Studentet.info
« 1 ... 12 13 14 (15) 16 17 18 ... 214 »
Opinione : SI U KRIJUA UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 26-07-2011 9:04:18 (2510 Lexime)

Prof. Dr. Dali Emėrllahu

Duke patur parasysh katrahurėn nėpėr tė cilėn kaloj UPS i UP-sė (madje, edhe pas Luftės nė Kosovė 1998-1999, veēmas kah mesi i dhjetėvjetshit tė parė tė kėtij mijėvjeēari tė ri, kur UPS tė UP-sė, pjesėrisht u politizua dhe sė fundi de facto e de jure u parcializua dhe dukshėm u defaktorizua ¹, deri mė konstituimin pluralist si Parlament Studentor ), edhe anashkalimin e kėtij subjekti nė Monografinė e UP-sė 1970-2005 (veēmas tė kontributit tė UPS tė UP-sė nė vitet 1989-1992), e shohė tė arsyeshme pėr t’i njoftuar gjeneratat e reja (pėrkatėsisht pėr t’i rishkujtuar gjeneratat e mėhershme) me kohėt dhe rrethanat tejet tė vėshtira kur u krijua dhe u ēėrtifikua zyrtarisht ky subjekt i studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, me emėrtimin UPS i UP-sė.

Rexhimi i atėhershėm represiv-gjenocidial serb, nėpėrmjet mekanizmave tė nduar-nduarshėm (1989,1990), pėrveē tjerash, me dhunė i largoi studentėt shqiptarė nga lokalet (zyret) e tyre nė tė gjitha nivelet e UP-sė, edhe pse UPS shqiptarė me aktivitetin dhe veprimtarinė e tyre (me peticione, greva, protesta e demonstrata) iu imponuan fuqishėm faktorit vendor dhe atij ndėrkombėtar.

Mė shumė...

Opinione : Ta edukosh Fakultetin e Edukimit mbi pėrzgjedhjen e kuadrit akademik
Kyqur 13-07-2011 3:03:27 (3069 Lexime)

Mr. Metush Bajrami

Reagim ndaj konkursit tė shpallur publik mė 20 prill 2011 nga Fakulteti i Edukimit – Prishtinė

Konkurset nė Kosovė janė bėrė temė e kritikės sė pėrditshme, si nė ambientet formale dhe joformale. Por nė opinionin publik ka pak raste qė janė tė njohura, konkrete dhe tė bėra nė mėnyrė publike, ndėrsa pėr punonjėsit nė fakultetet gjegjėse, kėto gjėra janė rutinore dhe nė ēdo muhabet jozyrtar flitet shumė pėr to, e sidomos nė “klane profesorėsh”. Ne kėsaj radhe, do tė pėrpiqemi tė shpalojmė njė rast, qė mund tė jetė edhe dukuri, e pėrzgjedhjes jo tė pėrshtatshme, jo profesionale dhe nė mospėrputhje me rregullat e Statut tė Universitetit tė Prishtinės. Ne kėrkojmė nga Kėshilli Mėsimor-Shkencor i Fakultetit tė Edukimit, Qendra nė Prishtinė, qė ta rishikojė konkursin e shpallur para pak kohėsh, mė 20 prill 2011 i cili ka zgjatur 15 ditė pas datės sė publikimit, pėr lėndėt mėsimore: “Art figurativ me metodologji” dhe “Artet e bukura”, nė tė cilin konkurs kanė marrė pjesė shumė kandidatė, gjegjėsisht 13 kandidatė, ku sipas tė cilit konkurs ėshtė kėrkuar njė mėsimdhėnės pėrkitazi mė lėndėt e sipėrpėrmendura.

Mė shumė...

Lajme : Protestat kundėr secilit dhe kundėr askujt
Kyqur 04-07-2011 3:02:44 (1418 Lexime)


Se gazetaria nė Maqedoni ėshtė nė rrezik, veēmas ajo shqiptare, e kemi thėnė disa herė. Protestat qė organizohen nga Sindikata e gazetarėve dhe Shoqata e Gazetarėve tė Maqedonisė duken vetėm si njė improvizim i pakėnaqėsisė reale tė gazetarėve, tė cilėt duhet tė protestojnė kundėr tė gjithėve dhe nė realitet kundėr askujt. Problemi real i lirisė sė shtypit lidhet me lirinė e mediave, pronarėve, gjegjėsisht me rregullimin e drejtė tė financimit tė tyre. Gazeta KOHA qė mė herėt ka theksuar se vite me radhė, janė mediat shqipe ato qė pėrballen me ekzistencėn e tyre pėr shkak tė diskriminimit nė ndarjen e buxheteve, qoftė nga sektori publik, ai privat, por edhe nga donatorėt ndėrkombėtarė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kinezė festuan marrjen e diplomave duke ecur mbi ujė
Kyqur 24-06-2011 8:39:51 (1791 Lexime)


Jo, kėto nuk janė fotografi nga filmi mė i ri kinez “kung-fu”. Studentėt e qytetit Wuhan, nė provincėn kineze Hubei, u emocionuan aq shumė nė ceremoninė e ndarjes sė diplomave sa qė vendosėn tė ecin mbi ujė!
Kėshtu ata nė ceremoninė e fundit ecėn nė parkun e vėrshuar, i cili gjendet nė afėrsi tė liqenit.

Tė reshura tė mėdha kanė pėrfshirė pjesėn qendrore dhe jugore tė Kinės ditėt e fundit ndėrsa kjo ėshtė ndier edhe nė Wuhan.

Mė shumė...

Lajme : Tė revidohen tekstet shkollore qė fyejnė shqiptarėt
Kyqur 23-06-2011 5:32:12 (2388 Lexime)


Shqiptarėt nė Maqedoni kėrkojnė revidimin e teksteve shkollore ku ishin apostrofuar gabime tė shumta teknike nė mė shumė libra, nė tė pėrmbajtjen e tė cilave fyhet kombi shqiptar duke e emėrtuar si popull i egėr, i zbritur nga malet etj.

Kryetari i Lidhjes sė Arsimtarėve shqiptarė nė Maqedoni, Nuhi Dardhishta, kėrkon qė tė bėhet revidimi i tė gjitha teksteve shkollore tė arsimit fillorė dhe tė mesėm brenda njė viti, duke inkorporuar sistemin programit arsimor tė vendeve tė zhvilluara tė Evropės.

Mė shumė...

Lajme : Ndėrroi jetė Mustafė Reka, djali i Rektorit tė USHT-sė, Prof. Dr. Agron Reka
Kyqur 18-06-2011 8:20:14 (3821 Lexime)


Sot nė Gostivar papritmas ka ndėrruar jetė Mustafa Reka, i lindur nė dhjetor tė 1984.

I ndjeri qė ndėrroi jetė nė moshėn e tij tė re ėshtė i biri i rektorit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), prof.dr. Agron Reka. Ai ishte student nė USHT nė degėn e shkencave matematiko-natyrore, programi studimor kimi-fizikė.

Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet sot nė varrezat e reja tė qytetit tė Gostivarit, pas namazit tė Iqindisė, ndėrsa funerali do tė niset nga shtėpia e familjes Reka, nė Rr. "Major Ēedo Filipovski", nr. 101, nė Gostivar.


Lajme : Tė festojmė vjedhjen e Lekės?!
Kyqur 16-06-2011 12:40:24 (1597 Lexime)


Arben ZEQIRI

Tė dalim me flamuj kuq e zi dhe tė festojmė vendosjen e pėrmendores sė Lekės sė Madh nė Shkup. Kjo ishte deklarata e njė qytetari. Nė fakt, s’mė gjasoi aq shumė si mendim qytetari, por mė asocoi nė njė thashetheme qė ishte origjinale si kjo. Para zgjedhjeve edhe simpatizantė dhe anėtarė tė BDI-sė dhe Lėvizjes “Zgjohu” shpėrndanin njė propagandė tė kėtillė, kryekėput si ajo e kėtij qytetari. Por, ēfarė do tė festojmė nė tė vėrtetė. Edhe pse jam gazetarė dhe pėrgjegjėsia morale dhe profesionale nuk ma kėrkon tė distancohem nga turmat e organizuara gjatė ndjekjes sė zhvillimeve tė tilla, ja po e them publikisht se do ta kisha thyer kėtė rregull dhe do tė kisha dalė edhe unė me njė flamur dhe tė festoj vendosjen e Lekės sė Madh nė qendėr tė Shkupit, mirėpo, vetėm sikur vėrtetė tė ishte vendosur LEKA I MADH.

Mė shumė...

Lajme : Ndėrroi jetė veprimtari studentor Lirim Xheladini
Kyqur 16-06-2011 12:01:49 (4237 Lexime)


Sot papritmas ndėrroi jetė veprimtari i dalluar studenor nga Tetova, Lirim Xheladini, nė moshėn e tij 28 vjecare.

Ai ishte njė nga liderėt studentor nė Universitetin nė Tetovė, duke dhėnė kontribut tė ēmuar nė jetėn studentore. Shokėt e tij qė njoftuan pėr shuarjen e tė riut nga Tetova, theksuan se ai ishte njė nga nismėtarėt e lėvizjeve studenore pėr reforma dhe ndryshime.

Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet sot pasdite nė fshatin e lindjes nė Sllatinė tė Tetovės


Lajme : Wikiliks: Uzurpimi i USHT-sė
Kyqur 10-06-2011 9:11:38 (1931 Lexime)

TETOVĖ, Uzurpimi i Universitetit Shtetėror tė Tetovės nga funksionarė dhe militant tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim ka qenė pjesė e marrėveshjes mes kėsaj partie dhe VMRO-DPMNE-sė. Kjo bėhet e ditur nga letra e ambasadorit amerikan Filip Riker, dėrguar Uashingtonit qė sė fundmi e nxori nė dritė Wikiliks, ndėrsa u publikuan nė dy portalet mė me ndikim nė Belgjikė, Euroaktiv dhe Eubserver. “Marrėdhėniet ndėretnike dhe ndėrshqiptare edhe mė tej janė tė tensionuara. Por, VMRO dhe BDI kohė mė parė bėnė ndarje praktike tė fuqisė, qė pėr BDI-nė nėnkupton pjesėmarrje mė e theksuar nė bisedimet pėr emrin, marrėveshje qė tė merren parasysh edhe kėrkesat e tyre pėr pėrfaqėsim nė ligjin e revituar pėr policinė dhe t’i lejohet BDI-sė qė tė merr kontrollin mbi Universitetin Shtetėror tė Tetovės.”, thuhet nė dokumentin e publikuar nga Wikilis

Mė shumė...

Art Fokus : A flet shqip Ali Ahmeti?!
Kyqur 03-06-2011 5:41:20 (3695 Lexime)


Faton MURSELI

Nė fushatėn parazgjedhore tė zgjedhjeve parlamentare tė kėtij viti mė kanė bėrė pėrshtypje fjalimet e krerėve tė partive politike shqiptare. Si student i ciklit tė dytė - Master nė drejtimin e Marrėdhėnieve me Publikun, nga definimet qė kam mėsuar, mė zgjuan interes tė studioj fjalė pėr fjale fjalimin e kreut tė BDI-sė z. Ali Ahmeti nė konventėn parazgjedhore 2011. Pasi rrafshi i studimit tė kėtij fjalimi ngėrthen nė vete shume kontradikta, si i tillė mund tė ishte tejet diskutabil.

Po ta vėresh nė pėrgjithėsi fjalimet e kreut tė BDI-sė ngėrthejnė nė vete shumė premtime qė njė njeri i cili nuk njeh realitetin politik tė viteve tė fundit nė Maqedoni me tė drejtė mund tė mendojė se Ali Ahmeti po udhėheq njė parti opozitare. Pra, ai nuk flet pėr tė arriturat por gjithnjė ngre premtime tė reja tė cilat tė bėra nga njė njeri i ēmitizuar dhe tejet politik sot shumėkush i kupton me skepticizėm.

Mė shumė...

« 1 ... 12 13 14 (15) 16 17 18 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio