Studentet.info
« 1 ... 147 148 149 (150) 151 152 153 ... 214 »
Lajme : Vetvriten pėr Dashuri
Kyqur 22-02-2006 5:32:53 (1599 Lexime)


Tė bashkuar ne botėn Tjetėr

Rumani 22 SHKURT- Dy student te dashuruar , te ikur ne nje krahine turistike ne Rumani, rreth ores 22:00 ishin lidhur me tel te zhveshur { Percjelles elektrik} nga koka deri te kembet dhe pasi ishin puthur e perqafuar me njeri tjetrin per here te fundit kishin futur prizen ne korent dhe TE DY SHKRUMB E HI:
Pas ngjarjes policia rajonale komentoni se vetvrasja eshte bere pasi prinderit e vajzes nuk e lejonin lidhjen e saj me djalin.


Lajme : Tarifa, nė diskutim
Kyqur 22-02-2006 5:30:59 (1435 Lexime)

Universitetet, ja dokumentet qė ju duhen pėr regjistrim

TIRANĖ, 22 SHKURT- Regjistrimet e kandidatėve pėr nė shkollat e larta qė nisin ditėn e parė tė muajit mars e zgjasin deri nė fund tė tij, kryhen pranė sekretarive tė fakulteteve nga ora 09.00 deri nė orėn 16.00. Sekretaritė do tė jenė tė hapura edhe nė fundjavė, ku regjistrimi i tė interesuarve do tė bėhet nga ora 09.00 deri nė 12.00. Vendimi ėshtė marrė dje nė mbledhjen e parė tė Komitetit tė Maturės Shtetėrore, ku mes tė tjerash janė pėrcaktuar tė gjitha dokumentet me tė cilat tė interesuarit do tė paraqiten pėr tė bėrė aplikimin nė fakultetet e pėrzgjedhura. Komiteti, i pėrbėrė nga 9 anėtarė, mes tė cilėve prindėr e maturantė, ka miratuar edhe formularin standard qė duhet tė plotėsojnė kandidatėt nė shkollat e larta ku do tė regjistrohen.

Mė shumė...

Lajme : ARSIMI, TEMĖ E DYTĖ E TRAJTIMIT NĖ TAKIMIN E VJENĖS
Kyqur 21-02-2006 11:13:47 (1427 Lexime)

‘Parija’ e Beogradit nuk ditka se ekziston universiteti i serbėve nė Kosovė

PRISHTINĖ, 21 SHKURT- Tė hėnėn kanė filluar bisedimet direkte nė mes Kosovės dhe Serbisė pėr ēėshtje teknike tė cilat duhet zgjidhur para pėrcaktimit tė statusit final tė Kosovės, ndėrsa aspekti i arsimit ėshtė trajtuar pas drekės, si temė e dytė e takimit nė fjalė. Pėrballja e parė e kėtij lloi po i zhvillon punimet nė pallatin “Daun Kinski” tė Vjenės, dhe negociatat po ndėrmjetėsohen nga faktori ndėrkombėtar, i prirė nga Marti Ahtisari.
Burime brenda takimit kanė bėrė tė ditur pėr mediumet kosovare se kėshilltari i presidentit serb kishte shtruar ēėshtjen e njohjes sė njė universitet serb nė Kosovė, ndėrsa anėtari i delegacionit kosovar, Enver Hoxhaj, kishte reaguar duke thėnė se “Ju dukeni se nuk jeni as tė informuar se njė universitet i tillė qė nga viti 2003 ėshtė i legjitimuar”. (B.K.)


Lajme : Nė praninė e studentėve, dhe autoriteteve tė shumta
Kyqur 20-02-2006 8:06:40 (1594 Lexime)

Poroji pėrkujtoi themelimin e UT-sė

Tetovė 20 Shkurt - Ėshtė mbajtur dje nė Poroj tė Tetovės njė manifestim qė ka shėnuar nė solemnisht orėn e parė tė mėsimit tė Universitetit tė Tetovės nė Poroj, para 12 vitesh. Ky pėrvjetor ėshėt mbajtur nė praninė e shuam banorėve tė Porojit, studentėvedhe ligjėruesve tė UT-sė ndėrkoh qė vrehej vetėm mungesa e rektorit tė parė tė kėtij institucioni tanimė shtetėrorė tė arsimit.
Ligjėrata e para nė UT u mbajtė me 17 shkurt i 1995 ndėrsa kjo ditė nga popullata arsimdashėse mbahet edhe si ditė kur ata mbrojtėn mėsojtoren nga policia e cila mė forca tė mėdha pati rrethuar asajkohe objektin ku lindi UT-ja.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT GAROJNĖ NĖ SPORTIN E SKIJIMIT ALPINIST
Kyqur 18-02-2006 6:19:32 (1543 Lexime)

UEJL organizon pėr tė dytėn herė Universiadėn Dimėrore

TETOVĖ, 18 SHKURT- “Kodra e Diellit”, qė gjendet nė malet pėr rreth qytetit tė Tetovės, do tė jetė pėrsėri nikoqire e Universiadės Dimėrore, e dyta me radhė e kėtij tipi organizimi. Kjo ėshtė konfirmuar tė premtėn nga zyra pėr Informim e UEJL’sė, pėrkatėsisht nga shefeja e zyrės Adelina Marku, me anė tė njė letre qė ka dėrguar nė redaksinė e tablloidit virtual Studentet.Info.
“Universiada do fillojė nga data 24.02 deri mė 25.02. 2006, dhe nė tė do marrin pjesė garuesit nga: Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė, ai i “Shėn Qirili&Metodit” nė Shkup, Universiteti Shtetėror i Tetovės, Universiteti Evropian dhe Akademia Policore. Tė ftuar janė edhe skuadra universitare nga Kosova, Shqipėria, Bullgaria, Greqia dhe Turqia”, bėhet e ditur nė letėr.

Mė shumė...

Lajme : KONFLIKTE NĖ RELACIONET NXĖNĖS-PROFESOR
Kyqur 17-02-2006 8:41:29 (1772 Lexime)

Edhe nxėnėsit maltretohen pėr shkaqe politike!?

SHKUP, 17 SHKURT- Profesorėt vazhdojnė t’i maltretojnė nxėnėsit, ndėrsa kėto tė dytėt nė tė shumtėn e rasteve heshtin nga frika qė tė mos u hakmerren ato. Nga Komiteti i Helsinikut dhe zyra e Avokatit tė Popullit thonė numri i rasteve kur nxėnėsit ankohen pėr shkak tė malltretimeve nga ana profesorėve tė tyre nuk ėshtė drastik megjithatė nuk ėshtė edhe i vogėl.
Rastet mė tė shpeshta pėr tė cilat nxėnėsit ankohen sipas tyre janė sjellejt pa edukatė tė profesorėve, korrupsioni, keqėprdorimet seksuale, etj. Ndėrkaq nxėnėsit malltretohen edhe pėr shkak se prindi i takon njė partie tė caktuar politike, transferimi i nxėnėsve nga njė klasė nė tjetrėn pa dėshirėn e tyre, notimi jo i drejtė, etj.

Mė shumė...

Lajme : Tetovė: E pabesueshme por e vėrtetė!
Kyqur 17-02-2006 8:37:49 (1921 Lexime)

Studentėt kundėr shpėrndarjes sė fakulteteve

TETOVĖ, 17 SHKURT- Studentėt e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė janė kundėr shpėrndarjes sė fakulteteve. Kėtė e thonė vetė studentėt qė druajnė pėr pengesa tė shumta nė ambientimin e tyre nė rrethanat e reja qė janė paralajmėruar. Kėtė nuk e thonė vetėm studentėt tetovarė por edhe studentėt qė vijnė nga qytetet tjera tė vendit dhe nga Kosova.
Ditėve tė fundit nė opinion u bė e njohur se ekzistojnė plane pėr shpėrndarjen e disa fakulteteve tė UEJL-sė nėpėr qytete tjera tė vendit. Kjo ide qė u bė me qėllim tė afirmimit tė arsimit tė lartė nėpėr qytetet tjera duket se nga studentėt nuk pranohet si ide e mirė, pasi qė studentėt druajnė se mund tė jenė sėrish viktima tė eksperimenteve tė reja.
“Mendoj se nuk ėshtė njė hap i mirė ky me shpėrndarjen e fakulteteve.

Mė shumė...

Lajme : NEVZAT BEJTA PĖRKRAH RININĖ SHQIPTARE
Kyqur 16-02-2006 14:55:08 (3645 Lexime)


Komuna e Gostivarit ndihmon studentėt

Komuna e Gostivarit ėshtė e para komunė shqiptare dhe i pari institucion ku udhėheqin shqiptarėt, e cila u ka dalė nė ndihmė studentėve dhe Revistės virtuale “studentet.info”.
Kėrkesės sė “studentet.info”, Nevzat Bejta, njeriu i parė i Gostivarit i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht dhe ka ndihmuar me mjete materiale revistėn virtuale tė studentėve shqiptarė, “studentet.info”.
Mjetet qė ka ndarė komuna e Gostivarit pėr revistėn tonė do tė ndihmojnė nė themelimin e “Shoqatės pėr kulturė arsim dhe media”, prezantimin e revistės nė universitetet shqiptare dhe mirėmbajtjen teknike tė “studentet.info”

Mė shumė...

Lajme : Ministria e Arsimit miratoi dje koeficentėt sipas shkollave e profileve
Kyqur 16-02-2006 14:50:57 (6572 Lexime)

Universitetet, koeficientėt pėr ēdo degė

TIRANĖ, 16 SHKURT- Ministria e Arsimit dhe Shkencės, pas konsultimeve me universitetet publike nė vend, miraton koeficentėt pėr pranimet nė shkollat e larta. Maturantėt tashmė, nė varėsi tė koeficentėve, sipas shkollave tė mesme e sipas profilit, qė kanė pėrcaktuar vetė fakultetet mund tė zgjedhin mė lehtėsisht pėr degėn e preferuar. Duke bėrė njėherėsh edhe llogaritė se ku i kanė shanset mė tė mira pėr tė fituar garėn mes mesatares sė viteve tė shkollimit e maturės shtetėrore.

Mė shumė...

Lajme : U BĖNĖ 36 VJET NGA THEMELIMI I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 16-02-2006 5:31:24 (1519 Lexime)

Hoxha: UP u shndėrruan nė burim tė pėrhershėm tė jetės dhe tė kulturės akademike

PRISHTINĖ, 16 SHKURT- Sikur sot, 36 vite mė parė, ėshtė themeluar Universiteti i Prishtinės, universitet ky i vetėm publik nė Kosovė. Shih pėr kėtė, sot nė Sallėn e Kuqe tė Fakultetit Filologjik ėshtė organizuar njė manifestim, pėr tė pėrkujtuar lavdinė dhe rėndėsinė e universitetit, dhe gjithashtu kontributin qė ka dhėnė ai gjatė kėtyre viteve, qoftė nė pėrgatitjen e kuadove akademikė por edhe nė rrafshin politik e kombėtar.
Ndonėse me njė traditė jo tė gjatė, historiku i Universitetit tė Prishtinės pėrfshinė ngjarje tė bujshme dhe dramatike, u tha nė kėtė solemnitet.

Mė shumė...

« 1 ... 147 148 149 (150) 151 152 153 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio