Studentet.info
« 1 ... 135 136 137 (138) 139 140 141 ... 214 »
Lajme : Sulka, studentėt do tė bėjnė stazh me pagesė 6 muaj
Kyqur 22-05-2006 6:42:15 (1545 Lexime)


Tė sapodiplomuarit, stazh nė administratė

TIRANĖ, 22 MAJ- Studentėt qė sapo mbarojnė universitetin, do tė kenė fatin tė bėjnė 6 muaj stazh pranė administratės shtetėrore. Por jo vetėm kaq. Tė gjithė kėta stazhierė do tė paguhen pėr punėn e tyre dhe kjo kohė do t’ju quhet vjetėrsi punė. Kėtė e deklaroi zv/ministri i Ministrisė sė Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, Kastriot Sulka, i cili theksoi se kjo ėshtė pjesė e strategjisė sė Ministrisė sė Punės dhe se do tė bėhet maksimumi pėr t’u realizuar. Ndėrkohė, Sulka shpjegoi strategjinė dhe prioritetet e Ministrisė sė Punės pėr tė ulur nivelin e papunėsisė

Mė shumė...

Lajme : Organizim pėr zgjedhjen e semimaturantėve mė tė mirė
Kyqur 19-05-2006 9:15:08 (1378 Lexime)


"Tė Nxisim dijėn, tė investojmė pėr ardhmėrinė"

TETOVĖ, 19 MAJ- Forumi Rionor Islam organizon manifsetim pėr zgjdhjen e semimaturantėve mė tė mirė nė Tetovė dhe rrethinė.
Organzimi i kėtij manifestimi do te mbahet me date 25 MAJ 2006 ne Pallatin e Kultures ne Tetove ku te miresardhur jane te gjith te interesuarit per te njdekur kete manifestim.
Me moton "Tė Nxisim dijėn, tė investojmė pėr ardhmėrinė" do tė zgjidhen mė te miret ku do te shperblehen me dhurata solide.


Lajme : PANEL DISKUTIM NĖ UEJL TĖ TETOVĖS
Kyqur 18-05-2006 6:00:47 (1998 Lexime)


Komunikimi i zbehur politik, gjenerator i krizave

TETOVĖ, 18 MAJ- “Komunikimi politik nė Ballkan” ishte tema qendrore e njė panel diskutimi qė u mbajt nė UEJL. Kjo ngjarje i tuboi nė njė hapėsirė tė kėtij universiteti studentėt mė tė dalluar qė ndjekin ligjėratat te dr.Veton Latifi, nė kuadėr tė lėndės zgjedhore “Komunikimi politik”, ku pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve tė kėsaj fushe, tė ftuar ishin ekspertė shqiptarė dhe pėrfaqėsues tė njohur tė mediave nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipėria.
Ishte ky njė organizim i qėlluar nga ana e dr.Veton Latifit, i cili rezultoi me evidentimin e mangėsive qė po ushtrohen vazhdimisht gjatė komunikimit politik nė vendin tonė dhe mė gjerė. Studentėt, tė pėrgatitur mirė nė kėtė fushė parashtruan pyetje nga mė tė ndryshmet, kurse njė diskutim mė tė zgjeruar inicoi ēėshtja e mbijetesės sė mediave gjatė ndryshimit tė qeverive.

Mė shumė...

Lajme : FAKULTETI JURIDIK I UEJL-sė U PRGJIGJET AKUZAVE
Kyqur 18-05-2006 5:59:20 (1971 Lexime)


Farrington: “Tek ne nuk ka diktaturė”


TETOVĖ, 18 MAJ- “Ne kemi 75 pėr qind studentė shqiptarė dhe 25 pėr qind maqedonas, dhe si rezultat i kėsaj duhet tė sigurojmė mėsimdhėnės, prandaj neve na duhet qė tė balancojmė numrin e mėsimdhėnėsve si pėr shqiptarėt edhe pėr maqedonasit”, shton dekani Dennis Farrington

Njė letėr lexuesi e publikuar nė numrin e djeshme tė “Fakti”-t, me titull “Reinkarnimi i diktaturės”, ku pėrmenden disa dukuri konkrete nė Fakultetin Juridik tė UEJL-sė, ishte shkaku qė tė marrim prononcimin e dekanit tė kėtij fakulteti, Dennis Farrington.

Mė shumė...

Lajme : PARLAMENTI I TĖ RINJVE
Kyqur 17-05-2006 6:57:55 (2099 Lexime)


“Deputetėt e rinj” do tė mundohen t’i zgjedhin problemet e tė rinjve

SHKUP, 17 MAJ- 120 tė rinj nga e gjithė Maqedonia, sot edhe nesėr, nė Parlamentin e Republikės do tė mbajnė seancė dy ditore. Nė kėtė seancė, tė rinjtė nė prezencė tė presidentit tė shtetit Branko Crvenkovski dhe tė ambasadorit tė Bashkimit Europian Ervan Fuere, do tė diskutojnė reth problemeve me tė cilat ballafaqohen, si dhe do t’i parashtrojnė shikimet e tyre lidhur me zgidhjen e problemeve.
Ndryshe, Parlamenti i tė rinjėve paraqet proekt i finansuar nga Bashkimi Europian, menaxhohet nga Agjencia Europiane pėr Rindėrtim ndėrsa implementohet nga Kėshilli Britanik pėr programin e Agjencisė pėr tė rinj dhe sport

Mė shumė...

Lajme : Zgjedhje nė UP pėr anėtarė tė Senatit
Kyqur 16-05-2006 13:23:28 (1754 Lexime)

Mė 23 maj do tė mbahen zgjedhjet pėr Kėshillat e fakulteteve dhe pėr anėtarėt e Senatit tė UP

PRISHTINĖ, 16 MAJ- Mė 23 maj do tė mbahen zgjedhjet pėr Kėshillat e fakulteteve dhe pėr anėtarėt e Senatit tė Universitetit tė Prishtinės. Sipas Destan Halimit, sekretar i UP-sė, vetėm Fakulteti Juridik ende nuk e ka caktuar anėtarin pėr Komisionin Zgjedhor. Kurse, Enver Hoxhaj nga Partia Demokratike thotė se dy partitė e koalicionit janė tė interesuara ta kontrollojnė universitetin dhe kėtė qėllim e kanė arritur me seancėn e djeshme tė Kuvendit.

Mė shumė...

Lajme : Serish u kthyen bankave ne UP
Kyqur 15-05-2006 3:12:56 (1421 Lexime)

Rifillon mėsimi nė UP

PRISHTINĖ, 15 MAJ - Pas bojkotit disaditėsh, mėsimi nė Universitetin e Prishtinės prej sot do tė zhvillohet normalisht.
Parlamenti i Studentėve tė Universitetit, ka njoftuar, nėpėrmjet njė shkrese, se studentėt dhe mėsimdhėnėsit e Universitetit tė Prishtinės, do tė ndėrprejnė bojkotin dhe se mėsimi i rregulltė, nė tė gjitha nivelet, rifillon tė hėnėn, mė datėn 15 maj 2006. (RTK)


Lajme : Sipas DART-it, janė regjistruar 1 200 ish-maturantė, kandidatė pėr student
Kyqur 15-05-2006 3:05:16 (1734 Lexime)

Provimet, 650 maturantėt e privatėve, grumbullim nė 6 shkolla

TIRANĖ, 15 MAJ- Ndryshe nga shkollat e mesme publike, ku tė gjithė maturantėt do t’i zhvillojnė provimet e maturės shtetėrore pranė shkollave tė tyre, nė shkollat private tė Tiranės nuk do tė ndodhė kėshtu. Sipas inspektorėve tė Drejtorisė Arsimore Rajonale Tiranė, tė 650 maturantėt e 19 shollave private do tė grumbullohen pėr t’i dhėnė provimet e maturės pranė 6 shkollave private qė kanė ambiente tė bollshme pėr tė realizuar kėrkesat e provimeve sipas rregullores. “Kjo bėhet edhe pėr faktin se mbikėqyrja e tyre gjatė provimeve bėhet mė mirė dhe korrekte”, - saktėsojnė burime zyrtare pranė Drejtorisė Arsimore Rajonale Tiranė, duke shtuar se shumė nga kėto shkolla nuk kanė pasur as ambientet e pėrshtatshme pėr tė realizuar provimet e maturės

Mė shumė...

Lajme : Depat nė Kuvendin e Kosovės pėr krizėn nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 12-05-2006 13:45:09 (1483 Lexime)


Pozita dhe opozita nuk pajtohen lidhur me shkaktarėt e gjendjes aktuale nė Universitetin e Prishtinės

Prishtinė, 12 MAJ - Forcat kryesore parlamentare nė Kosovė u angazhuan sot pėr depolitizimin e Universitetit tė Prishtinės dhe respektimin e autonomisė tė kėtij institucioni. Megjithėkėtė, nė seancėn e jashtėzakonshme parlamentare, pozita dhe opozita shpalosėn qėndrime tė ndryshme pėr daljen nga gjendja e krijuar nė universitet, pas vendimit tė qeverisė pėr shpalljen e zgjedhjeve.
Edhe pse shpalosėn qėndrime tė kundėrta pėr shkaqet, pozita dhe opozita u pajtuan se gjendja nė Universitetin e Prishtinės ėshtė shumė e rėndė. Madje sipas disa deputetėve, ajo ėshtė alarmante dhe kėrkon zgjidhje urgjente. Partia Demokratike, si nismėtare e debatit parlamentar, i vlerėsoi tė paligjshme ndėrhyrjet e ministrisė sė arsimit nė Universitet. Deputeti Enver Hoxhaj, pėrveē tjerash tha se arsimi nė Kosovė ėshtė pa vizion dhe i politizuar. Ai kėrkoi shfuqizimin e udhėzimit administrativ tė qeverisė.

Mė shumė...

Lajme : Flet dr. Shezai Rrokaj pėr ndėrhyrjen e Qeverisė nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 12-05-2006 13:43:46 (1513 Lexime)


Dr. Rrokaj: Ndėrhyrjet e tilla e shndėrrojnė Universitetin nė instrument tė politikės

Prishtinė, 12 MAJ- Vėnja e Universitetit tė Prishtinės nėn diktatin politik tė forcave tė caktuara qė marrin pushtetin, e shndėrron atė nga njė institucion i pavarura kombėtarė nė instrument tė politikės sė partisė qė merr pushtetin. Kėshtu ėshtė shprehur tė merkurėn Rektori i Universitetit tė Tiranės, dr. Shezai Rrokaj, nė njė prononcim ekskluziv pėr “Epokėn e Re”. Ndėrhyrjen e Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, pėrkatėsisht Qeverisė sė Kosovės, nė autonominė universitare dr. Rrokaj e konsideron si njė ndėrhyrje tė ekzekutivit nė institucione tė depolitizuara.

Mė shumė...

« 1 ... 135 136 137 (138) 139 140 141 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio