Studentet.info
« 1 ... 120 121 122 (123) 124 125 126 ... 214 »
Lajme : Pėrgjigje tė reagimit!
Kyqur 10-11-2006 7:47:45 (1496 Lexime)

Tė nderuar profesorė "Anonim"Njėsoj si ju edhe ne ndjehemi tė befasuar me reagimin tuaj apo thėnė mė qartė pohimin tuaj.
Ju reagoni nė vned tė gabuar dhe adresė tė gabuar, pasi qė kėtė reagim duhet t’ia bėni gazetės fakti.

Ne nuk botojmė analiza apo sondazhe, por krijojmė mundėsi pėr njė gjė tė tillė pėr studentėt tė cilėt janė vet tregues i sjelljes sė profesorėve.

Mė e keqja dhe tragjikja nė kėtė reagim tuajin ėshtė se ju vet po e pohoni se ky fenomen ėshtė present nė mesin tonė edhe pse ėshtė me pasoja tė rėnda pėr studentėt qė mėsojnė tek ju dhe nga ju.

Njė fjalė e urtė popullore thotė qartė se “Nėse do tė dishė si je pyet nė kojshi” ndėrsa barometri mė i mirė i sjelljes sė profesorėve sdo mend se janė vet studentėt. Nėse ata dėnojnė sjelljen tuaj atėherė ju duhet tė jeni tė ndėrgjegjėshėm pėr misionin qė keni dhe tė mos devijoni nga ky mission.

Besoj se sqarimi ynė do tė mjaftoj pėr ju edhe pse fshiheni pas njė “grupi anonim profesorėsh” kur nga teksti kuptoht se kjo letėr ėshtė shkruar thjeshtė nga njė person qė “ka mizėn nėn kėsulė”.

Stafi i Studentet.info


Lajme : Reagim !!!
Kyqur 10-11-2006 7:45:09 (1377 Lexime)
Lajme

I nderuari moderator i faqes www.studentet.info

REAGIM

Jemi befasuar nga shkrimi i gazetes Fakti, te dates 6.11.2006 ku si titull kryesor ne faqen e pare kishte nxjere titullin "SEXY PROFESORET", ku brendesia e artikullit skishte te beje aspak me titullin dhe me te verteten duke mare parasyh nje sondazh te marrur nga faqja juaj(www.studentet.info).

Ju kishim lutur te jeni te kujdesshem ndaj shkrimeve te tilla sepse e demtoni rrende imazhin e PROFESORVE si dhe demtoni procesin arsimor ne teresi. Nuk kundershtojme se ka abuzime dhe te verteta rreth shkrimeve ne kete sfere por mendojme se nuk ia vlene te nxjeret ne gazete pohimet e tilla.

Me respekt te vecante dhe me konsiderate faqes suaj ne disa profesor kundershtojme ashper shkrimet e tilla qe demtojne kauzen tone te arsimimit ne gjuhen shqipe.

Ngeleni te pershendetur ...


Lajme : Pollo vendos: Korrespondenca duhet tė ndryshojė
Kyqur 10-11-2006 7:44:46 (1405 Lexime)

Korrespondenca, mė pak kuota se propozimet e universiteteve

TIRANĖ,10 NĖNTOR- Korrespondenca kėtė vit do tė ketė numėr tė kufizuar kuotash pranimi. Shumė mė pak se viti i shkuar, e natyrisht mė pak se propozimet qė kishin bėrė vetė universitetet. Ministria e Arsimit dhe Shkencės, ka deklaruar dje se sistemi me kohė tė pjesshme (part-time) duhet t’i nėnshtrohet njė reforme tė thellė, pasi nė kushtet aktuale, lė shumė pėr tė dėshiruar. Sipas zėdhėnėses sė MASH-it, Ermelinda Muho, ende nuk ėshtė pėrfunduar udhėzimi qė do tė bėjė saktėsimet pėr kuotat, tarifat apo edhe mėnyrėn e pėrzgjedhjes sė kandidatėve. Por deri tani, njė gjė ėshtė e sigurt.

Pas shumė diskutimesh nė ministri e kohės sė tejzgjatur tė marrjes sė njė vendimi pėr part-time-in, kėtė vit, do tė kenė fatin tė ndjekin korrespondencėn mė pak studentė. Ndėrsa pėr vazhdimin, dyshimi ėshtė i qartė. Korrespondenca duket se do tė orientohet drejt modeleve evropiane.

Mė shumė...

Lajme : A ka Hasani doktoratė tė vlefshme?
Kyqur 10-11-2006 7:43:17 (1627 Lexime)

A ka Hasani doktoratė tė vlefshme?

PRISHTINĖ, 9 NĖNTOR – Enver Hasani, rektor i Universitetit tė Prishtinės (UP), nuk dihet nėse i ka ose jo nė rregull titujt akademikė, tė marrė nė Bilkent University tė Turqisė. Kjo, pasi ai nuk e ka parė tė rrugės qė tė shkojė nė Ministrinė e Arsimit, tė Shkencės dhe tė Teknologjisė (MASHT) pėr tė bėrė nostrifikimin e magjistraturės dhe tė doktoratės, tituj kėta tė mbrojtur nė kėtė universitet.

Mimoza Hasani, zėdhėnėse nė MASHT, i ka thėnė gazetės “Iliria Post” se rektori Hasani asnjėherė nuk ka paraqitur nė ministri dokumentacionin e nevojshėm, nė mėnyrė qė tė qartėsohej se ai i ka marrė kėta tituj nė mėnyrė tė rregullt.

“Ne bazė tė dokumentacionit qė posedojmė, MASHT-i nuk ka pranuar asnjėherė kėrkesė pėr nostrifikim tė diplomės nė emėr tė zotėri Enver Hasanit”, tha zėdhėnėsja Hasani.

Sipas saj, ēdo i diplomuar, qė paraqet diplomėn pėr procedurė tė nostrifikimit, verifikohet, ndėrsa rastet e dyshimta shkojnė nė procedurė tė sėrishme verifikimi, ndėrkaq ka konfirmuar se deri mė tani MASHT-i ka bėrė nostrifikimin e 500 diplomave nga lėmenj tė ndryshėm.

Mė shumė...

Lajme : Rektori i UT-se: te miratohet nje kod pa kufizime besimi
Kyqur 31-10-2006 14:30:17 (1541 Lexime)


Rektori i UT-se: te miratohet nje kod pa kufizime besimi


DURRĖS, 31 TETOR- Ne qarqet akademike universitare vazhdon te mbahet i ndezur debati mbi lejimin ose jo te studenteve ne shkolla qe ekspozojnė simbolet fetare si veshjet me ēarēaf, ferexhetė apo paraqitjen me mjeker per meshkujt.

Shumica e studenteve te pyetur u shprehen se cdo student eshte i lire ne besimin e tij dhe ne mjediset universitare askush nuk paragjykohet per kete fakt.

Mė shumė...

Lajme : Rreth 40.000 studente franceze jetojnė nga prostitucioni
Kyqur 31-10-2006 9:32:34 (1840 Lexime)


Rreth 40.000 studente franceze jetojnė nga prostitucioni


PARIS, 31 TETOR- Rreth 40.000 studente franceze dhe ndonjė student nė Francė e shesin trupin e tyre pėr t'i paguar studimet.

Me dy muaj tė kaluar nė bordel, mund tė mbulohet i tėrė viti akademik, shkruan gazeta franceze "Figaro", e cila thekson se mesatarisht, ēdo e 57-ta studente franceze kryen prostitucion.

Paratė e fituara, studentėt mė sė shpeshti i shpenzojnė pėr vendbanim, pagesė tė studimeve apo thjeshtė si buxhet tė pėrditshėm.

Arsyet pėr pėrhapjen e prostitucionit nė mesin e studentėve nė Francė, janė shpenzimet e mėdha pėr jetėn studentore dhe stagnimi i bursave studentore, pėr shkak tė cilave rreth 225.000 studentė pėrballen me probleme financiare, ndėrsa 45.000 mijė jetojnė nė varfėri tė skajshme.


Lajme :  KOAPS-i do ta padisė OSBE-nė, ndoshta edhe UP-nė pėr projektet
Kyqur 30-10-2006 13:57:59 (2588 Lexime)A ua vodhi OSBE-ja projektin studentėve?


PRISHTINĖ, 30 TETOR – Universiteti i Prishtinės (UP), i mbėshtetur nga Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim Evropian (OSBE), pėr tri ditė radhazi ka shpallur konkurs pėr shtatė vende tė punės, pėr t’u inkuadruar nė projektin “Kėshillimi Akademik & Qendrat e Zhvillimit nė Karrierė”, qė ka shkaktuar reaksion te Asociacioni Kosovar i Studentėve tė Psikologjisė (KOAPS).


Kjo, pasi kėta tė fundit konsiderojnė se ky projekt ėshtė iniciuar dhe pėrpiluar nga ta, por edhe pėr faktin se OSBE-ja u kishte premtuar se zbatues tė kėtij projekti do tė jenė ideatorėt dhe pėrpiluesit e projektit, pra KOAPS-i.

Mė shumė...

Lajme : Kusherira e studentes bashkpuntore e vrasesit!
Kyqur 30-10-2006 9:57:13 (2087 Lexime)


Studentja e vrarė, arrestohet kusherira e saj, dyshohet si bashkėpuntore

TIRANĖ, 30 TETOR- Studentja e greqishtes nė Fakultetin e Gjuhėve tė huaja nė Tiranė, ėshtė qėlluar pėr vdekje nė zemrė nga i dashuri i saj rreth orės 20.40 tė mrėmjes sė djeshme pran Shkollės sė Baletit.

Ndėrsa ka pėrfunduar nė prangat e policisė edhe Marsela Guri, kushėrira e studentes sė vrarė nė ngjarjen e mrėmjes pranė Shkollės sė Baletiti nė kryeqytet.

SIpas policiės Marsela Guri e cila mbeti e plagosur ėshtė bashkpuntore e autorit tė krimit , shtetasit, Arben Mertiri. Ndėrsa 31 vjecari akuzohet pėr vrasjen e studentės Esmeralda Jaho dhe plagosjen e kushėrirės sė saj, kjo e fundit akuzohet pėr trafik qeniesh njerėzore tė mbetur nė tentativė

Mė shumė...

Lajme : Studentet mysliman perjashtohen nga Universiteti i Durresit
Kyqur 30-10-2006 8:52:50 (1752 Lexime)


Pėrjashtohen nga universiteti studentėt mysliman

DURRĖS, 30 TETOR- Rektorati i Universiteti ka marrė vendim pėrfudimatar pėr fatin e dy studentėve, Julian Mebelli dhe Behije Hoxha, qė frekuentojnė shkollėn me simbolet e besmin mysliman, duke pėrjashtuar ata.

Por pėr tė shmanur pėrplasjen me ligjin, rektori nuk ua ka dhėnė me shkrim vendimin e pėrjashtimit. Nė zyrėn e rektorit ėshtė paraqitur edhe babai i studnetės Behije Hoxha e cila kėrkon tė ndjeke studimet duke mbajtur shami nė kokė.

Mė shumė...

Lajme : Miftar Ziberi: Mė rrahu kush mundi
Kyqur 28-10-2006 16:28:15 (2579 Lexime)

Miftar Ziberi: Mė rrahu kush mundi

TETOVĖ, 28 TETOR- Miftar Ziberi Profesor i rrahur nė Universitetin e Tetovės trajtohet nė shėrim shtėpiak. Mė rrihte kush mundej, thot ai drjetė pasi rektori i ri Sadi Bexheti e emroj udhėheqės nė programet studimore te edukates fizike.

Ziberi kthehėt nė pune universitare pas tre vitesh. U largua nė kohen e rektorit Fdil Sulejmani.

Ziberi ka dashur ti regulloj punet nė fakulltet, te punsoj profesor me arsimim adekuat, te mos lejoj qė njė profesor te ligjeroj nė gjashte- shtat lėndė.

Mė shumė...

« 1 ... 120 121 122 (123) 124 125 126 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio