Studentet.info
« 1 ... 134 135 136 (137) 138 139 140 ... 214 »
Lajme : Studentėt tetovarė kanė hequr dorė nga greva e urisė
Kyqur 31-05-2006 2:44:45 (1377 Lexime)


Studentėt Tetovarė: Ministria premtoi heqjen e kotave dytėsore

TIRANĖ, 31 MAJ- Zgjidhet problemi i studentėve tetovarė, qė kishin vendosur tė hidheshin nė grevė urie, nėse detyroheshin tė paguanin si pėr kuota dytėsore. Sipas tyre, dje Ministria e Arsimit u ka premtuar heqjen e kuotave dytėsore dhe kjo i ka dhėnė fund shqetėsimit tė tyre. “Fatmirėsisht na dhanė tė drejtė pėr plotėsimin e kėrkesės sonė”, - thotė studenti Drilon Zeka, duke shtuar se pretendimi i tyre pėr heqjen e kuotės dytėsore ishte i bazuar mbi fakte konkrete. Sipas tyre, studimet nė vendin tonė tė 14 studentėt i kishin nisur mbi bazėn e marrėveshjes dypalėshe mes Ministrisė sė Arsimit tė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė, pas mbylljes sė ish-Fakultetit tė Mjekėsisė sė Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Tafaj, llogaritja e pikėve do tė bėhet nga vetė universitetet, pas provimeve
Kyqur 31-05-2006 2:42:43 (2098 Lexime)

Universitetet, kėtė vit, 25 mijė tė rinj

TIRANĖ, 31 MAJ- Rreth 25 mijė tė rinj do tė hyjnė nė universitet gjatė vitit tė ri akademik. Pa bėrė dallim, nėse universiteti i pėrzgjedhur do tė jetė publik apo privat, kjo ėshtė pėrllogaritja e bėrė pas vlerėsimit tė numrit tė tė gjithė maturantėve qė mbyllin kėtė vit maturėn dhe atyre qė janė tė interesuar pėr tė ndjekur studimet e larta. Sipas kėshilltarit tė kryeministrit pėr arsimin, Myqerem Tafaj, duke pasur parasysh edhe numrin e mirė tė universiteteve private qė janė nė vend, asnjė prej tė interesuarve nuk do tė mbetet pa ndjekur universitetin.

Mė shumė...

Lajme : Bursat per Studime Akademike Universitare ne Shtetet e Bashkuara 2006-2007
Kyqur 29-05-2006 13:37:48 (7271 Lexime)


Per te patur nje diplome amerikane

Texas Lutheran University 29 MAJ- : Ne nderim dhe respekt te punes akademike te Faton Bislimit gjate studimeve ne Texas Lutheran University, si dhe ne perkrahje te idese dhe kerkeses se tij per ofrim te mundesive sa me te mira te shkollimit kualitativ ne SHBA per Kosovare te rinje te talentuar, Presidenti I Texas Lutheran University, Dr. Jon Moline, ka aprovuar kerkesen e Faton Bislimit ne baze te se ciles ne Prill 2006 eshte krijuar Programi i Arsimimit per Paqe. Permes ketij programi te ideuar dhe perpiluar nga z. Bislimi, Texas Lutheran University (TLU) duke filluar qe nga viti akademik 2006-2007 do te ofroje dy bursa te plote dhe dy bursa gjysme te plota per studente Kosovare qe duan te studijojne ne SHBA. Bursat jepen per kater vite, apo gjere ne diplomim te kandidatit. Ky program eshte i pari i ketij lloji qe po fillon te realizohen ne Kosove i krijuar nga nje iniciative individuale.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt erdhėn nga ish-Fakulteti i Mjekėsisė sė Tetovės.
Kyqur 29-05-2006 7:17:41 (4275 Lexime)


Studentėt: Tė mėrkurėn nė grevė urie

TIRANĖ, 29 MAJ- Tė 14 studentėt e vitit tė dytė tė Fakultetit tė Mjekėsisė qė kanė ardhur nga ish- Fakulteti i Mjekėsisė sė Tetovės, kanė deklaruar se do tė hidhen nė grevė urie. Vetėm 48 orė kanė lėnė afat pėr heqjen e kotave dytėsore, pasi pagesa e kėsaj kuote, sipas tyre, ėshtė e padrejtė. “Hedhim poshtė deklaratat e zv/ministres sė Arsimit, Adriana Gjonaj, qė ne nuk jemi pjesė e marrėveshjes sė Ministrisė sė Arsimi tė Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Tetovės pėr tė vazhduar studimet pa kuota dytėsore”, - theksoi Drilon Zeka, njėri nga studentėt, duke shtuar se janė tė vendosur pėr t’u hedhur nė grevė. Ndėrkohė, ata nuk kanė pranuar as propozimin e zv/ministres sė Arsimit pėr pagesėn e njė viti studimi nga njė fondacion holandez. Gjithashtu, ata pohojnė se deri tani kanė gjetur mbėshtetje vetėm te dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė, Kristo Pano, ku, sipas tyre, ai iu ka dhėnė tė drejtė pėr heqjen e kuotave dytėsore.

Mė shumė...

Lajme : Ka ose jo antivlera nė arsimin e lartė
Kyqur 26-05-2006 3:13:26 (1721 Lexime)


Diplomat false po e “mbysin” arsimin nė shqip

TETOVĖ, 26 MAJ- Njoftohet pėr raste kur nė Sofje dhe Tiranė, persona tė caktuar kanė paguar tė holla tė majme dhe brenda natės nė procedura tė pėrshpejtuara tė kenė marrė tituj tė doktoraturės pa pasur fare magjistraturėn. Universitetet nė shqip kanė demantuar tė dhėnat nė fjalė.
Nė ambientet akademike tė Universiteteve shqipe vėrehet dominimi i antivlerave ku personalitete brenda natės janė pajisur me diploma fakulteti, tituj tė magjistraturės dhe doktoraturės nė Sofje, nė Tiranė si dhe nė Fakultetin Pedagogjik tė Shkupit, bėjnė tė ditur pėr “Studentet.info”, burime jozyrtare. Kėta persona pėrflitet tė konkurrojnė profesorėt me renome tė cilėt kanė mbaruar studimet e tyre nė kontinuitet.

Mė shumė...

Lajme : Studentė kosovar tė mjekėsisė paralajmrojn grevė urie nė Tiranė
Kyqur 25-05-2006 8:08:21 (1780 Lexime)


Protest i ish-studentėve tė mjekėsisė tė UT-sė nė Tiranė

TIRANĖ, 25 MAJ- Rreth 50 ish-studentė kosovar tė mjekėsisė tė Universitetit tė Tetovės (UT), paralajmėruan grevė urie nėse nuk respektohet marrėveshja pėr transfer.

Ish-studentėt e Universitetit tė Tetovės, pėrndryshe nga Kosova, tashmė dy ditė protestojnė para Ministrisė shqiptare tė Arsimit nė Tiranė, duke kėrkuar qė tė respektohet marrėveshja pėr transferin e studentėve nga Fakulteti i Mjekėsisė i Tetovės nė atė tė Tiranės.

Mė shumė...

Lajme : Akademikėt kundėrshtojnė reformėn e qeverisė nė Akademinė e Shkencave
Kyqur 24-05-2006 16:03:36 (1511 Lexime)

Popa: “Nuk mund tė na hidhni nė rrugė”

TIRANĖ, 24 MAJ- Debatet pėr reformėn nė kėrkimin shkencor, tė ndėrmarrė nga qeveria Berisha nuk janė mbyllur ende, megjithėse, sipas pėrfaqėsuesve tė qeverisė pėr arsimin, institutet kėrkimore-shkencore kanė vegjetuar pėr shumė vjet.
Nė njė takim pėrmbyllės tė drejtuar nga zv/kryeministri, Ilir Rusmali,
ku merrnin pjesė dhe akademikė, drejtues tė universiteteve dhe profesorė u debatua edhe njėherė pėr mėnyrėn sesi do tė kryhet kjo reformė. Rusmali ka ripėrsėritur deklaratat e tij pėr domosdoshmėrinė e njė reforme tė thellė nė institutet shkencore.

Mė shumė...

Lajme : 57 vjetori i Universitetit "Sh. Qirili dhe Metodi"
Kyqur 24-05-2006 6:09:48 (1540 Lexime)


Univesriteti "Sh. Qirili dhe Metodi" shėnon 57 vjetorin e ekzist

SHKUP, 24 MAJ- Universiteti shtetror "Shėn Qirili dhe Metodi" shėnon fetėn e patronatit dhe 57-vjetorin e themelimit, 24 maj, Ditėn e mėsuesve pansllavist.

Univesriteti i Shkupit "Shėn Qiril dhe Metodi" shėnimin e patronatit e filloi tė dielėn me mė shumė manifestime kulturore dhe sportive.

Shėnimi do tė mbarojė tė enjten me aheng tė madh studentor nė kompleksin universitar dhe me shfqje tė shumė kėngėtarėve-studentė eminent.

Ahengu do tė pėrsėritet ditėn e ardhshme nė Shtip.


Lajme : Nuk ka iniciativė inkurajuese pėr shkrirjen e dy universiteteve
Kyqur 23-05-2006 8:43:23 (1461 Lexime)


Bashkimi i USHT-sė dhe UEJL-ės, ēėshtje partish apo akademikėsh

TETOVĖ, 23 MAJ- Prononcime pro dhe kundėr kanė dalė nga iniciativat e mėparshme pėr shkrirjen apo bashkimin e dy Universiteteve nė Tetovė, atė shtetėror USHT dhe Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL). Ēėshtja nė fjalė nuk ka shpalosur shumė komente, ndėrkaq, Ministria e Arsimit ka pėrsėritur qėndrimin e mėparshėm qė kjo ēėshtje nuk ėshtė punė partish. Disa, nga subjektet politike pėr njė ēėshtje tė kėtillė pritet tė deklarohen me platformėn qė pritet ta shpalosin para zgjedhjeve.

Mė shumė...

Lajme : Fuere para studentėve tė gazetarisė nė SHKUP
Kyqur 22-05-2006 6:46:56 (1547 Lexime)


Fuere dhe Shiftar pėr gazetarėt dhe evrointegrimin

SHKUP, 22 MAJ- Ambasadori i Bashkimit Evropian dhe i Sllovenisė, Ervan Fuere dhe Marian Shiftar, para studentėve tė gazetarisė do tė flasin pėr evrointegrimin e vendit.

Nė seminarin e titulluar si "Integrimi evropian i Maqedonisė dhe roli i gazetarėve", Fuere dhe Shftar do tė mbajėn fjalim edhe pėr procesin nė tė cilin gazetaria profesioniste mund tė kontribuojė nė pėrshpejtimin e kėtij procesi.

Seminarin e organizon Instituti i Maqedonisė pėr Mediume (IMM) nė kuadėr tė njė vargu tribunash tematike pėr studentėt e shkollimit njėvjeēar pėr gazetari. /Makfaks/


« 1 ... 134 135 136 (137) 138 139 140 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio