Studentet.info
« 1 ... 118 119 120 (121) 122 123 124 ... 214 »
Lajme : Intervistė me Stephanie Wickes
Kyqur 19-11-2006 6:25:33 (1613 Lexime)


Studentėt duhet tė kthehen nė Shqipėri pas diplomimit


TIRANĖ, 19 NĖNTOR- Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vazhdojnė tė aplikojnė suksesshėm programin e bursave tė studimit nė kėto shtete, nga studentėt e huaj. Falė tyre, rreth 2000 shqiptarė janė tashmė nė auditorėt e universiteteve mė tė mira amerikane.Mėnyrėn se si mund tė studiohet atje dhe synimin e projektit Fulbright Scholarship program, e ka sqaruar pėr "Shqip", drejtoresha e zyrės sė marrėdhėnieve me publikun nė ambasadėn amerikane, Stephanie Wickes.

Mė shumė...

Lajme : Ambasada e SHBA-sė prezanton programet e reja nė kuadėr tė javės sė arsimit
Kyqur 19-11-2006 6:23:18 (2621 Lexime)


Bursat, nis aplikimi pėr studime nė Amerikė

TIRANĖ, 19 NĖNTOR- Ambasada Amerikane nė Tiranė ka lanēuar hapjen e aplikimit pėr bursa nė Shtetet e Bashkuara. Kėtė vit ofrohen dy lloj bursash J. William Fulbright pėr studentė dhe studime tė thelluara, si dhe bursa Hubert H. Humphrey pėr profesionistė nė mes tė karrierės sė tyre. Programi mė i ri i ofruar pėr herė tė parė nė vitin 2006 ėshtė programi Fulbright pėr studime doktorature nė shkenca.

Drejtoresha e zyrės sė marrėdhėnieve me publikun pranė ambasadės sė SHBA-sė, Stephanie Wickes, u shpreh gjatė njė interviste pėr "Shqip" se "periudha e aplikimit fillon nė pranverėn ose verėn e vitit paraprirės, kėshtu tė interesuarit mund tė aplikojnė nė pranverė/verė 2007 pėr tė filluar studimet nė vjeshtėn e 2008-ės". Prezantimi i sezonit tė ri tė aplikimit, ėshtė bėrė nė kuadėr tė Javės sė Arsimit Ndėrkombėtar, 13-17 nėntor, ku ambasada organizoi njė sėrė aktivitetesh

Mė shumė...

Lajme : Vazhdojnė Protestat e studentėve nė USHT
Kyqur 18-11-2006 15:12:34 (2155 Lexime)


Alfa”-t shkuan tė pėrzėnė protestuesit, ikėn nga kamerat

TETOVĖ, 18 NĖNTOR - Nė ditėn e tretė tė protestave tė studentėve tė Programit Studimor tė Kulturės Fizike (PSKF) nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), pjesėtarė tė njėsisė speciale policore "Alfa" janė pėrpjekur tė shpėrndajnė me dhunė protestuesit,qė ishin tubuar nė hapėsirat e rektoratit, ku ndodhet PSKF-ja.

Incidenti ka pėrfunduar vetėm me konfrontim verbal, pasi "Alfa"-t janė
larguar kur kanė vėrejtur se studentėt incizojnė me kamera. Ngjarjen e ka konfirmuar Xhevxhet Jusufi, koordinatori i protestave. "Sot, nė ditėn e tretė tė protestave, ndodhi njė incident. Erdhėn "Alfat" dhe kėrkuan nga studentėt tė largohen.

Mirėpo, me tė vėrejtur se studentėt nxorėn kamerat tė incizojė, ata u larguan", tregon Jusufi. Ai gjithashtu tha se protestuesit posedojnė kasetėn ku ėshtė filmuar e gjithė ngjarja.

Mė shumė...

Lajme : Ministri i Arsimit prezanton vetėm pikat pozitive tė raportit
Kyqur 18-11-2006 13:22:21 (1397 Lexime)


Pollo "harron" kritikat e KE-sė pėr universitetet private

TIRANĖ, 18 NĖNTOR- Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Genc Pollo, ka deklaruar se Komisioni Evropian nė raportin e tij ka mbėshtetur reformat e ndėrmarra nė arsim. Gjatė njė takimi me mediat, Pollo
u shpreh se "ministria shpreh kėnaqėsinė e saj pėr vlerėsimin qė i ėshtė bėrė punės sė kėtij institucioni nga raporti i Komisionit Evropian, i publikuar pak ditė mė parė". Ndėrkohė, nė kėtė raport, bėhen edhe disa vėrejtje, por qė ministri nuk i ka pėrmendur nė komunikimin e tij tė djeshėm me median. Nė raportin e Komisionit Evropian, thuhet se "universitetet private janė rritur shumė nė numėr, ndėrkohė qė janė pak tė kontrolluara".

Ndėrsa, ministri i Arsimit ka deklaruar se raporti vlerėson nė veēanti reformėn e Altertekstit, nė arsimin bazė e tė mesėm. Kjo, sipas, tij ėshtė metoda standarde evropiane pėr pėrgatitjen e furnizimin e shkollave me tekste shkollore. "U lanė pas tenderat monopoliste, u ēel konkurrenca pozitive mes autorėve dhe mes botuesve, u rrit cilėsia e librit dhe u ruajtėn apo u ulėn ēmimet e tregut", tha Pollo.

Mė shumė...

Lajme : Master dyvjeēar pėr studentėt e Shkencave Sociale
Kyqur 18-11-2006 13:20:58 (2316 Lexime)


Master dyvjeēar pėr studentėt e Shkencave Sociale

TIRANĖ, 18 NĖNTOR- Rreth 100 studentė, tė cilėt kanė mbaruar Fakultetin e Shkencave Sociale me njė mesatare tė kėnaqshme, do tė pėrfitojnė njė master dyvjeēar pėr barazinė gjinore. Sipas kėtij programi, tė gjithė studentėt qė kanė mbaruar studimet nė degėt e Sociologjisė, Punėve Sociale, pėr Shkenca Politike dhe Drejtėsi mund tė aplikojnė pėr tė marrė tė drejtėn e ndjekjes sė kėtyre studimeve pasuniversitare, si dhe shumė kurseve trajnuese nė gjuhė tė ndryshme.

Regjistrimi i studentėve do tė fillojė nga janari i vitit qė vjen dhe i vetmi kusht pėr studentėt nė pranim do tė jetė mesatarja e lartė. Sipas pėrfaqėsuesve tė UNDP-sė, rreth 100 studentė me mesatare tė lartė do tė pėrfitojnė nga ky program. Programi master pėr barazinė gjinore u bė i mundur nga financuesi kryesor PNUD, si dhe ambasada e Norvegjisė nė Tiranė. Nė lanēimin e kėtij programi ishin tė pranishėm ministri i Arsimit dhe Shkencės, Genc Pollo, zv/ministrja e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, Marieta Zaēe, pėrfaqėsues tė PNUD-it nė Tiranė, si dhe konsulli Norvegjez nė vendin tonė.


Lajme : Inxhinieria, ēelet masteri dyvjeēar pėr Elektronikėn
Kyqur 17-11-2006 10:14:44 (1990 Lexime)

Inxhinieria, ēelet masteri dyvjeēar pėr Elektronikėn

TIRANĖ, 17 NĖNTOR- Studentėt e Inxhinierisė Elektronike mund tė diplomohen nė specialitetin pėr tė cilin po studiojnė prej dy vjetėsh. Qeveria vendosi t‘i legalizojė studimet e tyre, me anė tė vendimit pėr "hapjen e ciklit tė dytė tė studimeve "Master", pranė Fakultetit tė Inxhinierisė Elektrike, tė Universitetit Politeknik tė Tiranės, nė degėt Inxhinieri Elektronike, Inxhinieri Informatike, Inxhinieri Telekomunikacioni". Nė fakt, Fakulteti i Inxhinierisė Elektrike, dega Elektronikė, nisi i pari aplikimin e sistemit tė Bolonjės, bazuar nė sistemin 3+2 tė studimeve. Studentėt e parė qė morėn titullin Bachelor dhe fituan konkursin pėr tė ndjekur masterin dyvjeēar, pas shumė protestash u lejuan tė vazhdonin studimet master, pa pasur njė vendim pėr kėtė sistem.

Dje, Kėshilli i Ministrave miratoi ēeljen e masterit nė tri specialitete. Kohėzgjatja e ciklit tė dytė tė studimeve "Master", nė degėt e pėrcaktuara do tė jetė dy vjet, ndėrkohė qė ngarkesa mėsimore vjetore tė jetė jo mė pak se 60 kredite. Tė gjithė ata qė nuk arrijnė tė fitojnė kėtė numėr kreditosh, nuk kalojnė nė vitin pasardhės. Sistemi i studimeve tė jetė me kohė tė plotė, pra me detyrim pėr t‘u ndjekur tė gjitha leksionet dhe seminaret. Po kėshtu, nė vendim ėshtė pėrcaktuar edhe taksa vjetore e shkollimit. "Tarifa vjetore e shkollimit pėr kėto degė tė jetė 60000 lekė", thuhet nė njoftim.

Mė shumė...

Lajme : Pjesėtarėt e sigurimit profesional zėvendėsojnė rojtarėt e fakulteteve
Kyqur 17-11-2006 6:55:39 (1359 Lexime)


Kur edhe dekanėve u ndalohet hyrja

PRISHTINĖ, 17 NĖNTOR – Ēėshtja e sigurisė sė objekteve nė tė gjitha njėsitė akademike tė Universitetit tė Prishtinės ėshtė ngritur nė atė masė sa ka ndėrruar krejtėsisht mėnyrėn e pėrkujdesjes ndaj tyre. Shumė mė vėshtirė duket ta kenė tani hajdutėt, ndėr ta edhe mėsimdhėnės e studentė, qė jo rrallėherėnuk pėrtonin tė zhvatnin ēka mundnin nga UP-ja.

Shumė shpeshndodhte qė tė bėheshin demolime nėpėr fakultete, ndėrsa punonjėsit kujdestarė tregoheshin tė paaftė pėr tė vėnė kontroll nė tėrė objektin, qė kishin pėrgjegjėsi ta siguronin. Kjo ka ndikuar qė thuaja nė tė gjitha fakultetet tė bėhen vjedhje nga mė tė ndryshmet.

Mė shumė...

Lajme : Rektori Hasani themelon komisionin pėr vlerėsimin e gjendjes tė F. tė Mjjeksisė
Kyqur 16-11-2006 7:24:32 (1490 Lexime)


Do tė largohen 160 Profesor tė Fakultetit tė Mjekėsisė

PRISHTINĖ, 15 NĖNTOR – Kėtė muaj pritet situatė kaotike dhe zhvillime tė nxehta nė fakultetin, i cili numėron njė tė tretėn e gjithė mėsimdhėnėsve tė angazhuar nga Universiteti i Prishtinės. Tė paktėn, 160 ligjėruesve tė Fakultetit tė Mjekėsisė janė duke iu numėruar ditėt, sepse atyre do t’u hiqet statusi prej mėsimdhėnėsi tė rregullt.

Burime tė gazetės “Iliria Post” e kanė bėrė tė ditur kėtė numėr mėsimdhėnėsish, tė cilėt nuk posedojnė thirrje akademike adekuate qė t’u mbajnė leksione studentėve ose edhe tė organizojnė mėsimin praktik.

Disa prej tyre janė bėrė ligjėrues duke mos pėrfillur dispozitat statusore. “Deri tashti e dimė se si kanė shkuar punėt dhe e dimė gjithashtu se si janė lidhur kontratat pėr mėsimdhėnės tė rregullt me kėtė fakultet.

Mė shumė...

Opinione : Reagim
Kyqur 15-11-2006 6:53:56 (1819 Lexime)

Ministri i Arsimit shpėtoi USHT-nė

Nga: Rametulla KUĒI

Ditėve tė fundit nė opinion temė aktuale ėshtė bėrė Universiteti Shtetėror i Tetovės temė e cila i prek tė gjithė shqiptarėt. Nė Maqedoni jemi mėsuar qė nė politikė tė futen njerėzit rastėsisht dhe kjo nuk mė habit sepse ne ende jemi nė transicion, por tė shkruash gjėra tė pavėrteta, tė bėsh shpifje nuk mund tė pajtohem. Kjo ndodh me Ermira Mehmetin.

Ėshtė e vėrtetė se shqiptarėt ministrin e Arsimit dhe Shkencės z. Sulejman Rushitin do ta mbajnė mend shumė mirė nga shkaku se e shpėtoi USHT-nė nga malverzimet dhe keqpėrdorimet e mėdha qė janė bėrė nė kėtė institucion gjatė viteve tė kaluara. Hapin qė e ndėrmori ministri i Arsimit dhe Shkencės z.Rushiti ishte i domosdoshėm dhe shpėtimtar sepse dita-ditės po degradohej ky institucion dhe po fundosej si Titanik.

Kėtė hap tė ministrit e pėrshėndetėn studentėt, profesorėt sepse u liruan nga zgjedha e quajtur BDI, ku nė peticionin nė mbėshtetje tė ministrit sė Arsimit u nėnshkrua edhe rektori i parė i UT-sė Fadil Sulejmani si dhe dekanėt e kėtij universiteti si: Petrit Pollozhani, Mersim Maksuti, Reshat Qahili, Zeqirja Idrizi etj. Shtrohet pyetja pse nėnshkruan vallė edhe kėta profesorė?

Mė shumė...

Lajme : Reagim i SHGSHM-sė
Kyqur 15-11-2006 6:46:28 (1344 Lexime)


Pse mediat shqipe injorohen nga shteti?

Shoqata e Gazetarėve Shqiptarė nė Maqedoni (SHGSHM) reagon ndaj praktikės sė instaluar, e cila njė kohė tė gjatė ėshtė bėrė edhe shprehi e bartėsve tė funksioneve publike nė shtet, siē janė kryetar i shtetit, kryeministritėr, ministra dhe tė tjerė, qė nė pėrbėrjen e delegacioneve tė tyre gjatė udhėtimeve jashtė shtetit tė mos ftojnė edhe gazetarė tė mediave nė gjuhėn shqipe.

Nė SHMGSH janė tė befasuar, andaj faktorėt shtetėror i pyesin dhe kėrkojnė nga ata pėrgjigje se pse gazetarėt shqiptarė nuk mund tė jenė pjesė e udhėtimeve tė tyre jashtė shtetit?

Mė shumė...

« 1 ... 118 119 120 (121) 122 123 124 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio