Studentet.info
« 1 ... 127 128 129 (130) 131 132 133 ... 214 »
Lajme : Drejtuesit: Mbledhja e dėftesave do tė vonojė procesin
Kyqur 30-08-2006 6:00:46 (1344 Lexime)

Universitetet, sot nis llogaritja e pikėve

TIRANĖ, 30 GUSHT- Universitetet do tė nisin sot llogaritjen e pikėve tė studentėve pėr nė universitete.

Rektori i Universitetit Politeknik, Pėrparim Hoxha, u shpreh dje se "ka ardhur nė fillim database, nė mėnyrė elektronike nga Ministria e Arsimit dhe dje nė mbrėmje pritej tė shkonte nė variant tė printuar", duke shtuar se "me tė mbėrritur database, komisionet e verifikimit do tė nisin nga puna pėr llogaritjen e pikėve tė kandidatėve pėr studentė".

Ndėrkohė, Hoxha shtoi se sekretaritė janė tė hapura dhe maturantėt qė kanė mbaruar para vitit 2006 kanė mundėsi tė dorėzojnė fotokopjen e dėftesės. Ndėrsa krejt e kundėrta e kėtij vendimi ėshtė Universiteti i Tiranės

Mė shumė...

Lajme : Reagimet e para pas botimit tė artikullit “Paguan Rektorati”
Kyqur 25-08-2006 14:11:59 (1509 Lexime)

Tė shkarkohen kryesuesit e Parlamentit tė Studentėve

Nga:Besnik KRASNIQI

PRISHTINĖ, 24 GUSHT – Vetėm njė ditė pasi gazeta “Iliria Post” botoi njė shkrim nė tė cilin bėhej e ditur se drejtuesit e Parlamentit tė Studentėve (PS) me veturė dhe para tė Rektoratit ėt Universitetit tė Prishtinės, pėr dhjetė ditė kishin veruar nė plazhet e Shqipėrisė, nė adresė tė kėsaj redaksie kanė ardhur mjaft reagime. Mė tė zėshmet janė treguar dy organizata studentore tė cilat janė pjesė e Parlamentit Studentor, ndėrsa kanė kėrkuar qė nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė bėhet shkarkimi i drejtuesve tė tanishėm tė organit mė tė lartė tė studentėve.

Mė shumė...

Lajme : REAGIM
Kyqur 25-08-2006 14:09:40 (1361 Lexime)

REAGIM NDAJ ARTIKULLIT “PAGUAN REKTORATI” TĖ BOTUAR ME 23 GUSHT 2006


Nga: Refet Ēitaku

Aktualisht nė Kosovė ekzistojnė njė numėr i madh i gazetave ditore, qė shumica prej tyre janė tė drejtuara nga partitė politike. Pėr tė qenė njė gazetė serioze sė pari duhet tė jetė apolitike dhe tė ju pėrmbahet disa rregullave gazetareske nė mėnyrė qė tė ketė nė pėrmbajtje tema tė qėndrueshme, duke i argumentuar ato me fakte dhe me prova tė ndryshme materiale, e tė jenė sa mė konkrete, e jo tė spekulojnė me deklarata tė njerėzve anonimė tė cilėt dėshirojnė destabilizim dhe pėrēarje nė Parlamentin e Studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Parlamentaret studentor pushimin e bejne ne kuriz te UP-se
Kyqur 23-08-2006 4:35:43 (2300 Lexime)


Paguan Rektorati

PRISHTINĖ, 23 GUSHT – Pesė pėrfaqėsues tė studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, pas punės sė “lodhshme” dhe angazhimeve tė “shtuara” nė Parlamentin Studentor, kanė vendosur qė nė emėr tė njė vizite zyrtare bėrė Shqipėrisė tė kalojnė pushimet nė bregdetet e atjeshme. Ata, me bekimin e rektorit, kanė marrė veturėn e rektoratit dhe kanė mbushur kuletat me eurot e ndara nga buxheti i UP-sė.

Njė burim brenda Parlamentit tė Studentėve i ka bėrė tė ditur gazetės “Iliria Post” se me datėn 10 tė kėtij muaji kryetari i kėtij organi, Elbasan Hoti dhe dy nėnkryetarėt, Sejdi Hoxha dhe Gėzim Qerimi, bashkė me sekretarin Xhevdet Dėrgutin dhe me studentin senator Fidan Selimi, janė nisur pėr nė Tiranė me veturė tė rektoratit, pėr tė kaluar paraprakisht nėpėr Maqedoni.

Mė shumė...

Lajme :  Peēuli, tha se do tė pėrzgjedhė aplikantėt nė bazė tė mesatares dhe provimeve
Kyqur 22-08-2006 4:00:02 (2070 Lexime)


Rektori kundėr qeverisė: Do tė vė kufij pėr pranimet

TIRANĖ, 22 GUSHT- Degėt e hapura tė Universitetit tė Bujqėsori nuk do t’i shpėtojnė limitit nėse tė gjithė aplikantėt do tė paraqiten pėr regjistrim. Sipas rektorit tė Universitetit Bujqėsor, Velesin Peēuli, pėrzgjedhja e kandidatėve pėr studentė nė degėt pa limit do tė bėhet nė bazė tė notės mesatare dhe notave tė provimeve tė maturės shtetėrore.

“E kam thėnė se ėshtė mė mirė qė shqiptarėt tė shkojnė nė shkollė se sa tė rrinė rrugėve, por njė gjė e tillė duhet tė bėhet brenda standardeve”, - thotė Velesin Peēuli, duke shtuar se kjo nuk do tė thotė qė nuk do tė zbatojė vendimin e qeverisė, por nėse ndėrtohen godina pėr studentėt dhe shtohet stafi akademik.

Mė shumė...

Lajme :  Kapacitetet e Qendrės Studentore nė zvoglim nga vitet tjera
Kyqur 17-08-2006 3:36:47 (3548 Lexime)


Rrėnohen barakat, zvogėlohet numri i studentėve

PRISHTINĖ, 17 GUSHT- Kapacitetet e Qendrės Studentore pėr kėtė vit do tė jenė mė tė vogla nė krahasim me vitet e kaluara. Sipas drejtorit tė kėsaj qendre, Ejup Visoka, kėrkesat e studentėve janė mė tė mėdha se vetė kapacitetet e qendrės dhe se kjo qendėr nuk ka mundėsi ta pėrballojė njė numėr kaq tė madh tė studentėve.

” Kėtė vit do tė ketė 230 shtretėr mė pak nė krahasim me vitet e kaluara”, tha z. Visoka. Ai mė tej pohoi se ky kufizim ndodh pėr shkak tė rrėnimit tė barakave nė tė cilat kanė banuar mė parė studentėt.

“Tash ai vend do tė shfrytėzohet pėr ndėrtimin e konviktit tė ri, i emėrtuar si konvikti numėr gjashtė”, deklaroi drejtori Visoka. Ai gjithashtu shtoi se ndėrtimi i konviktit tė ri, rinovimi i konvikteve tė tjera dhe mirėmbajtja e mensės janė prioritetet kryesore tė Qendrės Studentore.

Mė shumė...

Lajme : UP-ja vende te lira vetem per studime me vetefinancim dhe me korrespodence
Kyqur 14-08-2006 3:23:13 (3335 Lexime)


Vende tė lira pėr “parelinjtė”

PRISHTINĖ, 14 GUSHT – Nė afatin e dytė tė konkursit pėr pranimin e studentėve tė rinj nė kėtė vit akademik, Universiteti i Prishtinės do tė shpėrndajė po aq indekse sa ka shpėrndarė nė afatin e parė tė regjistrimit tė studentėve. Kanė mbetur edhe 3.456 vende tė lira, pėr tė cilat do tė shpallet konkursi pėr regjistrim tė studentėve nė fillim tė muajit shtator. Ndryshe nga afati i parė i konkurrimit, nė tė dytin tė lira kanė mbetur mė shumė sė gjysma e vendeve vetėm pėr studime me vetėfinancim dhe pėr studime me korrespodencė.

Gjatė javės sė kaluar zyrtarėt e Universitetit tė Prishtinės i kanė dorėzuar propozimet e kuotave pėr konkursin e shtatorit Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės dhe tė Teknologjisė, ndėrsa kjo e fundit ka vendosur qė t’i thotė “Po” kėtij numri tė studentėve, qė pritet tė pranohen, ndėrsa ėshtė vendosur qė konkursi tė shpallet mė 4 shtator.

Mė shumė...

Lajme : Shqetesime tek drejtuesit e Universitetve per pranimet e lira
Kyqur 12-08-2006 10:45:45 (1675 Lexime)


Universitetet, drejtuesit: S'ka kapacitete per pranimet e lira

TIRANĖ, 12 GUSHT- Drejtuesit e Universiteteve shprehen te shqetėsuar per pasojat e vendimit te qeverise per pranime te lira ne deget pa limit neper fakultete.

Megjithėse nuk do te veprojnė kunder ketij vendimi, rektoret e Universiteteve, rektoret paralajmėrojnė per pasojat e renda qe mund te sjelle ai.
Sipas rektoreve, universitetet tona nuk kane kapacitete ne infrastrukture dhe ne burime njerėzore per te pėrballuar fluksin e studenteve pa limit.

Vendimi i qeverise percakton se ne 38 dege universitetesh pranimet e studenteve do te jene te lira.

Mė shumė...

Lajme : INTERVIST
Kyqur 11-08-2006 5:56:31 (1602 Lexime)


Ministria e Arsimit mban pėrgjegjėsinė kryesore pėr mungesėn e prioriteteve

Nė intervistėn dhėnė gazetės “Iliria Post”, Enver Hoxhaj, kryetar i Komisionit pėr Arsim nė Kuvendin e Kosovės dhe drejtues i Departamentit pėr Arsim nė Kabinetin e “Qeverisjes sė Mirė” tė PDK-sė, flet pėr gjendjen e arsimit nė Kosovė. Numėron gabimet e Ministrisėsė Arsimit, por pranon edhe ndėrhyrjet me vend, qė ka bėrė kjo ministri. Ai shpalos idenė pėr mė shumė universitete publike, si dhe shtron nevojėn qė pėr ēėshtjen e arsimit tė gjitha partitė politike duhet tė arrijnė konsensus, meqė, sipas tij, arsimi ėshtė orientim afatgjatė politik pėr Kosovėn. Hoxhaj thotė se duhet pėrdorur modeli i shtetit tė Maqedonisė pėr integrimin e serbėve nė Arsimin e Lartė. Nė vijim keni nė tėrėsi intervisten me z. Hoxhaj.

Mė shumė...

Lajme : MASH fol per kuotat
Kyqur 09-08-2006 13:26:48 (1474 Lexime)


MASH shpjegon si do veprohet me kuotat dytėsore

TIRANĖ, 9 GUSHT- Kuotat dytėsore do tė pėrfshihen nė kuotat kryesore.

Qė do tė thotė se kuotave kryesore tė pranimit pėr kėtė vit akademik do t’u shtohen edhe ato tė miratuara me vendim qeverie e tė rrėzuara mė pas.
Sipas burimeve zyrtare tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, kjo ėshtė zgjidhja e vetme qė mund tė bėhet nė kėtė rast.

Mė shumė...

« 1 ... 127 128 129 (130) 131 132 133 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio