Studentet.info
« 1 ... 123 124 125 (126) 127 128 129 ... 214 »
Lajme : Intelektualet nga Maqedonia mbeshtesin veprimin e MASH-it
Kyqur 12-10-2006 15:24:57 (1489 Lexime)


Profesorėt dhe intelektualėt shqiptarė mbėshtesin vendimin e Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė pėr ndryshime nė USHT

TETOVĖ, 12 TETOR - Qindra profesorė dhe intelektualė nga Maqedonia kanė firmosur sot nė Rektoratin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės njė peticion pėrmes tė cilit mbėshtesin fuqimisht veprimin e Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės tė Republikės sė Maqedonisė, si e vetmja mėnyrė e ndėrprerjes sė proceseve denigruese dhe njėkohėsisht shfaqin pėrkrahjen e tyre, jo vetėm pėr Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, por edhe pėr organet e reja pėr rregullimin e gjendjes nė USHT,vendosjen e rregullit konform statutit tė universitetit dhe normave ligjore.

Mė shumė...

Njoftime : PARLAMENTI I STUDENTEVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 12-10-2006 8:50:56 (1816 Lexime)NJOFTIM

Kėrkesat e Parlamentit tė studentėve drejtuar Rektorit tė UP-sė
Prof. dr Enver Hasani, Kėshillit Drejtues , dhe Sekretarit tė UP-sė


PRISHTINĖ, 12 TETOR- Duke e parė gjendjen shumė tė rėnd e cila po mbretėron nė Universitetin e Prishtinės dhe neglizhenca qė po tregon Rektori i UP-sė dhe stafi i tij pėr ta tejkaluar kėtė gjendje Parlamenti i Studentėve kėrkon urgjentisht qė Rektori dhe stafi i tij tė bėjnė diēka konkrete nė tejkalimin e kėtyre sfidave e jo ta qojnė UP-nė drejt problemeve te reja dhe shkatėrrimit total tė UP-sė.

Kėrkesat dhe shqetėsimet e parlamentit tė Studentėve:


1.Plaēkitja Studentėve duke i detyruar ata tė paguajnė shumėn prej 2€ pėr ēdo provim edhe pse ata paguajnė taksen vjetore tė studimit ,edhe pse Rektori dhe Prorektori pėr ēėshtje mėsimore e kanė informuar Parlamentin e Studentėve se kjo shumė ėshtė e paligjshme dhe nuk do te praktikohet mė.

Mė shumė...

Lajme : Agim Paca u zgjodh dekan i Fakultetit Juridik
Kyqur 12-10-2006 7:44:26 (3297 Lexime)


S’e do fakulteti, e do Senati

PRISHTINĖ, 12 TETOR – Zhurmėn e zileve tė pareshtura tė celularėve tė senatorėve e ka mundur zhurma e akuzave tė ndėrsjella mes studentėve senatorė e rektorit dhe tollovia e krijuar nė Senatin e Universitetit tė Prishtinė, gjatė procedurės sė votimit pėr ta zgjedhur dekanin e Fakultetit Juridik. Pas tri raundeve, besimin e senatorėve pėr ta drejtuar kėtė fakultet e mori Agim Paca, i cili kundėrkandidat e kishte Abdullah Aliun, profesor qė gėzon pėrkrahje tė gjerė te Kėshilli Mėsimor-Shkencor i fakultetit, por edhe te studentėt.

Nė fakt, rrėmuja e krijuar gjatė procedures sė votimit ėshtė shkaktuar pas dy rretheve, kur u krijuan rrethanat qė nė votim tė futej vetėm kandidatura e profesor Pacės, meqė arriti t’i marrė tri vota mė shumė se kundėrkandidati i tij, por jo edhe shumicėn absolute tė votave tė senatorėve.

Mė shumė...

Lajme : Grup kontrolli pėr universitetet private
Kyqur 11-10-2006 4:57:52 (1727 Lexime)


Grup kontrolli pėr universitetet private

TIRANĖ, 11 TETOR – Njė grup kontrolli i ministrisė do tė nisė inspektimin e universiteteve private tė hapura nė vend. Urdhri ėshtė dhėnė nga kreu i Arsimit, Genc Pollo, sipas tė cilit, do tė kalojnė nė sitė tė gjitha shkollat e larta private.

“Nė urdhėr ėshtė parashikuar qė nga data 05.10.2006 deri nė datėn 20.10.2006, grupi i pėrbėrė prej 12 vetash, specialistė tė MASH-it, universiteteve dhe Agjencisė sė Akreditimit do tė kontrollojė 14 universitetet private tė licencuara nė vend, pėr plotėsimin e kushteve nė fillimin e procesit mėsimor tė vitit tė ri akademik”, - bėhet e ditur nga MASH-i. Nė veēanti do tė kontrollohen planet mėsimore dhe programet, statuti dhe rregullorja e institucionit, format e organizimit tė studimeve dhe e kontrollit tė dijeve, tė dhėnat rreth kurseve tė studimit, standardet pėr laboratorėt, hapėsirat mėsimore, biblioteka etj.

Mė shumė...

Lajme : Pak shpresė pėr zgjidhjen e rastit “gladiatorėt”
Kyqur 11-10-2006 3:51:02 (2204 Lexime)


Tė gjithė i shmangen “patates sė nxehtė”

PRISHTINĖ, 11 TETOR – Ėshtė normalizuar gjendja nė Fakultetin e Kulturės Fizike dhe Sportit, dy javė pasi rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, shkarkoi nga detyra dekanin e kėtij fakulteti, Mustafė Aliun, dhe suspendoi pėr njė vit nga puna mėsimdhėnėsit Hasim Rashiti, Shemsedin Vehapi e Fehmi Krasniqi.

Tashmė edhe orari i mėsimit ishte publikuar, ndėrsa nė disa nga sallat mbaheshin ligjėrata. Ajo qė tė binte nė sy ishte se nė orar figuronin edhe lėndėt, tė cilat ligjėroheshin nga tre mėsimdhėnėsit e suspenduar, ndėrsa emrat e ligjėruesve nuk figuronin fare. Por, kjo do tė zgjasė vetėm deri tė mėrkurėn (sot), pasi qė drejtuesit e rinj tė fakultetit presin njė vendim tė Senatit, pėrkatėsisht pėrfundimet e njė komisioni pėr shqyrtimin e ankesave tė dekanit dhe tė mėsimdhėnėsve tė suspenduar.

Mė shumė...

Lajme : Intervist me Rektorin e UP-se Enver HASANI
Kyqur 10-10-2006 15:04:18 (1555 Lexime)


HASANI: UP KA PROBLEME ME PLANPROGRAMET DHE CILĖSINĖ E MĖSIMIT

Zoti Hasani, Universiteti i Prishtinės vazhdon tė pėrballet me sfidėn e reformave brenda kėtij institucioni. Ēfarė keni ndėrmarrė ju deri mė tash nė kėtė drejtim?


ENVER HASANI
Unė deri mė sot kam futur nė sistemin e universitetit, do tė thotė nė procesin arsimor, shtatė asistentė tė rinj dhe jemi nė negociata edhe pėr tre doktorė tė shkencave, qė janė shkolluar nė Vjenė dhe Paris, respektivisht nė shkencat teknike dhe natyrore, ndėrkaq kėta tjerėt janė kryesisht nė juridik dhe shkenca politike. Nė mėnyrė graduale jemi duke bėrė edhe riorganizmin e administratės. Kėto ditė do tė bėjmė njė “brainstorming”pėr tė bėrė njė kuadėr kah tė lėvizim pėr zhvillimin e kurikulave tė cilat mendoj se deri nė qershor do tė mbyllen, do tė thotė do tė ridefinohen komplet sipas standardeve tė Bolonjės, ashtu siē e kėrkon Bolonja. Financat i kemi disiplinuar, jemi duke punuar pa ndėrprerė. Pėr herė tė parė ėshtė bėrė njė raport financiar qė pasqyron deri nė ēdo cent gjendjen financiare tė universitetit. Kemi bėrė 30 bursa jashtė buxhetit tė Kosovės dhe presim edhe gjysmėn e tyre tė rregullojmė shumė shpejt edhe me PTK-nė.

Mė shumė...

Lajme : Intervist me Rektorin e USHT-sė Dr. Sadi Bexheti
Kyqur 09-10-2006 16:12:04 (1519 Lexime)


Intervistė e Dr. Sadi Bexhetit, rektori i ri i Universitetit shtetėror tė Tetovės


Z. Bexheti cilat ishin motivet pėr kthesėn kuadrovike nė Universitetin shtetėror tė Tetovės?

Nė kėtė universitet asnjė punė nuk ėshtė bėrė si duhet, gjithēka ka nisur mbrapsht, prandaj qėllimi ynė ėshtė qė t'i rregullojmė punėt akademike dhe tė gjitha faktultet ta fillojnė mėsimin. Sot i kemi pritur studentėt dhe qėllimi kryesor i yni ėshtė qė ta mbajmė mėsimin dhe ta rrisim cilėsinė.

A janė respektuar bazat juridike pėr proceset qė po ndodhin nė Universitet?
Automatikisht me dhėnien e vendimit tė ministrit tė Arsimit pėr shkakrim, ministri ka dhėnė njė vendim tjetėr. Mė herėt e ka autorizuar Senatin qė tė mbajė zgjedhje tė reja mirėpo senati ka vazhduar me tė vjetrėn. Senati ka qenė fiktiv me njerėz dekanė tė cilėt nuk duhet tė jenė anėtarė senati, dekanėt nuk mund tė jenė anėtarė senati, mirėpo edhe anėtarėt kanė qenė ushtrues detyre, tė gjitha organet kėtu kanė qenė ushtrues detyre. Kėshtu qė ai senat nuk ka qenė legjitim qė po spekulohet vazhdimisht. Zgjedhja e kryetarit tė senatit, mėnyra, pra njerėzit qė po punojnė aty janė vetėm fiktivė. Nuk janė aktivė. Ministri nuk ka bėrė shkelje tė procedurės. Nėse nuk respektohet vendimi ai ka tė drejtė tė shkarkojė sepse janė hapur disa drejtime pa akreditinmin e Ministrisė.

Mė shumė...

Lajme : Reagon Senati i USHT-sė
Kyqur 09-10-2006 16:09:14 (1309 Lexime)


Reagim i Senatit tė Universitetit shtetėror tė Tetovės rreth emėrimit tė rektorit tė ri

TETOVĖ, 9 TETOR - Senati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės vlerėson se emėrimi i rektorit tė ri, Sadi Bexheti nga ministri i Arsimit, Sulejman Rushiti ėshtė bėrė nė mėnyrė tė dhunshme dhe nė kundėrshtim me nenin 46 tė Kushtetutės dhe Ligjin pėr arsim tė lartė.

I vetmi organ qė zgjedh dhe shkarkon rektorin sipas ligjit dhe praktikave universitare nė vend dhe nė botė ėshtė Senati dhe nė kėtė ēėshtje nuk ka kurrfarė kompetencash ministri i Arsimit, thuhet nė komunikatėn e Senatit tė USHT-sė, nė tė cilėn mė pas theksohet se ky organ drejtues i Universitetit Shtetėror tė Tetovės nuk e pranon veprimin e kėtillė kundėrligjor dhe kundėrkushtetues i cili shkel rėndė autonominė e garantuar tė universitetit.

Mė shumė...

Lajme :  Fuere per rastin e USHT-se
Kyqur 09-10-2006 7:39:15 (1341 Lexime)


Fuere kritikoi ndodhitė nė Universitetin e Tetovės


OHĖR, 9 TETOR- Ndodhitė nė Universitetin e Tetovės dhe nė Parlamentin nuk janė tė mira pėr imazhin e vendit, deklaroi sot nė Ohėr evroambasadori Ervan Fuere.

"Ende nuk kam shqyrtuar raportin e plotė, por, nga ajo qė pashė, nuk mora pėrshtypje se ndėrrimi i rektorit tė Universitetit tė Tetovės ėshtė bėrė sipas procedurės sė rregullt, e cila doemos duhet tė respektohet nė raste tė tilla, tha Fuere.

Sipas tij, ndėrrimi i rektorit duhet tė bėhet nė mėnyrė tė qetė, ndėrsa pėrgjegjegjėsit nė shtet duhet t'i respektojnė procedurat.

Mė shumė...

Lajme : Enver Hasani dhe puna e tij
Kyqur 09-10-2006 4:45:00 (1466 Lexime)


Njėqind ditėt e rektorit Hasani

PRISHTINĖ, 8 TETOR - Profesori i sė Drejtės Ndėrkombėtare qė nga 30 qershori nuk e ka kėshilluar mė kryeministrin Agim Ēeku, por u ėshtė pėrkushtuar krejtėsisht studentėve. Pak kohė ka qėndruar nė postin prej dekani nė Fakultetin Juridik, pėrderisa ėshtė futur nė garė pėr rektor tė Universitetit tė Prishtinės, pėr t’i sfiduar tė gjashtė kandidatėt e tjerė.

Njėqind ditė mė parė, kur e mori nė duar timonin pėr ta drejtuar universitetin e vetėm publik nė Kosovė, rektori Enver Hasani i pati thėnė se i ka hyrė shumė seriozisht rrugės pėr tė menaxhuar me universitetin, ndėrsa premtoi qė universitetit t’i japė orientim evropian. Pati premtuar tė bėjė menaxhim me ndershmėrinė mė tė madhe tė mundshme, ndėrsa kishte deklaruar tė mos u lė vend nė universitet abuzuesve dhe nėpėrkėmbėsve tė ligjit dhe se mandati trevjeēar do t’i mjaftojė pėr ta stabilizuar gjendjen nė universitet. Kishte siguruar se nuk do tė punonte me diktat dhe pos fuqisė sė ligjit nuk do tė kishte asnjė lojalitet tjetėr, tė cilit do t’i nėnshtrohej.

Mė shumė...

« 1 ... 123 124 125 (126) 127 128 129 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio