Studentet.info
« 1 ... 144 145 146 (147) 148 149 150 ... 214 »
Lajme : Studentėt protestojnė kundėr reformave nė tregun e punės
Kyqur 15-03-2006 4:29:57 (1526 Lexime)


Protestė e studentėve nė Francė

PARIS, 15 MARS- Nė kryeqytetin francez u regjistruan sėrish pėrleshje nė protestat e studentėve kundėr reformave tė parapara nė tregun e punės. Tė rinjtė francez gjuajtėn me shishe dhe gurė forcat e rendit nė afėrsi tė Universitetit Sorbone. Policia interveni me gaz lotėsjellės.
Reforma parasheh ndėr tė tjera njė masė shumė tė vogėl mbrojtėse pėr rregullat e pėrjashtimit tė tė rinjėve nga puna. (DV)


Lajme : Organizatat studentore nė vlugun mė tė madh pėr formimin e kualicioneve
Kyqur 13-03-2006 8:45:44 (1535 Lexime)


Paradoksale: Mund tė pritet kualicioni UPSUP & UPSK!

PRISHTINĖ, 13 MARS- Kanė kaluar pesė ditė nga mbajtja e zgjedhjeve studentore pėr Parlamentit Studentor (PS) dhe organizatat studentore ende nuk kanė krijuar kualicione nė mes vete, nė mėnyrė qė tė bėhėt e qartė se kush ėshtė mazhorancė dhe kush opozitė.
Ishin tė kota pėrpjekjet qė tė marrėsh diēka zyrtare nga dy organizatat mė tė mėdha, Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Porishtinės (UPSUP) dhe Unioni i Pavarur i Studentėve tė Kosovės (UPSK), tė cilat kanė fituar nga pesė mandate nė PS, lidhur me pėrgatitjet dhe mundėsitė rreth bėrjes sė kualicioneve. Por bazuar nė burime brenda organizatave mėsohet se kualicioni i paralajmėruar nė mes UPSK’sė, Paqės Studentore (PSUP) dhe Listės Studentore “Reforma” (LSR), ka dėshtuar, meqė PSUP ka ndėrruar qėndrimin dhe ėshtė radhitur nė anėn e UPSUP’sė.

Mė shumė...

Lajme : Kėshilli i Evropės dhe AUE kėrkon zgjedhje tė pėrgjithshme nė UP
Kyqur 13-03-2006 7:42:50 (1468 Lexime)

UP-SĖ PO I KALON AFATI

Prishtinė, 13 MARS- Kėshilli i Evropės - Resori i Arsimit- dhe Asociacioni i Universiteteve Evropiane kanė kėrkuar zgjedhje tė pėrgjithshme nė Universitetin e Prishtinės (UP), nėse dėshiron ta pėrshpejtojė integrimin nė institucionet akademike evropiane.
Sipas letrės sė drejtuesit tė Resorit pėr Arsim nė Kėshillin e Evropės, Gabriele Mazza, dėrguar Rektoratit tė UP-sė, tė cilėn e ka siguruar “Lajmi”, duhet tė mbahen zgjedhje tė plota, si masė e domosdoshme pėr tė siguruar qeverisje tė ligjshme dhe rektor tė zgjedhur nė mėnyrė tė rregullt.
“Unė e pėrkrah kėrkimin qė zgjedhjet e reja tė zhvillohen pėr tė gjithė trupat qeverisės tė Universitetit, si masė e domosdoshme pėr tė siguruar qeverisje ligjore dhe zgjedhje adekuate tė rektorit”, shkruan udhėheqėsi e AUE-sė.

Mė shumė...

Lajme : Studentja e kercernuar per ta pranuar si te dashur D.H
Kyqur 13-03-2006 6:39:16 (1842 Lexime)


"Te dua", i shpreh dashurine me arme ne dore

SHKODER, 13 MARS- Pasi i kishte refuzuar disa here dashurine e shprehur ndaj saj, vendos qe ta kercenoje ne presionin e armes per ta pranuar. Kjo ka bere qe nje vajze 20 vjeēare nga fshati Balldre i rrethit te Lezhes, studente ne degen e Ciklit te Ulet te universitetit te Shkodres, te beje kallezim penal ndaj 22 vjeēarit Denis Halili. Policia tha se 20 vjeCarja i ka pohuar forcave te rendit, se djali i ka dale perpara me nje pistolete ne dore duke e kercenuar ne rast se nuk pranonte dashurine e tij. Ka qene ky denoncim i vajzes qe ka vene ne levizje uniformat blu te komisariatit te Shkodres, te cilet pasi kane mesuar emrin e personit, brenda 20 minutash kane bere te mundur ta ndalojne ate.

Mė shumė...

Lajme : KQZ shpallė rezultatet, 6 organizata pjesė e PS’sė
Kyqur 11-03-2006 9:21:20 (1675 Lexime)

UPSK & PSUP & LSR mazhorancė e Parlamentit Studentor

PRISHTINĖ, 11 MARS- Gjashtė organizata studentore tė Universitetit tė Prishtinės (UP), nga gjithsej 17 syresh qė janė futur nė garė, do tė jenė pjesė e Parlamentit Studentor (PS). Kjo ėshtė bėrė e ditur nga Komisioni Qendror Zgjedhor i UP’sė (KQZ), me rastin e komunikimit tė rezultateve finale tė zgjedhjeve studentore tė 8 marsit.
Me kėtė rast Unioni i Pavarur i Studentėve (UPSUP) ka fituar pesė mandate nė PS, pėrkatėsisht ka dalė e para me 25.6 pėr qind tė votave. Po pesė mandate ka arritur t’i siguroi edhe Unioni i Pavarur i Studentėve tė Kosovės (UPSK) qė pėrkojnė me 25 pėr qind tė votave. E treta ėshtė radhitur Paqja Studentore (PSUP) me dy mandate ose 11.2 pėr qind, pastaj po me dy mandate Lista Studentore “Reforma” (LSR) qė korrespondon me 9.7 pėr qind dhe po aq mandate ka edhe Organizata e Re Studentore (ORSUP) me 8.0 pėr qind tė totalit tė votave. Ndėrsa, Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH) ka arritur tė siguroi njė mandat, me ērast ka grumbulluar vetėm 7.3 pėr qind tė votave studentore.

Mė shumė...

Lajme : UP nikoēir i seminarit tė mbajtur sot
Kyqur 10-03-2006 8:44:06 (1604 Lexime)

Drejtuesit e universiteteve shqiptare thėrrasin pėr bashkėpunim tė shtuar

PRISHTINĖ, 10 MARS- Nė sallėn e Senatit nė Rektorat, Universiteti i Prishtinės nė bashkėpunim me Universitetin e Tiranės, Universitetin Staffordshire, Universitetin e Siegenit dhe me mbėshtetjen e programit Tempus tė Komisionit Evropian po mbanė seminarin me temė “Zhvillimi i personelit, mobiliteti i personelit dhe studentėve”.
Nė kėtė seminar dy ditor, i cili i ka filluar punimet sot nė orėn 9.00 nė Prishtinė, po marrin pjesė edhe katėr universitete nga Shqipėria, tre nga Maqedonia dhe universitete partnere tė UP’sė.
Menaxhimi mė i mirė i burimeve, shkėmbimi i kuadrove dhe mundėsia e bashkėdyzimit tė kurikulit dhe tė rritjes sė cilėsisė sė studimeve, ishin tema diskutimi tė simpoziumit, bėnė tė ditur zyrtarėt e UP’sė.

Mė shumė...

Lajme : Organizatat studentore japin tė dhėna kontarverse rreth numrit tė ulėseve
Kyqur 09-03-2006 13:31:09 (1678 Lexime)


E vėrteta dihet nesėr, UPSK 12 ulėse apo UPSUP mė shumė se 50 pėr qind!

PRISHTINĖ, 9 MARS- Vetėm njė ditė pas zgjedhjeve pėr Parlamentin Studentor (PS), organizatat pėr tė cilat Komisioni Qendror Zgjedhor tha se prijnė pėr nga numri i votave tė fituara, pra Unioni i Pavarur i Studentėve tė Kosovės (UPSK) dhe Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP), japin tė dhėna kontraverse rreth numrit tė votave qė kanė fituar nė zgjedhje.
Rafet Ēitaku nga UPSK ka thėnė pėr Studentet.Info se kjo organizatė, nė saje tė tė dhėnave nga Shtabi Zgjedhor i UPSK’sė ka arritur tė siguroi 12 vende nė PS. Nė anėn tjetėr Feim Maliqaj, kryetar i Shtabit Zgjedhor tė UPSUP’sė, me anė tė njė komunikate tė dėrguar nė redaksi, bėnė tė ditur se organizata e tij ka mbledhur 50 pėr qind tė votave plus njė votave me ēka sigurohet shumica nė PS.

Mė shumė...

Lajme : Tė dhėnat preliminare tė zgjedhjeve pėr PS sigurohen nga Studentet.Info
Kyqur 09-03-2006 8:04:37 (1640 Lexime)


UPSK’ja nė avantazh tė ngushtė ndaj UPSUP’sė

PRISHTINĖ, 9 MARS- Nė bazė tė rezultateve preleminare qė posedon Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) por jo tė bėra publike, organizatat studentore: Unioni i Pavarur i Studentėve tė Kosovės (UPSK) dhe Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP) prijnė nė garėn pėr 17 mandatet e Parlamentit Studentor (PS) tė Universitetit tė Prishtinės (UP).
Nė anėn tjetėr, bazuar nė burime tė besueshme brenda KQZ’sė, qė tablloidi virtual Studentet.Info ka siguruar tė enjėten nė mėngjes, bėhet e ditur se kur kihen parasyshė rezultatet e 11 fakulteteve nga gjithsej 17 sish qė ka UP, rezulton qė UPSK tė prijė nė garė me vetėm 120 vota mė shumė se UPSUP.
“UPSK ka arritur tė siguroi 7 vende nė Parlamentin Studentor ndėrsa UPSUP ka siguruar 6 sish, ndėrsa 5 vende u mbeten organizatave tė tjera”, thotė burimi brenda KQZ’sė qė deshi tė mbetej anonim. Sipas tij UPSK’ja ka diku 120 vota mė shumė se UPSUP, ndėrsa bėnė tė ditur se Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH) vėshtirė se mund tė siguroi njė ulėse nė PS.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT KOSOVARĖ VOTOJNĖ
Kyqur 08-03-2006 10:40:15 (1412 Lexime)


Votohen 17 organizata studentore nė 17 fakultete pėr 17 vende nė PS

PRISHTINĖ, 8 MARS- Qe nė orėn tetė tė mėngjesit tė ditės sė sotme, nė 17 fakultete tė Universitetit tė Prishtinės (UP), janė hapur qendrat e votimeve, ku u ipet mundėsia 33 mijė e 735 studentėve qė tė votojnė pėr 17 organizata tė cilat po bėjnė garė pėr tė zėnė 17 vende nė Parlamentin Studentor (PS), nga ku do tė caktohen 7 studentė pėrfaqėsues nė Senatin e UP’sė, dhe pėr 237 vende nė kėshillat studentore nepėr fakultete.
Edhe pse ishte druajtur se pjesėmarrja e studentėve nė kėto zgjedhje do tė ishte tepėr simbolike, tė dhėnat nepėr qendrat e votimit nuk thonė kėshtu. Madje deri nė momentin qė po raportojmė thuhet tė kenė votuar afėr 2.500 studentė, ose rreth 10 pėr qind e studentėve tė UP’sė.

Mė shumė...

Lajme : Organizatave studentore tė UP’sė nė heshtje parazgjedhore
Kyqur 07-03-2006 10:05:08 (1461 Lexime)


Nesėr, studentėt nė vota - organizatat nė ethe!

PRISHTINĖ, 7 MARS- Pėr herė tė parė nė historinė e Universitetit tė Prishtinės (UP), studentėt do tė kenė mundėsinė qė tė dalin nė zgjedhje, ku me anė tė votės sė tyre do tė favorizojnė liderėt studentė tė cilėt do t’i pėrfaqėsojnė ata nė Parlamentin Studentor (PS), e mė pas edhe nė Senatin e UP’sė.
Tė hėnėn ka filluar heshtja parazgjedhore e organizatave studentore, garuese pėr PS, por me tė kanė filluar edhe dyshimet tek prijėsit e organizatave, pėr mundėsinė qė tė bėhen manipulime me rezultatin final.

Mė shumė...

« 1 ... 144 145 146 (147) 148 149 150 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio