėrgjigje pozitive, pasi vendimi i marrė nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, ėshtė jo vetėm i paargumentuar, por edhe tėrėsisht i padrejtė”,- tha dje pėr “Shekullin”, dekani Dori Kule. Nė letrėn qė tashmė ai pohon se e ka hartuar dhe do t’ia nisė Autoritetit, ėshtė formuluar njė kėrkesė e thjeshtė ku kėrkohet mbrojtja ligjore. “Nė bazė tė ligjit pėr konkurrencėn, ne kėrkojmė qė Autoriteti tė na mbrojė nga diskriminimi qė Ministria e Arsimit dhe Shkencės i bėn Fakultetit Ekonomik”,- thekson ai, i bindur nė mbėshtetjen e Autoritetit dhe nė dhėnien e njė gjykimi objektiv.

Mė shumė...

Opinione : PĖR PUNĖT QĖ NUK BĖN TĖ HESHTEN
Kyqur 25-12-2006 7:35:40 (2359 Lexime)Shuni, mos fishkėlloni se po ju rreh Menduhi!


Nga: Emin AZEMI

Tani, a ka gjasa, guximin e tij, Menduhi ta paguajė me dėshtim politik. Pse? Sepse ky ėshtė njė tjetėr lloj guximi. Ėshtė guximi i politikanit shqiptar, qė e sfidon shqiptarin, qė e korit dhe nėnēmon shqiptarin para maqedonasit, qė e detyron shqiptarin me ēdo kusht dhe me ēdo ēmim tė “pėrqafojė” politikanin maqedonas, edhe atėherė kur ai bėhet xharrah i shqiponjės dykrenore. Ok. Nuk ėshtė askush kundėr politikanėve maqedonas, por mėnyra se si Menduhi po na i imponon ata, valla po na detyron jo me ju fishkėllu, por me ja u fut nga njė shkelm bythėve

Ēka paska pas me ndodh, e pyes veten, sikur atė natė, mozallah, nė Pallatin e Kulturės nė Tetovė, tė kishte fishkėlluar vetė Ali Ahmeti? As qė po guxoj ta imagjinoj dėnimin qė ka mundur ta marrė ai.

Mė shumė...

« 1 ... 113 114 115 (116) 117 118 119 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio