Studentet.info
« 1 ... 10 11 12 (13) 14 15 16 ... 214 »
Lajme : Studentėt e UEJL-sė kundėrshtojnė ashpėr rektorin Zamir Dika
Kyqur 29-12-2011 16:30:01 (1415 Lexime)

Tetovė- Unioni i Studentėve pranė Universitetit tė Evropės Juglindore, ka reaguar nė mėnyrė tė ashpėr lidhur mė pjesėmarrjen e rektorit tė universitetit tė UEJL, Zamir Dika nė njė tė ashtuquajtur “Kėshill pėr organizimin e manifestimeve tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė” tė organizuar nga njė subjekt politik BDI

Mė shumė...

Lajme : Kontrabandohet procedura pėr doktoraturėn nė USHT
Kyqur 29-12-2011 6:05:33 (3057 Lexime)


Shkėlzen LUSHAJ

Me njė vendim tė sjellė nga Rektorati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, njė grupi tė caktuar magjistrash tė punėsuar apo tė angazhuar nė kėtė universitet, u ėshtė mundėsuar paraqitja e disertacionit tė doktoraturės me sistem mentorial, dhjetė ditė para pėrfundimit tė vitit aktual dhe hyrjes nė fuqi tė Ligjit tė ri pėr arsim sipėror, me tė cilin parashihen kushte tjera, mė tė zorshme, pėr marrjen e gradės - doktor shkencash. Vendimi i cili ka qarkulluar deri tek tė gjithė dekanėt e fakulteteve, ėshtė i karakterit tė brendshėm dhe jo publik, ashtu siē e kėrkon Ligji, i cili pėr njė procedurė tė tillė parasheh shpalljen e konkursit publik nė mė sė paku dy media tė shkruara. Pėr vendimin nuk ėshtė konsultuar prorektori i Arsimit, Ismail Ahmeti, ndėrsa njė nga nėnshkruesit e tij, kryetari i Komisionit pėr studime tė doktoraturės, Serafim Tomovski ka kėrkuar nga FAKTI tė mos botojė kėtė lajm

Mė shumė...

Lajme : Diploma false nė Gjakovė, dyshohet posedues edhe nė Maqedoni
Kyqur 21-12-2011 3:58:20 (1601 Lexime)


Nė Gjakovė janė zbuluar diploma false tė lėshuara nė mėnyrė tė paligjshme nga Shkolla e Lartė e Gjakovės.

Sipas tė dhėnave tė fundit rreth 80 mėsimdhėnės nga Malisheva kanė rezultuar me diploma false tė kėsaj shkolle. Atyre u janė konfiskuar diplomat dhe janė ndėrmarrė masat ligjore.

Mė shumė...

Lajme : Presidentja Jahjaga e oficerėt, me diploma ilegale
Kyqur 12-12-2011 5:59:48 (4776 Lexime)


PRISHTINĖ, Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, dhe drejtuesit e Policisė sė Kosovės mund tė krenohen se kanė diploma masteri dhe specializime pėr kriminalistikė nga Universiteti i Sarajevės, si dhe mund tė jenė ngritur nė karrierė falė kėtij shkollimi, i cili ėshtė i jashtėligjshėm dhe njė diplomė e pavlerė. Kėtė fakt e konstaton njė Auditim dhe Inspektim i brendshėm i Policisė sė Kosovės, i iniciuar mė 2009.

E para e vendit, Jahjaga, dhe policėt tjerė, pos qė mund tė jenė ngritur nė pozita tė ndryshme nė Policinė e Kosovės dhe nė karrierė falė kėtyre diplomave ilegale, ata kanė dėmtuar edhe buxhetin e Kosovės me mijėra euro.

Mė shumė...

Lajme : Mujė Rugova me titullin ‘Doctor Korrupsionis Causa’
Kyqur 30-11-2011 7:26:07 (1302 Lexime)


Ndėrkohė qė po zhvillohej njė ceremoni tjetėr, njė grup studentesh tė Qendrės “Studim, kritikė, veprim”, nė shenjė proteste pėr atė qė po ndodh nė Universitetin e Prishtinės, rektorit Mujė Rugova i dhanė titullin “Doctor Korrupsionis Causa”.
Nė komunikatėn pėr media thuhet se korrupsioni nė Universitetin e Prishtinės nuk ka mė vetėm dimension financiar, por ka prekur ēdo sektor tė UP-sė.

“Universiteti i Prishtinės nga njė institucion edukimi ėshtė kthyer nė njė institucion tregtimi. Nė tė tregtohen vende pune pėr militantė dhe diploma tė cilat kėmbejnė papunėsinė me njė vend si student. Korrupsioni nė universitet s’ėshtė gjė tjetėr veēse pasqyrimi i gjendjes aktuale nė Kosovė. Konjukturat partiake tė vendit pėrmes ndikimeve tė tyre e kanė shtėnė nė dorė universitetin, duke ndikuar nė zgjedhjen e njerėzve qė e drejtojnė atė, duke e pėrdorur universitetin pastaj si mjet pėr arritje tė qėllimeve e pėrmbushjes sė interesave tė ngushta private e partiake”, thuhet nė kumtesė.

Mė shumė...

Lajme : Nė gjurmėt e mė tė mirėve
Kyqur 30-11-2011 3:35:39 (1246 Lexime)


Ėshtė ky viti i njėmbėdhjetė me rradhė qė Forumi Rinor Islam pėrmes njė manifestimi solemn pėrkujton vitin e ri tė kalendarit islam - Hixhrin. Sikur edhe vitet e kaluara, edhe kėtė vit Salla Universale nė Shkup ishte e stėrmbushur me dashamirėt e FRI-sė, duke filluar qė nga pėrfaqėsues tė partive politike, zėvendėsministra tė qeverisė sė shtetit, kryetarė komunash, donatorė, student, nxėnės etj. Edhe ky program u fillua me ajete Kur’anore tė interpretuara nga hafizi i njohur i trevave shqiptare nga Prizreni Daut Lezi. Tė pranishmėve mirėseardhje u dėshiroi vet nikoqiri, kėsaj rradhe nėnkryetari i FRI-sė, z. Zulqefli Sinani.

Tė pranishmit nė sallė, madje edhe telespektatorėt nėpėrmjet ekranit televiziv tė kanalit shtetėror MTV 2, nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė kishin rastin tė pėrcjellin njė program tė pasur kulturor-artistik qė filloi me filmin “Libraria e Sekreteve” qė ėshtė njė film edukativ i cili nxjerr nė pah trashėgiminė shkencore dhe rolin e madh tė civilizimit Islam nė rrjedhat e pėrgjithshme tė civilizimit njerėzor. Forumi Rinor Islam e solli atė ekskluzivisht tė titruar nė gjuhėn shqipe.

Mė shumė...

Lajme : Muhamed Jonuzi, magjistėr i shkencave tė Psikologjisė
Kyqur 28-11-2011 3:07:07 (2188 Lexime)


Para njė numri tė madh tė mysafirėve, profesorėve miqve, familjarėve, shokėve, kolegėve, tė cilėt e kishin mbushur sallėn e Fakultetit Filozofik pranė Universitetit Shetėror tė Tetovės”, si dhe para komisionit akademik, nė pėrbėrje tė: Prof. Dr. Myqereme Rusi (mentor), Doc. Dr. Arafat Shabani (kryetar i komisionit) dhe Doc. Dr. Gordana Stankovska (anėtare), tė enjten (24.11.2011), Muhamed Jonuzi, mbrojti punimin e magjistraturės me temė: ”Vetėbesimi, faktor i suksesit nė procesin arsimor tek adoleshentėt”

Mė shumė...

Opinione : Inspirojmė studentėt pėr suksese globale
Kyqur 16-11-2011 5:09:17 (1129 Lexime)

.
Unė i inkurajoj studentėt e interesuar dhe prindėrit e tyre qė tė vizitojnė njėrin nga Kėndet tona amerikane – nė Shkup, Manastir, Shtip, Strugė apo Tetovė, pėr tė biseduar me ekipin tonė profesionistė pėr atė se si tė mėsojnė mė tepėr pėr shkollimin nė Shtetet e Bashkuara. Arsimi ushqen trurin tonė; ndėrsa arsimi ndėrkombėtar na i hap horizontet. U bėj thirrje tė gjithėve tė shqyrtoni mundėsinė pėr tė vazhduar shkollimin nė Shtetet e Bashkuara.

Paul D. WOHLERS

Kjo javė - nga 14 deri mė 18 nėntor - shėnon dymbėdhjetė vjetorin e Javės ndėrkombėtare tė arsimit. Java ndėrkombėtare e arsimit paraqet iniciativė tė pėrbashkėt tė Stejt Departamentit dhe Departamentit pėr arsim, qė pėr herė tė parė u shėnua nė vitin 2000, ndėrsa sot kremtohet nė mė tepėr se 100 vende tė botės

Mė shumė...

Lajme : Instituti pėr Demokraci dhe Zhvillim i jep Kryeministrit Berisha ēmimin tradicional pėr lidership
Kyqur 11-11-2011 6:51:50 (2166 Lexime)


Nė mbyllje tė vizitės sė tij njėditore nė Maqedoni, Kryeministri Berisha vizitoi Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. Kryeministri Berisha u prit nga rektori z. Zamir Dika, nga drejtori i Institutit pėr Demokraci dhe Zhvillim, z. Veton Latifi, si dhe drejtues tė tjerė tė kėtij universiteti.
Nė njė ceremoni tė veēantė, Kryeministrit Berisha iu dha ēmimi tradicional pėr lidership, nga Instituti pėr Demokraci dhe Zhvillim. Nė emėr tė kėtij Instituti, zoti Veton Latifi i dorėzoi Kryeministrit Berisha ēmimin me motivacionin “Pėr Lidership tė suksesshėm nė promovimin, zhvillimin dhe mbrojtjen e demokracisė nė Shqipėri, pėr udhėheqjen e reformave demokratike dhe sukseset nė integrimin euroatlantik tė vendit, si dhe rolin e Tij nė rajonin e Ballkanit”.

Mė shumė...

Opinione : Kuvendi Historik i Universitetit tė Prishtinės
Kyqur 10-11-2011 4:00:00 (3816 Lexime)


Prof.Dr. Dali Emėrllahu

Prof.Dr.Ejup Statovci: “ 26 Nėntori s`ka si tė mos jetė njė nga ato ditėt e shėnuara dhe historike pėr Universitetin e popullin tonė. Kjo do tė hyjė nė histori si njė nga ditėt e shėnuara, kur Kuvendi i atėhershėm i Universitetit tė Prishtinės vendosi qė Universiteti tė vazhdojė punėn si Universitet i pavarur, i lire dhe ndėrtues,nėn okupimin klasik shkatėrrues,nėpėr shtėpi private…26 Nėntori, nuk ėshtė vetėm datė e Universitetit tė Republikės sė Kosovės,por edhe ditė e shkėputjes me njė periudhė kohore moniste,dhe ditė pėr ta mundur okupimin klasik”.


Pėr hirė tė historisė,pėrkatėsisht tė preēizitetit historik ,konsideroj se ėshtė e domosdoshme tė sqarohėn e preēizohėn disa ēėshtje pėrkitazi me (rrethanat specifike shoqėrore-politike tė masave tė dhunshme e veprimeve gjenocidale tė pushtetit tė atėhershėm serb,jo vetėm ndaj UP-sė) vendimet historike tė

Mė shumė...

« 1 ... 10 11 12 (13) 14 15 16 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio