Studentet.info
« 1 ... 115 116 117 (118) 119 120 121 ... 214 »
Opinione : Reagim
Kyqur 15-12-2006 8:34:51 (1470 Lexime)

"Profesor" nė shėrbim tė shovenizmit sllavomaqedonas

Nga: Mona Agrigoroaiei

Sipas gazetės LAJM te dates 14 dhjetor 2006, nė provimin e fundit nė lendėn e historisė nė Fakultetin Pedagogjik tė Universitetit tė Shkupit, profesori Aleks Trajnov, duke harruar normat elementare epistemologjike shkėncore tė asnjėanesisė dhe tė mos politizimit tė ngjarjeve historike, ka fyer rėndė popullin shqiptar, duke u parashtruar kėtė pyetje studentėve: "KUSH ISHIN TERRORISTET E VITIT 20O1 NE MAQEDONI?". Pyetja kishte tre alternativė pėrgjigjeje: "1. Shqiptarėt; 2. Maqedonet; 3. Turket."
Profesori caktoi si pėrgjigje "e duhur" variantėn e parė: Shqiptarėt... (!!!!)

Vetė ndėrtimi i "varianteve" tregon njė logjikė tė ngushtė. Nuk mund tė jetė terrorist asnjė popull nė tėrėsinė e tij. Tė pohosh kjo do tė thotė tė nxitėsh nė urrejtje ndaj njė populli tė tėrė dhe ėshtė e qartė se "profesori" nė fjalė mbėshtet haptazi fushatėn tė luftės psikologjike dhe tė shovinizmit antishqiptar.

Mė shumė...

Lajme : Intervistė me Krytarin e USSHM-sė Jetmir Sejfulin dhėnė javores “Nacional”
Kyqur 14-12-2006 17:29:31 (1525 Lexime)


NUK I JAPIM LLOGARI ASNJĖ PARTIE POLITIKE

Ja po e zbuloj njė sekret pėr javoren NACIONAL: sė shpejti do tė lidhim disa protokolle bashkėpunimi me disa organizata studentore qė do tu mundėsojnė studentėve tanė tė dalin jashtė Maqedonisė dhe tė studiojnė, tė magjistrojnė, doktorojnė thotė Sejfuli

Intervistoi: Rami MISLIMI

NACIONAL: Ka njė organizatė e cila vepron nė tė gjitha universitetet shqiptare, pėrfshirė edhe Maqedoninė, dhe e cila ka njė emėr tė pėrafėrt me ju. Keni diēka tė pėrbashkėt me USSH-nė?

Jetmir Sejfuli:
Ju faleminderit fillimisht qė njė reviste ju kujtua tė na intervistojė dhe tė bashkėbisedojmė pėr hallet dhe problemet e studentėve shqiptarė.Ajo e cila ėshtė e pėrbashkėt nė kėtė rast ėshtė se tė gjithė jemi studentė dhe kemi synim qė ti pushtojmė hapėsirat ku veprojnė studentėt shqiptarė po edhe mė gjėrė. Ndėrsa nėse keni menduar se ne e kemi emrin e pėrafėrt me ndonjė organizatė tjetėr studentore mendoj se ėshtė demokratike qė secili ta pagėzojė veten ashtu si don . Ajo qė na lidh tė gjithėve e nė kėtė rast me USSH-nė ėshtė se synimi i ynė besoj edhe i tyre ėshtė qė ta pėrmirėsojnė jetėn studentore aty ku studijinė studentėt.

Mė shumė...

Opinione : KOMENTE
Kyqur 14-12-2006 17:28:48 (1696 Lexime)

Universiteti “i pėrjashtuar” …dhe administrata publike

Nga: Romeo HANXHARI


Qė vėndet e zhvilluara tė vazhdojnė tė zhvillohen, atje ėshtė gjetur ēelėsi pėr njė Qeverisje tė zgjuar: ajo bazohet nė procesin qė quhet “good-knowledge based governance”, “qeverisja e bazuar tek dija e saktė”. Pra, dija ėshtė nė themel tė gjithēkaje dhe prej saj merr impulsin fillestar gjithēka.

Kjo do tė thotė qė ēdo veprim, ēdo hap, ēdo lėvizje qė pretendon tė gjenerojė zhvillim apo ndryshim, bazohet tek idetė e peshuara mirė, tė cilat kultivohen nė njė proces tė vazhdueshėm krijimi tė dijes. Dija ėshtė pilastri kryesor i kėtyre vendeve, sepse ajo shihet nė evolucion tė pandėrprerė, nė kultivim dhe krijim tė vazhdueshėm. Por, ē’ndodh nė Shqipėri?

Mund tė thuhet se, fatkeqėsisht, tek ne ka edhe “de facto” edhe “de jure” njė pėrjashtim pothuaj institucional tė “dijes” si udhėrrėfyese tė politikave. Le tė shohim dy aspekte krejt tė qarta tė kėsaj situate. Sė pari, sa dhe si (ē) nxitet administrata jonė publike tė rrisė dhe tė pėrditėsojė nivelin e vet tė kualifikimit, dhe sė dyti, sa dhe si (ē) integrohet Universiteti nė politikėbėrjen teknike.

Mė shumė...

Lajme : Fushatė pėr t’i ndihmuar studentėt
Kyqur 13-12-2006 7:27:34 (1589 Lexime)

«Nestle», 1 cent pėr studentė

PRISHTINĖ, 13 DHJETOR – Gazmend Luboteni, prorektor nė Universitetin e Prishtinės (UP), ėshtė i pari qė ka ndarė 1 cent nga buxheti personal I tij pėr ta vendosur nė arkėn e kompanisė “Nestlé”, e cila filloi fushatėn “1 cent pėr studentė!”. Kėtė e ka bėrė menjėherė pas nėnshkrimit tė njė marrėveshje mes kompanisė “Nestlé”, Rektoratit tė UP-sė dhe Qendrės Studentore (QS), qė pėr objektiv tė grumbullojė mjete nga 1 cent pėr ēdo qese tė shitur tė “Nescafe”, duke filluar nga ky muaj, pėr ta pėrfunduar fushatėn nė shkurt tė vitit tė ardhshėm.

Nga mjetet e alokuara si donacion do tė jepen 15 kompjuterė dhe mbėshtetje teknologjike shtesė pėr Qendrėn Studentore, tė cilėt do tė vendosen nė njė sallė interneti. Me kėtė rast, rėndėsinė e promovimit tė kėsaj fushate prorektori Luboteni e ka vlerėsuar si mjaft tė madhe.

Mė shumė...

Lajme : Vlorė, Universiteti pa drita
Kyqur 13-12-2006 7:00:45 (1412 Lexime)

Vlorė, Universiteti pa drita

VLORĖ, 13 DHJETOR-Ndėrprerje mėsimi edhe nė Universitetin “Ismail Qemali” nė Vlorė. Orėt e pasdites, kur aplikohen kufizimet, nxisin boshatisjen e auditorėve pėr shkak tė errėsirės. Nė fakultetet qė zhvillohet mėsimi nė turnin e dytė, fakultetet e Gjuhėve tė Huaja, Inxhinierisė Navale, Teknologjisė sė Informacionit, oraret e kufizimit kanė ēuar nė ndėrprerjen e mėsimit. Kėtė e pranojnė vetė studentėt dhe rektori, Bilal Shkurtaj.

Sipas tij, gjithė anomalia e pasdites nuk do tė ishte krijuar, nėse do t’u viheshin nė dispozicion ambientet qė kanė kėrkuar Shkolla e Marinės, si dhe ato tė ish-shkollės sė Naftės. Gjithsesi, Shkurtaj pranon se ndėrprerjet e mėsimit janė dhe shkak i mungesės sė gjeneratorit, tenderimi i tė cilit tashmė ka pėrfunduar, por qė procedurat pėr tė duhet tė ishin tė pėrshpejtuara, pėr tė mos i gjetur tė papėrgatitur.

Mė shumė...

Lajme : Edhe Kėshilli radiodifuziv konstaton gjendjen e vėshtirė tė mediave
Kyqur 12-12-2006 8:16:40 (1453 Lexime)

Gazetarėt pėr gjynah

SHKUP, 12 DHJETOR – Gazetarėt dhe personeli tjetėr profesional qė punon nėpėr media, janė kuadro mė pak tė paguara nė Maqedoni. Pothuajse aspak nuk investohet nė aftėsimin dhe arsimimin plotėsuese tė tyre. Kjo ka tė bėjė me trendin negativ nė punėn financiaro-ekonomike tė mediave, gjė qė duhet tė pėsojė ndryshime radikale nė periudhėn e ardhshme, vlerėsojnė nė Kėshillin Radiodifuziv.
Kjo ėshtė vetėm njė nga prioritetet qė ėshtė pėrfshirė nė Strategjinė pėr zhvillimin e ardhshėm tė radiodifuzionit nė Maqedoni, nė tė cilin gjatė vitit tė ardhshėm do tė pėrqendrohet Kėshilli pėr Radiodifuzion. Nė pėrpilimin e strategjisė nė fjalė, ka marrė pjesė drejtori pėr hulumtim dhe zhvillim strategjik i Kėshillit tė lartė audiovizuel francez, Arno Deker.

Me kėtė Strategji parashikohet zvogėlimi i numri tė ndėrmarrjeve rediodifuzive nė Maqedoni, pėr shkak se kėshtu siē qėndrojnė punėt tani, ato pėrballen me njė numėr tė madh tė vėshtirėsive gjatė kryerjes sė punės. Jo vetėm qė janė joprofitabile pėr shkak tė mjeteve tė pakta nga reklamat, por problemet iu rriten edhe mė tepėr sepse tregu i Maqedonisė ėshtė i vogėl, gjė qė po imponon njė konkurrencė jolojale ndėrmjet mediave tė shumta.

Mė shumė...

Lajme : Bardha Qirezi ngre padi ndaj rektorit tė Universitetit tė Prishtinės
Kyqur 12-12-2006 4:45:17 (2879 Lexime)


Enver Hasani akuzohet pėr gjashtė vepra penale

PRISHTINĖ, 12 DHJETOR – Enver Hasanit, rektor i Universitetit tė Prishtinės (UP), tashmė i ėshtė ngritur njė padi private nga Bardha Qirezi, ish-shefe e Zyrės pėr Marrėdhėnie me Jashtė (ZMJ) nė kėtė universitet. Zonja Qirezi e ka marrė kėtė hap dy javė pas vendimit tė rektorit pėr ta suspenduar atė nga vendi i punės, dhe pas njė polemike mediale qė ngjau ndėrmjet dy zyrtarėve nė universitet.

Hasani akuzohet pėr “gjashtė vepra penale tė bashkuara tė shpifjes”, qė pėr bazė kanė disa deklarata tė tij dhėnė medieve nė kontekst tė suspendimit tė shefes sė ZMJ-sė. Hasani kishte pėrmendur se nė kėtė zyrė janė bėrė keqpėrdorime tė mjeteve, ku ėshtė gjetur se paratė e shpenzuara janė arsyetuar me fatura qė tregonin blerjen e specave e tė piperit!

Mė shumė...

Lajme : Hoti i UPSUP-sė ia dorėzon detyrėn Hoxhės tė UPSK-sė
Kyqur 11-12-2006 6:28:46 (1421 Lexime)

Parlamenti Studentor me kryetar tė ri

PRISHTINĖ, 11 DHJETOR – Tetė muaj pas zgjedhjeve studentore tė Universitetit tė Prishtinės (UP) janė bėrė ndėrrime nė udhėheqjen e organit mė tė lartė vendimmarrės tė studentėve.

Elbasan Hoti, kryetar i Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė dhe deri dje kryetar i Parlamentit tė Studentėve (PS), ia ka lėshuar Sejdi Hoxhės, kryetar i Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Kosovės, dy pozita qė deri tash mbante. Nė njėrėn anė, pozitėn pėr tė udhėhequr me kėtė organ nė kaptinėn e dytė tė mandatit tė kėsaj udhėheqjeje, dhe nė anėn tjetėr edhe karrigen prej senatori tė UP-sė.

Kjo kaptinė do tė pėrmbyllet me njė 8-mujor tė tretė, gjatė sė cilės periudhė kryetari do tė jetė nga Paqja Studentore. Me ndėrrimin e drejtuesve tė PS-sė nuk do tė thotė qė tė ndėrrojė edhe qasja e menaxhimit nga ta.

Mė shumė...

Lajme : Akademiku Qosja fillon me punė si mėsimdhėnės nė USHT
Kyqur 08-12-2006 10:54:40 (1451 Lexime)


Akademiku Qosja fillon me punė si mėsimdhėnės nė USHT

TETOVĖ, 8 DHJETOR- Akademiku i njohur shqiptar Rexhep Qosja vizitoi Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), tė cilin nė njė takim tė pėrzemėrt dhe vėllazėror e priti rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof.dr.Sadi Bexheti.

Rektori i USHT-sė prof.dr.Sadi Bexheti nė pritjen protokollare shfrytėzoi rastin dhe i uroi akademikut Rexhep Qosja mirėseardhje nė USHT dhe nė mes tjerash tha se ėshtė kėnaqėsi e veēantė pėr tė dhe institucion qė drejton ai qė prej sot tė Ju kemi nė mesin tonė edhe fizikisht.

Ėshtė nder pėr Universitetin Shtetėror tė Tetovės qė ju tė jeni mėsimėdhėnės i studentėve tanė sepse ne gjithmonė e kemi ēmuar dhe vlerėsuar punėn tuaj si akademik prandaj ardhja juaj sot kėtu ėshtė shumė domethėnėse pėr tė gjithė ne dhe na jep kurajo pėr tu angazhuar pėr njė Universitet nga ku kanė dal dhe do tė dalin kuadro qė do tė nxisin proceset pozitive nė shoqėrinė tonė.

Mė shumė...

Lajme : Universitet nė terr, ndėrpritet mėsimi
Kyqur 07-12-2006 7:01:08 (1517 Lexime)

Universitet nė terr, ndėrpritet mėsimi

TIRANĖ 7 DHJETOR- Kur nė tetor, pėr shkak tė mbingarkesės sė auditorėve, Ministria deklaroi se mėsimi mund tė zhvillohet me dy turne, natyrisht, harroi muajt qė pėrfshihen nga kriza energjetike. Problem qė po e vuajnė tashmė prej disa ditėsh, tė tri universitetet nė Tiranė. Aq sa mėsimi, ose bėhet sa pėr tė thėnė, ose ndėrpritet fare, pasi nė terr ėshtė e pamundur tė vazhdohet.

Pėr situatėn problematike, rektorėt e tri universiteteve, atij tė Tiranės, Politeknik dhe Bujqėsor, i janė drejtuar me shkresė Ministrisė sė Arsimit dhe filialit tė Korporatės Elektroenergjetike: “Tė sigurohet furnizimi i rregullt me energji, gjatė kohės qė zhvillohet mėsimi nė fakultete”.

Mė shumė...

« 1 ... 115 116 117 (118) 119 120 121 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio