Studentet.info
« 1 ... 117 118 119 (120) 121 122 123 ... 214 »
Lajme : Pranga pedagoges sė Infermeriesė
Kyqur 01-12-2006 14:26:21 (1580 Lexime)


100 Euro pėr njė provim, policėt pranga Pedagoges

TIRANĖ, 1 DHJETOR- Njė pedagoge e Fakultet tė Infermerisė ėshtė arrestuar sot nga forcat e policisė sė Tiranės nėn akuzėn e mitmarrjes. Burime policiore bėjnė tė ditur se Violeta Hysenbegasi dhe bashkėshorti I saj janė prangosur nėn akuzėn e “korrupsionit aktiv dhe pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike”.

Sipas burime, nė pranga me tė ka rėnė edhe shtetasi Ilir Poloska I cili ishte student nė vitin e tretė tė Fakultetit tė Infermerisė, por qė bėntė rolin e skserit mes studentėve tė tjerė dhe pedagoges, e cila kėrkontė 100 euro pėr provim.

Mė shumė...

Lajme : Kėrcėnohet Ministri i Arsimit tė Maqedonisė Sylejman Rushiti
Kyqur 01-12-2006 13:12:20 (1564 Lexime)


Minisitri i Arsimit tė Maqedonisė kėrcėnohet me vdekje nga njė organizatė

SHKUP, 1 DHJETOR- Njė kėrcėnim me vdekje ka mbėrritur nė adresė tė Minisitrit tė Arsimit dhe Shkencės tė Maqedonisė Sylejman Rushiti. Vetė Rushiti ka thėnė sė ky kėrcėnim bėhet pėr shkak tė ndryshimeve tė fundit qė ka bėrė nė Universitetin e Tetovės duke shtuar se kėrcėnimi ėshtė bėrė nga "Ushtria pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe tė lirive tė shqiptarėve nė Maqedoni".

"Nėse nuk e ndėrprisni kontrollin nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe nuk i ktheni nė punė profesorėt e larguar, ju dhe familja e juaj do tė ballafaqoheni me masa tė rėnda dhe askush nuk do tė mund t'ju mbroj".

Mė shumė...

Lajme : Konferencė pėr zhvillimin profesional tė arsimit tė lartė
Kyqur 01-12-2006 7:40:01 (1834 Lexime)


Profesorėt njėkohėsisht tė jenė edhe nxėnės


PRISHTINĖ, 1 DHJETOR - Si pjesė e mbėshtetjes sė zhvillimit tė njė sistemi tė qėndrueshėm dhe tė orientuar kah reformat nė Kosovė, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti i Edukimit, Mbėshtetja Finlandeze pėr Zhvillim tė Sektorit tė Arsimit II, Projekti pėr Aftėsimin e Mėsimdhėnėsve nė Kosovė dhe Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė organizuan tė enjten njė konferencė ndėrkombėtare dyditore me temė: “Zhvillimi profesional nė arsimin e lartė”.

Folėsit nė konferencė vlerėsuan se “Bolonja” pėr arsimin e lartė nė Evropė ėshtė sikur regjimi i vizės sė Shengenit pėr anėtarėt e vendeve candidate pėr Bashkimin Evropian. Tė paktėn kjo ėshtė thėnė si njė teori, e cila do tė krahasonte kalimin e lirė tė studentėve nga njė institucion i arsimit tė lartė nė njė tjetėr.

Nė hapje tė punimeve, zv/ministry i Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė (MASHT), Fevzi Berisha, theksoi se kjo konferencė
ėshtė e rėndėsisė sė veēantė, meqė ndikon nė ngritjen e cilėsisė sė arsimit tė lartė nė Kosovė, e sidomos nė Fakultetin e Edukimit, nė tė cilin tha tė ketė mangėsi nė mėsimdhėnie.

Mė shumė...

Dashuria : Gurthemeli Bustit tė Abdyselam Eminit
Kyqur 30-11-2006 7:37:51 (2157 Lexime)


Vėnja e Gurthemelit tė Bustit tė dėshmorit Abdyselam Eminit nė Tetovė

TETOVĖ, 30 NĖNTOR- Nė dymbėdhjet vjetorin e vrasjes sė Abdyselam Eminit , Unioni i Studentėve Shqiptar nė Maqedoni (USSHM), sotė me datė 30 Nėntor 2006 u vėndos gurthemelin nė lokacionet para fakultetit te arteve ne Recice te Vogel me crast do te inagurohet edhe emri i sheshit "ABDYLSELAM EMINI"

Tė pranishėm ishin figura tė larta politike, ish rektori i UT-sė Dr. Fadil Sulejmani, Rektori i USHT-sė Dr. Sadi Bexheti, profesorė tė Universitetit familjar tė Abdyselam Eminit, ish student, student si dhe shume atėdhedashės tė Arsimit Shqip .

Tubimii u hap nga kori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės duke kėnduar himin Kombėtarė, ku si shenjė respekti tė gjithė tė pranishmit e respektuan mė njė minut heshtje Abdyselam Eminin.

Ndėrsa fjalėn e parė e mori Rektori i Universitetit Shtetėor tė Tetovės Dr.Sadi Bexheti ku e ngriti larte figuren e Abdylselam Eminit dhe duke i ngushėlluar familjarėt e tij duke thėnė se ky vend ku e vendosim bazamentin e nje busti qe most e harrohet kurr, se ne mbrojtje te Universitetit te Tetoves, ketu ra per ta mbrojtur Universitetin Abdylselam Emini, I cili e deshi aq shum kete vater te arsimit dhe dijes.

Mė shumė...

Lajme : Rektori i UP-sė thotė se ėshtė i vetmi kosovar qė ka studime tė rregullta tė PHD
Kyqur 29-11-2006 5:10:59 (2029 Lexime)


Enver Hasani shpif dhe fyen rėndė doktorėt e shkencave

PRISHTINĖ, 28 NĖNTOR – Nuk mbahet mend njė fyerje mė e madhe qė i ėshtė bėrė Universitetit tė Prishtinės, profesoratit dhe kosovarėve, qė kanė tituj doktorė shkence, se sa fyerja qė publikisht ka lansuar Enver Hasani, rektor i Universitetit tė Prishtinės, kur ka deklaruar se na qenka i vetmi qė ka bėrė studime tė rregullta tė doktoratės.

Kėtė qėndrim, nėpėrmjet njė e-maili, Hasani ia ka shprehur njė profesori dhe doktori tė shkencave mjekėsore nė Uashington, emri i tė cilit ėshtė i njohur pėr ueb-faqen “www.floart-press.blogspot.com”, dhe tė cilin e ka lutur qė ta shpėrndajė kėtė e-mail gjithandej.
Deklarata e tė parit tė UP-sė ka ardhur pas njė hulumtimi tė bėrė nga gazeta “Iliria Post”, ku ėshtė mėsuar se Enver Hasani nuk i ėshtė nėnshtruar fare procedures sė nostrifikimit tė titujve akademikė tė marrė jashtė vendit, e qė me njė udhėzim administrativ tė Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė obligohen t’i nėnshtrohen kėsaj procedure tė gjithė individėt qė kanė mbrojtur tituj akademikė jashtė Kosovės.

Mė shumė...

Lajme : Me1.5euro nga studenti Juridiku tbėhesh studenti Edukimit
Kyqur 25-11-2006 6:28:47 (2096 Lexime)

Studentėt, prodekani abuzoi me ne


PRISHTINĖ, 24 NĖNTOR – Studentėt gjilanas tė Fakultetit tė Edukimit akuzojnė prodekanin Bahtjar Kryeziu se ka abuzuar me ta, kur i ka obliguar afėr 1.000 studentė qė tė paguajnė nga 1.5 euro pėr t’u pajisur me karta identifikuese. Njė vendim i tillė I prodekanit Kryeziu kishte ardhur pak ditė pasi vetė ai kishte kundėrshtuar iniciativėn e studentėve pėr t’u pajisur me kėto karta. Studentėt thonė se ata janė detyruar qė tė shkojnė nė njė qoshk privat, dhe se secili qė ka dashur tė pajiset me tė tillė kartė ka mundur ta bėjė kėtė, madje pa qenė fare student i fakultetit tė Edukimit.

Lirie Hoxha, njėra prej anėtarėve tė Kėshillit lokal tė studentėve, tregon se si ky kėshill ka kėrkuar qė tė pajisen tė gjithė studentėt me kėtė kartė identifikimi, dhe se si kjo iniciativė ėshtė kundėrshtuar ashpėr pastaj nga prodekani Kryeziu, meqė thotė tė ketė konsideruar prodekani se i vetmi dokument identifikues pėr studentėt ėshtė indeksi.

“Ēuditėrisht, jo pak ditė pas kėrkesės sonė pamė njė vendim tė lėshuar nga prodekani, qė thoshte se secili student do tė duhej tė pajisej me kėtė dokument”, u shpreh ajo. Ndėrkaq, Xhevdet Dėrguti, sekretar i Parlamentit tė Studentėve shprehet tė jenė alarmuar me tė tillė veprim tė njė zyrtari tė fakultetit, tė cilit i jep “epitetin” e njeriut tė korruptuar.

Mė shumė...

Lajme : INTERVISTĖ ME REKTORIN E UEJL-SĖ ALAJDIN ABAZI
Kyqur 22-11-2006 8:18:59 (1610 Lexime)


Arsimi modern - sfidė e sė ardhmes!


Intervistoi: Gėzime Imeri

“UEJL-ja si institucion i arsimit tė lartė i dedikohej gjuhės dhe kulturės shqiptare, pėr tė qenė i hapur pėr tė gjithė tė rinjtė e Republikės sė Maqedonisė”, thotė Abazi


Pesė vjet pas themelimit, rektori i universitetit tė parė privat, flet pėr njė histori tė rėndėsishme tė arsimit tė lartė nė gjuhėn shqipe nė Maqedoni. Rektori Abazi shpjegon gjendjen e tanishme nė UEJL, por njėkohėsisht shpalos edhe planet e sė ardhmes.

Mė shumė...

Lajme : Homazhe pran varrit te Prof. Xhavit Ahmeti
Kyqur 21-11-2006 8:05:33 (2512 Lexime)

Presidenti Sejdiu bėri homazhe pranė varrit tė profesorit Xhavit Ahmeti

PRISHTINĖ, 21 NĖNTOR- Me rastin e 10 vjetorit tė vdekjes sė profesor Xhavit Ahmetit, presidenti Fatmir Sejdiu bėri sot homazhe pranė varrit dhe vizitoi familjen e tij nė Prishtinė.

Ai vlerėsoi lartė figurėn e profesor Ahmetit, duke thėnė se vdekja e tij ishte njė humbje e madhe jo vetėm pėr Universitetin e Prishtinės, ku ai kishte punuar, por edhe pėr shkencėn dhe popullin shqiptar nė pėrgjithėsi.

Dr.Xhavit Ahmeti ka humbur jetėn tragjikisht nė njė aksident trafiku deri sa po shkonte nė njė vizitė zyrtare nė Beograd.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet e Kosovės, tė Maqedonisė e tė Shqipėrisė shesin tituj akademikė
Kyqur 20-11-2006 5:33:17 (4180 Lexime)


Kosovarėt japin e marrin diploma false

PRISHTINĖ, 20 NĖNTOR – Kosova, pos qė blen tituj akademikė nė universitetet e Shqipėrisė e tė Maqedonisė, duket t’ua kthejė kėtė tė “mirė” tė dyja vendeve fqinje. Universiteti i Prishtinės (UP) konsiderohet tė jetė ndėr fabrikat, qė prodhon e pastaj servon nė treg diploma false. Diploma tė tilla, pos qė u shėrbejnė individėve tė caktuar pėr tė kryer veprimtari brenda kufirit, njė pjesė e madhe shkojnė edhe nė shtetet fqinje.

UP-ja diploma politikanėve shqiptarė nė Maqedoni

Nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė (MPB) dhe nė Ministrinė e Arsimit dhe tė Shkencės (MASH), po tė kėtij shteti, thonė se kanė zbuluar diploma tė falsifikuara qė kanė shkuar atje nga Kosova. “Me diplomat e UP-sė mė sė shumti janė furnizuar funksionarėt e partive politike tė shqiptarėve nė Maqedoni”, bėn tė ditur njė gazetė periodike e atjeshme.

Mė shumė...

Lajme : Rektori I USHT-se Uron Mirėseardhje
Kyqur 19-11-2006 8:56:16 (1848 Lexime)Sadi Bexheti Uron Mirėseardhje ne USHT


Te nderuar studente, profesore, administratore te USHT-se, deshiroj t’ju mirepres dhe t’ju deshiroj shume sukses ne punen tuaj dhe gjithashtu te tjeret i faleminderoj qe dhane kontribut dhe qe moren pjese ne menyra te ndryshme per ta ndihmuar Universitetin per te ekzistuar, per te funksionuar, si dhe faleminderoj te gjithe qe kontribuan per ta zyrtarizuar Universitetin si nje institucion publik i edukimit te larte. Universiteti Shteteror i Tetoves eshte nje institucion i edukimit te larte, kryesisht i orientuar drejt shkences, arteve dhe si nje trup i pavarur, ku misioni i tij eshte te edukoje dhe te emancipoje popullaten e Republikes se Maqedonise dhe gjetke.


Universiteti shteteror i Tetoves u themelua me 17 dhjetor 1994 si nje iniciative e intelektualeve Shqiptare ne Republiken e Maqedonise, partive politike Shqiptare, shoqerive joqeveritare dhe te gjithe njerezit qe u perkushtuan ndertimit te nje baze edukative ne shtet dhe jashte shtetit.

Mė shumė...

« 1 ... 117 118 119 (120) 121 122 123 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio