Studentet.info
« 1 ... 116 117 118 (119) 120 121 122 ... 214 »
Lajme : Takime intenzive tė delegacionit tė USSHM-sė nė Tiranė
Kyqur 06-12-2006 8:35:13 (1533 Lexime)


USSHM-ja mer pjesė nė takimin ndėrkombėtar kundėr SIDĖS nė Tiranė

TETOVĖ 6 DHJETOR - Njė delegacion i udhėhequr nga kryetari i pėrgjithshėm i USSHM-sė Jetmir Sejfuli kėtė vikend me ftesė tė Qeverisė studentore tė Universitetit tė Tiranės ka qėndruar pėr njė vizitė nė Tiranė.

Studentėt e USSHM-sė kanė marrė pjesė nė aktivitetin e organizuar “Bėj premtim-Mbaj poremtim” nė ditėn ndėrkombėtare kundėr Sidės. Nė kėtė aktivitet studentet e USSHM-sė kanė pasur rastin qė tė njohtohen drejtėpėrsėdrejti me aktivtetet e qeverisė studentore dhe tė kėmbjenė pėrvojat e tyre.

Mė shumė...

Lajme : Intervistė me Prof. Rufi Osmanin
Kyqur 06-12-2006 6:32:29 (1996 Lexime)


Ne kemi krizė tė thellė politike shqiptare

Intervistoi: Halit AJDINI

Njė nga masat qeveritare qė ngjalli reagime tė ashpra politike dhe arsimore ishte intervenimi qeveritar nė USHT. Nga pozicioni i profesorit universitar dhe si person qė i keni njohur mirė rrjedhat nė ish - UT si do tė vlerėsoni kėtė ndodhi?

OSMANI:
Nuk ka dilemė se nė rastin konkret bėhet fjalė pėr njė veprim juridik i cili bie ndesh me Ligjin pėr arsim tė lartė dhe i cili cenon rėndė autonominė e universitetit. Mirėpo dilema e shumė intelektualėve qėndron nė faktin se a mundej qė luftimi i dukurive negative nė USHT tė realizohej krahas ruajtjes sė autonomisė universitare. Pėrgjigjja gjithsesi ėshtė pozitive. Organet shtetėrore(inspektorėt arsimorė) pas konstatimit tė fajėsisė konkrete tė personave konkretė sepse pėrgjegjėsia dhe fajėsia ėshtė individuale dhe jo kolektive duhej tė ngrinin procedura konkrete penale dhe para organeve gjegjėse juridike tė argumentonin akuzat.

Mė shumė...

Lajme : Inicativa e MASH-t japin rezultate
Kyqur 06-12-2006 6:31:35 (1761 Lexime)


USHT merr Kazermėn e Tetovės

TETOVĖ, 6 DHJETOR- Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) pritet qė pėrfundimisht tė zgjidh problemin e hapėsirės pėr mbarėvajtjen e procesit arsimor. Burime tė mediave kanė bėrė tė ditur se pėr sigurimin e hapėsirave tė reja pėr kėtė instutucion tė lartė arsimor ėshtė formuar komison i pėrbashkėt midis Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Ministrisė sė Arsimit qė kazerma e Tetovės ti kaloj MASH-it pėr nevojat e Universitetit Shtetoėr tė Tetovės.

Kėrkesa ėshtė bėrė njė njėrėn nga mbledhjet e fundit tė Qeverisė pėr ēka ėshtė shfaqur edhe gatishmėri e plotė e kabinetit qeveritar.

Mė shumė...

Lajme : Sadi Bexheti nė Konferencėn e rektorėve tė Ballkanit
Kyqur 06-12-2006 6:31:21 (1370 Lexime)


Tė hiqen vizat pėr prefesorėt dhe studentėt

TETOVĖ. 6 DHJETOR- Rektori i USHT-sė Sadi BExheti mori pjesė nė punimet e Konferencės sė tretė tė rektorėve tė Ballkanit qė u mbajt nė Tiranė, aktivitet ky ndėrkombėtarė qė e organizoi Universiteti i Tiranės nė bashkpunim me Ambasadėn Italiane nė SHqipėri dhe Ministria e Arsimit dhe SHkencės e Shqiperisė.
Rektorii USHT-sė, Bexheti pati mundėsi qė drejtėpėrdjrt me kolgėt e vetė nga universitete tė ndryshme tė Ballkanit tė komunikojė dhe t’i shkėmbejnė pėrvojat e tyre nė fushėn e arsimit.

Nė fajlėn e tij para rektorėve tė Balkanit, Bexheti ka thėnė se “liria akademike ėshtė ende njė prej sfidave aktuale, tjekalimi is ė cilės do tė nxirrte nga margjinalizimi intelektualin tonė akademik, i cili sot, nga ndėrrimet e sistemeveka mbetur i izoluar, pėrkundėr dėshirės dhe vullnetit tė vet”.

Mė shumė...

Lajme : Vazhdon greva ne U.Politeknik ne Tirane
Kyqur 06-12-2006 6:26:21 (1559 Lexime)


Greva e Politeknikut. Studentėt: Policia na paralajmėroi pėr gjobė ose dėnim

TIRANĖ, 6 DHJETOR- Grevė e paligjshme dhe nėse vazhdohet, studentėt dėnohen me gjobė deri nė 3 muaj heqje lirie. Kjo ka qenė shkresa e policisė qė u ėshtė dėrguar dje studentėve grevistė tė Universitetit Politeknik tė Tiranės. Sipas forcave tė rendit, greva nuk mund tė vazhdohet.

Kjo, sepse nė argumentimin ligjor, grevat 50 ditė para procesit zgjedhor, janė tė paligjshme. Por, 9 studentėt tė futur nė grevė urie qė mėngjesin e sė hėnės, nuk kanė dashur t’ia dinė pėr kėtė paralajmėrim. Ata janė shprehur tė vendosur pėr t’i shkuar grevės deri nė fund.

“Nuk dalim qė kėtu, jemi tė vendosur, ose tė zgjidhim problemin ose tė mbetemi kėtu brenda!”,- thotė Denis Mati, njė nga grevistėt. Tė njėjtėn gjė kanė pohuar dje, edhe tė tjerė shokė tė tij tė grevės. “Nuk dalim gjallė, vetėm nėse na tėrheqin zvarrė”,- thanė dje ata.

Mė shumė...

Lajme : Menduh Thaēi zbut debatin nė Parlament
Kyqur 06-12-2006 3:38:56 (2232 Lexime)


Universietet me nepotizėm dhe korrupsion

SHKUP, 6 DHJETOR- Kanė vazhduar kritikat midis deputetėve tė Partisė demokratike Shqiptare (PDSH) dhe deputetėve tė koalicionit BDI-PPD nė tė ditėn e tretė tė interpelancės kundėr ministrit tė Arsimit Sylejman Rushiti.
Deputeti i PPD-sė, Safet Neziri, e akuzoi ministrin Rushiti se nė shkollėn fillore tė Zhelinės pa asnjė procedurė ligjore e ka shkarkuar Drejtorin e kėsaj shkolle.

Duke e lavdėruar parting e tij, Neziri ka thėnė se Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė themeluar nė selinė e PPD-sė dhe kjo parti kėtė instuticion tė lartė arsimorė e ka mbėshtetur prej fillimit.

“Pėr tė qenė Drejtor, duhet tė kesh tė kryer arsim tė lartė sipėror dhe duhet tė posedosh licencė pėr postin nė fjalė. Nėse kėtu ėshtė thyer ligji, atėherė pse nuk reagon komuna. Kur ishte partia juaj nė Qeveri, keni dashur ta mbyllni UT-ėn keni rrahur, keqtrajtuar dhe keni vrarė Abdyselam Eminin” ėshtė pėrgjigjur nė reagimet e deputetit NEziri ministri i Arsimit Sylejman Rushiti.

Mė shumė...

Lajme : Politekniku, 9 studentė nė grevė urie
Kyqur 05-12-2006 6:31:05 (1431 Lexime)

Politekniku, 9 studentė nė grevė urie

TIRANĖ, 5 DHJETOR- Kanė mbetur nė stazh, por rrezikojnė shkollėn, duke qenė se pėrsėritja e vitit i kap me Sistemin e Bolonjės. Pas muajsh nė protesta, 9 studentė tė Universitetit Politeknik nė Tiranė, kanė hyrė mėngjesin e djeshėm njė grevė urie. Tė bindur tė mos dalin prej andej, derisa problemi i tyre tė marrė zgjidhje. “Kėrkojmė qė pėr mbetjen nė stazh, tė shtohen edhe 2 provime.

Pra, nga 4 qė ėshtė aktualisht, tė bėhen 6 provime”,- thotė Denis Mati, njėri nga grevistėt, student nė vitin e tretė tė degės Elektrike nė Politeknik. Ndėrkohė qė nė kėtė degė, numėrohen 70 studentė tė mbetur, sipas Denisit, shumė tė tjerė janė nė tė gjitha degėt e tjera tė UPT-sė, si nė Ndėrtim, Elektronikė dhe Gjeologji. Vetė rektori i Politeknikut, Pėrparim Hoxha, ėshtė treguar i gatshėm tė bėjė zėdhėnėsin nė ministri, pasi zgjidhjen kėtij problemi mund t’ia japė vetėm ajo, me njė udhėzim tė veēantė.

Mė shumė...

Lajme : Sylejman Rushiti nė Interpeleancė parlamentare pėr ēėshtjen e USHT-sė
Kyqur 02-12-2006 10:19:46 (1571 Lexime)


Ministri i Arsimit Sylejman Rushiti nė Interpeleancė parlamentare pėr ēėshtjen e USHT-sė

SHKUP, 2 DHJETOR- Ministri i Arsimit dhe Shkencės tė Maqedonis, Sylejman Rushiti ka dalė nė njė interpelancė parlamentare tė kėrkuar nga koalicioni i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) me Partin pėr Prosporitet Demokratik (PPD), pėr tė dhėnė sqarime lidhur me shkakrikim e Nexhbedin Beadinit, ish- rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) dhe zėvėndesimin e tij me Sadi Bexhetin. Interpelanca qė filloi tė ejnten vazhdoi dhe dje pasdite por u ndėrpre dhe u vendos tė vazhdoj tė martėn e ardhėshme.

Blloku shqiptar BDI-PPD, nė Raportin e ish-ministrit Aziz Pollozhani, pėrsėriti vėrjtet se me ndėrrimin e rektorit Beadini "janė shkelur Kushtetuta dhe ligjet", ndėrsa partia nė pushtet PDSH vlersoi se ky hap kishte pėr qėllim "tė vendosė rregull dhe ligjshmėri" nė punėn e universitetit, pasi vėren PDSH-ja, "rektori i pėrhershėm dhe Senati si organe tė menaxhimit, ishin zgjedhur nė mėnyrė tė paligjshme".

Mė shumė...

Lajme : Ministri Pollo: Provimet s'do te korigjohen nga pedagoget
Kyqur 02-12-2006 9:58:24 (1328 Lexime)


Ministri Pollo: Provimet s'do te korigjohen nga pedagoget

TIRANĖ, 2 DHJETOR- Ministri i Arsimit dhe Shkencave Genc Pollo ka reaguar, pas arrestimit tė njė pedagogeje, nėn akuzėn e mitmarrjes.

Ministri Pollo tha se po shihet mundėsia, qė provimet e studentėve tė mos korrigjohen nga pedagogėt.

Sipas tij, mitmarrja ėshtė e dėnueshme dhe pėr tė shmangur korrupsionit nė radhėt e pedagogėve po shihet mundėsia qė provimet tė korigjohen nga njė strukturė e posacme.

Mė shumė...

Lajme : Debati pėr lirinė e shprehjes dhe arsimin
Kyqur 02-12-2006 9:45:16 (1684 Lexime)


Debati pėr lirinė e shprehjes dhe arsimin


TETOVĖ, 2 DHJETOR- Panel diskutimi nė temėn "Liri e shprehjes nė kohėn e tranzicionit" mbahet sot nė Tetovė.

Nė diskutimin qė do ta kryesojė kolumnistja dhe profesoresha Adelina Marku do tė marrin pjesė gazetarė nga mediumet e shkruara dhe elektronike tė Maqedonisė.

Diskutimi ėshtė pjesė e punėtorisė nė tė cilėn do tė marrin pjesė rektori i Universitetit prof.dr. Alajdin Abazi, ministri i Arsimit i Maqedonisė Sulejman Rushiti, shefi i zyres austriake pėr koordinim Kristofer Opanēar, Volfgang Benedek nga Universiteti nė Grac, si dhe profesorė dhe pėrfaqėsues tė institucioneve tjera nga vendi dhe bota.

Mė shumė...

« 1 ... 116 117 118 (119) 120 121 122 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio