Studentet.info
« 1 ... 130 131 132 (133) 134 135 136 ... 214 »
Opinione : SHQETĖSIME
Kyqur 11-07-2006 6:09:55 (1800 Lexime)


Diplomat merren me dreka dhe darka

Disa kandidatė tė cilėt tani janė bėrė me diploma, nuk janė parė tė kenė hyrė nė asnjė provim me shkrim apo me gojė, por nė vend tė provimit ata kanė hyrė nėpėr restorante luksoze, ku kanė ngrėnė dreka dhe darka me profesorėt me “miqtė” e tyre

SEVDAIL DEMIRI

s.demiri@faktionline.com

Degradimi total i vlerave tona kombėtare e morale aktualisht po bėhet nėpėr universitet tona tė cilat u krijuan me aq mund, djersė dhe gjak. Rėnja e nivelit dhe cilėsisė nėpėr kėto institucione tė larta arsimore, po shihet nė strukturėn e studentėve e profesorėve shqiptarė, pėr tė cilėt nuk ka kurrfarė kuptimi dituria dhe sensi pėr tė bėrė diēka me vlerė pėr tė mirėn e shoqėrisė.
Burime brenda universiteteve tona bėjnė me dije se kohėn e fundit ka marrė njė hov tė madh regjistrimi i fakulteteve “me korrespondencė” dhe marrja e diplomave nė afat rekord.

Mė shumė...

Lajme : Goldberg takohet me rektorin e UP-se
Kyqur 07-07-2006 10:26:39 (1462 Lexime)


Goldberg: Misioni i UP-sė ėshtė edukimi i tė rinjve e jo politika

PRISHTINĖ, 7 KORRIK- “Atmosfera e thellė politike qė fatkeqėsisht, ende frymon nė Universitetin e Prishtinės, do duhej tė ndalet sa mė parė, ngase misioni i ēdo universiteti ėshtė edukimi i brezave tė rijnė, e jo politika”.

Kėshtu u shpreh shefi i Zyrės Amerikane nė Prishtinė Filip Goldberg, pas njė takimi qė zhvilloi sot me rektorin e sapo zgjedhur tė Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani.

Rektori Enver Hasani, pas takimit i shprehu falėnderime Zyrės Amerikane pėr mbėshtetjen e dhėnė. Ai njėherėsh premtoi se rektorati, do tė bėjė pėrpjekjet maksimale me qėllim qė t’ju ofrojė kushte sa mė tė mira tė gjithė studentėve tė UP-sė.

Mė shumė...

Lajme : Intervistė e rektorit tė sapozgjedhur tė Universitetit tė Prishtinės
Kyqur 02-07-2006 14:44:53 (3587 Lexime)


Hasani: Do t’ia dalim tė kemi universitet!

PRISHTINĖ, 2 KORRIK - Enver Hasani, rektor i sapozgjedhur nė Universitetin e Prishtinės thotė nė njė intervistė ekskluzive pėr gazetėn “Iliria Post”, se ėshtė bėrė rektor i kėtij universiteti pa ndonjė kalkulim politik dhe ėshtė shprehur tė jetė reziztentė ndaj tė tė gjitha ndėrhyrjeve tė mundshme politike.

Ka premtuar paga konkurrente pėr mėsimdhėnėsit, ndėrsa ėshtė shprehur tė jetė i gatshėm tė akumulojė nė universitet energji tė reja, energji kjo e llogaritur nė kuadrot tė cilat i kanė pėrfunduar studimet jashtė evndit.

Ka thėnė se deri nė fund tė mandatit do tė menaxhojė me universitetin me ndershmėrinė mė tė madhe tė mundshmė, ndėrsa rezultatet do tė jenė dėshmitarė pėr kėtė. Intervistėn e parė, tė rektorit Hasani, dhėnė medias mund tė lexoni nė vijim.

Mė shumė...

Lajme : Braktisja e Up-se per dije me te mire
Kyqur 02-07-2006 14:43:56 (3322 Lexime)

Nė kėrkim tė dijes, braktisin UP-nė

PRISHTINĖ, 2 KORRIK- Ēdo fundvit akademik njė numėr i konsiderueshėm i studentėve kosovarė dėshirojnė t’i ndėrpresin studimet nė Universitetin e Prishtinės, pėr tė kėrkuar kushte mė tė mira studimi nė universitetet e ndryshme tė Evropės apo edhe nė ato tejoqeanike.

Afro 20 studentė gjatė ditės i drejtohen Zyrės pėr Marrėdhėnie me Jashtė, e cila funksionon nė kuadėr tė UP-sė, ku kėrkohen tė dhėna rreth mundėsisė sė transferimit, planeve dhe programeve mėsimore nė universitetin ku ata dėshirojnė tė transferohen, mėnyrėn e aplikimit, mundėsinė e pėrfitimit tė bursave dhe tė dhėna tė tjera.

Mė shumė...

Lajme : LUFT kundėr Korrupsionit
Kyqur 30-06-2006 13:39:06 (1585 Lexime)


MJAFT dhe UT kunder korrupsionit

TIRANĖ, 30 QERSHOR- Lėvizja MJAFT! dhe Rektorati i Universitetit tė Tiranės nėnshkruan sot njėmarrėveshje bashkėpunimi pėr tė luftuar korrupsionin nė 8 fakultetet e universitetit mė tė madh nė Shqipėri. Marrėveshja u nėnshkrua respektivisht nga drejtuesi i Lėvizjes MJAFT! Erion Veliaj, dhe rektori i UT-sė Prof. Dr. Shezai Rrokaj.

Nė bazė tė kėsaj marrėveshje, Rektorati i UT do tė mundėsojė vendosjen nė secilin prej fakulteteve, disa kuti postare qė do tė shėrbejnė pėr denoncimin e rasteve.
Lėvizja MJAFT do tė monitorojė, grumbullojė dhe administrojė tė gjithė dokumentacionin e servirur nėpėr kutitė postare, si dhe do tė krijojė njė grup pune tė pėrbėrė nga studentė e pedagogė tė fakulteteve pėrkatės pėr klasifikimin dhe verifikimin e denoncimeve.

Mė shumė...

Lajme : Sipas pedagogėve, projektligji i hartuar zhduk autonominė e krijuar
Kyqur 30-06-2006 7:04:21 (1670 Lexime)

Peticioni, pedagogėt kundėr ligjit tė qeverisė

TIRANĖ, 30 QERSHOR- Projektligji pėr arsimin e lartė nė atė mėnyrė qė ėshtė hartuar, nuk synon tjetėr gjė veēse zhdukjen e autonomisė universitare.
Tė njė mendjeje e kategorikisht kundėr projektligjit janė shprehur dje pedagogėt dhe profesorėt e universiteteve, tė cilėt i janė drejtuar me njė peticion Presidentit tė vendit, kryeministrit, kryetares sė Kuvendit, Ministrit tė Arsimit dhe Komisionit pėrkatės pėr Arsimin.

Tė mbledhur dje nė drejtimin e Forumit Universitar Shqiptar, nė mjediset e Korpusit tė Universitetit nė Tiranė, ata kanė shprehur hapur shqetėsimin e madh pėr mėnyrėn se si po hartohet projektligji, aq mė tepėr me ato ēfarė sanksionon ai pėr shkollat e larta, tė drejtuara nga kėshilla drejtues, qė zgjidhen nga Kėshilli Kombėtar i Arsimit tė Lartė, e ky i fundit nga qeveria.

Mė shumė...

Lajme : U Zgjodh Rektori ne UP
Kyqur 29-06-2006 16:07:05 (1650 Lexime)


Enver Hasani u zgjodh rektor i UP-sė

PRISHTINĖ, 29 QERSHOR- Profesor Enver Hasani ėshtė zgjedhur sot me shumicė votash rektor i Universitetit tė Prishtinės. Nė garė 6 vota mori rektori i sapo zgjedhur Enver Hasani, kundėrkandidati e tij, Muhamet Mustafa mori 2 vota, 1 votė u shpallė e pavlefshme, Sali Gashi nuk mori asnjė votė dhe Ramadan Zejnullahu u tėrhoq nga gara para se tė fillonte votimi.

Kėshilli Drejtues i Senatit tė UP-sė pas votimit tė pesė kandidatėve pėr rektor tė UP-sė, me shumicė votash ka zgjedhur profesor as. Enver Hasanin. Ndėrkaq nga gara pėr rektor kanė rėnė prof. dr. Mujė Rugova dhe prof. as. Ismail Hasani. Pėrderisa Ramadan Zejnullahu sot para se tė mbahet votimi ėshtė tėrhequr nga gara pėr rektor. Rektori i posa emėruar Enver Hasani ka premtuar se do tė jetė i hapur ndaj ambientit si dhe do ti pėrmbahet plotėsisht ligjit.

Mė shumė...

Lajme : Mbrėmjet Strugane tė Poezisė
Kyqur 29-06-2006 2:42:44 (1623 Lexime)


Pėrgatitje pėr "Mbrėmjet Strugane tė Poezisė"

SHKUP, 29 QERSHOR- Pėrgatitjet pėr festivalin e sivjemė tė 45-tė me radhė tė "Mbrėmje Strugane tė Poezisė", do tė prezantohen sot nė Shkup.

Sipas paralajmėrimeve, nė pres-konferencėn do tė shpallet vendimi pėr ndarjen e ēmimit "Vėllezėrit Milladinovci" pėr vitin 2006.

Lauerati i vitit tė kaluar ishte poeti amerikan V.S Mervin, nė konkurrencė tė 25 poetėve prej 20 shteteve.


Lajme : Kalon nė qeveri projektligji pėr reformėn nė institutet shkencore tė vendit
Kyqur 29-06-2006 2:36:12 (1475 Lexime)


Berisha: Reforma shkencore, forcon universitetet

TIRANĖ, 29 QERSHOR- Projektligji pėr reformėn nė 24 institutet shkencore ka kaluar dje nė qeveri. Studimi dhe hartimi i kėsaj reforme qė parashikon shkrirjen e tyre dhe kalimin nė varėsi tė universiteteve, ėshtė bėrė nė bashkėpunim me njė grup tė qarqeve akademike universitare tė kėtyre institucioneve dhe kryesuar nga zv/kryeministri ilir Rusmajli.

Kryeministri vlerėsoi se reforma do tė ndihmojė kėrkimin real shkencor dhe shfrytėzimin e produktit tė tyre nga tregu, qeveria, sektori privat, etj, duke nėnvizuar se pėrmes reformės kėto institucione ripozicionohen nė kushtet e sistemit tė tregut tė lirė.

“Nė mėnyrė tė pamohueshme, nė kėto institucione ka pasur dhe ka pasuri tė mėdha intelektuale, tė cilat ishin mbuluar nga hiri i status quo-sė”, - tha Berisha

Mė shumė...

Lajme : NJOFTIM
Kyqur 28-06-2006 10:21:08 (1665 Lexime)

Njoftim pėr tė interesuarit pėr studime nė institutet e USHT-sė

TETOVĖ, 28 QERSHOR- Kėshilli i rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės ka lėshuar njoftim pėr kandidatėt, tė cilėt konkurrojnė pėr studime nė tre institutet e reja tė kėtij universiteti: inxhinierinė ekologjike, mekatronikėn dhe inxhinierinė ekonomike.
Kandidatėt qė do tė pėrcaktohen pėr drejtimin inxhinieri ekologjike duhet tė aplikojnė nė programin stu-dimor biologji pranė fakultetit tė shkencave humane dhe arteve. Kandidatėt qė kanė zgjedhur drejtimin e mekatronikės duhet tė ap-likojnė nė programin studimor fizikė-kimi pranė FShMN dhe kandidatėt e interesuar pėr inxhinieri ekonomike nė fakultetin ekonomik.


« 1 ... 130 131 132 (133) 134 135 136 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio