Studentet.info
« 1 ... 13 14 15 (16) 17 18 19 ... 214 »
Art Fokus : DĖSHTIMET NUK MBULOHEN ME FIGURĖN E SKĖNDERBEUT
Kyqur 27-05-2011 8:57:19 (1859 Lexime)


RAMI MISLIMI

Sa mė shumė po intensifikohet fushata zgjedhore, aq mė shumė BDI-ja po shpėrndan mjegull te elektorati shqiptar. Nė mungesė tė argumenteve dhe punėve tė bėra nė qeverisjen mė tė fundit tre vjeēare, kjo parti politike si edhe herėve tė kaluara po e shtrembėron realitetin, duke u thirrur nė tė arritura qė aspak nuk kanė tė bėjnė me tė ardhmen e shqiptarėve tė Maqedonisė.

Debaklin politik nė mandatin e fundit, kjo parti pėrpiqet ta kompensojė me retorikė boshe dhe me paraqitje teatrale qė tashmė nuk thonė asgjė pėr shqiptarėt. BDI vazhdon tė pėrdor strategjinė qė dėshtimin nė qeverisje ta mbulojė me fraza folklorike dhe kjo ėshtė tepėr manipuluese. Nė mungesė tė projekteve tė realizuara nė tė mirė tė shqiptarėve dhe nė mungesė tė ofertės reale pėr zgjidhje tė problemeve qė tangojnė qytetarėt shqiptarė, kjo parti ka humbur busullėn dhe vendoset nė pozita qesharake dhe mashtruese deri nė paradokse absurd.

Mė shumė...

Lajme : Ndėrroi jetė Rahim Samiu - Komandant Zogu
Kyqur 18-05-2011 2:20:09 (4187 Lexime)Rrahim Samiu, i njohur si ish-komandant Zogu i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare sot ndėrroi jetė (17 maj) nė Tetovė pas njė sėmundje tė rėndė.

Ish-komandant Zogu ėshtė i njohur si njė nga ish-luftėtarėt e dalluar tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Sėmundja e rėndė e kaploi Samiun njė vitė mė parė, duke i`a rėnduar shėndetin, edhe pas gjithė mjekimeve dhe trajtimeve nė spitalet mė tė njohura.

Familja Samiu ka njoftuar se varrimi i tė afėrmit tė tyre do tė bėhet nesėr (e mėrkurė) rreth mesdite nė varrezat e Dėshmorėve nė Tetovė. Kortezhi do tė niset nga banesa e tij qė gjendet pas gjimnazit tė Tetovės


Lajme : Studentėt e UEJL-sė krijojnė robot
Kyqur 13-05-2011 9:15:24 (1944 Lexime)


TETOVĖ, 13 MAJ- Robot qė shkruan dhe njeh relievin. Ky ėshtė krijimi mė i fundit i tre studenteve tė Inxhinierisė Kompjuterike i Studentėve tė Universitetit tė Evropės-Juglondore, Arlinda Imeri, Fjolla Iljazi dhe Mjaftime Alili. Projektin e ndėrtimit tė robotit e kanė realizuar nė kuadėr tė punimit tė diplomės me ndihmėn e mentorit Azir Aliu. Roboti ėshtė ndėrtuar duke shfrytėzuar paketėn e LEGO Mindstorms NXT 2.0, me qėllim tė krijimit tė njė projekti “real “ dhe “fizik” nė lėmin e robotikės, duke ikur nga format tradicionale abstrakte qė hasen tek projektet nė pėrgjithėsi.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt ikin nga UEJL-ja drjetė USHT-sė
Kyqur 11-05-2011 5:12:12 (1969 Lexime)


Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), ēdo vit e mė shumė shtohet numri i studentėve tė cilėt transferohen nga universitetet tjera nė kėtė universitet. Udhėheqėsi i sektorit pėr informim pranė USHT-sė, Selam Sulejmani thotė se numri mė i madh i studentėve tė cilėt transferohen nė USHT, janė nga universitetet private si Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) dhe tė FON-i. “Kemi shumė studentė tė cilėt janė transferuar nga universitetet private nė USHT.

Numėr drastik tė madh shėnojnė studentėt e UEJL-sė tė cilėt transferohen tek ne, dhe pėr kėtė arsye jemi detyruar qė tė nė muajin shtatorė tė hapim konkurs special pėr kėta studentė tė cilėt dėshirojnė tė transferohen”, tha Sulejmani

Mė shumė...

Lajme : Ambasadori Riker dekorohet me Ēmimin pėr lidership 2010
Kyqur 09-05-2011 5:23:02 (1318 Lexime)


Tetovė, 5 maj - Ambasadori i SHBA-ve nė Maqedoni, Filip Riker, ėshtė dekoruar me ēmimin “Lider i vitit”, nga Instituti pėr Demokraci dhe Zhvillim nė njė ceremoni qė u mbajt nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė.
Ceremoninė e ndarjes sė Ēmimit e shpalli tė hapur Rektori i UEJL-sė, Prof. Dr. Zamir Dika, i cili e pėrgėzoi ambasadorin Riker pėr kėtė Ēmim dhe e theksoi rėndėsinė e vazhdimit tė bashkėpunimit tė UEJL-sė me ambasadėn e SHBA-ve nė Shkup.
Kryetari i Institutit pėr Demokraci dhe Zhvillim, Dr. Veton Latifi gjatė ceremonisė sė ndarjes sė Ēmimit ambasadorit amerikan ėshtė shprehur se ambasadori Riker dhe ekipi i tij kanė shfaqur vlera tė njė lidershipi tė veēantė nė qetėsimin e tensioneve politike; nė parandalimin e shfaqjes sė dhunės nė skenėn politike; duke ndihmuar vendin qė tė identifikojė prioritetet e veta nė agjendėn reformuese; si dhe nė pėrqendrimin e fokusit nė ndėrtimin e vlerave demokratike nė shtet-ndėrtimin modern pėrgjatė kėsaj periudhe tė ndjeshme nėpėr tė cilin po kalon vendi.

Mė shumė...

Lajme : Dita e hapur nė UEJL pėr brucoshėt
Kyqur 09-05-2011 4:29:56 (1185 Lexime)

Maturantėt dhe prindėrit e tyre nga Maqedonia dhe vendet e jashtme sot u njohėn me kushtet e studimit dhe programeve studimore nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė.

UEJL sot hapi dyert dhe ishte nikoqir i shumė tė interesuarve, qė janė njohur me tė gjitha mundėsitė dhe ofertėn qė ofron ky universitet. Brucoshėt e ardhshėm dhe prindėrit e tyre kanė zhvilluar biseda dhe janė interesuar pėr mundėsitė qė ofron nga ana e stafit udhėheqės dhe akademik tė kėtij universiteti.

Mė shumė...

Lajme : MASH ndan ēmime vetėm pėr maqedonasit
Kyqur 06-05-2011 2:45:04 (1227 Lexime)


Ēmimin e vetėm qė ndan Ministria e Arsimit dhe Shkencės (MASH), me titullin “Goce Dellēev”, nuk e ka fituar asnjė shqiptarė deri mė tani. Sipas zėdhėnėsit tė MASH-it, Goran Galevski, ky ēmim ndahet nėpėrmjet konkurrimit tė grupeve tė ndryshme apo njė individi i cili prezanton punimeve shkencore nė interes tė Maqedonisė. “Siē e dimė tė gjithė, ēmimi i vetėm tė cilin e ndan MASH-i ėshtė ai ‘Goce Dellēev’, i cili ndahet pėr grupin apo individin i cili ka bėrė mė sė miri njė punim shkencor pėr interes tė Maqedonisė

Mė shumė...

Art Fokus : A.A. u gėnjye. Gjynah…
Kyqur 01-05-2011 12:09:41 (1995 Lexime)


Elmir Sejfullahu

Nė bised me njė mik, para disa ditėve (njė ish anėtar i partisė nė pushtet), normalisht folėm pėr zgjdhjet, pėr partitė, liderėt. Duke folur per A.A., ai tha: “Shiko, A.A. nuk ėshtė i keq, ata rreth tij janė tė kėqinjė”. Unė qesha dhe ia ktheva: “Shiko, si thua ti, nga pala maqedone kush na shtyp neve tani”. Ai u pėrgjigj: “GRUEVSKI”. Thash: “Jo ore, ata rreth tij janė tė kėqinj, se ai i mirė ėshtė. Filloj tė qesh dhe nė zhargonin tetovar mė tha: “Ma lėshove”. Nejse, desha tė them se nė opinion lėshohet shpesh teza se tek partia shqiptare nė pushtet tė gjith janė tė kėqinj vetėm A.A. ėshtė i mirė. Ndoshta, vet anėtarėt e kėsaj partie dėshirojnė qė me ēdo kusht tė mbrojnė A.A. dhe t’ia rruajn imazhin e njė lideri tė pastėr. Por, kam pėrshtypjen se tentativat e tyre mė nuk “hanė buk” tek populli. As urtėsia e A.A. nuk hanė bukė tek populli. As fjalori i tij prej naratorit “A e lagu bishtin dhelpra, a se lagu bishtin dhelpra”, mė nuk kalojnė tek populli, e nė veēanti tek gjeneratat e reja.

Mė shumė...

Intervista : Pajtim Thaēi: Shkollimi i gjeneratave tė reja, rrugė pėr emancimpin e shqiptarėve
Kyqur 28-04-2011 10:18:27 (3625 Lexime)


Tre aktivitete i kam pasur shumė pėrzemer: Mbledhja e nėnshkrimeve kundėr raportit tė Dick Mart-it, Pėrkrahje pėr Ramush Harajdinajn dhe ndihma nga studentet pėr situatėn e vėrshimeve nė Shkodėr tha nė njė intervist pėr shqipmedia kryetari i Unionit tė studentėve tė UEJL-sė Pajtim Thaēi .

Cilėt janė arritjet e Unionit tė UEJL-sė qė kur keni marrė detyrėn e kryetarit?

Pajtim Thaēi:
Po, nga fillimi i punės nė krye tė Unionit kemi organizuar aktivitete tė ndryshme si edukativo-arsimore ashtu edhe sociale. Jam munduar ne maksimum (nė bashkėpunim me gjithė Unionin e studentėve) tė sjell dicka ndryshe nga administratat e Unionit tė kaluar. Aktivitetet qė ja vlejnė tė pėrmenden janė tribuna tė ndryshme tė debatave qė kemi organizaur nė bashkėpunim me profesor tė ndryshėm dhe profesionist tė temave qė kemi zgjedhur. Kemi marrė pjesė nė njė seminar tė organizaur nga Universiteti I Lubjanės nė Slloveni.

Mė shumė...

Lajme : UEJL, komemoracion pėr Shtulin
Kyqur 28-04-2011 2:00:41 (1673 Lexime)


Tetovė, 27 prill - Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė sot ėshtė mbajtur mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė ish-komisarit tė lartė tė OSBE-sė pėr pakicat Maks Van der Shtul, njėkohėsisht edhe nismėtar pėr themelimin e UEJL-sė.

Nė mbledhjen komemorative ka marrė pjesė edhe ambasadorja Holandės nė Maqedoni Simone Filipini, ish-rektori i UEJL-sė Alajdin Abazi, stafi akademik, profesorė dhe studentė. Nė fjalimin e tij nė mbledhjen komemorative, rektori Zamir Dika vuri nė pah rolin e gjithanshėm tė Shtulit dhe luftėn e pakompromis pėr tė drejtat e njeriut dhe kontributin e tij pėr themelimin e UEJL-sė. "Ky njeri ishte mik i vėrtetė pėr neve, edhe atė pėr momentet mė tė nevojshme pėr ne.

Mė shumė...

« 1 ... 13 14 15 (16) 17 18 19 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio