Studentet.info
« 1 ... 148 149 150 (151) 152 153 154 ... 214 »
Lajme : Nė njė peticion studentėt kėrkojnė qė provimet tė jenė tė sekretuara dhe pas
Kyqur 15-02-2006 9:17:57 (1552 Lexime)


Studentėt, transparencė gjatė provimeve

TIRANĖ, 15 SHKURT- Transparencė gjatė provimeve, nė hartimin e tezave dhe vlerėsim i sekretuar. Kėto janė disa nga kėrkesat e studentėve tė Universitetit tė Tiranės, tė cilėt dje kanė nėnshkruar njė peticion pėr t’i vėnė fre abuzimit qė, sipas tyre, ndodh jo rrallė gjatė sezoneve tė provimeve. Tė mbledhur para Fakultetit tė Histori-Filologjisė, nė drejtimin e qeverisė studentore, studentėt kanė kėrkuar pėrmirėsimin e rregullores nė fakultete dhe statutet e universiteteve publike.

Mė shumė...

Lajme : Shtohen kontaktet dhe bashkėpunimi me universitetet evropiane
Kyqur 13-02-2006 9:16:00 (1567 Lexime)

Rektori Beadini nė Universitetet evropiane

TETOVĖ, 13 SHKURT- Gjatė vizitės nė Zvicėr, Gjermani dhe Slloveni rektori i USHT-sė, Nexhbedin Be-adini, ka realizuar takime me rektorin e universitetit tė Cyrihut, Shtutgardit dhe Lubja-nės. Gjatė kėtyre takimeve ėshtė biseduar pėr mundėsinė e bashkėpunimit ndėruniversitar.
Autoritetet e USHT-sė shprehen se bashkėpunimi me kėto universitete do tė ngėrthejė nė vete bashkėpunim tė ndėrsjellė nė fushėn e hulumtimeve shkencore, projekte tė pėrbashkėta, simpoziume, seminare, kėmbim tė stafit akademik dhe tė studentėve si dhe organizim tė pėrbashkėt tė studimeve tė rregullta dhe pasuniversitare.

Mė shumė...

Lajme : Thelbi i autonomisė universitare
Kyqur 12-02-2006 5:51:22 (1880 Lexime)

Fuga: Zgjedhjet, thelbi i autonomisė universitare

TIRANĖ, 12 SHKURT- Qė nga koha e Kantit, dihet dhe pranohet pa asnjė fije hezitimi se edhe midis pushtetarit mė tė mirė dhe dijetarit mė tolerant gjithmonė ka mospėrputhje dhe kundėrshti. Kjo ndodh sepse pushtetari gjykon sipas njė regjistri tė angazhuar politikisht, sikurse edhe ia u do puna, kurse dijetari - i denjė pėr statusin dhe detyrat e tij pėrpara shoqėrisė, - nuk do t’ia dijė edhe aq se ēfarė pasojash ka dija e formuluar prej tij mbi njė forcė tė caktuar politike. Qė nga libri i Kantit kushtuar paqes universale merret si postulat i pakundėrshtueshėm i kohėve tė reja post-helenike se «mbreti» nuk mund tė jetė njėkohėsisht «filozof» dhe «filozofi» nuk mund tė jetė njėkohėsisht «mbret». Pushteti e tjetėrson dijen. Dijetari ka nevojė tė jetė i lirė nga barra e pushtetit politik. Por, edhe pushtetari ka nevojė tė jetė i lirė nga barra e drejtimit tė dijes.

Mė shumė...

Lajme : Reformė edhe nė punonjėsit e instituteve, jo nė personelin shkencor
Kyqur 12-02-2006 5:48:06 (1768 Lexime)

Institutet e Akademisė sė Shkencave i kalojnė universiteteve

TIRANĖ, 12 SHKURT- Sipas kėshilltarit tė kryeministrit pėr arsimin, Tafaj, Akademia e Shkencave do tė jetė honorifike .
Institutet kėrkimore qė janė nė varėsi tė Akademisė sė Shkencave do tė kalojnė nė varėsi tė universiteteve, ndėrsa ato qė janė nė varėsi tė ministrive do tė privatizohen. Ky ėshtė njė nga rekomandimet qė grupi i ekspertėve ngritur kohė mė parė pėr reformėn nė kėrkimin shkencor ka pėrcjellė dje nė qeveri. Reformė qė do tė shoqėrohet edhe me reformė nė punonjėsit e kėtyre instituteve. Rekomandimet janė bėrė publike dje nga kėshilltari i kryeministrit pėr arsimin, Myqerem Tafaj, sipas tė cilit, Akademia e Shkencave tashmė do tė jenė honorifike.

Mė shumė...

Lajme : NDODHIN SHKARKIM-ZGJEDHJE NĖ POSTIN E DEKANIT TĖ FAKULTETIT TĖ EDUKIMIT
Kyqur 10-02-2006 13:23:20 (1800 Lexime)

Dekani, Sadik Rashiti suspendohet, nė vend tė tij pėrkohėsisht Vedat Kiseri

PRISHTINĖ, 10 SHKURT- Dekani i deritashėm i Fakultetit tė Edukimit (FE), Sadik Rashiti, nuk mund tė ushtroi detyrėn e tij, meqė zyrtarėt mė tė lartė tė Universitetit tė Prishtinės (UP), e kanė suspenduar atė nga posti i dekanit. Ish dekanin Rashiti do ta zėvėndėsojė Vedat Kiseri, deri nė zgjedhjet e ardhshmė dhe gjithashtu ai do tė propozojė edhe prodekajtė, meqė Statusi i UP’sė parashehė qė nė rast tė largimit tė dekanit njėkohėsisht duhen shkarkuar edhe prodekajtė. Suspendimi, pėrkatėsisht zgjedhja e dekanit tė ri nga zyrtarėt e UP’sė, ėshtė bėrė pasi Ministria e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė (MAShT) ka konstatuar shumė parregullėsi nė kėtė fakultet, dhe pasi Agjencia Kanadeze pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (CIDA), donator kryesor i FE’sė, kishtė kėrkuar nga Kėshilli Drejtues (KD) i UP’sė qė tė marrė njė vendim tė tillė.

Mė shumė...

Lajme : Pas dy vjetėsh nota mesatare do tė ketė 35 pėr qind tė pikėve
Kyqur 10-02-2006 8:29:46 (1513 Lexime)

Provimet, ndryshon raporti i notės mesatare


Tiranė, 10 Shkurt-Raporti midis notės mesatare dhe provimeve tė maturės do tė ndryshojė vetėm pas dy vjetėsh. Kjo ėshtė vendosur dy ditė mė parė, dhe ata qė janė aktualisht nė vit tė dytė, kur tė shkojnė nė provimet e maturės do tė kenė 35 pėr qind tė pikėve nga nota mesatare dhe 65 pėr qind tė pikėve do t’u lihen provimeve tė maturės shtetėrore.
Sipas specialistėve tė Ministrisė sė Arsimit pėr kėta dy vite do tė aplikohet raporti qė ėshtė propozuar qė nė fillim, 20 pėr qind tė pikėve do tė jetė pėr notėn mesatare dhe 80 pėr qind tė pikėve do tė merren nga rezultatet e provimeve tė maturės shtetėrore.

Mė shumė...

Lajme : NDĖRKOMBATRĖT NDIHOJNĖ MODERNIZIMIN E ARSIMIT
Kyqur 09-02-2006 8:49:09 (1345 Lexime)

Pollozhanit takohet me ekspertėt e MAAE-sė

Shkup, 09.Shkurt- Ministri i Arsimit dhe Shkencės Aziz Pollozhani u takua me njė delegacion tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore (IAEA).
Delegacioni i kryesuar nga B.K. Kim, drejtori i Departamentit pėr bashkėpunim teknik nė rajonin evropian dhe Marta Ferari, oficere pėr lidhje me Republikėn e Maqedonisė, gjendet pėr vizitė dyditėshe nė vend me qėllim qė tė shqyrtohen rezultatet nga bashkėpunimi i deritanishėm dhe tė pėrcaktohen reforma pėr avancimin e tij.

Mė shumė...

Lajme : Grupacioni ProKredit me aktivitete tė reja
Kyqur 09-02-2006 8:36:42 (1506 Lexime)

Akademi ndėrkombėtare pėr bankierė

Shkup, 09 Shkurt-ProKredit Holding, aksionari kryesor dhe koordinator nė tė gjitha ProKredit Bankat, nė mėnyrė solemne e hapi akademinė pėr bankierė nė sferėn e mikro-financimit.
Akademia ėshtė menduar si qendėr treningu pėr arsimim tė personalit lokal menaxhues tė ProKredit Bankave nėpėr botė dhe ėshtė nė nivel tė programit MBA, kurse studentėt e Evropės Lindore, Afrikės, Amerikės Qendrore dhe Latine, do t’i ndjekin ligjėratat gjatė tre vjetėve

Mė shumė...

Lajme : NĖ UEJL PĖRFUNDOI SEMESTRI DIMĖROR
Kyqur 06-02-2006 8:38:18 (1906 Lexime)

NĖ UEJL PĖRFUNDOI SEMESTRI DIMĖROR

TETOVĖ,6 SHKURT- Nė Universitetin e Evropės Juglindore, tė premten pėrfundoi semestri dimėror. Studentėt e kėtij universiteti pėr dy javė rresht ishin tė angazhuar rreth dhėnies sė provimeve. Ajo qė tė binte nė sy mė sė shumti gjatė kėtij muaji ishte biblioteka e stėrmbushur, nė tė cilėn studentėt pėrgatiteshin pėr provimet. Me tė drejtė kėtė muaj studentėt e quajnė “muaj stresi”.

Mė shumė...

Lajme : Dekanėt e fakulteteve tė UBT-sė sugjerojnė maturantėt pėr lėndėt me zgjedhje
Kyqur 05-02-2006 8:09:05 (4014 Lexime)

Biologjia dhe kimia, lėndėt me zgjedhje nė Universitetin Bujqėsor

TIRANĖ, 5 SHKURT- Dy lėndė tė tjera pėr t’u pėrzgjedhur do tė jenė fizika dhe ekonomia e zbatuar.
Kryesisht lėndė natyrore. Dekanėt e fakulteteve tė Universitetit Bujqėsor tė Tiranės sugjerojnė maturantėt pėr lėndėt me zgjedhje qė do tė vlerėsohen mė shumė nga fakultetet qė drejtojnė. Kėshtu, Fakulteti i Shkencave Pyjore do tė vlerėsojė mė shumė nxėnėsit qė japin provime nė lėndėn e biologjisė. Sa pėr lėndėn e dytė ende nuk ėshtė vendosur. “Po shihet pėr tė zgjedhur mes kimisė dhe fizikės, apo njė ndėrthurjeje e tė dyjave”, -thotė dekani i Fakultetit tė Shkencave Pyjore, Mihallaq Kotro. Sipas tij, degėt e fakultetit qė drejton kanė karakter biologjik dhe lėnda e biologjisė ėshtė mė e rėndėsishmja. Ky fakultet ndahet nė dy degė. Maturantėt mund tė aplikojnė pėr inxhinieri pyjore dhe pėr inxhinierinė e pėrpunimit tė drurit.

Mė shumė...

« 1 ... 148 149 150 (151) 152 153 154 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio