Studentet.info
« 1 ... 128 129 130 (131) 132 133 134 ... 214 »
Lajme : Fillim te mbare kete vit ne UP
Kyqur 09-08-2006 3:59:19 (1643 Lexime)


«Revolucion» i mbarė

PRISHTINĖ, 9 GUSHT – Universiteti i Prishtinės do ta nisė vitin e ri akademik ndryshe nga herėt e tjera. Po qe se kthehemi dy vjet pas, do tė shohim se vitin akademik UP-ja e fillonte ose me rektor jo tė njohur nga institucionet qeverisėse ose pa tė fare. Derisa ēėshtja e zgjedhjes sė rektorit tashmė ėshtė punė e kryer, qė bėn tė mos diskutohet njohja e legjitimitetit tė rektorit tė ri, ky i fundit ka paraparė tė bėjė shumė ndryshime, tė cilat do tė jenė tė dukshme qė nė muajin tetor.

Mė shumė...

Lajme : Procesi i Bolonjės larg Universitetit
Kyqur 08-08-2006 6:30:21 (1908 Lexime)


Kosova, sa afėr dhe larg Bolonjės

PRISHTINĖ, 8 GUSHT – Shumė flitet pėr Procesin e Bolonjės, ndėrsa tė paktė janė ata studentė, madje edhe mėsimdhėnės, qė e njohin pėrmbajtjen e kėsaj deklarate dhe atė se ēka nė tė vėrtetė ėshtė definuar nė tė. Njė mosinformimi tė tillė i ka kontribuar nė masė tė madhe fakti qė Kosova vazhdon tė ketė vetėm statusin e vėzhguesit tė kėtij procesi, pasi nuk ėshtė nėnshkruese e Konventės Kulturore Evropiane tė Kėshillit tė Evropės.

Gazeta “Iliria Post” ka kontaktuar njėrin nga pėrpiluesit e Deklaratės sė Bolonjės, dr. Andris Barblan, si dhe David Crossier, zyrtar i programit pėr Evropėn Juglindore nė Asociacionin e Universiteteve tė Evropės (AUE), tė cilėt ishin pjesė e njė forumi publik nė Prishtinė.

Mė shumė...

Lajme : 26-vjeēarja kishte vjedhur disa dhoma nė Qytetin Studenti gjatė muajve tė verės
Kyqur 08-08-2006 5:16:24 (1765 Lexime)


Studentja e Ekonomikut, 80 ēelėsa pėr tė vjedhur dhomat

TIRANĖ, 8 GUSHT-Studentja pėr Ekonomi Biznes kishte arritur tė koleksiononte 80 ēelėsa dyersh. Vetėm se koleksionimin e ēelėsave ajo nuk e bėnte pėr ndonjė hobi tė veēantė, por pėr tė provuar dyert e dhomave nė godinat e Qytetit Studenti, se cila prej tyre hapej e mė pas tė vidhte sende me vlerė qė gjente brenda.

Oskeola Qosja, nga Gramshi, ka pranuar vjedhjet e kryera prej saj nė Qytetin Studenti, para oficerėve tė policisė sė Komisariatit Nr. 1 e mė pas para togave tė zeza tė Gjykatės sė Tiranės.

Mė shumė...

Lajme : Vlore Universiteti i Veres 23 Gusht-2 Shtator
Kyqur 07-08-2006 8:34:45 (1511 Lexime)


Universiteti i Veres "Demokracia dhe Pjesemarrja"

VLORĖ, 7 GUSHT- Edicioni i V-tė i Universitetit tė Verės "Demokracia dhe Pjesėmarrja" do tė zhvillohet kėtė vit mė 23 gusht-2 shtator nė qytetin e Vlorės nė kuadėr tė programit "Drejt forcimit tė lidershipit tė ri , si formė e drejtpėrdrejtė e cilėsisė sė nesėrme tė qeverisjes", me kontributin e Nismės sė Europės Qendrore dhe Kėshillit tė Europės.

Gjatė ditėve tė organizimit tė kėtij universiteti do tė jepen leskione pėr politikėn, demokracinė, shoqėrinė, jetėn publike nga lektorė tė njohur, personalitete publike, me pjesėmarrės nga Shqipėria, Austria, Bosnja dhe Herzegovina, Bullgaria, Kroacia,Republika Ēeke, Hungaria, Italia, Maqedonia, Rumania, Serbia etj.

Mė shumė...

Lajme : Rrikthehen studentet shqiptar ne vendin e tyre
Kyqur 04-08-2006 8:58:51 (1946 Lexime)

“Albstudent” rikthen 50 studentė shqiptarė nga jashtė vendit

TIRANĖ, 4 GUSHT- Gjatė muajit gusht pritet qė nė institucionet shqiptare tė fillojnė punė si praktikantė rreth 50 studentė shqiptarė, qė vazhdojnė studimet jashtė vendit. Kjo ėshtė bėrė e mundur nga rrjeti i organizatave studentore jashtė vendit “Albstudent”.

Sipas drejtuesit tė projektit pėr kthimin e studentėve shqiptarė qė jetojnė studiojnė jashtė vendit, Erlir Puto, kėto studentė do tė punėsohen si praktikantė nė institucione ,si Ministria e Financės, Ministria e Integrimit, Ministria e Jashtme, Bashkia e Tiranės dhe disa institucione ndėrkombėtare qė veprojnė nė Tiranė.

Qėllimi i kėtij projekti ėshtė ambientimi i studentėve shqiptarė me mėnyrėn e punės nė vendin e tyre.

Mė shumė...

Lajme : UEJL fillon me regjistrimin e brucoshėve
Kyqur 03-08-2006 6:34:45 (1783 Lexime)


Shtohet numri i studentėve nga interesimi i madh

TETOVĖ, 3 GUSHT- Fillon kėtė muaj rregjistrimi i brucoshėve tė pranuar nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. Nga shėrbimi pėr informim i kUEJL-sė njoftojnė se se tė gjithė kandidatėt e pranuar nė UEJL sipas rezultateve tė Konkursit tė shpallur nė veb faqen e Universitetit, mund tė bėjnė regjistrimin deri mė datėn 25 gusht tė vitit 2006.

Poashtu, bėhet e ditur se se tė gjithė ata tė cilėt kanė konkuruar pėr bursė nė Universitet janė tė obliguar qė gjatė regjistrimit tė paguajnė sė paku gjysmėn e semestrit pėr tė fituar tė drejtėn e procedimit pėr bursė.

Mė shumė...

Lajme : Njėmbėdhjetė studentė nga Kosova marin pjesė ne Forumin Politik nė Austri
Kyqur 01-08-2006 6:42:25 (2402 Lexime)


Studentėt kosovarė nė Forumin Politik nė Alpbach

PRISHTINĖ, 1 GUSHT- Njėmbėdhjetė studentė nga Kosova do tė marrin pjesė nė Forumin Politik nė Alpbach tė Austrisė, qė do tė mbahet nga 17 gushti deri mė 2 shtator tė kėtij viti, ndėrsa organizimi i udhėtimit tė studentėve kosovarė nė kėtė forum ėshtė bėrė qė nga viti 2004.

Siē bėhet e ditur, nė vitin 2004 Kosovėn e kanė pėrfaqėsuar 8 studentė, ndėrsa nė vitin 2005 5, nga tė cilėt 4 shqiptarė dhe 1 serb.
Nė kuadėr tė Forumit Evropian tė Alpbach veprojnė edhe grupet nismėtare, tė cilat janė ura lidhėse ndėrmjet shteteve tė tyre dhe Forumit Evropian.

Nė Kosovė, grupi nismėtar (Initiative Group Alpbach Prishtina) ėshtė themeluar nė mars tė vitit 2006.

Mė shumė...

Lajme : Rreth 50 mijė studentė do tė studiojnė nė Itali pėr vitin akademik 2007
Kyqur 31-07-2006 7:14:37 (1840 Lexime)


Italia, 50 mijė bursa pėr studentėt e vendeve joanėtare tė BE-sė

ROMĖ, 31 KORRIK- Nė auditoret italiane do tė ulen afėrsisht 50 mijė studentė nga shtete joanėtare tė BE-sė, tė cilėt do tė ndjekin vitin e ri akademik 2006-2007. Gjithnjė sipas shefit tė zyrės shqiptare tė emigrimit, Durim Hatibit, qeveria italiane ka pėrgatitur njė dekret tė posaēėm ad hoc mbi kėtė kategori fluksesh imigratore dhe pėrfitues do tė jenė edhe shqiptarėt.

Nga informacioni qė kjo zyrė ka deri tani, nga pala italiane aktualisht teksti i dekretit po i nėnshtrohet shqyrtimit tė parlamentit italian, nė tė dy dhomat e tij; atė tė Deputetėve dhe Senatit. Ndėrkaq, nėnsekretari italian i Shtetit pėr Punėt e Jashtme, Famino Kruēaneli, gjatė njė takimi me presidentin Moisiu dhe ministrin e Jashtėm, Mustafaj, deklaroi para pak ditėsh, se qeveria italiane ka rezervuar 6 mijė bursa pėr studentėt shqiptarė.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 31-07-2006 6:08:42 (1823 Lexime)


Kosova nuk ka nevojė pėr kioska-universitete!

Nga: Milazim KRASNIQI

Numri i universiteteve private nė Kosovė, nėse llogariten reklamat agresive qė transmetohen papushim nė media e veēmas nė ato elektronike, del se ėshtė mė i madh se nė vendet e tjera tė rajonit.

Tė pagėzuar me lloj lloj emrash tė mėdhenj dhe me cilėsime qė do t'ia kishin zili dhe universitete lidere nė botė si ai i Oksfordit dhe Kembrixhit universitetet e reja private nė Kosovė janė bėrė pjesė e pandashme e paradokseve kosovare.

Pėr herė tė parė po ndodh qė reklamat pėr kėto universitete private t'a sfidojnė primatin qė pėr vite me rradhė e kanė mbajtur reklamimet e koncerteve tė estradės nė diasporė.

Mė shumė...

Lajme : Fillon regjistrimi nė konviktin e vetėm tė Tetovės
Kyqur 31-07-2006 5:12:21 (3959 Lexime)


Studentėt nė hall, banesat private “nuk preken”

TETOVĖ, 31 KORRIK- Studentė nga Kumanova, Shkupi, Gostivari, Kėrēova, Dibra, Struga e qyteteve tjera, janė ata qė mė sė miri e dijnė se si ėshtė tė jeshė student nė Tetovė.

Disa thonė se kjo ėshtė njė sfidė serioze pėr tė cilėn strukturat udhėheqėse tė universiteteve ende nuk e kanė ndėrmend ta vėnė nė rend dite. Ata vazhdimishtė pėrballen me probleme tė shumėta rrethė gjetjes sė njė vendi banimi nė mungesė tė konvikteve me tė cilat posedon vetėm njėri nga dy Universitetet e Tetovės.


Mė shumė...

« 1 ... 128 129 130 (131) 132 133 134 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio