Studentet.info
« 1 ... 129 130 131 (132) 133 134 135 ... 214 »
Lajme : Pėrfundon Universiteti veror nė UEJL
Kyqur 31-07-2006 5:09:37 (1892 Lexime)


Diploma dhe kredi pėr studentėt pjesmarrės

TETOVĖ, 31 KORRIK-Ka pėrfunduar dje nė Tetovė Universitetin Ndėrkombėtar Veror "Maqedonia 2006" qė u mbajt nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, ndėrsa gjithēka ėshtė pėrmbyllur me njė solemnitet nė tė cilin janė ndarė diploma dhe kredi pėr studentėt pjesmarrės.

Kėto kredi studentėt mund ti shfrytėzojnė edhe nė kuadėr tė studimeve tė tyre nė UEJL.

Nė kuadėr tė kėtij evenimenti janė mbajtur rrethė 20 seminare, 6 debate, aktivitete sportive e shumė aktivitete tjera qė studentėt i kanė vlerėsuar lartė, pėr mundėsinė e zgjerimit tė horizonteve tė dijes.

Mė shumė...

Lajme : Diplomon 60 vjeēari ne Fakultetin Jurdik
Kyqur 27-07-2006 9:07:51 (1712 Lexime)


Diplomė juristi nė moshėn 60-vjeēare

TIRANĖ, 27 KORRIK - Mehmet Isai tregon se si i filloi studimet nė Fakultetin e Drejtėsisė nė vitin 1992, kur ishte 56 vjeē. “Profesorėt mė kanė trajtuar si nė universitetin e Kembrixhit”, pohon teksa i pėrmend me radhė pedagogėt e preferuar.

Ai u diplomua nė kėtė fakultet nė janar tė 1996 nė moshėn 60- vjeēare pėrmes njė programi individual, duke u shndėrruar nė njeriun mė tė vjetėr tė diplomuar nė vendin tonė gjatė kėtyre dekadave tė fundit.

Pasi mori licencėn si noter, guxoi madje edhe ta ushtronte kėtė profesion nė njė zyrė private.

Mė shumė...

Lajme : Takohen antaret e Alb-shkences me rektorin e UP-se
Kyqur 26-07-2006 7:46:00 (1411 Lexime)

Pėrkrahje nė emėr tė mbi 1000 studiuesve tė Institutit Alb-Shkenca

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Antarėt e Institutit Alb-Shkenca nga Kosova (Prof. as. dr. Begzad Baliu, dr. Ramė Vata dhe Ramadan Thaēi), i kanė bėrė njė vizitė urimi Rektorit tė posazgjedhur tė Universitetit tė Prishtinės Prof. dr. Enver Hasanit.
Ishte njė takim kolegial me anėtarin tonė mė aktiv tė Institutit dhe ftesė pėr ta ndihmuar atė nė misionin e tij nė emėr tė mbi 1000 anėtarėve, studiues nė disa institucione arsimore e shkencore nė institucionet vendore, nė vendet e rajonit, nė Evropė, Amerikė e madje nė Azi dhe Australi.

Mė shumė...

Lajme : Shpresė pėr tė qenė student nė USA
Kyqur 26-07-2006 5:02:49 (1683 Lexime)

Si tė studioj nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės?

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Studentėt, qė duan tė studiojnė jashtė vendit tė tyre, parapėlqejnė nė shumicėn e rasteve Shtetet e Bashkuara sesa ēdo vend tjetėr. Rruga pėr t’u pranuar nė njė universitet nuk ėshtė e lehtė. Afro 600 mijė studentė nga e gjithė bota frekuentojnė universitetet amerikane.

Mė shumė se 3.600 institucione tė arsimit tė lartė amerikan pranojnė studentė tė huaj. Njė student, qė ėshtė i interesuar pėr tė studiuar nė Shtetet e Bashkuara, duhet sė pari ta vlerėsojė veten, pra tė vendosė se ku do tė pėrqendrohet.

Nė Shtetet e Bashkuara mund tė zgjedhėsh nga njė listė me afro 500 lėndė tė ndryshme mėsimore. Vetėm shkolla mund tė kushtojė deri nė 40.000 dollarė, ndėrsa shpenzimet e jetės gjatė studimeve luhaten nga 15.000 deri nė 40.000 dollarė.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 23-07-2006 14:06:00 (2907 Lexime)

REHABILITIMI DHE AVANCIMI I “HOXHĖS” Ejup Sahiti

Nga: Feim MALIQAJ

Me 1989 rifilloj invazioni politik kundėr Kosovės i manifestuar me dhunė e represion tė paparė ndonjėhere e nė ndonjėvend tjetėr tė Kontinentit tė Vjetėr.

Kėtė invazion e pati legalizuar 28 marsi i vitit 1989 konkrtisht akti i kundėrligjshėm i heqjes sė autonomisė sė Kosovės nga ana e Serbisė hegjemoniste.

Tė gjithė jemi dėshmitar tė kohės sė rrėnimit tė asaj pak autonomie qė kishim dhe askush nuk hamendej pse Slobodan Milosheviē po rrenonte aktin me te lart juridik dhe politik te Kosoves se atehershme sepse tashme dihej vizioni tij, nė fund tė fundit ai po zbatonte planet dhe projektet fashiste tė Akademisė sė Shkencave tė Serbisė plane tė njohura me qėllimin e vetėm spastrimin etnik tė Kosovės.

Mė shumė...

Lajme : Flet Steven Wymer: Si qeveritė studentore shqiptare mund tė bėhen tė suksesshme
Kyqur 21-07-2006 9:10:19 (1468 Lexime)

Qeveritė studentore, tė zgjidhin fillimisht problemet e vogla

TIRANĖ, 21 KORRIK- Ka ardhur nė Shqipėri pėr tė trajnuar qeverinė studentore shqiptare, nė mėnyrė qė fjala e saj, si pėrfaqėsuese e studentėve, tė dėgjohet.

Pjesė e grupit qė themeloi Shoqatėn e Qeverive Studentore nė SHBA, Steven Wymer tregon rrugėn qė duhet tė ndjekė njė qeveri studentėsh pėr tė arritur suksesin.

Si mund tė zgjidhen problemet, duke filluar nga gjėrat mė tė thjeshta deri nė rolin e tyre nė politikat arsimore.

Mė shumė...

Lajme : Burgoset nje student per trafik droge ne Bulgari
Kyqur 19-07-2006 14:20:11 (1484 Lexime)


Burgim pėr njė student maqedonas pėr trafikim droge nė Bullgari

Bllagoevgrad, 19 KORRIk- Njė student nga Maqedonia nė Bullgari ėshtė dėnuar me njė vjet burgim pėr shkak tė trafimit tė mjeteve narkotike.

Gjykata e rajonit nė Bllagoevgrad e dėnoi Zharko Atanasovskin, student nė Universitetin e Sofjes "Shėn Klimenti i Ohrit", pėr shkak tė trafikimit tė heorinės, hapave metadon dhe ekstazi, si dhe pakove me marihuanė.

Atanasovski ėshtė arrestuar para do kohe nė kufirin bullgaro-maqedonas, nė vendkalimin Stanke Lisiēkvo (Bllagoevgrad-Dellēevė). /Makfaks/


Lajme : Hulumtim
Kyqur 17-07-2006 10:11:23 (1400 Lexime)


Korrupsioni nė arsimin e Maqedonisė ėshtė i shpėrndarė, por nuk paraqitet

SHKUP, 17 KORRIK - Korrupsioni ėshtė dukuri e shpėrndarė nė tėrė sistemin e Maqedonisė, posaēėrisht nė arsimin e lartė, por ėshtė i vogėl numri i rasteve zyrtarisht tė paraqitura dhe tė ndriēuara, thuhet nė raportin e Qendrės pėr komunikime qytetare nė Shkup.

Nė raportin pėr korrupsionin nė arsimin e Maqedonisė potencohet se kuadri i mėsimdhėnėsve e mbulon para opinionit kėtė problem serioz dhe u mundėson atyre qė janė involvuar nė korrupsion tė mbeten tė padėnuar, e problemi i pazgjidhur.

Mė shumė...

Lajme : Fuere nė Tetovė do tė mbaj ligjeratė
Kyqur 17-07-2006 8:35:34 (1485 Lexime)


Ligjėrim i Fueres nė Universitetin e EJL-sė nė Tetovė

TETOVĖ, 17 KORRIK- Ligjėrimi nė temėn "Pikėpamjet e aderimit tė Maqedonisė nė BE nė kontekst tė Zgjerimit tė Ballkanit - fakte, sfida dhe obligime", do tė mbahet sot nė Tetovė.

Nė kėtė temė do tė flasė shefi i misionit tė Bashkimit Evropian (BE) nė Maqedoni, ambasadori Ervan Fuere.

Evroambasadori Fuere do tė flasė nė kuadėr tė sesionit tė Universitetit ndėrkombėtar veror Maqedoni, qė sivjet mbahet nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. /Makfaks/


Lajme : Alejdin Aabazi takohet me Rektorin e UP-se
Kyqur 13-07-2006 6:38:12 (1403 Lexime)


Rektori Hasani prit rektorin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė

PRISHTINĖ, 13 KORRIK- Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani prit sot pėr vizitė Rektorin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė, Alajdin Abazin. Nė fokus tė bisedės ishte bashkėpunimi ndėrmjet dy Universiteteve. Rektori Abazi ka shfaqur interesimin e tij pėr kėmbim tė kuadrove pėr arsye se nė Universitetin qė ai drejton pėrdoren gjuhė tė huaja.

Rektori i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė, Alajdin Abazi pas takimit deklaroi se tė dy universitetet do tė nėnshkruajnė njė marrėveshje nė tė ardhmen pėr kėmbimin e kuadrove mėsimdhėnėse dhe studentėve tė cilėt dėshirojnė tė studiojnė nė kėtė Universitet.

Mė shumė...

« 1 ... 129 130 131 (132) 133 134 135 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio