Studentet.info
« 1 ... 131 132 133 (134) 135 136 137 ... 214 »
Lajme : USHT-ja mer vendim se Farmacia dhe Artet me provim pranues
Kyqur 28-06-2006 10:20:09 (2417 Lexime)

Fakultetet, i arteve dhe farmacia me provime pranuese

TETOVĖ, 28 QERSHOR- Jo tė gjithė kandidatėt qė do tė konkurrojnė pėr regjistrim nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės do tė regjistrohen pa provim. Ky vendim ėshtė marrė nė mbledhjen e fundit tė kėshillit tė rektoratit tė USHTsė. Sipas vendimit tė marrė, provim pranues do tė ketė nė programet studimore: farmaci, art figurativ, art muzikor dhe kulturė fizike.

Farmacistėt e ardhshėm, respektivisht kandidatėt e interesuar pėr regjistrim nė drejtimin e farmacisė, do t' nėnshtrohen provimit nga lėnda e biologjisė me datė 1 korrik dhe provimit nga lėnda e kimisė me datė 3 korrik. Kandidatėt qė do konkurrojnė nė drejtimin e artit figurativ do t'i nėnshtrohen provimit pranues nga lėnda kulturė e pėrgjithshėm nga fusha e artit figurativ qė do mbahet me 1 korrik dhe vizatimportret me model tė gjallė me datė 2 korrik.

Mė shumė...

Lajme : Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dje filloi paraqitja e kandidatėve
Kyqur 28-06-2006 10:18:46 (1547 Lexime)

Filloi regjistrimi i studentėve tė rinj


TETOVĖ, 28 QERSHOR- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dje filloi paraqitja e kandidatėve qė kanė zgjedhur kėtė universitet pėr t'u regjistruar si studentė nė vitin e parė akademik 2006/2007.
"Qė nė ditėn e parė tė pranimit tė dokumentacionit pėrkatės ka interesim tė kandidatėve pėr tė ndjekur studimet nė kėtė institucion", shprehen disa nga referentėt e fakulteteve pranė USHTsė. Vitin akademik 2006/2007, ky universitet do tė pranojė gjithsej 2575 studentė. Prej tyre, 1187 tė rregullt nė kuotėn shtetėrore, 1183 tė rregullt me vetėfinancim dhe 205 me korrespodencė. Kushti kryesor pėr regjistrim ėshtė suksesi i arritur nė arsimin e mesėm dhe pranimi i studentėve tė rinj bėhet pa provim pranues.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranes cermoni per Presidentin e Kosoves
Kyqur 28-06-2006 7:24:30 (1746 Lexime)


Fatmir Sejdiu mer titullin Doktor Honoris Kausa


TIRANĖ, 28 QERSHOR- Universiteti I Tiranes vlerson me titullin Doktor Honoris Kausa presidentin e Kosoves, Fatmir Sejdiu, per kontributin e tij ne fushem e arsimit dhe shkences ne Kosove.

Ne cermononine e organizuar me kete rast kane marre pjese te gjitha dekanet e fakulteteve te Tiranes, si dhe psedenti Alfred Moisiu.

Presidenti kosovar e ka vlersuar titullin e dhene, duke ekonsideruar ate si nje mbeshtetje te Shqiperise per zhvillimin e Kosoves.

Mė shumė...

Lajme : Vendim nga Qeveria te pezullohet studimi falas
Kyqur 28-06-2006 4:40:51 (4449 Lexime)


Qeveria hungareze pezulloi studimin falas

BUDAPESTĖ, 28 QERSHOR- Qeveria hungareze mori vendimin qė ta pezullojė studimin falas nė fakultete, nė pėrpushthshmėri me programin pėr zvogėlimin e deficitit nė vend.

Kjo masė, siē lajmėrojnė sot mediumet, do tė hyjė nė fuqi gjatė vitit akademik 2007/2008.

Sipas ministrit hungarez tė Arsimit Inshtvan Hiler, ēdo vit pėr njė student ėshtė paraparė tė paguhet participim nė vlerė prej 375 euro.

Mė shumė...

Lajme : Votime ne UP per Rektor
Kyqur 27-06-2006 6:43:31 (1715 Lexime)


Votohet “lista e ngushtė” e kandidatėve pėr Rektor tė UP-sė

PRISHTINĖ, 27 QERSHOR- Senati i Universitetit tė Prishtinės ka votuar sot listėn e ngushtė tė kandidatėve pėr Rektor tė UP-sė. Prej shatė kandidatėve tė cilėt kanė paraqitur programet e tyre sot janė zgjedhur pesė kandidatė. Kėshilli Drejtues i Senatit tė UP-sė ditėn e enjte do tė zgjedh Rektorin e UP-sė. Kandidatėt pėr rektor janė Prof Dr Muhamet Mustafa, Prof as . Enver Hasani ,Prof dr Nexhmi Rexha ,Prof Dr. Ramadan Zejnullahu dhe Prof.Dr. Salih Gashi.

Mė shumė...

Lajme : Filloi afati i pare i regjistrimeve ne Universitetet shteterore ne Maqedoni
Kyqur 26-06-2006 3:07:11 (2032 Lexime)


Regjistrime nė universitetet shtetėrore

SHKUP, 26 QERSHOR- Sot dhe nesėr ėshtė afati i parė pėr regjistrim pėr studentėt e ardhshėm tė universiteteve shtetėrore nė Maqedoni, pėr vitin akademik 2006/2007.

Universiteti Shėn Qirili dhe Metodi, sipas konkursit tė shpallur, pėr vitin e ardhshėm akademik, parashikon regjistrim tė 9.809 studentėve. Prej tyre 5.009 do tė mund tė regjistrohen si tė rregullt nė kuotėn shtetėrore, ndėrsa 3.963 do tė pranohen si tė rregullt me bashkėfinancim. Nė universitetin do tė ketė edhe 837 vende pėr studentėt e ardhshėm tė ērregullt.

Mė shumė...

Lajme : Bursa postdiplomike
Kyqur 23-06-2006 7:37:15 (1549 Lexime)


Bursa nga Holanda pėr integrimin evropian

SHKUP, 23 QERSHOR- Bursa pėr studime postdiplomike pėr integrimin evropian pėr vitin akedemik 2006/2007 do t'u dorėzohen 17 bursistėve nga vendi, prej tė cilėve 11 mbėshteten nga Qeveria holandeze.

Marrėveshjet pėr bursa parashihen me Memorandumin qė sot paradite do tė nėnshkruhet ndėrmjet Qeverisė sė Maqedonisė dhe Ministrisė pėr Bashkėpunim Zhvillimor tė Holandės pėr formimin e programit maqedonaso-holandez pėr dhėnien e bursave pėr studime postdiplomike pėr integrimin evropian gjatė periudhės sė viteve 2006/2009.

Mė shumė...

Lajme : FAKULTETI PEDAGOGJIK KATEDRA E GJUHĖS DHE LETĖRSISĖ SHQIPE NĖ SHKUP DHE USHT
Kyqur 19-06-2006 7:18:13 (5488 Lexime)

Regjistrimi nėpėr fakultete nė bazė tė suksesit nga shkolla mesme

SHKUP, 19 QERSHOR- Kandidatėt qė do tė regjistrohen sivjet nė Fakultetin Filologjik, Katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe, Fakulteti Pedagogjik dhe Universiteti Shtetėror i Tetovės nuk do t’i nėnshtrohen provimit pranues, ndėrsa pranimi i tyre do tė bėhet nė bazė tė suksesit nga shkolla e mesme.
Me kėtė rast nė ato drejtime ku do tė ketė numėr tė madh tė kandidatėve nė disa fakultete do tė formohen komisione pėr zgjedhjen e mė tė mirėve.
Shefi i Katedrės sė Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe, Nehas Sopaj nuk beson se nė kėtė katedėr do tė ketė numėr tė madh tė studentėve me sukses tė shkėlqyeshėm, e cila do tė paraqiste nevojėn pėr zgjedhjen e mė tė mirėve.

Mė shumė...

Lajme : USHT ZVARRIT PROCESIN PWR VERIFIKIMIN E DIPLOMAVE
Kyqur 19-06-2006 7:16:54 (2033 Lexime)

Tė diplomuarit e shkallės sė tretė paralajmėrojnė protesta

TETOVĖ, 19 QERSHOR- Universiteti Shtetėror i Tetovės vazhdon ta zvarrit procesin pėr verifikimin e diplomave tė shkallės sė tretė tė studentėve qė kanė kryer nė kėtė insititucion.
Pėrderisa magjistranėt thonė se verifikimi i diplomave zvarritet me vite dhe pėr kėtė janė tė detyruar tė marrin masa mė tė rrepta, nė Universitetin shtetėror tė Tetovės thonė se janė nė bisedime e sipėr pėr zgjidhjen e kėtij problemi.
“Jemi nė bisedė e sipėr qė tė kryhet kjo punė”, thotė prorektori pėr arsim nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, Ismail Ahmeti.

Mė shumė...

Lajme : Intervistė me prof. Bube
Kyqur 19-06-2006 7:14:10 (1762 Lexime)

Intervistė me prof. Bube


Studentet.info: Kur ka filluar me punė Euro Kolexhi nė Kumanovė dhe si ėshtė interesi i studentėve?

Euro Kolexhi punon tashmė tre vjet. Nga ky vit filloi me punė dhe Euro Kolexhi nė Athinė. Interesi i studentėve ėshtė mjaft i madh, veēanėrisht kėtė vit.

Studentet.info: ē’farė drejtimesh ekzistojnė dhe cilat janė kushtet pėr tė studiuar nė kėtė kolexh?

Ekzistojnė gjashtė drejtime: studentėt mė shumė orientohen pėr administratė biznesi dhe teknologji informatike, pėr shkak se ato mė sė shumti kėrkohen nė pazar. Pėrvē tyre regjistrojmė edhe nė grupet studiuese: turizėm, shpedicija, Marketing-Menaxhment dhe Reklamim dhe marrėdhinie me opinionin.

Mė shumė...

« 1 ... 131 132 133 (134) 135 136 137 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio