Studentet.info
« 1 ... 146 147 148 (149) 150 151 152 ... 214 »
Lajme : Ministri shqiptar i arsimit neser vjen nė Maqedoni
Kyqur 01-03-2006 10:18:48 (1450 Lexime)


Genc Pollo do tė vizitoje USHT-nė dhe UEJL-nė

TETOVĖ, 1 MARS- Ministri i Arsimit dhe Shkencės i Republikės sė Shqipėrisė, Genc Pollo nesėr dhe pasnesėr do tė qėndrojė pėr njė vizitė nė Republikėn e Maqedonisė, ku do tė takohet me ministrin e Arsimit dhe tė Shkencės, Azis Pollozhani.
Gjatė ditės sė nesėrme, ministri Pollo do tė takohet edhe me nėn-kryeministrin e Qeverisė Musa Xhaferin dhe do ta vizitojė Institutin e inxhinierisė pėr tėrmete, IZIS.
Sipas programit, parashikohet qė Pollo nė Tetovė tė takohet me rektorėt e Universitetit tė Tetovės dhe Universitetit tė Evropės Juglindore, Nexhbedin Beadini dhe Alajdin Abazi.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt shumė pak lexojnė libra
Kyqur 01-03-2006 10:16:40 (1523 Lexime)


Studentėt dhe intelektualėt nė Tetovė shumė pak shfrytėzojnė libra

TETOVĖ, 1 MARS- Studentėt e dy universiteteve nė Tetovė dhe intelektualėt e profileve tė ndryshme shumė pak shfrytėzojnė libra nga biblioteka e qytetit, edhe pse ky inisitucion ėshtė i furnizuar edhe me tituj shkencorė dhe akademik.
Sipas satastisikave zyrtare, nga gjithsejt 300 lexues qė nė ditė frekfentojė bibliotekėn, vetėm 40 prej tyre janė student apo intelektual.
Zyrtarja e bibliotekės, Gjyltene Idrizi deklaroi se nė mungesė tė studentėve dhe intelektualėve, shfrytėsues tė fondit tė librave nė tė shumtėn e rasteve janė nxėnėsit e shkollave fillore dhe atyre tė mesme.

Mė shumė...

Lajme : Gara tė studentėve nga rajoni
Kyqur 28-02-2006 3:43:15 (1959 Lexime)


UEJL-ja fituese nė garėn pėr skijim

TETOVĖ, 1 MARS- Nėn organizmin e Sektorit pėr Sport tė UEJL-sė dhe Drejtorisė sė Rektorėve tė Konferencės Ndėruniversitare nė RM, nė qendrėn e skijimit ‘’Kodra e Diellit’’ nė Tetovė u organizua garė ndėrstudentore.
‘’Kodra e Diellit’’, e maleve pėrreth Tetovės ishte pėrsėri nikoqire e Universiadės Dimėrore, e dyta me rradhė e kėtij tipi. Organizator i kėsaj Universiade, edhe kėsaj rradhe ishte UEJL-ja, Ashtu siē ishte planifikuar Universiada u mbajt sot (e shtune) nė tė cilėn pjesėmarrės ishin garuesit nga : Universiteti Shtetėror i Tetovės, Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė, ai i ‘’Shėn Qirili&Metodit’’-Shkup, Universiteti Evropian dhe Akademia Policore dhe Universiteti I Bulgarisė

Mė shumė...

Lajme : Nė Ljubljanė bėhet prenzantimi i UEJL-sė
Kyqur 28-02-2006 3:37:03 (1704 Lexime)

UEJL-ja intensifikon bashkpunimin

TETOVĖ, 1 MARS- Pėrfaqėsuesit e US-UEJL morrėn pjėsė nė Konferencen ndėrkombėtare tė Unioneve Kombėtare tė studentėve nga vendet e dalura tė Evropės Juglindore.
Njė delegacion i Unionit tė Studentėve tė UEJL-sė, me pėrbėrje, Pėllumb Kallaba nėnkryetar, Suad Bajrami sekretar i pėrgjithshėm, Liljana Asenov koordinatore pėr reforma, Vigan Qorrolli kryeredaktor i revistes Euroidea, dhe Blerim Akiki kryetar i klubit tė Marketingut, ishin pjesėmarrės nė Konferencėn ndėrkombėtare tė Unioneve Kombėtare tė studentėve nga vendet e dalura tė Evropės Juglindore, e mbajtur nė kryeqytetin e Sllovenisė, nė Ljubljanė, nga data 16-22 shkurt 2006.

Mė shumė...

Lajme : NJĖ MUNDĖSI, PAK E NJOHUR TEK SHQIPTARĖT
Kyqur 24-02-2006 7:24:24 (2161 Lexime)

Mos i ndėrpritni studimet, merrni kredi!

TETOVĖ, 24 SHKURT- Familjet shqiptare nė Maqedoni, thuajse nuk e marrin fare nė konsideratė mundėsinė qė ju ofrohet nė kushtet e mungesės sė mjeteve financiare, meqė fėmijėt e tyre do tė mund t’i vazhdojnė studimet, duke marrė kredi bankare

Sipas mentalitetit shqiptar, jo ēdokush ėshtė i gatshėm tė marrė njė kredi. Nga vetė fakti qė numri i shqiptarėve tė punėsuar nė institucionet apo ndėrmarrjet shtetėrore nė tė kaluarėn ka qenė i vogėl edhe mundėsia e marrjes sė kredive thuajse nuk ka ekzistuar. Kohėt e fundit me zhvillimin e sektorit privat dhe me rritjen e pėrfaqėsimit nė institucionet shtetėrore marrja e kredisė ėshtė bėrė njė formė nėpėrmjet sė cilės qytetarėt shqiptarė i pėrballojnė vėshtirėsitė financiare me tė cilat ndeshen. Por ėshtė evidente se shqiptarėt ende marrin kredi vetėm kur duhet tė blejnė njė shtėpi apo banesė ose kur do tė bėjė rikonstruksione nė atė ekzistuese, pėr mobilim, blerjen e veturės etj.

Mė shumė...

Lajme : KADS dhe OS’T kanė alarmuar pėr parregullsi tė mėdha nė FM
Kyqur 23-02-2006 16:52:44 (1524 Lexime)

Ku u tretėn 500 mijė euro qė ish ministri Osmani i dedikoi pėr Fakultetin e Mjekėsisė?

PRISHTINĖ, 23 SHKURT- Nuk dihet se ku janė tretur 500 mijė euro tė cilat ish ministri i arsimit, Rexhep Osmani, i ka ndarė nė prill tė vitit 2004 pėr renovimin e hapėsirės pėr mėsim nė Fakultetin e Mjekėsisė, kanė alarmuar tė enjten Shoqata Kosovare e Studentėve tė Stomatologjisė (KADS) dhe Organizata Stuentore “1 Tetori” (OS’T).
Kėto organizata studentore, me fenomenin nė fjalė, i kanė njoftuar Ministrinė e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė (MASHT), Kėshillin Drejtues (KD) tė Universitetit tė Prishtinės (UP) dhe Dekanatin e Fakultetit tė Mjekėsiė (FM), njė kopje te tė cilit njoftim e kanė dėrguar edhe nė redaksinė e tablloidit virtual Studentet.Info.

Mė shumė...

Lajme : Dy vjetori i UT-sė
Kyqur 23-02-2006 10:55:29 (1474 Lexime)


Shėnohet dy vjetori i zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės

TETOVĖ, 23 SHKURT- Universiteti Shtetrorė i Tetovės (USHT) me njė ceremoni solemne ka shėnuar dy vjetorin e zyrtarzimit tė pesė programeve arsimore nga ana e inisitucioneve shtetrore.
Parlamenti i Maqedonisė me vendim paraprak tė Qeverisė mė 22 shkurt tė vitit 2004 pas njė debati maratonik, kishte sjellė njė ligj pėr zyrtarzimin e Universitetit tė Tetovės, i cili pėr dhjetė vite funskionoi si ilegal. Rektori i USHT-sė Nexhbedin Beadini tha se universiteti ka njė historik shumė tė bujshėm tė ekzistimit dhe funksionimit tė tij.

Mė shumė...

Lajme : Pėrdorimi i teknologjisė nė Universitete
Kyqur 23-02-2006 10:55:07 (1470 Lexime)


Studentėt, tė dhėnė pas celularit e mė pak pas internetit

TIRANĖ, 23 SHKURT- Pėrdorimi i teknologjisė sė informacionit nė mjediset studentore ėshtė nė nivele shumė tė ulėta. Sipas njė studimi tė bėrė nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės, pas intervistave nė 1 700 studentė, edhe nė rrethe, u arrit nė pėrfundimin se studentėt pėrdorin gjerėsisht celularėt dhe shumė mė pak internetin. “Rreth 33% e studentėve nuk janė pėrdorues tė internetit, pėr mosnjohje ose pėr arsye tė tjera. Ēdo ditė ose pothuajse ēdo ditė e hapin internetin vetėm 12,4% e studentėve”, - thuhet nė studimin e bėrė nė kėtė fakultet. Sipas dekanit tė tij, profesor Llukan Puka, mė tė shumtit, rreth 22%, e hapin 1 deri nė 4 herė nė javė.

Mė shumė...

Lajme : Ministria e Arsimit ka pėrcaktuar tarifat e regjistrimit
Kyqur 23-02-2006 10:52:17 (1828 Lexime)

Matura, 300 lekė pėr aplikimin nė universitete

TIRANĖ, 23 SHKURT- Tė gjitha ata qė do tė regjistrohen pranė universiteteve pėr tė ndjekur shkollėn e lartė do tė paguajnė 300 lekė vetėm pėr aplikimin. Ndėrsa pėr secilin provim me zgjedhje qė do tė zhvillohet nė fund tė maturės, do tė paguajnė nga 1 500 lekė. Tarifat e regjistrimit tė kandidatėve pėr studentė nė shkollat e larta janė vendosur dje nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės pas konsultimeve me Komitetin e Maturės Shtetėrore dhe nė bashkėpunim me Ministrinė e Financave. Njė ditė pas miratimit tė urdhrit pėr procedurat e regjistrimit, afatet dhe pėrcaktimin e atyre qė kanė tė drejtė tė regjistrohen pėr studentė.

Mė shumė...

Lajme : Hoxha: Do tė kėrkojmė tė rritet
Kyqur 23-02-2006 10:51:01 (1438 Lexime)

Universitetet, brenda 25 shkurtit dorėzojnė kuotat e pranimit

TIRANĖ, 23 SHKURT- Brenda datės 25 shkurt universitetet duhet tė dorėzojnė nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės propozimet e tyre lidhur me kuotat e pranimit. Kėrkesa ėshtė bėrė dje gjatė Konferencės sė Rektorėve, zhvilluar nė ministri me prani edhe tė kreut tė Arsimit, Genc Pollo. Sipas rektorit tė Universitetit Politeknik tė Tiranės, Pėrparim Hoxha, synimi ėshtė qė deri nė fund tė kėtij muaji tė bėhet mbylla e pėrllogaritjeve lidhur me kuotat e pranimit tė vitit akademik 2006-2007. “Deri nė datėn 25 shkurt ne do tė dėrgojmė nė ministri, sė bashku me propozimin tonė pėr kuotat edhe propozimin pėr tarifėn e shkollimit”, - tha dje rektori Hoxha.

Mė shumė...

« 1 ... 146 147 148 (149) 150 151 152 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio