Studentet.info
« 1 ... 136 137 138 (139) 140 141 142 ... 214 »
Lajme : Kėshilli Drejtues dhe Parlamenti i Studentėve letėr Kuvendit
Kyqur 12-05-2006 6:56:26 (1854 Lexime)

KD dhe PS: Kuven na jepni konkluzionet, ne i pranojmė


PRISHTINĖ, 12 MAJ- Kėshilli Drejtues dhe Parlamenti i Studentėve tė Univbersitetit tė Prishtinės i ėshtė drejtuar me njė shkresė Kuvendit tė Kosovės, me disa kėrkesa, ku ndėr tė tjera apelohet qė Kuvendi i Kosovės, i cili ka vėnė nė rend tė ditės si pikė tė jashtėzakonshme gjendjen e krijuar nė UP, tė zhvillojė njė debat konstruktiv dhe tė pa politizuar, ashtu qė, tė ruhet misioni i Universitetit i paraparė nė Nenin 5 tė Statutit tė UP-sė: “Universiteti ėshtė institucion publik autonom pėr arsimin e lartė qė zhvillon arsimim akademik, kėrkime shkencore, krijimtari artistike, kėshillime profesionale dhe fusha tė tjera tė veprimtarive akademike”.
Njė kopje e kėsaj kėrkese ka ardhur edhe nė redaksinė e tablloidit virtual, Studentet.Info, tė cilėn po ua prezantojmė nė vijim:

Mė shumė...

Lajme : Avancime arsimore
Kyqur 11-05-2006 7:57:48 (1445 Lexime)

Themelohen tre institute nė USHT

TETOVĖ, 11 MAJ- Senati i Universiteti Shtetėrorė i Tetovės nė mbledhjen e tė mėrkurės ka vendosur qė tė themelojė institute shkencore.
“Nė kėtė mbledhje ėshtė vendosur pėr themelimin e Institutit tė Gjuhės dhe Kulturės shqiptare “ Josif Bageri”, Instututi i Arteve dhe Instituti pėr Ekologji dhe Teknologji “, konfirmoi Lutfi Istrefi, kryetar i Senatit.
“ Ky vendim ka njė peshė shumė tė madhe pėr USHT-nė. Kjo do tė ndikojė nė rritjen e cilėsisė sė arsimimit dhe shkencės nė kėto drejtime si dhe nė drejtimet e tjera”, ka nėnvizuar ministri i Arsimit dhe Shkencės, Aziz Pollozhani.

Mė shumė...

Lajme : Donatorėt pėrkrahin vendimin e zgjedhjeve ne UP
Kyqur 11-05-2006 7:52:55 (1398 Lexime)

Donatorėt mbėshtesin vendimin pėr mbajtje tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė UP

PRISHTINĖ, 11 MAJ- Pėrmes njė komunikate tė OSBE-sė, donatorėt kanė mbėshtetur vendimin pėr pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Universitetin e Prishtinės, nė mėnyrė qė tė mundėsohet integrimi nė komunitetin evropian tė arsimit tė lartė.“Ftojmė Qeverinė e Kosovės, Ministrinė Arsimit dhe udhėheqjen legjitime tė Universitetit tė Prishtinės qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat qė tė vendosin sundimin e ligjit nė Universitet, pėrmes rizgjedhjeve nė tė gjitha shkallėt, me monitorim tė OSBE-sė, ashtu siē ėshtė rekomanduar nga grupi i ekspertėve tė qeverisė”, thuhet ndėr tjera nė kumtesėn e pėrbashkėt tė donatorėre. Nė listėn e donatorėve janė: Agjencia pėr Zhvillim e Kanadės, Zyra ndėrlidhėse e Komisionit Evropian, Zyra e SHBA-ve nė Prishitnė, Agjencia pėr Zhvillim e Austrisė, si dhe zyrat e Finlandės, Holandės, Britanisė sė Madhe, Gjermanisė, Greqisė dhe misioni i OSBE-sė nė Kosovė. (RTK)


Lajme : Studentėt e UEJL-sė u kthyen nga Kalabria
Kyqur 11-05-2006 7:49:51 (1482 Lexime)

Mikpritja e ngrohtė vėllazėrore arbėreshe

TETOVĖ, 11 MAJ- U kthyen studentėt e vitit tė dytė dhe tė tretė tė Katedrės sė Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe tė Fakultetit Pedagogjik tė UEJL, nga vizita njėjavore te Arbėreshėt e Kalabrisė. Mikpritja e ngrohtė vėllazėrore arbėreshe, dashuria e tyre e zjarrtė pėr vendin nga i kishin rrėnjėt, dashuria e tyre pėr shqiptarėt e kėndej detit, sofra e tyre me bukė, kripė, e zemėr dhe lotėt kur kėndohej himni arbėresh “Moj e bukura More”, ishin karakteristikė e kėsaj atmosfere qė u krijua me rastin e qėndrimit tė kėtij delegacioni nė tokėn e atdheut tė dytė tė arbėreshėve, nė Kalabri. Kjo ishte njė vizitė historike, do tė thoshin arbėreshėt. Ishte kėshtu se pėrherė tė parė, pas shumė shekujsh tė ndarjes sė kėsaj pjese tė kombit nga trungu i vet, njė delegacion me studentė tė njė Katedre tė Albanologjisė me pedagogėt e tyre e bėnė kėtė vizitė me karakter mėsimor e shkencor.

Mė shumė...

Lajme : Dje, gjatė njė seance dėgjimore nė komision
Kyqur 11-05-2006 7:49:16 (1368 Lexime)

Rektorėt: Pėr pranimet tė pyeten universitetet

TIRANĖ, 11 MAJ- Mė shumė autonomi pėr universitetet dhe mendimi i tyre pėr miratimin e kuotave tė pranimit pėr studentėt e rinj. Kėto kanė qenė dy pikat kryesore tė ngritura dje nga rektorėt e universiteteve nė vend, gjatė njė seance dėgjimore nė Komisionin e Arsimit dhe Medias, ku janė diskutuar amendimet e bėra nė ligjin pėr Arsimin e Lartė. Rektorėt kanė kundėrshtuar disa nene tė ndryshuara tė kėtij ligji, sipas tė cilėve, cenojnė autonominė e universiteteve. “Ne nuk jemi dakord me atė pikė qė saktėson se kuotat e pranimit i miraton Kėshilli i Ministrave, pasi pėr kėtė mė parė duhet marrė patjetėr edhe mendimi i vetė shkollave tė larta”, - tha rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Ambasada ka kėrkuar tė 4 provimet
Kyqur 11-05-2006 7:45:10 (1834 Lexime)

Studimet nė Itali, sot pėrgjigjja pėr maturantėt

TIRANĖ, 11 MAJ - Sot pritet tė jepet njė pėrgjigje zyrtare lidhur me fatin e studimeve tė larta pėr qindra maturantė qė kanė aplikuar nė universitetet italiane. Sipas burimeve zyrtare nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, negociatat mes palėve do tė vazhdojnė edhe gjatė ditės sė sotme, ku do tė thuhet diēka nė mėnyrė tė prerė pėr procedurat qė do tė ndiqen. Ndėrkohė qė edhe gjatė ditės sė djeshme pranė Ambasadės Italiane ka vazhduar tėrheqja e formularėve pėr regjistrimin, aplikuesit ende nuk dinė se si do tė veprohet nė rastin e tyre. Dhėnia e provimeve me zgjedhje, vėnė si kusht i pakundėrshtueshėm nga ana e ambasadės, i rriskon vitin e shkollimit, si nė universitetet italiane, por edhe nė ato brenda vendit, pasi afati i regjistrimeve nė vend ėshtė mbyllur me kohė.

Mė shumė...

Lajme : UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ KRITIKON USHT-NĖ
Kyqur 11-05-2006 7:44:26 (2349 Lexime)

Nostrifikimi i diplomave problem qė zvarritet

TETOVĖ, 11 MAJ- Pėrderisa nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės(USHT) thonė se punėt me nostrifikimin e diplomave tė studentėve nga jashtė shkojnė mirė, Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni(USSHM), ka shprehur pakėnaqėsi ndaj autoriteteve tė universitetit.
“Gjithēka ėshtė duke shkuar mirė e mbarė” thotė Ismail Ahmeti, pėrgjegjės pėr nostrifikimin e diplomave nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.
Ndėrkaq, sipas Jetmir Sejfulit, kryetar i unionit tė studentėve shqiptarė nė Maqedoni, nostrifikimi i diplomave mbetet enigmė qė brengos tė gjithė studentet brenda kėtij institucioni arsimor.

Mė shumė...

Lajme : Lėvizja Studentore kėrkon largimin e ministrit Veliut dhe kryeministrit Ēeku
Kyqur 09-05-2006 9:03:19 (1530 Lexime)

Protesta e sotme fillimi i njė lėvizje qytetare pėr t’i zgjidhur problemet e shoqėrisė kosovare

PRISHTINĖ, 9 MAJ- “Protesta e sotme ėshtė vetėm fillimi i njė lėvizje qytetare, tė inicuar nga studentėt e UP-sė pėr zgjidhjen e shumė problemeve qė kanė kapluar shoqėrinė kosovare, duke filluar qė nga Universiteti”, ka thėnė “Lėvizja Studentore 2006”, nė njė komunikatė qė ka dėrguar nė adresė tė redaksisė Studentet.Info.
Me anė tė saj ėshtė kėrkuar qė “pėrgjegjėsit pėr shkaktimin e kėsaj situate destruktive pėr UP-nė tė shkarkohen menjeherė nga postet e tyre, duke filluar nga ministri i arsimit, kryeministri dhe tė gjithė personat tjerė zyrtarė tė involvuar nė krijimin e kėtij problemi”.

Mė shumė...

Lajme : Mėse 3000 studentė e pedagogė protestuan nė mbrojtje tė Universitetit
Kyqur 09-05-2006 8:43:05 (1701 Lexime)Studentėt pėrlyejtėn me vezė MASHT-in, kėrkuan dorėheqjen e Agim Veliut

PRISHTINĖ, 9 MAJ- Mė shumė se 3 mijė studentė dhe pedagogė tė Universitetit tė Prishtinės kanė kėrkuar dorėheqjen e parevokueshme tė Ministrit tė Arsimit, Agim Veliu, nė njė protestė qė ėshtė mbajtur sot. Nė shėnjestėr tė studentėve pėr tė goditur me vezė, pos godinės sė MAHST-it, ka qenė edhe zv.ministri, Fevzi Berisha, i cili vėshtronte masen nga katet e sipėrme, por fati deshi qė xhami i dnėrtesės ta shpetoi atė nga breshėritė e vezėve.

Mė shumė...

Lajme : USSH, LSK dhe ERSH mbėshtesin PS-nė pėr protestė
Kyqur 08-05-2006 16:01:05 (1548 Lexime)

Tė gjitha organizatat studentore nė mbrojtje tė autonomisė universitare

PRISHTINĖ, 8 MAJ- Unioni i Studenteve Shqiptar (USSH), organizatė kjo qė ėshtė pjesė e Parlamentit tė Studenteve te UP-sė, edhe pse ne opozitė i ka dhėnė mbėshtetje tė fuqishme kryesisė sė Parlamentit tė UP-sė qė pos bojkotit tė mėsimit nesėr tė dilet nė protestė. Me kėtė rast USSH i bėn thirrje te gjithė studentėve qe nesėr (e martė) masovikisht t’i bashkohen protestės nė mbrojtje tė autonomisė sė UP-sė. Kjo ėshtė bėrė e ditur nė njė komunikatė e cila ėshėt dėrguar nė adresė tė redaksisė Studentet.Info.
Pos USSH-sė tė nejten mbėshtetje dhe kėrkesė e bėjnė edhe dy organizata tė tjera joparlamentare, Liga e Studentėve tė kosovės (LSK) dhe Ekonomistėt e Rinj Shqiptarė (ERSH).

Mė shumė...

« 1 ... 136 137 138 (139) 140 141 142 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio