Studentet.info
« 1 ... 114 115 116 (117) 118 119 120 ... 214 »
Opinione : Nata Studentore me ankthe dhe frigė
Kyqur 23-12-2006 15:39:09 (1787 Lexime)

Golden Gate – PROCESSI i dėshtuar i policisė ALFA

Pa kaluar njė javė e plotė nga demolimi i diskotekės PROCESS nė Shkup, prishėsit e ahengjeve shfaqen pėrsėri. Pa uniforma, pa legjitimacione, por fatmirsisht, edhe pa maska nė fytyrė.

Natėn midis 21 dhe 22 dhjetorit, aty nga ora 12.30 pas mesnate, tė armatosur me kallashnikovė, me rroba tė thjeshta civile, me jelekė antiplumb dhe pa kurfarė legjitimacioni (tė varur) nė qafė, mbi 100 pjesėtarė tė Forcave pėr Reagim tė Shpejtė (tė njohur si ALFA) hynė pėr bastisje (pa paralajmėrim) nė mes tė turmės, qė kishte ardhur tė dėgjonte kėngėtarin kosovar Sinan Vllasaliu, i cili performonte live nė kėtė diskotekė. 2500 studentėt, mysafirėt e ndodhur nė diskotekė si dhe personeli i Golden Gate iu nėnshtruan njė kontrolli tė rreptė policor i cili zgjati deri nė orėt e hershme tė mėngjesit.

Tė ngujuar brenda diskotekės, studentėt dhe si dhe antarė tė personelit nuk kishin tė drejtė as tė lėvizin e as tė pėrdorin toaletet pėr nevojat personale.

Mė shumė...

Lajme : Me rastin e promovimit tė 17 doktorėve tė shkencave nė UP
Kyqur 23-12-2006 9:53:21 (3100 Lexime)


Rektori me fytyrė kameleoni

PRISHTINĖ, 23 DHJETOR – Universitetit tė Prishtinės, tė premten, iu shtuan edhe 17 doktorė shkencash, por nuk dihet nėse ata janė doktorėt e vetėm, pas rektorit Enver Hasani, qė kanė jekur “procedura tė rregullta tė doktoratės”.

Tė pėrkujtojmė se para njė muaji Hasani ka shkruar nė njė email dresė, tė cilin e kishte publikuar “Iliria Post”, se hėpėrhė ai ishte i vetmi nė Kosovės qė ka studime tė rregullta tė doktoratės, duke lėnė tė kuptosh se asnjė studim doktorate I bėrė deri para njė muaji nuk ishte mė i rregullt se i tiji. Kėtė qėndrim Hasani ia ka shprehur njė profesori dhe doktori tė shkencave mjekėsore nė Uashington.

Deklarata e tė parit tė UP-sė kishte ardhur pas njė hulumtimi tė bėrė nga gazeta “Iliria Post”, ku ėshtė gjetur se ai nuk i ėshtė nėnshtruar fare procedures sė nostrifikimit tė titujve akademikė tė marrė jashtė vendit, e qė me njė udhėzim administrativ tė Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė (MASHT), obligohen t’I nėnshtrohen kėsaj procedure tė gjithė individėt qė kanė mbrojtur tituj akademikė jashtė Kosovės.

Mė shumė...

Lajme : Odiseja e Incidentit nė USHT
Kyqur 23-12-2006 8:30:36 (1532 Lexime)


Edhe tė Rrahur edhe Fajtorė


TETOVĖ, 23 DHJETOR- Studntėt tė cilėt shfaqen pakėnaqėsi pėr prezencėn e kryetarit tė Kuvendit Lubisha Georgivski, me rastin e pėrvjetorit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės shprehen tė pakėnaqur me procedurat qė po ndėrmerren ndaj tyre. Ata thonė se ka ardhur koha qė “tė hash dajakun dhe tė jesh me faj”

Arlind Aide i cili ėshtė njėri ndėr studentet qė fishkėlleu fjalimin e Georgiveskit thotė se organet e rendit po provojnė nė mėnyrėn tė padrjetė me ta. “Nė vend qė organet tė merren me rrahėsit, ata po merren me tė rrahurit dhe kjo paraqet dyfishin e sė keqes” thotė Aide. Ai aspak nuk pendohet pėr veprimin e bėrė, sepse vlerson se ėshtė e drejtė e shprehjes sė lirė.

“Sa pėr komaracion, po pėrmend njė lojė futbolli. Nėse nė fushėn e sportit ndodh njė e papritur qė unė nuk dėshiroj, ėshtė normale qė unė tė shpreh mllefin tim. Dhe nė atė moment, a thua vallė duhet tė ndėrhyj sigurimi apo policia e tė rrahė tė gjithė ata qė po fishkėllejnė dhe nganjėherė shajnė nė publik” thekson Arlindi.

Mė shumė...

Lajme : Akademia solemne e themelimit tė Universitetit tė Tetovės nėn hijen incidentit
Kyqur 21-12-2006 14:31:51 (2434 Lexime)


12 Vjetori i pėrgjakshėm


TETOVĖ 21 DHJETOR- Manifestimi solemn kushtuar 12 vjetorit tė themelimit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) ka eskaluar nė njė incident, nė momentin kur tė pranishėmve nė sallėn e Qendrės Kulturore tė Tetovės u ėshtė drejtuar kryetari i Parlamentit tė MAqedonisė Lubisha Georgievski. Njė grup studentėsh kan fishkėllyar dhe brohritur ndaj kryeparkamentarit duke e quajtur “fashist”, “nacionalist” dhe “antishqiptar” .

Persona tė sigurimit tė kėtij pėrvjetori dhe disa tė tjerė qė sipas studentėve janė truproja e Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) i kanė nxjerr jashtė sallės pėe tė qetėsuar situatėn dhe pėr tė mos prishur kėtė akademi solemne.
Pas kėtij intervenimi katėr studentė kanė mbetur tė lėnduar, tė cilėt mė pas kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore.
Studentėt e hospitalizuar kanė akuzaur truprojat e Menduh Thaēit se ata i kanė rrahur duke i goditur edhe me dorezat e pistoletės nė kokė.

“Ne kur e pamė nė faltore Lubisha Georgievskin u revoltuam dhe brohritem se ai ėshtė antishqiptar i pėrbetuar, se ai ėshtė fashist, nacionalist i cili ėshtė deklaruar kundėr UT-sė dhe ka thėnė sė do t’ia presė kthetrat shqipnjės” tha Arlind Ajre absolvent nė Fakultetin Jurdik nė USHT, qė ishte i hospitalizuar nė pliklinikėn “Shėndeti” tė Tetovės. Me rrahėn me ēka mundėn dhe mė nė fund mė goditėn me dorėzėn e pistoletės nė kokė, pas sė cilės jamė shtrirė i pėrgjakur nė tokė: tha Ajre, njėri n ga studentėt e pėsuar. Sipas tij tė njetin fat e kanė pėrjetuar edhe disa shokė tė tijė qė kanė brohritur kundėr paraqitjes sė Lubisha Gerorgievskit.

Mė shumė...

Lajme : NĖ VENDĖ TĖ URIMIT!
Kyqur 20-12-2006 12:38:52 (1294 Lexime)


NĖ VENDĖ TĖ URIMIT!

Anashkalohet studentet.info


Universiteti Shtetror i Tetovės, ka anashkaluar revistėn mė tė madhe virtuele tė studentėve shqiptar www.studentet.info

Stafi drejtues kėrkon sqarim publik nga organizatorėt e manifestimit pėr kėtė lajthitje tė tyre.

Organizatorėt e kėtij manifestimi kanė mbyllur dyertė e mbi 15 mijė studentėve dhe familjeve tė tyre qė ēdo ditė informohen nga kjo revistė.

Jopėrgjegjėsia e organiztorėve tė manifestimit pėr nderė tė themelimit tė USHT-sė, shpresojmė tė jetė e fundit dhe dyrtė pėr studentėt do tė mbesin gjithmon tė hapura, pasi universiteti ekziston pėr studentėt.

Edhe pėrkundėr anashkalimit tė revistės sonė, studentet.info do tė vazhdojnė tė jetė burimi i informimit tė studentėve dhe opinionit tė gjėrė publik.

Studentet.info ka qenė dhe do tė jetė njė revistė serioze dhe do tė vazhdoj tė informoj pėr tė gjithė tė mirat dhe tė kėqijat nė kėtė universitet dhe nė tė gjithė universitetet, pa marė parasyshė se i konvenon apo jo dikujtė.

Studentet.info ju uron tė gjithė studentėve tė USHT-sė festėn, poashtu edhe gjithė shqiptarėve tė cilėt kanė njė meritė shumė tė madhė nė ekzistimin e kėtij institucioni tė lartė arsimor

Me respekt

Studentet.info


Lajme : Nga konferenca pėr reformat nė arsimin e lartė organizuar nga AAK-ja
Kyqur 20-12-2006 4:51:32 (1533 Lexime)

Institucione, jepini hapėsirė universitetit!

PRISHTINĖ, 20 DHJETOR – Arsimi I lartė nė Kosovė pėrballet me mjaft defekte, pėrfshirė kėtu edhe faktin se universitetet ende nuk e kanė kuptuar rolin e tyre primar, nė kontekst tė bėrjes sė punės shkencore e profesionale, ndėrkaq vlerėsohet se ka njė bazė tė mirė tė legjislaturės pėr kėtė fushė.

Ky ėshtė njė nga qėndrimet e dhėna tė martėn nė njė conference pėr reformat nė arsimin e lartė, organizuar nga Grupi Parlamentar (GP) I Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK). Kjo parti e konsideron lėmin e arsimit tė lartė prioritet qenėsor pėr zhvillimin shoqėror, ekonomik dhe mirėqenien e shoqėrisė kosovare. Gjylnaze Syla, shefe e GP tė AAK-sė, tha se arsimi i lartė ėshtė e mirė publike dhe ėshtė e do tė mbesė pėrgjegjėsi publike.

Mė shumė...

Lajme : Ryshfet ne Universitet
Kyqur 19-12-2006 14:41:21 (1497 Lexime)

Studentėt: Pedagogėt na kėrkojnė para

TIRANĖ, 19 DHJETOR- Pedagogėt na vėshtirėsojnė provimet vetėm pėr tė marrė para. Kjo ėshtė dėshmia e njė numri tė konsiderueshėm studentėsh, qė bėhet e ditur nga parlamenti rinor. Ky i fundit, nė bashkėpunim me Bankėn Botėrore, ka organizuar njė tur nė tė gjitha universitetet e vendit, ku ka zhvilluar takime me studentėt pėr korrupsionin. Sipas Endri Shabanit, kreu i lėvizjes sė parlamentit rinor, ka rezultuar se njė pjesė e madhe e studentėve kanė dhėnė para pėr provimet. "Madje disa prej tyre kanė pėrmendur emra konkretė pedagogėsh", tha Shabani. Por, provimet nuk do tė bėhen mė nga pedagogėt e lėndės, por nga pedagogė tė tjerė tė katedrės. Kjo do tė ndodhė qė nė shkurt tė kėtij viti.

Tė gjitha dėshmitė e studentėve i janė bėrė tė ditura ministrit tė Arsimit, Genc Pollo, i cili ishte i pranishėm nė njė takim me studentėt nė ambientet e Universitetit Politeknik tė Tiranės. Nė fjalėn e tij ministri ėshtė shprehur se "tė dhėnat e kėtij sondazhi do tė pėrdoren nga njė grup pune i ngritur nė Ministrinė e Arsimit pėr ndryshimin e sistemit tė provimeve". Praktika korruptive gjen terren mė sė shumti nė provimet semestrale. "Grupi i punės i ngritur pėr kėtė ēėshtje, i pėrbėrė nga profesorė tė universiteteve tona tė fakulteteve tė ndryshme, do tė japė rekomandimet e para brenda kėtij muaji".

Mė shumė...

Lajme : Matura, universitetet do propozojnė koeficientėt
Kyqur 19-12-2006 14:10:34 (1599 Lexime)

Matura, universitetet do propozojnė koeficientėt

TIRANĖ, 19 DHJETOR- Koeficientėt pėr llogaritjen e pikėve tė Maturės Shtetėrore, edhe kėtė vit do t’i propozojnė universitetet. Ndonėse herėt nga detajet pėr procesin e pranimit tė vitit tė ardhshėm akademik, burimet zyrtare tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, bėjnė me dije se kjo do tė jetė njė e drejtė e fakulteteve, sipas preferencave pėr degėt qė ato ofrojnė.

Vetė titullarėt e universiteteve, edhe pse pranojnė se deri tani nuk janė pyetur pėr procesin, kėrkojnė ndryshime tė rėndėsishme nė formulėn qė do tė pėrdoret pėr pranimin nė universitete. Sė pari, tė saktėsohet pėrfundimisht ēėshtja e koeficientėve.

Mė shumė...

Lajme : Nė Kosovė hapet Qendra Rajonale pėr studime ndėrkombėtare
Kyqur 19-12-2006 6:13:29 (2868 Lexime)

Mundėsi pėr diplomė tė universitetit qė prin nė botė

PRISHTINĖ, 19 DHJETOR – Ėshtė nėnshkruar marrėveshja nė mes Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė (MASHT-it), UNMIK-ut dhe pėrfaqėsueseve tė Qendrės Evropiane pėr Paqe dhe Zhvillim, pėr hapjen e njė qendre, nė tė cilėn do tė organizohen studime pasdiplomike nė fushėn e Menaxhimit, studime tė sė Drejtės sė Unionit Evropian dhe tė sė Drejtės pėr Biznes Ndėrkombėtar, Ekonomi Ndėrkombėtare si dhe nė drejtimin Banka dhe Financa.

Qendra Rajonale pėr studime ndėrkombėtare postdiplomike e Qendrės Evropiane pėr Paqe dhe Zhvillim (ECPD) e Universitetit tė Paqes, e themeluar nga Kombet e Bashkuara dhe do tė fillojnė punimet nė qytetin e Prizrenit.

Mė shumė...

Lajme : Mbledhje e Senatit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės
Kyqur 15-12-2006 8:45:29 (1994 Lexime)


Sadi Bexheti zgjidhet profesor ordinar nė USHT

TETOVĖ, 15 DHJETOR- Senati i Universitetit Shteteror te Tetoves mbajti mbledhjen e tij te radhes, ku ne rend dite ishin verifikimi i mandatit te anetareve te rinj te zgjedhur per Senat, miratimi i disa rregulloreve dhe vendimeve te nevojshme per punen e USHT-se.
Ne kete seance qe e drejtoi kryetari Lutfi Istrefi u be verifikimi i mandatit te anetareve te rinj te Senatit dhe ushtruesi i detyres se Rektorit, prof. dr. Sadi Bexheti u zgjodh profesor ordinar ne Fakultetin e Shkencave Matematiko – Natyrore te Universitetit Shteteror te Tetoves.

Gjithashtu, anetaret e Senatit miratuan edhe kriteret per propozimin dhe zgjedhjen e Rektorit te Universitetit Shteteror te Tetoves, rregulloren per proceduren e zgjedhjes ne thirrje mesimore-shkencore, dhe thirrje e bashkepunetorit ne kete institucion te larte arsimor, rregulloren disiplinore te Universitetit etj.

Mė shumė...

« 1 ... 114 115 116 (117) 118 119 120 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio