Studentet.info
« 1 ... 119 120 121 (122) 123 124 125 ... 214 »
Lajme : Pritet tė ndryshoj Statuti i UEJL-sė
Kyqur 15-11-2006 6:20:28 (1513 Lexime)


Mandatit tė Rektorit Abazai po i afrohet fundi

TETOVĖ, 15 NĖNTOR- Ndryshimet statutore sė shpejti pritetet tė ndodhin nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. Me statutin e ri, qė pritet tė nxirret jo mė vonė se nga fund i kėtij viti, ndėr tė tjera pritet tė ndryshojė edhe neni 20 i Statutit actual qė hėpėrhė i siguron rektorit tė UEJL-sė mandate katėrvjeēar, me tė drejtė tė rizgjedhjes vetėm edhe njė herė.

Po ashtu, pritet tė ndryshojnė edhe predispozitat qė kanė tė bėjnė me zgjedhjen dhe kompetencat e kryetarit tė Senatiti, dekanėve dhe drejtorėve tė qendrave qė veprojnė nė UEJ.
Informacionet pėr ndryshimin e Statutit mė kush anonimiteti janė konfirmuar nga zyrtarė tė lartė tė UEJL-sė ndėrsa Adelina Marku, zėdhėnėsja e UEJL-sė nuk pranon tė japė sqarime.

Mė shumė...

Lajme : Studentet: Nese nuk i ktheni Profesoret do te vazhdojm protestat!
Kyqur 14-11-2006 15:55:52 (1919 Lexime)


Protesta tė studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės

TETOVĖ, 14 NĖNTOR- Para ndėrtesės sė rektoratit tė Universitetit shtetėror tė Tetovės, sot protestuan studentėt e pakėnaqur nga vendimi i rektoratit qė tė suspendohen ose shkarkohen profesorėt, tė cilėt e kanė rrahur Miftar Zyberin, i cili nė atė kohė ishte nė postin udhėheqės tė katedrės pėr edukatė fizike.

"Procedura ėshtė nė pajtim me ligjin pėr arsimin e lartė. Vullnet Ahmeti deri nė marrjen e vendimit gjyqėsor pėr incidentin ėshtė suspenduar pėrkohėsisht, ndėrsa Sali Emini dhe Ibrahim Deari janė shkarkuar, sepse kanė qenė tė punėsuar me kontratė nė vepėr", deklaroi u.d. rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : Detaje rreth incidentit tė rrahjes sė Myftar ZIberit nė USHT
Kyqur 14-11-2006 14:11:50 (2419 Lexime)


Lista e re e profesorėve,shkak pėr rrahjen

TETOVĖ, 14 NĖNTOR -Incidenti ende i pandriēuar nga organet e policisė, qė ndodhi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), kur nė zyrėn e Programit studimor tė Kulturės Fizike (PSKF) u rrah profesor Miftar Zyberi, vazhdon tė komentohet mbi variacionet e hipotezave dhe qėndrimeve tė kundėrta mes protagonistėve.

Profesorėt, pėr tė cilėt ėshtė ngritur aktpadi, insistojnė se "profesor Zyberi ka pasur problem me studentėt", kurse ky i fundit thotė se "incidenti ka qenė I pėrgatitur prej kolegėve, tė cilėt nuk e kanė parė veten nė listėn e profesorėve, qė planifikohej tė punojnė nė PSKF", pas ndryshimeve tė ndodhura nė USHT.

Nė listėn pėrfundimtare tė profesorėve, e cila siē thotė Zyberi "ėshtė hartuar bashkėrisht me rektorin Sadi Bexheti",mungojnė dy prej tė akuzuarve: Sali Emini dhe Ibrahim Dehari. Ndėrkaq, I akuzuari i tretė,Vullnet Ahmeti, qė ėshtė nė listė, nuk do tė kryente mė funksionin e zėvendėsit tė shefit tė fizkulturės.

Mė shumė...

Lajme : Universitarėt do tė pėrfitojnė viza falas dhe me afat mė tė gjatė
Kyqur 14-11-2006 14:11:10 (1427 Lexime)


Vizat, studentėt, pėrfituesit e mėdhenj

BRUKSEL, 14 NĖNTOR- Kėshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian, i ka dhėnė mandatin politik Komisionit Evropian, qė tė nisė negociatat me vendet e Ballkanit Perėndimor, pėr lehtėsimin e vizave pėr qytetarėt e kėtij rajoni pėr tė hyrė nė 25 vendet e BE-sė. Pas vendimit tė djeshėm, tashmė komisioneri pėr Zgjerimin, Olli Rehn, dhe komisioneri i Drejtėsisė, Franko Fratini, do tė bėjnė gati draftin qė do tė jetė i detajuar pėr ēdo vend, ku do tė pėrfshihen "racioni" vjetor pėr Shqipėrinė, Maqedoninė, Serbinė, Malin e Zi dhe Bosnjė-Hercegovinėn.

I pari vend ballkanik qė do tė firmosė marrėveshjen e lehtėsimit tė vizave, do tė jetė Shqipėria, ku pritet qė dokumenti tė siglohet nė fund tė kėtij muaji. Sipas vendimit tė djeshėm tė organit vendimmarrės tė BE-sė, pesė vendet ballkanike do tė pėrfitojnė njė lehtėsim tė regjimit tė vizave, i cili nuk ėshtė aspak liberalizim, por njė lėshim peri nga ana e BE-sė pėr disa kategori tė caktuara: si pedagogėt, studentėt, biznesmenėt, vizat pėr aspekte shėndetėsore etj

Mė shumė...

Lajme : Mbyllen Universitet ne Irak
Kyqur 14-11-2006 9:28:02 (1314 Lexime)


Mbyllen tė gjitha universitetet irakiane pas rrėmbimit tė 150 tė punėsuarve

BAGDAD, 14 NĖNTOR- Tė gjitha universitetet nė Irak sot janė mbyllur pėr shkaqe sigurie, pas rrėmbimit masiv nė njė institut shtetėror nė Bagdad.

"Nuk dua tė vdesin ende profesorė. Kam vetėm njė fjalė, ta ndėrpres mėsimin nėpėr universitete", lajmėroi ministri irakian pėr Arsim Sipėror, Abed Tejab.

Ai shtoi se ka kėrkuar qė ushtria dhe policia t`i pėrforcojnė masat e sigurisė nėpėr universitetet dhe departamentet e Ministrisė sė Arsimit Sipėror.

Burime policore dhe dėshmitarė bėnė tė ditur se rreth 80 sulmues tė armatosur i kanė bllokuar rrugėt nė afėrsi tė Ministrisė, nė kuartin qendror Karada dhe nė aksionin qė ka zgjatur 20 minuta ka rrėmbyer rreth 150 njerėz, duke pėrfshirė edhe shkencėtarė dhe pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit Sipėror.

Mė shumė...

Lajme : Heqja e tarifave shkakton probleme tė mėdha pėr tė ardhurat universitare
Kyqur 14-11-2006 9:20:09 (2733 Lexime)


Universitetet nė kolaps, nuk realizojnė dot tė ardhurat

TIRANĖ, 14 NĖNTOR- Ende pa nisur mirė viti akademik, universitetet nė vend janė nė ngėrē financiar. Aq sa, nėse nuk ndėrhyhet, nuk dihet se si do t’ia dalin nė krye. Vendimet e fundit, njėri i Ministrisė sė Arsimit pėr sistemin part-time dhe tjetri i qeverisė pėr heqjen e tarifave dytėsore pėr studentėt e viteve tė dyta e nė vijim, i ka futur nė njė rrugė pa krye.

“Qė nė kėtė moment, ne nuk mund tė realizojmė dot tė ardhurat e planifikuara pėr kėtė vit akademik dhe shifra e planifikuar nė projekt-buxhet ėshtė fiktive”,- tha dje rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Kapitalizohet dija qė prodhon UP-ja
Kyqur 14-11-2006 5:43:11 (1386 Lexime)


Kapitalizohet dija qė prodhon UP-ja

PRISHTINĖ, 14 NĖNTOR - Ministri I Transportit dhe i Postė-elekomunikacionit, Qemajl Ahmeti, ministri I Arsimit, i Shkencės dhe i Teknologjisė, Agim Veliu, rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, dhe dekani i Fakultetit tė Inxhinierisė Mekanike, Ismail Gojani, nėnshkruan Marrėveshjen e Mirėkuptimit pėr atestimin e automjeteve nė kėtė fakultet.

Ky ėshtė akti i parė kur njė fakultet autorizohet pėr tė kryer njė veprimtari tė caktuar, e me kėtė rast, nė saje tė kėsaj pune, t’i rrisė tė ardhurat vetanake. Ministri Qemajl Ahmeti, qė ishte nikoqir i aktit tė nėnshkrimit tė kėtij memorandumi, tha se kjo marrėveshje ėshtė vetėm e para, e cila do ta ndihmonte bashkėpunimin mes ministrisė qė drejton dhe universitetit.

Mė shumė...

Opinione : Opinon
Kyqur 13-11-2006 6:25:25 (2828 Lexime)


Mbyllja e Universitetit tė Tetovės

Nga: Ermira MEHMETI

Sulejman Rushitin shqiptarėt do ta mbajnė mend shumė mirė! Ata asnjėherė nuk do ta harrojnė shqiptarin i cili bėri tė pamundurėn pėr t’ua mbyllur universitetin. Ata asnjėherė nuk do ta harrojnė shqiptarin i cili mobilizoi ēdo institucion maqedonas pėr ta diskredituar simbolin e gjakut dhe sakrificės, simbolin e solidarizimit mė tė madh tė shqiptarėve pėr tė themeluar vatrėn e tyre universitare. Mbase, Sulejman Rushiti do tė mbahet mend si regjisor i shkėlqyeshėm pėr dramėn “Mbyllja e Universitetit tė Tetovės.”

Raporti i Inspektoratit Arsimor, sipas tė cilit, “Universiteti Shtetėror i Tetovės nuk i plotėson kushtet pėr tė qenė universitet”, ėshtė vėrtetimi mė i mirė se Partia Demokratike Shqiptare ka vendosur qė me ēdo kusht ta mbyllė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Mjafton qė ta lexoni gazetėn “Veēer” apo t’i shikoni lajmet nė televizionin “Sitel”, dy organe partiake tė aleancės VMRO-DPMNE-PDSH, dhe do tė bindeni nė kėtė, nė rast se akoma keni ndonjė dilemė.

Mė shumė...

Lajme : Njė raport tregoi se universiteti i Tetovės nuk plotėsonte kushtet
Kyqur 13-11-2006 5:50:22 (1507 Lexime)


Universiteti i Tetovės nuk do tė mbyllet

TETOVĖ, 13 NĖNTOR- Ministri i Arsimit nė Maqedoni, Sylejman Rushiti ka deklaruar se Universiteti i Tetovės nuk do tė mbyllet, dhe se ministria po ndėrrmer tė gjitha masat pėr shmangien e mangėsive.

Kjo deklaratė vjen pasi njė grup inspektorėsh pranė Ministrisė sė Arsimit nė Maqedoni nė njė raport paraprak pėr punėn e Universitetit tė Tetovės, thotė se ai nuk i plotėson kushtet pėr tė qėnė Universitet.


Drejtori i Inspektoriatit pėr Arsim, Georgi Nikollov duke folur pėr BBC-nė nuk mohoi konstatimet e bėra se "Universiteti i Tetovės nuk mund tė jetė universitet", por ai thotė se organeve tė Universitetit i ėshtė dhėnė njė afat pėr tė pėrmbushur dokumentacionin.

Mė shumė...

Lajme : Rrokaj i pergjigjet MASH-it
Kyqur 12-11-2006 14:01:00 (2044 Lexime)


Rrokaj: Nuk ka universitet tė keq dhe ministri tė mirė

TIRANĖ, 12 NĖNTOR- E padrejtė dhe mjerane ėshtė deklarata e Ministrisė sė Arsimit pėr Rektorin e UT-sė, Shezai Rrokaj. Duke i qėndruar mendimit tė tij, pėr cėnim tė autonomisė dhe mos-pyetje tė grupeve tė interesit nė reduktimin apo heqjen fare tė kuotave, Rrokaj nuk pranon argumentimin e dhėnė nga MASH, pėr cilėsi tė ulėt tė diplomave. “Nuk mund tė ketė universitet tė keq dhe ministri tė mirė. Kjo ėshtė alogjike.

Ministria nuk mund ta lėrė veten jashtė nga pėrgjegjėsia pėr cilėsinė e diplomave qė lėshojnė universitetet”,- thotė ai, duke shtuar se ky lloj morali nuk i shkon pėr shtat ministrisė, nė deklaratat qė bėn. Sipas tij, nėse ėshtė kjo cilėsi nė universitete, atėherė pėr ēfarė ekziston institucioni arsimor nė vend.

Duke e quajtur tė papėrgjegjshme deklaratėn, ai ka kėrkuar qė ministria tė rregullojė gjuhėn me universitetet, pasi ato nuk i ka institucione tė varėsisė. Pėr kėtė, sipas Rrokajt, ministria tė respektojė Ligjin pėr Arsimin e Lartė, liberalizmin e universiteteve dhe nė rast tė kundėrt, tė bėjė kompensimin e humbjes qė universiteteve u shkaktohen nga heqja e kėtyre tė ardhurave.

Mė shumė...

« 1 ... 119 120 121 (122) 123 124 125 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio