Studentet.info
« 1 ... 126 127 128 (129) 130 131 132 ... 214 »
Lajme : Hapet zyra e Alb-Shkences edhe ne Prishtine
Kyqur 11-09-2006 5:27:53 (1785 Lexime)


«Alb-Shkenca» edhe nė Prishtinė

PRISHTINĖ, 11 SHTATOR – Njė grup studiuesish kosovarė, anėtarė tė institutit dhe forumit “Alb-Shkenca”, po synon qė tė hapė nė Prishtinė degėn e kėtij instituti. Nė njė takim tė realizuar nga kėta studiues u vendos qė brenda disa ditėsh tė pėrurohet zyra e Prishtinės dhe mė tej zyra e Tetovės e kėtij instituti, ndėrsa, sipas vendimit tė takimit tė fundit tė Tiranės, degėn e Prishtinės ta drejtojė prof. dr. Jahja Koka.

“Zyra e Prishtinės do tė ketė rėndėsinė e saj nė afrimin e tė dhėnave tė saj pėr krijimin e rrjetit ndėrakademik dhe ndėrshkencor, duka ua mundėsuar kėtė shumė studiuesve dhe profesorėve universitarė, qė nė rrethanat e reja tė komunikimit, sidomos elektronike, nuk po arrijnė ta zėnė hapin me kohėn”, thuhet nė njė njoftim dėrguar nga Begzad Baliu, kryetar i Seksionit tė Historisė, tė Kulturės dhe tė Filologjisė nė kėtė institut, i cili pritet tė jetė edhe zėvendėsdrejtues i zyrės nė Prishtinė.

Mė shumė...

Lajme : UP promovon afatin e dyte garues per studentet e rinj
Kyqur 11-09-2006 5:16:15 (2868 Lexime)


Garė pėr 2544 indekse tė UP-sė

PRISHTINĖ, 11 SHTATOR – Universiteti i vetėm publik nė Kosovė ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme nė mėnyrė qė tė hėnėn (sot), nga ora 9, tė organizojė provimin pranues pėr afatin e dytė tė regjistrimit tė studentėve tė rinj nė vitin e parė tė studimeve.

Prorektori pėr ēėshtje mėsimore i Universitetit tė Prishtinės, Luan Ahma, tha pėr tė dielėn se gjithēka ėshtė gati, ndėrsa premtoi transparencė tė plotė pėr tėrė procedurėn e mbajtjes sė provimeve, por edhe tė vlerėsimit tė testeve. “Janė bėrė tė gjithė pėrgatitjet dhe ne presim qė gjithēka tė shkojė pėr sė mbari. Janė mobilizuar tė gjitha njėsitė akademike,ndėrsa nuk do tė ketė vend pėr kurrfarė keqpėrdorimesh gjatė mbajtjes sė kėtyre provimeve”, tha prorektori Ahma

Mė shumė...

Opinione : OPINIONE
Kyqur 06-09-2006 8:16:43 (2017 Lexime)


Derdhja e trurit shqiptar nėpėr botė

Nga: Viola Trebicka

Mendohet tė ketė rreth 25000 studentė shqiptarė nėpėr universitetet e botės, kryesisht nė Evropė dhe SHBA. Shifrat e sakta mungojnė. Shumė prej tyre, tė joshur nga mundėsi mė tė mira financiare dhe njė standard mė i lartė jetese jashtė vendit, e kanė vendosur se nuk do tė kthehen nė Shqipėri.

Kujtoni pėr shembull, njė artikull te revista "Klan" para pak muajsh mbi studentė shqiptarė nė Universitetin prestigjioz tė Harvardit nė SHBA, ku shumica e studentėve tė intervistuar nuk kishin ndėrmend tė ktheheshin, tė paktėn jo nė tė ardhmen e afėrt. Gjithsesi, shifrat e sakta sėrish mungojnė. Kjo situatė duhet tė na alarmojė.

Nuk dihet sa...

Mė shumė...

Lajme : Universitetet "Mashtruese"
Kyqur 06-09-2006 8:05:48 (1948 Lexime)

Universitetet «mashtruese»

PRISHTINĖ, 6 SHTATOR – Derisa institucionet e arsimit tė lartė privat i kanė vėrshuar mediet me konkurset e tyre pėr pranimin e studentėve, nė Ministrinė e Arsimit, tė Shkencės dhe tė Teknologjisė bėjnė apel qė secili kandidat qė dėshiron tė studiojė nė kėto institucione paraprakisht tė vijė nė ministri nė mėnyrė qė saktėsisht tė mėsojė se ėshtė apo jo njė institucion i licencuar. Ky apel ka ardhur pasi disa prej institucioneve tė larta tė arsimit privat kanė hapur edhe degė studimesh qė nuk janė tė licencuara.

“Institucionet e arsimit privat kanė shfrytėzuar disa anomali. Ato kanė marrė licencėn pėr njė fakultet dhe nė tė fusin edhe drejtime qė fare nuk i pėrkasin atij fakulteti”, tha Fevzi Berisha, zv/ministėr nė MASHT.

Mė shumė...

Lajme : Konkurse per artkitekture ne Universitetin Politeknik
Kyqur 04-09-2006 5:38:37 (1666 Lexime)

Konkurset, fillon faza e pare, 800 kandidatė te arkitektura

TIRANĖ, 4 SHTATOR- 800 Kandidate te regjistruar per degen e arkitekturės ne universitetin Politeknik te Tiranes do t’i nėnshtrohen sot konkursit.

Ndryshe nga deget e tjera, ne dege si inxhinieria e ndėrtimit, arkitektura, apo ne deget e akademisė se arteve pranimi I studenteve te rinj behet vetem permes perzgjedhjes me konkurs.

Sipas rektorit Perparim Hoxha faza e pare e konkurimit per arkitekturen zhvillohet ne nje mjedis te hapur kun kandidatet do te duhet te vizatojne objektin e hedhur me short.

Mė shumė...

Lajme : Sot bankat mbushen perplot me nxenes
Kyqur 04-09-2006 5:22:21 (1696 Lexime)

Gjithēka pėr sė mbari

PRISHTINĖ, 4 SHTATOR - Vitit i ri akademik nė arsimin fillor dhe nė atė tė mesėm fillon tė hėnėn (sot), ndėrsa qė nga kjo ditė tė gjithė maturantėt mund tė aplikojnė nė universitetin e vetėm publik nė Kosovė, i cili dy ditė mė parė ka shpallur konkursin e pranimit tė studentėve tė rinj, nė afatin e dytė.

Ministri i Arsimit, i Shkencės dhe i Teknologjisė (MASHT), Agim Veliu, ditė mė parė ka nėnshkruar njė udhėzimin administrativ pėr kalendarin e vitit shkollor 2006/2007, dhe njėkohėsisht, nė mėnyrė tė detajuar, ka raportuar nė mbledhjen e fundit tė Qeverisė pėr pėrgatitjet qė ka bėrė ministria pėr vitin e ri shkollor.

Udhėzimi administrativ ka pėr qėllim tė pėrcaktojė fillimin dhe mbarimin e vitit shkollor, kohėzgjatjen e mėsimit sipas niveleve, pushimet, festat publike pėr nxėnėsit e arsimit parafillor, tė shkollave fillore, tė mesme tė ulėta dhe tė shkollave tė mesme tė larta.

Mė shumė...

Lajme : Bilanci 100 student ne pritje te vizave
Kyqur 31-08-2006 8:29:39 (1341 Lexime)

Sdudentėt i drejtohen Berishės pėr mohimin e vizave

TIRANĖ, 31 GUSHT- Dhjetera nxenes maturante kane mbetur te zhgenjyer para ambasades italjane kur titullaret e saj kane refuruzra dhenien e vizave per te ndjekur studimet e larta ne nje nga univesritetet e ketij shteti.

Ka shkuar mbi 100 numri maturanteve te cileve iu eshte refuzuar viza, nderkohe qe ky process ende vazhdon jane dhjetra te tjere qe jetojne me kete ankth.

Te tera vizat e refuzuara kane nje motivacion mosnjohja ne nivelet e duhura te gjuhes italjane.

Mė shumė...

Lajme : Studentet e UP-se ende me ore te tera presin para dyerve
Kyqur 31-08-2006 8:18:42 (1466 Lexime)

Universiteti publik nėpėrkėmb ligjin

PRISHTINĖ, 31 GUSHT – Tradita vazhdon. Studentėt e Universitetit tė Prishtinės, edhe nė kėtė afat, duhet tė presim me orė tė tėra para dyerve tė administratės dhe tė paguajnė nga dy euro pėr secilin provim qė ata do t’i nėnshtrohen. Pagesa kesh nėpėr fakultete nuk lejohet as me Ligjin mbi arsimin e lartė, por as me Statutin e UP-sė, ndėrsa praktikohet pas njė vendimi tė Kėshillit Drejtues tė miratuar njė vit mė parė, pėrkitazi me kėtė ēėshtje.

Dhėnia e parave nėpėr duar, para sė gjithash, i kushton mė se shumti studentit, meqė ka raste kur ai pėr njė provim detyrohet tė paguajė dy e mė shumė herė.

Fevzi Berisha, zv/ministėr i Arsimit, ka thėnė se nė vitin e kaluar Kėshilli Drejtues ka miratuar vendimin pėr tė hyrat vetjake ku pos tė hyrave qė vijnė nga regjistrimi i vitit akademik dhe regjistrimi i semestrave, aty bėjnė pjesė edhe mjetet nga paraqitja e provimeve.

Mė shumė...

Lajme : Nenshkruhet momerandum bashkpunimi me MASHT dhe M.F.Austriake
Kyqur 31-08-2006 8:16:46 (1614 Lexime)

Njė pikė shprese pėr hulumtime shkencore


PRISHTINĖ, 31 GUSHT – Nė mėnyrė solemne tė mėrkurėn Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė (MASHT) dhe ministritė federale austriake, ajo e Arsimit dhe e Shkencės si dhe Ministria e Punėve tė Jashtme, nėnshkruan njė memorandum bashkėpunimi, ku pėrfshihet njė program operues pėr implementimin e partneritetit institucional nė fushėn e arsimit tė lartė, kėrkimeve dhe inovacioneve.

Ky program ka pėr qėllim ta reformojė dhe ta stabilizojė sistemin e arsimit tė lartė nė Kosovė, duke iu pėrshtatur parimeve tė Deklaratės sė Bolonjės. Ai i kontribuon objektivit tė pėrgjithshėm pėr themelimin e njė sistemi tė mirė qeverisės nė Kosovė,qė ėshtė i drejtuar drejt vlerave dhe standardeve evropiane, vlerėsuan akterėt e anėshkrimit dhe theksuan se si i tillė memorandumi ėshtė nė pėrputhshmėri tė plotė me politikat kosovare, me qėllim tė pėrshtatjes sė arsimit tė lartė tė Kosovės me politikat evropiane tė kėsaj fushe, tė cilat edhe vendosin.

Ministri i MASHT-it, Agim Veliu, tha se ky memorandum vjen pas disa marrėveshjeve tė nėnshkruara gjatė kėtij viti me vendet e rajonit dhe paraqet njė moment tė rėndėsishėm pėr arsimin e lartė, pėr studentėt dhe pėr komunitetin akademik e shkencor, pėrgjithėsisht pėr Kosovėn.


Mė shumė...

Lajme : Mbi 100 studentė protestojne para ambasades Italiane
Kyqur 30-08-2006 13:05:43 (1354 Lexime)


Studentėt, protesta para ambasadės italiane

TIRANĖ, 30 GUSHT- Mbi 100 studentė kanė protestuar sot para ambasadės italiane.

Sipas studentėve, ambasada italiane ka refuzuar dhėnien e vizave pėr studentėt shqiptarė, duke nxjerrė si argument mosnjohjen e gjuhės.

Ndėrkohė studentėt thonė se pėr kėtė problem kanė vėnė nė dijeni me ane te nje mesazhi edhe kryeministrin Berisha.

Studentėt paralajmerojne se do tė vazhdojnė protestėn e tyre derisa t'u njihet e drejta per pajisjen me vize.(A1-TV)


« 1 ... 126 127 128 (129) 130 131 132 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio