Studentet.info
« 1 ... 124 125 126 (127) 128 129 130 ... 214 »
Lajme : Sadi Bexheti tani Rektor nė USHT
Kyqur 08-10-2006 12:29:34 (3656 Lexime)


Nderrohet rektori i USHT-se Nexhbedin Beadini, ne ulsen e tij SADI BEXHETI


TETOVĖ, 7 TETOR- Rektori i Fakultetit shteteror te Tetoves Nexhbedin Beadini mbrem ka qene i ndruar nga funksioni per shkaqe te mallverzimeve financiarea ne vendin e tij Ministri per Arsim Sylejman Rushiti e ka emertu Sadi Bexhetin, profesor ne Universitetin dhe antar i PDSH-se e kuptuam jo zyrtarisht.

Deputeti i BDI-se Xhevat Ademi ne fjalimin e qeverise fajsoi se grupi i armatosur i udhehequr nga antaret e PDSH-se e kan ndruar Rektorin kurse PDSH demanton dhe lajmeron shpekulime per paraqitje.
Ne universitet nuk pranuan qe ti komentojn ndodhinat por burimet konstatuan se Rektori Beadini ka qene i ndruar por pa incidente te armatosura.

Ne MPB thuajn se pas paraqitjes se njerezve ekipi i tyre ka dalur ne teren por kan vertetuar se informacioni per pa regullsi nuk eshte i sakte.

Mė shumė...

Opinione : Sa lekė kushtoi njė ėndėrr pėr universitet?
Kyqur 05-10-2006 11:07:59 (2680 Lexime)

Sa lekė kushtoi njė ėndėrr pėr universitet?

Nga: Petrika GROSI

Shpenzimet e kryera nga ēdo prind pėr fėmijėn e tij brenda njė periudhe qė nis me mbarimin e maturės sė kėtij viti dhe vazhdon deri nė momentet e tashme, janė me tė vėrtetė tė frikshme nėse mblidhen nė total. Kjo sidomos pėr ata prindėr e nxėnės tė shumtė qė vijnė nga rrethet, tė cilėt kėrkojnė me insistim njė vend nė fakultetet e Tiranės.

Fatkeqėsisht, nuk kemi ende njė numėr tė saktė mbi konkurrentėt nė Universitetin e Tiranės, pasi i njėjti person ka konkurruar nė mė tepėr se njė degė, deri nė 5-6 fakultete tė ndryshme, por ajo qė mund tė thuhet ėshtė se pėr ēdo fakultet me konkurrim shifrat kanė qenė tė larta qė nga 1 500 deri nė 3-4 000, apo edhe mė tepėr konkurrentė. .

Mė shumė...

Njoftime : Thellohet kriza nė Fakultetin e Kulturės Fizike
Kyqur 04-10-2006 6:45:22 (4601 Lexime)

“Gladiatorėt” kundėr rektoritPRISHTINĖ, 4 TETOR – Vendimi i rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, pėr tė shkarkuar nga detyra dekanin e Fakultetit tė Kulturės Fizike dhe Sportit, Mustafė Aliun dhe pėr tė suspenduar nga puna pėr njė vit tre mėsimdhėnės tė kėtij fakulteti, Hasim Rashitin, Shemsedin Vehapin dhe Fehmi Krasniqin, tė pėrfshirė nė njė rrahje qė kishte ngjarė nė njė nga mbledhjet e kėshillit mėsimor tė fakultetit, sikur ka thelluar edhe mė hendekun e krizės nė kėtė fakultet.

Studentėt: Kthejeni legjendėn tonė

Tashmė, disa nga lėndėt bazike kanė mbetur pa ligjėrues tė mėparshėm, dhe kjo i ka shtyrė dhjetėra studentė tė studimeve pasuniversitare qė tė bojkotojnė ligjėratat, deri nė kohėn kur nė podiumin e amfiteatrove tė kthehen mėsimdhėnėsit e suspenduar.

Mė shumė...

Lajme : U shėnua 9- vjetori i protestės studentore
Kyqur 03-10-2006 4:25:44 (2800 Lexime)


Vrulli studentor drejt ēlirimit definitiv

PRISHTINĖ, 3 TETOR – Dallime tė mėdha mes brezash, dallime tė mėdha mes liderėsh studentė. Tė tashmit duken tė vegjėl para liderėve tė vitit 1997, tė cilėt nėpėrmjet protestave patėn thyer mitin e heshtjes, nėpėrmjet kėrkesės pėr lirimin e objekteve universitare, qėllim ky qė tash nėntė vjet nuk ėshtė arritur.

Liderėt e dikurshėm edhe sot pranuan se ky qėllim nuk ėshtė pėrmbushur, meqė nė veri tė Mitrovicės edhe sot objekti i Universitetit tė Prishtinės mbetet i okupuar. Nė shėnimin e 9-vjetorit tė kėsaj proteste morėn pjesė drejtues tė universitetit, ish-liderėt e lėvizjes studentore, zyrtarė tė institucioneve tė vendit dhe tė jetės publike.
Enver Hasani, rektor i UP-sė, tha se kur flitet pėr kėtė pėrvjetor njėkohėsisht pėrkujtohen i ndjeri rector Statovci, por edhe lėvizja studentore dhe i gjithė brezi i `97-ės.

Mė shumė...

Lajme : Sėrish vende tė lira nė Universitetin e Tiranės
Kyqur 03-10-2006 4:25:29 (2517 Lexime)

Universiteti i Tiranės, 541 vende bosh, raundi i fundit mė 4 tetor

TIRANĖ, 3 TETOR- Sėrish kuota tė lira nė Universitetin e Tiranės. Dita e djeshme e regjistrimeve, qė shėnoi raundin e katėrt nė total, nuk arriti dot tė plotėsonte numrin e kuotave tė vėna nė dispozicion.

Plot 541 kandidatė tė regjistruar nė degė tė ndryshme tė Universitetit tė Tiranės do tė kenė mundėsi tė pėrfitojnė nga spostimi i listės sė fituesve.

Afishimi i listave mė rend zbritės pėr fituesit e kėtij raundi do tė afishohen nga universitet sot, ndėrsa regjistrimi i kandidatėve do tė bėhet nė datėn 4 tetor, ditėn e mėrkurė.

Mė shumė...

Lajme : U Hap Universiteti Europian i Tiranės
Kyqur 03-10-2006 4:23:13 (2096 Lexime)

Pėrurohet Universiteti Europian i Tiranės

TIRANĖ, 3 TETOR-U hap dje Universiteti Europian i Tiranės nė praninė e njė sėrė personalitetesh tė njohura nė vend. Drejtuesit dhe themeluesit e Universitetit Europian te Tiranės e kanė bėrė tė ditur iniciativėn e tyre pėr njė numėr mė tė madhe njerėzish, gazetarė, kolegė pedagogė, njerėz tė botės akademike dhe asaj intelektuale tė Tiranės, njerėz tė biznesit, bankave etj, gjatė njė ceremonia prezantimi nė hotel “Tirana”, dje nė mbrėmje.

Gjatė ceremonisė rektori i Universitetit, historiani, profesor Ferit Duka, prezantoi ambiciet akademike tė universitetit dhe, nga ana tjetėr, ftoi tė gjithė tė pranishmit tė bashkėpunojnė nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr me Universitetin Europian tė Tiranės

Mė shumė...

Lajme : KADS i drejtohet Rektoratit tė UP-sė
Kyqur 02-10-2006 9:56:33 (1962 Lexime)


Zotėri rektor, ne mendojmė ndryshe nga ju!

PRISHTINĖ, 2 TETOR - Studentėt e Universitetit tė Prishtinės janė shprehur tė jenė shokuar kur kanė dėgjuar vendimin e Senatit tė Universitetit tė Prishtinės qė tė mos ketė mė shumė se tri afate tė provimeve gjatė njė viti akademik. Mė tė zėshmit janė treguar studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė, tė cilėt pėr tė marrė diplomė fakulteti janė tė obliguar t’i kryejnė afėr 80 provime, ndryshe nga vitet e mėparshme, qė numri i lėndėve studimore ishte gati pėrgjysmė mė pak. Numri i madh i lėndėve, edhe ashtu voluminoze pėr nga literatura, bėn qė tri afate tė mos jenė tė mjaftueshme pėr kėta studentė.

“Pėr afate nuk mund tė vendoset me gishta. Ne mund ta votojmė propozimin e dekanit tė FSHMN-sė, qė tė ketė vetėm kėtė vit njė afat nė tetor dhe ne duhet qė t’ua shpjegojmė studentėve se nė Evropė nuk mund tė shkojmė duke mos e respektuar statutin”, ėshtė deklarata e rektorit Enver Hasani, e cila i ka irrituar tej mase studentėt.

Mė shumė...

Lajme : Senati i UP aprovon kėrkesėn pėr mė shumė afate provimesh
Kyqur 30-09-2006 6:17:21 (3064 Lexime)


Nė kalendarin e provimeve edhe tetori

PRISHTINĖ, 30 SHTATOR – Dhjetė pika tė rendit tė ditės sikur nuk u kanė mjaftuar senatorėve tė Universitetit tė Prishtinės, ku menjėherė pas hapjes sė mbledhjes sė Senatit nga ana e rektorit Enver Hasani pasuan njė mori kėrkesash pėr ēėshtje tė cilat do tė duheshin tė diskutoheshin. Nga mbledhja, e cila zgjati deri nė orėt e pasdites, edhe pse me zhurmė dhe debate tė senatorėve, u arrit qė tė zgjedhėn dekanėt e tre fakulteteve nga katėr qė ishte paraparė, u vendos qė t’u zgjatet mandati ushtruesve tė detyrės sė prodekanėve nė disa fakultete, si dhe u mor vendim qė pėr kėtė vit studentėve t’u ofrohet nė shfrytėzim edhe afati i tetorit pėr t’iu nėnshtruar provimeve, qė ishte edhe ndėr ēėshtjet mė tė debatueshme.

Vendimi i fundit ka ardhur pasi disa fakultete tashmė i kanė dėrguar Senatit kėrkesėn pėr mė shumė afate, duke u bazuar nė specifikat qė kanė ato, por kjo nuk ka mundur ta bindė rektorin qė tė merren aso vendimesh tė cilat do tė ishin nė kundėrshtim me Statutin e UP-sė, me tė cilin parashihet qė tė ketė vetėm tre afate kur studentėt mund t’iu nėnshtrohen provimeve.

Mė shumė...

Lajme : MASHT-i reagon ndaj parregullsive nė disa IPAL
Kyqur 29-09-2006 9:30:27 (1826 Lexime)Pa diplomė s’mund tė bėhen studentė

PRISHTINĖ, 29 SHTATOR – Regjistrimi i studentėve tė rinj, nga disa prej institucioneve private tė arsimit tė lartė, pa diplomė tė shkollės sė mesme duke pėrdorur vetėm ēertifikatėn e notave,duket tė ketė shkaktuar kokėqarje pėr Ministrinė e Arsimit, tė Shkencės dhe tė Tekonologjisė.

Kjo ministri, pasi ka kuptuar se njė fenomen i tillė ngjet nėpėr IPAL, ka bėrė tė ditur se nuk do tė lejojė kėtė dhe asnjėri prej tė regjistruarvė nuk do tė ketė statusin e studentit, pa mos qenė pronar paraprak i diplomės me ēka vėrtetohet se ėshtė pėrfunduar shkollimi i mesėm.

Mė shumė...

Lajme : Ministria vendos datėn e nisjes sė vitit tė ri akademik
Kyqur 28-09-2006 3:24:17 (1446 Lexime)

Universiteti fillon mė 9 tetor

TIRANĖ, 28 SHTATOR- Studentėt nė mbarė vendin nisin vitin e ri akademik mė datė 9 tetor. Kjo ėshtė data qė ka pėrcaktuar dje Ministria e Arsimit. Kėtė vit ēel dyert pėr herė tė parė njė universitet i ri publik dhe dhjetėra tė tjerė privatė, tė licencuar kėtė vit. Sistemi i lartė arsimor pėrfshin universitetet dhe shkollat e larta. Janė gjithsej 12 universitete publike, pėrfshirė edhe atė tė Durrėsit.

Ndėrsa studentėt ishin bėrė gati pėr tė shkuar nė auditore mė datė 2 tetor, ministria vendos ta shtyjė edhe njė javė nisjen e vitit akademik. Pėrveē studentėve tė viteve tė larta, kėtė vit pritet t‘u bashkohen universiteteve edhe mijėra tė rinj qė janė ende nė proces regjistrimi. Numri i studentėve qė do tė pranohen nė vit tė parė ėshtė ende i papėrcaktuar. Numri i tyre pritet tė jetė mė i lartė se njė vit mė parė, pasi 38 degė u liberalizuan dhe shumė universitete private vazhdojnė ende tė hapen. Dje Kėshilli i Ministrave vendosi ēeljen e 4 universiteteve tė rinj(SHQIP)


« 1 ... 124 125 126 (127) 128 129 130 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio