Studentet.info
Lajme : Ēėshtja e Universitetit nė agjendė tė takimeve tė Pollos me drejtuesit e vendit
Kyqur 08-05-2006 12:01:24 (1423 Lexime)


Presidenti dhe Kryekuvendari zunė nė gojė Universitetin

PRISHTINĖ, 8 MAJ- Vizita e Ministrit tė Arsimit dhe Shkencės sė Shqipėrisė, Genc Pollo bėrė vendit koinqidon me tė njejtėn ditė kur studentėt dhe kuadri akademik i Universitetit tė prishtinės kanė bojkotuar mėsimin. Kjo ka bėrė qė nė tė gjitha vizitat qė Pollo i ka bėrė institucioneve nė qendėr tė vėmėndjes tė jetė gjendja e krijuar nė Universitet.
Kur kihen parasyshė deklaratat e presidentit, Fatmir Sejdiu dhe kryekuvendarit Kolė Berisha krijohet opinioni se institucionet e vendit janė tė gatshme pėr tė negociuar dhe pėr tė ndryshuar diē nė drejtim pėrmirėsimit tė gjendjes qė ėshtė krijuar pas marrjes sė vendimit tė Qeverisė pėr tė ndėrhyrė nė autonominė e Universitetit.

Mė shumė...

Lajme : Kaos nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 08-05-2006 11:59:59 (1705 Lexime)


95 pėr qind e fakulteteve bojkotuan mėsimin, nesėr protestė

PRISHTINĖ, 8 MAJ- Pedagogėt dhe studentėt, i janė pėrgjigjur apelit tė Parlamentit Studentor qė nė tė gjitha fakultetet e Universitetit tė Prishtinės tė bojkotohet procesi i mėsimit, nė shenjė revolte, siē thonė ata, tė masave tė dhunshme qė Ministria e Arsimit ka vėnė nė UP.
Edhe pse dyert e mė shumė se 90 pėr qind tė fakulteteve sot ishin tė mbyllura minsitri Agim Veliu tha sot se Universiteti nuk ėshtė pėrfshirė nga bojkotimi i procesit mėsimor, deklaratė kjo qė mė sė miri tregon joseriozitetin dhe tendencan qė ministri ka pėr ta dezinformuar opinionin.
Nė anėn tjetėr, pas bojkotit tė sotėm, Kėshilli Drejtues i UP-sė Senati i UP-sė dhe Parlamenti i Studenteve tė UP-sė, me anė tė njė letre qė ka dėrguar nė adresė tė Studentet.Info kryetari i PS-sė Elbasan Hoti, ftohen “tė gjithė studentet dhe mėsimdhėnėsit e UP-sė, qė nesėr me datė: 09.05.2006 (e marte), t’i bashkohen protestės nė Mbrojtje tė AUTONOMISĖ SĖ UNIVERSITETIT, tė rrezikuar me aplikimin e masave tė dhunshme nga MASHT-i dhe Qeveria. Protesta fillon nė ora 12:00, para Fakultetit tė Filologjisė”.

Mė shumė...

Lajme : Zhvillimet e fundit rreth Universitetit tė Prishtinės
Kyqur 04-05-2006 14:00:06 (1498 Lexime)

Tė hėnėn studentėt do ta bojkotojnė mėsimin, tė martėn nė protestė

PRISHTINĖ, 4 MAJ- Pasi ministri i Arsimit, Agim Veliu, e ka shkarkuar nga detyra e Zyrtarit tė Lartė tė Ngarkuar Jahi Hoxhėn, ky i fundit tha tė enjten se do ta vazhdojė punėn e tij sikur deri mė tani, duke vlerėsuar se nėse dikush duhet tė shkarkohet ai ėshtė ministri i Arsimit Agim Veliu.
Nė anėn tjetėr drejtuesit e organizatave studentore unanimisht kanė thėnė se nga e hėna studentėt do ta bojkotojnė procesin mėsimor, ndėrsa pėr tė martėn kanė paralajmėruar protesta, me arsyetimin se nuk pranojnė tė mėsojnė, siē e quajtėn ata, nėn masa tė dhunshme!

Mė shumė...

Lajme : Shkarkohet edhe kryetari i Kėshillit Drejtues tė UP’sė
Kyqur 03-05-2006 12:06:32 (1517 Lexime)

Ministri Veliu nuk e ndalė turrin, shkarkon Jahi Hoxhėn

PRISHTINĖ, 3 MAJ- Agim Veliu, ministėr i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė zyrtarisht sot (e merkurė) ka bėrė tė ditur se ka shkarkuar nga detyra numrin njė tė Universitetit tė Prishtinės, Jahi Hoxhėn, i cili udhėheqtė Kėshillin Drejtues tė kėtij universiteti.
“Duke u bazuar nė Nenin 4, Pika 4.1, paragrafi (b) dhe (m) i Ligjit mbi Arsimin e Lartė nė Kosovė, Udhėzimin Administrativ 37/2005, 8/2006 dhe 11/2006 tė MASHT dhe duke marrė pėr bazė raportin e dytė pėr qeverinė tė Grupit tė Ekspertėve tė Universitetit tė Prishtinės; Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė ka marrė vendim: Profesor Jahi Hoxha shkarkohet nga pozita e Zyrtarit tė Lartė tė Ngarkuar nė Universitetin e Prishtinės”, thuhet nė njoftimin zyrtar tė MASHT’it.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt alarmojnė pėr ndarjen e Kosovės
Kyqur 03-05-2006 12:05:36 (1475 Lexime)

Studentėt me protestė kundėrshtuan ndarjen e Mitrovicės

PRISHTINĖ, 3 MAJ- Me moton “Jo nuk ndahet Mitrovica,” nė organizim tė Kėshillit Organizativ tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, nė bashkėpunim edhe me organizatat studentore dhe OJQ-tė jo studentore, qindra studentė dhe qytetarė nėn tingujt e kėngės “Jo nuk ndahet Mitrovica” protestuan tė mėrkurėn nė Prishtinė kundėr ndarjes sė Kosovės, pėrfshirė edhe qytetin e Mitrovicės.
Marshi studentor ka filluar nga Fakultetit i Filologjisė, ku me pankarta tė shumta kudėr decentralizimit e proreferendumit kanė pėrshkuar rrugėn “Agim Ramadani”.

Mė shumė...

Lajme : Hoxha syt ka MASHT
Kyqur 03-05-2006 9:53:49 (1534 Lexime)

Hoxha kėrkon qė kontestin me MASHT ta zgjidh PSSP-ja

PRISHTINĖ, 3 MAJ -Kryetari i Kėshillit Drejtues tė Universitetit tė Prishtinės (KD-UP), Jahi Hoxha, kontestin e krijuar me Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) lidhur me shpalljen, ose jo, tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė UP, shpreson ta zgjidhė administratori Soren Jessen-Petersen.
Hoxha, pėrmes njė letre qė i ka dėrguar dje dhe ridėrguar sot PSSP-sė, ka kėrkuar shfuqizimin e Udhėzimit Administrativ, tė cilin e ka propozuar MASHT-i dhe ka miratuar Qeveria e Kosovės, lidhur me zhvillimet e fundit nė Universitet.

Mė shumė...

Lajme : Sot shėnohet dita e lirisė sė mediumeve
Kyqur 03-05-2006 2:39:12 (1844 Lexime)


Ditė botėrore e lirisė sė mediumeve - 3 Maj

PARIS, 3 MAJ- Dita botėrore e lirisė sė mediumeve, 3 Maj, sot shėnohet nė mbarė botėn, ndėrsa i kushtohet zvogėlimit tė varfėrisė nė pajtim me Qėllimet mijėvjeēare tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
"Nė Ditėn Botėrore tė lirisė sė shtypit e pėrkujtojmė botėn pėr rėndėsinė e mbrojtjes sė tė drejtave themelore tė njeriut - lirisė sė shprehjes dhe lirisė sė shtypit, tė garantuara me nenin 19 tė Deklaratės universale pėr tė drejtat e njeriut", bėn tė ditur Shoqata e gazetarėve e Maqedonisė.

Mė shumė...

Lajme : Papaj, dega mė e preferuar ėshtė menaxhim-turizėm me 879 tė regjistruar
Kyqur 03-05-2006 2:32:39 (1707 Lexime)

Universiteti i Durrėsit, 2 389 kandidatė

DURRĖS, 3 MAJ- Plot 2 389 kandidatė do tė konkurrojnė kėtė vit nė Universitetin e Durrėsit. Sipas drejtorit tė arsimit nė Durrės, Vasillaq Papaj, tė regjistruarit do tė konkurrojnė pėr degėt e menaxhim- turizmit, ciklit tė ulėt, administrimit publik, anglisht dhe nė degėn e ulėt jouniversitare. “Dega mė e preferuar ėshtė ajo e menaxhim- turizmit, ku janė regjistruar pėr tė konkurruar 879 kandidatė”, - thotė Papaj. Sipas statistikave, nė mbyllje tė regjistrimeve nė degėn e Ciklit tė Ulėt janė regjistruar 555 kandidatė; nė administrim publik 555 kandidatė; nė degėn e anglishtes 270 dhe nė shkollėn e ulėt jouniversitare 130 kandidatė.

Mė shumė...

Lajme : Alarm pėr eskalim situate nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 28-04-2006 8:39:39 (1604 Lexime)

Studentėt apelojnė tek Qeveria qė ta pezullojė vendimin pėr ndėrhyrje nė UP

PRISHTINĖ, 28 PRILL- Studentėt e Universitetit kanė kundėrshtuar ashpėr ndėrhyrjen e radhės tė Qeverisė nė autonominė universitare. Parlamenti i Studenteve tė Universitetit tė Prishtinės (PSUP) nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme ka shqyrtuar Udhėzimin Administrativ tė lėshuar nga Qeveria e Kosovės dhe MASHT-i pėr “vendosje te Ligjėshmėris ne UP”, me ērast ka marrė vendim qė: “Parlamenti i Studenteve te UP-sė, nuk e njeh Udhėzimin administrativ tė datės 26.04.2006. tė propozuar nga MASHT-i dhe te miratuar nga Qeveria e Kosovės pėr zgjedhje te pėrgjithshme nė UP”, bėnė tė ditur me anė tė njė njoftimi i pari i PSUP’sė, Elbasan Hoti.
Parlamentarėt studentė vendimin e kanė arsyetuar mė sa vijon: Ky udhėzim ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me udhėzimin administrativ te datės 26.07.2005; Statutin e UP-sė; Ligjin mbi Arsimin e lartė nė Kosovė.

Mė shumė...

Lajme : Kuvendarėt tė shqetėsuar pėr gjendjen nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 28-04-2006 8:32:39 (1491 Lexime)

OPOZITA: UNIVERSITETI, NĖN MASA TĖ DHUNSHME

PRISHTINĖ, 28 PRILL - Ndėrhyrja e Ministrisė sė Arsimit nė Universitetin e Prishtinės, pėr pak minuta ka qenė temė e nxehtė tė enjten nė seancėn e rashės sė Kuvendit tė Kosovės. Edhe pse gjendja nė Universitetin e Prishtinės ėshtė vlerėsuar si shqetėsuese nga tė gjithė, pozita ka qenė kundėr kėrkesės sė opozitės pėr ta futur kėtė ēėshtje nė rend tė ditės pėr diskutim. Enver Hoxhaj, deputet nga radhėt e PDK-sė, tha se ndėrhyrjet e Ministrisė sė Arsimit nė Universitet u ngjajnė masave tė dhunshme qė dikur i aplikonte Serbia nė institucionet e arsimit shqip nė Kosovė. Pėr debatin nė Kuvend, ai tha se ėshtė e domosdoshme tė jetė i pranishėm ministri i Arsimit, Agim Veliu. Njė pėrkrahje gjysmake iniciativės sė Grupit Parlamentar tė PDK-sė ia ka dhėnė edhe shefja e Grupit Parlamentar tė AAK-sė, Gjylnaze Syla. Ajo tha se ēėshtja e arsimit ėshtė imediate, por pėr debat duhet respektuar procedurat e rregullta tė Kuvendit, e jo tė futet nė rend dite pa kaluar nėpėr to.
Propozimi i PDK-sė e ka gjetur mbėshtetjen e plotė tė krahut tjetėr opozitar, Partia Reformiste ORA.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio