Studentet.info
« 1 ... 140 141 142 (143) 144 145 146 ... 214 »
Lajme : Hapet menza nė USHT
Kyqur 13-04-2006 10:37:44 (2040 Lexime)


Nė Universitetin e Tetovės hapet menza studentore

TETOVĖ, 13 PRILL- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) sot nė mėnyrė solemne ėshtė lėshuar nė pėrdorim menza studentore, e dedikuar mė sė shumti pėr studentėt nga Kosova, Shqipėria dhe Lugina e Preshėvės.
Rektori i USHT-sė, Nexhbedin Behadini tha se hapja e menzės ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr universitetin, sidomos pėr studentėt qė vijnė nga shtetet fqinje.
"Me hapjen e menzės pėrmbushet njė standard universitarė, ndėrsa projketi i ardhshėm i universitetit do tė jetė ndėrtimi i konviktit studetorė pasiqė nė USHT studjojnė shumė studet nga shtetet e rajonit por edhe nga qytete tė ndryshme tė Maqedonisė" tha Behadini.

Mė shumė...

Lajme : Ilir Hysa pedagogu shqiptar ne Nju Jork
Kyqur 13-04-2006 3:08:44 (3950 Lexime)


Pedagogu Shqiptar ne Nju Jork.

Nju Jork, 13, PRILL- Femija qe lindi ne Belsh te Elbasanit ne vitin 1972, qe nuk e pa kurre buzeqeshjen e embel femijerore t'i buzeqeshte ne buzet e tija te njoma, femija qe degjonte nga prinderit e tij fjalet "Kulak", "Familje e deklasuar", por qe nuk mund te arrinte te kuptonte qe pas atyre fjaleve fshihej nje "kuceder" e pameshirshme, "Lufta e Klasave". Jo kucedra e perrallave me dy, me kater koka, por nje kuceder me e tmerrshme, kucedra komuniste.
Ilir Hysa rrjedh nga nje familje e madhe patriotike dhe aresimdashes nga Belshi i Elbasanit. Natyra, sikur e ka "tepruar' pak me ate vend, Dumrene, ku Belshi eshte qendra e saj, duke i dhene bukurite e saja te rralla. Vete pllaja e Dumrese me liqenet e saja karstike dhe fshatrat e bukur turistike qe ngjajne si nje kurore e arte, i afron te gjitha mundesite te jete nje vend turistik per vendasit dhe te huajt. Fati e solli qe edhe ky vend i bukur mahnites te denohej nga ajo kuceder komuniste, sepse jo vetem qe nuk u shfrytezuan bukurite e saja, por u kthye ne nje vend te tmershem, qender internimi per njerezit kundershtare te regjimit komunist.

Mė shumė...

Lajme : LIR dhe USSH organizojnė protestė nė Mitrovicė
Kyqur 12-04-2006 14:27:41 (1545 Lexime)

Ftohen studentėt pėr tė protestuar kundėr ndarjes sė Mitrovicės

PRISHTINĖ, 12 PRILL- Derisa nė opinion gjithnjė e mė shumė po plasohen zėra se kompromisi i dhimbshėm pėr kosovarėt gjatė bisedave pėr statusin e Kosovės do tė jetė ndarja e qytetit tė Mitrovicės, janė tė vetmit studentėt tė cilėt alternativė tė vetme e kanė parė protestėn qė ta kundėrshtojnė ashpėr njė tendencė tė tillė.
Me anė tė njė komunikate drejtuar mediave Lėvizja Intelektuale pėr Referendum (LIR) dhe Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH) ftojnė tė gjithė studentėt dhe qytetarėt tjerė qė me datė 15 prill nė orėn 11:55 tė protestojnė paqėsisht nė Mitrovicė nėn moton “KUNDĖR NDARJES SĖ MITROVICĖS, PĖR RUAJTJEN E PAQĖS”.

Mė shumė...

Lajme : Pritet tė protestojn sėrish studentet ne Francė
Kyqur 11-04-2006 13:32:07 (1471 Lexime)


Studentėt francezė zhvillojnė prapė protesta

PARIS, 11 PRILL- Studentėt francezė pritet tė mbajnė njė tjetėr proteste megjithėqė qeveria tha se do ta tėrheqė ligjin e debatueshėm pėr punėsimin e tė rinjve.
Qeveria franceze tha tė hėnėn se do ta zėvendėsojė ligjin me disa masa alternative qė do tė votohen nė parlament.
Sindikatat nė Francė janė ende duke festuar fitoren, teksa parlamenti pėrgatitet tė debatojė propozimet e reja qė do tė zėvendėsojė ligjin e debatueshėm pėr punėsimin e tė rinjve qė u tėrhoq pas protestave masive.
Por studentėt dhe nxėnėxit e shkollave kanė premtuar se do tė zhvillojnė njė tjetėr ditė demonstrash megjithė tėrheqjen turpėruese tė kryeministrit. Nė televizionin francez, Dominique de Villepin tha se kishte vepruar duke patur qėllime tė mira, nė pėrpjekje pėr tė ulur papunėsinė nė mesin e tė rinjve.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Prishtinės mė i qeti nė rajon
Kyqur 11-04-2006 11:22:38 (1582 Lexime)


POLICIA LAVDĖRON STUDENTĖT

Prishtinė, 11 PRILL- Studentėt e Universitetit tė Prishtinės llogariten mė paqėsorėt nė rajon dhe Evropė. UP-ja nuk ka nevojė pėr sigurimin e objekteve tė saj nga pjesėtarėt e policisė, sikundėr institucionet e tjera simotra jashtė Kosovės.
Gjatė viteve tė fundit nė kėtė universitet nuk ėshtė shėnuar asnjė vrasje, therje me thikė apo rrahje mes studentėve. Feim Maliqaj, shef i informacionit nė Unionin e Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP), thotė se nuk ka marrė ndonjėherė ankesa nga dekanatetet e fakulteteve pėr arrogancė apo sjellje kriminale ndėrstudentore.
“Nė UP-sė, si duket, reflektojnė gjenet e civilizimit tonė tė hershėm dhe as qė bėhet fjalė pėr sjellje kriminale nga ana e studentėve. Nuk besoj se nė UP-sė dikush ka nevojė tė sigurohet”.

Mė shumė...

Lajme : U konstutuua Parlamenti Studentor i UP’sė
Kyqur 11-04-2006 10:48:02 (2181 Lexime)


Elbasan Hoti, kryeparlamentari i parė i studentėve kosovarė

PRISHTINĖ, 11 PRILL- Sot ėshtė konstituuar Parlamenti Studentor i Universitetit tė Prishtinės, ndėrkohė qė janė zgjedhur edhe strukturat drejtuese tė tij.
Ashtu siē ėshtė paraparė me koalicionin e bėrė publik para pakė ditėsh, kryetar i Parlamentit me shumicė votash ėshtė zgjedhur Elbasan Hoti, i cili drejton Unionin e Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP), ndėrsa pėr nėnkryetarė janė caktuar Sejdi Hoxha i Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Kosovės (UPSK) dhe Gėzim Qerimi i cili i takon radhėve tė Paqės Studentore tė Universitetit tė Prishtinės (PSUP).

Mė shumė...

Lajme : Edicioni i gjashtė i UVP-sė, organizohen 15 kurse
Kyqur 11-04-2006 10:23:14 (1392 Lexime)


Korriku, muaji qė i mbledh studentėt nga i gjithė globi nė Prishtinė

PRISHTINĖ, 11 PRILL- Edicioni i gjashtė i Universitetit Veror Ndėrkombėtar tė Prishtinės ėshtė paraparė tė organizohet prej datės 10 deri 28 Korrik 2006, bėet e ditur nga Zyra pėr Informim e Universitetit tė Prishtinės (UP).
“Ky ėshtė Universiteti veror mė i madh nė Evropė dhe stimulon proceset e tranzicionit dhe rindėrtimit ne rajon. Sidomos pėrkrah bashkėpunimin ndėrkombėtar dhe rajonal”, thuhet nė njoftimin e ardhur nė adresė tė redaksisė sė Studentet.Info.
Ėshtė paraparė qė 400 studentė nga rreth 35 vende tė marrin pjesė nė kėtė edicion: 300 studentė nga Kosova dhe 75 studentė nga Evropa Juglindore dhe 25 nga e gjithė bota. Me kėtė rast studentėt do tė marrin kreditė dhe njė certifikatė pasi t’i pėrmbushin tė gjitha detyrat e shtėpisė, t’i kalojnė testimet dhe tė kenė marrė pjesė nė tė paktėn 80% tė leksioneve. ECTS kreditė do tė mund t’i transferojnė nė tė gjitha universitetet.

Mė shumė...

Lajme : Kjo ėshtė platforma pėr universitetin e ri
Kyqur 10-04-2006 5:35:07 (1908 Lexime)

Kukeli: Mund tė mbajmė deri nė 1 200 studentė

DURRĖS, 10 PRILL- Durrės - Me sa duket ka ardhur koha e ndryshimeve. Jo vetėm nė hapje shkollash apo universitetesh tė reja, por edhe nė koncepte. Fati duket se do tė jetė me studentėt e Universitetit tė Durrėsit “Aleksandėr Moisiu”. Agim Kukeli, rektori i emėruar mė 21 mars, ka ardhur nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės me plot 8 vjet shkollim. Jo vetėm kaq. Kukeli ėshtė rikthyer nė Shqipėri edhe me njė “valixhe” idesh qė mezi pret t’i zbatojė. Universiteti i ri, nė Durrės, do tė jetė njė universitet “alla amerikan”, ku studentėt dhe pedagogėt do tė vlerėsojnė njėri-tjetrin, ku do tė krijohen lidhje me universitete tė tjera tė huaja e ku pedagogėt do tė pėrzgjidhen sipas procedurave tė universiteteve nė Amerikė.

Mė shumė...

Lajme : Godina e universitetit “Aleksandėr Moisiu” ėshtė vetėm dykatėshe.
Kyqur 10-04-2006 5:32:38 (1952 Lexime)

“Aleksandėr Moisiu”, universiteti i shumėpritur

TIRANĖ, 10 PRILL- Ballė pėrballė me detin. Universiteti i ri “Aleksandėr Moisiu”, ndodhet vetėm disa metra larg bregut tė detit Adriatik. Afėrsia me detin e cilėson mė sė miri njė universitet nė njė qytet bregdetar, nė Dyrrahun e dikurshėm. Njė godinė dykatėshe, e ngjashme me shkollat nėntėvjeēare, do shėrbejė si universitet, ku tė rinjtė do tė mėsojnė, do tė fitojnė pėrvojė e, mbi tė gjitha, do tė dinė tė njohin mė mirė veten. Tė habit kontrasti i madh mes idesė se sa gjigant mund tė jetė njė universitet dhe asaj qė shohim, njė godinė “e vockėl”. Godina e verdhė, gėrshetuar edhe me ngjyrėn kafe, sapo ėshtė pėrfunduar. Ėshtė e rrethuar nga hekurat e gjelbėr, nė tė gjitha anėt. Dera, e kyēur, edhe me ndihmėn e njė zinxhiri, nuk na krijoi mundėsinė qė tė hynim brenda

Mė shumė...

Lajme : U arrit marrėveshje pėr koalicionin nė Parlamentin Studentor
Kyqur 07-04-2006 12:23:21 (1866 Lexime)

Zyrtare: UPSUP & UPSK & PSUP qeverisin me studentėt e UP’sė

PRISHTINĖ, 07 PRILL- Njė lajm jozyrtar tė cilin e plasoi, para dy javėsh, tablloidi Studentet.Info rreth koalicionit tė mundshėm nė mes Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP) dhe Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Kosovės (UPSK), u konfirmua zyrtarisht sot. Para mediumeve kosovare, liderėt e kėtyre dy organizatave, por edhe tė Paqės Studentore tė Universitetit tė Prishtinės (PSUP), nėnshkruajtėn njė marrėveshje me anė tė sė cilės do tė bėjnė mazhorancėn nė Parlamentin Studentor, i cili pritet tė konstituohet me 10 prill.
Nė kėtė marrėveshje, parashihet qė kryetari i Parlamentit dhe nėnkryetarėt nga komisioni pėr ēėshtje materiale, komisioni pėr informim dhe revista e Parlamentit Studentor “Bota e Re”, tė jenė nė rrotacion tė kėtyre organizatave, dhe atė nė ēdo tetė muaj.

Mė shumė...

« 1 ... 140 141 142 (143) 144 145 146 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio