Studentet.info
« 1 ... 121 122 123 (124) 125 126 127 ... 214 »
Lajme : Sulmuesit e Universitetit Shtetėror tė Tetovės para gjyqtarit hetues
Kyqur 27-10-2006 16:28:42 (1388 Lexime)

Profesorėt para gjyqtarit hetues

TETOVĖ, 27 TETOR - Nė Gjykatėn Themelore nė Tetovė filloi sot hetimi pėr incidentin e djeshėm kur u rrah shefi i sapoemėruar i katedrės pėr kulturė fizike pranė Fakultetit pėr Shkenca Humane nė Universitetin e Tetovės (UT), Miftar Ziberi.

Para gjyqtarit nė hetuesi ishin Sali Emini, profesor inordinar nė UT, Vullnet Ahmeti, profesor dhe Ibraim Deari, asistent. Pas disa ore ata janė lėshuar.

Kundėr Eminit, Ametit dhe Dearit, SPB Tetovė mbrėmė parashtroi kallėzime penale pėr shkak dyshimit se e kanė sulmuar Ziberin dhe i kanė shkaktuar lėndime nė trup dhe fytyrė.

U.d. Rektor i UT-sė Sadi Bexheti lidhur me incidentin deklaroi se punė tė kėtilla nuk u ngjajnė institucioneve tė kėtilla.


Lajme : Universiteti I Durrėsit pėrjashtohet studenti me mjekėr
Kyqur 27-10-2006 13:23:21 (1870 Lexime)


Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti i Durrėsit

DURRĖS, 27 TETOR- Universiteti I Durrėsit ėshtė bėrė sėrish pjese e debateve mbi parimet e studentėve myslimanė. Pas Behije Hoxhės, drejtuesit e kėtij universiteti kanė vendosur tė mos lejojnė frekuentimin e studimeve nė kėtė instuticion nga studentet qė mbajnė mejkėr.

‘Mė kanė njoftuar qė duhet tė mos mbaj mė mjekėr dhe pėr kėtė mė kanė lėnė njė afat prej dy javėsh. Ne jemi njė shoqėri civile dhe gjithsecili mund tė bėjė zgjedhjet e veta” u shpreh studenti Julian Mebelli.

‘Studenti nga Lushnja, I cili ėshtė nė fakultetin “Shkenca pėr administrim public: nė vitė tė parė, ka pohuar se zevenės rektori I kėtij universiteti e ka marrė nė pyetje nė formė tė hetuesit pėr tė zbuluar tė ardhurat e tij.

Mė shumė...

Lajme : 35 pėr qind e studentėve thonė se profesorėt janė tė pamoralshėm
Kyqur 27-10-2006 5:44:05 (1679 Lexime)


«Sexy profesorėt»

PRISHTINĖ, 27 TETOR – Studentėt, tė cilėt vijojnė studimet nė universitete tė ndryshme shqiptare, mendojnė se mėsimdhėnėsit e tyre janė tė pamoralshėm. Kėtė qėndrim e kanė dhėnė 428 prej 1.204 studentėve pjesėmarrės nė sondazhin e realizuar nga tablloidi virtual studentor “Studentet.Info”, nė tė cilin ishin vėnė katėr alternativa pėr tė vlerėsuar personalitetin e njė mėsimdhėnėsi: se ai me moral qėndron shembullor, mirė, mjaftueshėm dhe i pamoralshėm.

Mė sė shumti klikime janė bėrė nė alternativėn e fundit. 35 pėr qind janė deklaruar ta kenė kėtė pėrgjigje, ndėrsa vetėm tre pėr qind mė pak e kanė vlerėsuar moralin e profesorėve si shembullor. Ndėrkaq, mes dy pėrgjigjeve diametralisht tė kundėrta ishin vėnė alternativat e ndėrmjetme, “mirė” dhe “mjaftueshėm”, pėr tė cilat studentėt janė pėrcaktuar 18 pėrkatėsisht 13 pėr qind

Mė shumė...

Lajme : Doktorė tė rinjė nė UP
Kyqur 27-10-2006 5:43:37 (2192 Lexime)


UP-ja promovoi 19 doktorė shkencash

PRISHTINĖ, 26 TETOR – Prej tė enjtes Universitetit tė Prishtinės i janė shtuaredhe 19 doktorėve tė shkencave, pėrurimi i tė cilėve ėshtė bėrė nė Sallėn e Kuqe tė Fakultetit tė Filologjisė. Me mė sė shumti doktorė ėshtė pasuruar Fakulteti i Mjekėsisė, shtatė gjithsej, ndėrsa katėr kanė qenė nga Fakulteti Filozofik, tre nga Fakulteti Ekonomik, dy nga Fakulteti i Filologjisė, dy nga Fakulteti i Shkencave Matematike-Natyrore dhe njė nga Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike.

Me rastin e pėrurimit tė tyre, Enver Hasani, rektor i UP-sė, u ka bėrė me dijedoktorėve tė sapoemėruar se do tė ballafaqohen me sfidat dhe konkurrencėn e universiteteve ndėrkombėtare.

Mė shumė...

Lajme : Pėrleshje nė mes Profesorve nė USHT
Kyqur 26-10-2006 17:09:06 (1680 Lexime)


Tre profesor nga Universiteti i Tetovės kan rrahur kolegun e tyre Miftar Ziberin!!

TETOVĖ, 26 TETOR- Vazhdojn tronditjet ne Universitetin e Tetovės.

Tre profesorė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) sot paradite, para universitetit, rrahėn kolegėn e tyre, profesorin Miftar Ziberi

Profesori Ziberi me thyrje tė hundės ėshtė mbajtur pėr shėrim nė spitalin e Tetovės.

Policia, pas ekspertizės sė kryer, ngriti kallėzime penale pėr dhunė kundėr tė tre profesorėve me inicialet V.A, I.D dhe S.E.

Si pas informacioneve, Ziberi mbrėmė ėshtė emėruar pėr dekan nė Fakultetin e Edukatės Fizike.

Mė shumė...

Lajme : Leter e Hapur nga Bashkim Selmani per Opinionin
Kyqur 24-10-2006 15:43:30 (4122 Lexime)


KY ĖSHTĖ FILLIMI I NJĖ MBARIMIT TĖ SHUMĖPRITUR PĖR “KUTINĖ E PANDORĖS” NĖ USHT

Vėllezėr dhe motra pėr hirė tė sė drejtės, dinjitetit, shejntėrisė universitare dhe punės sime profesionale e juridike. Me respekt tė vecantė pėr mediat dhe arsimdashėsit, denoncoj me dhimbje tė thellė dhe tronditėse pėr institucionin qė kam administruar pa respektuar ditėt e pushimit dhe festat, akuzėn e montuar qė kam dėgjuar nga mediat dhe pa u marrė nė pyetje pėr argumentimin e cilės do ēėshjte juridike nga qarqe tė errėta qė nuk ia duan tė mirėn dhe tė arriturat kėtij institucioni ku rahin titktaket e krenarisė kombėtare nė Maqedoni.

Janė politike, nuk them pėr mbrojtje nga ish-udhėheqėsia, me tė cilėn brenda kėsaj periudhe kam qenė gjithmonė nė mbrojtje dhe zbatueshmėrinė e dispozitave kushtetuese, ligjore dhe statutare. Pėrdhosja dhe nėpėrkėmbja e kėtij instuticioni nuk mund tė identifikohet me pastėrtinė time arsimdashėse pėr arėsye se “nuk ka krim pa gjurmė “ thotė njė sentencė latine. Reagimet e mia dhe denoncimet publike pėr rastet kur shkilej dinjiteti universitar, haste nė vesh tė shurdhėr.

Mė shumė...

Lajme : Akuzė Bashkim Selmanit
Kyqur 24-10-2006 15:41:54 (1911 Lexime)


Akuzohet Bashkim Selmani Ish Sekretar i USHT-sė

TETOVĖ, 24 TETOR- Gjykata themelore e Tetovės, ngriti akuzė kundėr Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė USHT-sė, Bashkim Selmanit, pėr vepėr penale, falsifikim tė dokumenteve. Pėrpos Bashkim Selmanit janė akuzuar edhe dy persona tė tjerė.

Bashkim Selmani ėshtė akuzuar se mė 30 Shtator 2005, si sekretar i pėrgjithshėm i USHT-sė, ka bėrė falsifikim tė dokumenteve tė D.A. dhe M.A. Nė dokumente ka shėnuar se qė tė dytė kanė diplomuar mė 28.09.2005 nė Fakultetin e Shkencave humane dhe arteve edhe qė tė dytė kanė diplomuar mė 6 Maj 2006.

Siē thuhet nė akuzė, D.A. dhe M.A., qėllimisht i kanė shfrytėzuar diplomat e rrejshme gjatė punėsimit nė Shkollėn Fillore “Ismail Qemali” nė Nerashtė. Ata nė konkurs janė paraqitur me diploma tė falsifikuara dhe janė punėsuar si arsimtare.

Mė shumė...

Lajme : Rushiti: Inspektimi ka motiv akademik
Kyqur 24-10-2006 15:26:06 (1543 Lexime)


Rushiti: Inspektimi ka motiv akademik, interpelacioni ėshtė punė politike

TETOVĖ, 24 TETOR - Ministri i Arsimit dhe Shkencės Sulejman Rushiti deklaroi se vendimi pėr inspektim nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) e ka marrė nga motive akademike, ndėrsa interpelacionin qė kundėr e tij e ngriti koalicioni BDI-PPD sipas tij ėshtė hap i pastėr politik.

"Vendimi im ka qenė nga motive akademike, e jo politike apo partiake. Por, interpelacioni nuk ėshtė ngritur nga nxitje universitare. Kjo ėshtė punė e pastėr politike. Do tė mbrohem me tė gjitha mekanizmat me tė cilat do tė akuzohem, me emra, me dėshmi dhe me fakte konkretre qė do tė parashtrohen", deklaroi Rushiti pėr mediat, pas mbylljes sė Tempus ditės informative nacionale nė Universitetin e Shkupit.

Mė shumė...

Lajme : Ditė informative kombėtare Tempus
Kyqur 24-10-2006 15:21:51 (1458 Lexime)


Nė Universitetin e Shkupit - Ditė informative kombėtare Tempus

SHKUP, 24 TETOR - Nė Universitetin e Shkupit sot u mbajt Ditė informative kombėtare Tempus - programi i sė cilės dhjetė vite e pėrkrah ristruktuimin e sistemit tė lartė arsimor nė hapėsirėn e pėrbashkėt evropiane tė arsimit tė lartė.

Pjesa mė e madhe e programit-Tempus nė nivel kombėtar u realizua nė Universitetin e Shkupit, nė bashkėpunim nė mbi 80 projekte tė pėrbashkėta evropiane. Pėrkrahjen financiare tė Komisionit Evropian pėr programin-Tempus pėr Republikėn e Maqedonisė aarin 24 milionė euro. Janė ndarė rreth 350 grante pėr mobilitet tė kuadrit akademik dhe administrativ.

Mė shumė...

Opinione : Nėn llupė
Kyqur 24-10-2006 5:47:02 (1540 Lexime)


UP, zhgėnjim imi!

Nga: Besnik KRASNIQI

Jo rrallėherė mė ka ngjarė tė mė kaploj zhgėnjimi pse i takoj kėtij brezi, ndėrsa edhe tė pyes veten se cilės epokė tė zhvillimit intelektual i takoj. Mė ka ngjarė tė zhgėnjehem, sepse po i takoj atij brezi qė dita ditės po i kėputet shpresa pėr njė vend tė fortė, pėr njė tė ardhme mė tė begatė dhe qė po sheh njė shtet tė dobėt e tė varfėr nė ndėrtim, i cili nuk ka, dhe duket tė mos ketė, pėrgjigje pėr nevojat gjithmonė nė rritje.

Ndėrkaq, ia bėj atė pyetje vetes, sepse, sikur shumė studentė tė tjerė, po shkollohem nė atė mėnyrėn klasike, pa mos pasur kurrkund kushte tė krahasueshme me ato qė kolegėve tanė u ofrohen kudo nė universitetet pėrtej kufirit.

Mė shumė...

« 1 ... 121 122 123 (124) 125 126 127 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio