Studentet.info
« 1 ... 151 152 153 (154) 155 156 157 ... 214 »
Lajme : Reagim ndaj kėrcėnimit tė profesorėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė
Kyqur 11-01-2006 6:20:20 (1641 Lexime)

ORSUP: Kėrcėnimi vetėm pėr tė shkaktuar konfuzion nė Fakultetin e Mjekėsisė

PRISHTINĖ, 11 JANAR- Organizata e Re Studentore e Universitetit tė Prishtinės (ORSUP) tė dielėn ka reaguar ashpėr, me anė tė njė komunikate, ndaj kėrcėnimeve qė i janė bėrė njė pjese tė profesorėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė, me anė tė e-maileve, me ē’rast ndėr klėrcėnuesit thuhej tė ketė qenė edhe ORSUP.
“ORSUP reagon nė mėnyrėn mė tė ashpėr tė mundshme ndaj kėrcėnimit tė profesorėve tė fakultetit tė mjekėsisė, qė u ėshtė bėrė pėrmes njė adreė elektronike, e qė u ėshtė drejtuar mediave tė shkruara me datėn 22 dhjetor 2005, si dhe pėrmes letrave qė ju kanė dėrguar pėrmes postės, profesorėve dhe disa institucioneve tona, ku nė kėtė letėr pėrveē dy organizatave tjera ėshtė pėrmendur edhe emri i Organizatės sė Re Studentore si organizatė kėrcėnuese”, thuhet nė reagimin e ORSUP-sė.

Mė shumė...

Lajme : IDEJA E BASHKIMIT TĖ DY UNIVERSITETEVE ĖSHTĖ RACIONALIZIM
Kyqur 30-12-2005 9:54:33 (1477 Lexime)

Marku: UEJL-ja e ka lojėn nė dorė

TETOVĖ,30 DHJETOR- Universiteti i Evropės Juglindore zyrtarisht sqaron qėndrimin e tyre rreth idesė sė publikuar nga “Fakti”, pėr intensifikimin e bashkėpunimit tė tė dy universiteteve nė Tetovė. Sipas zyrtarėve tė UEJL-sė, kjo ide ka ekzistuar qėmoti, mirėpo sot ajo del si rezultat i pyetjes logjike si ajo pse dy fakultete juridike, qė ngarkojnė tregun e punės me profile tė njėjta.
Adelina Marku, pėrgjegjėse pėr Zyrėn e marrėdhėnieve me publikun deklaroi se “nė parim flitet pėr njė ide intensifikimi bashkėpunimi mes universiteteve, e cila nuk ėshtė e sotshme. Realisht nė opinion ėshtė krijuar njė tip hamendjeje se cila ėshtė perspektiva e dy universiteteve qė ekzistojnė nė tė njėjtin qytet e qė ofrojnė pothuajse degė tė njėjta studimi dhe nga tė cilėt dalin studentė tė diplomuar nė numėr tė konsiderueshėm”.

Mė shumė...

Lajme : UNIVERSITETI I PRISHTINĖS RRUMBULLAKSOI TĖ ARRITURAT NĖ VITIN 2005
Kyqur 29-12-2005 12:02:59 (1476 Lexime)

Ēėshtja e menaxhimit tė UP-sė sfidė pėr vitin 2006

PRISHTINĖ, 29 DHJETOR- Drejtuesit e Universitetit tė Prishtinės thanė tė enjten, nė njė takim me gazetarė, se universiteti i vetėm publik nė Kosovė vazhdon tė jetė njeri ndėr institucionet mė tė rėndėsishme por edhe me komplekse tė vendit.
Ibrahim Gashi, anėtar i Kėshillit Drejtues tė UP-sė, njėherėsh edhe ushtrues i detyrės sė zėdhėnėsit tė bordit, tha se ky organ qė nė javėn e parė tė punės, pas emėrimit nė bazė tė urdhėrit administrativ tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, ka hartuar planin e punės gusht-dhjetor, dhe se gjatė kėsaj periudhe janė shėnuar shumė rezultate. Nė konferencė u tha se ēėshtja e menaxhimit tė kėtij institucioni ka qenė dhe mbetet mjaft sfiduese.

Mė shumė...

Lajme : MASHT NUMĖROI SUKSESET DHE SFIDAT E VITIT 2005
Kyqur 28-12-2005 15:59:30 (1671 Lexime)

Ministri Veliu: Sukses i vitit edhe transferimi nė Prishtinė i studentėve tė Universitetit tė Tetovės

PRISHTINĖ, 28 DHJETOR- Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė (MASHT), Agim Veliu, e ka konsideruar si tepėr tė suksesshėm, pėr arsimin kosovar, vitin qė po lėmė pas. Njė nga detyrat e realizuara pėr vitin 2005, Veliu ka pėrmendur ēėshtjen e thellimit tė reformave nė sistemin arsimor universitar. Ndėrsa si suksese tė veēanta ai pėrmendi tė dhėnat si, pėrfundimin e buxhetimit tė Strategjisė zhvillimore pėr arsimin e lartė, fillimin e procesit tė hartimit tė Strategjisė pėr arsimin parauniversitar, transferimin e studentėve tė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Tetovės nė fakultetin gjegjės tė Universitetit tė Prishtinės, aplikimin e MASHT-it qė edhe Kosova tė bėhet pjesė e Zonės Evropiane tė Arsimit tė Lartė dhe tė Zonės Evropiane pėr Hulumtime, pėrmes anėtarėsisė sė plotė tė saj nė Procesin e Bolonjės.

Mė shumė...

Lajme : EKSKLUZIVE: PĖR STUDENTET.INFO
Kyqur 28-12-2005 6:11:09 (1967 Lexime)


Do tė bashkohen UEJL-ja dhe USHT-ja

TETOVĖ, 28 DHJETOR- Studentė tė Universitetit tė Evropės Juglindore dhe studentė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe profesorėt e tyre sė shpejti do tė gjenden sė bashku. Nuk do tė bashkohen me “tapi” pėr tre vjet, pasi nė tė dy universitetet ka tė pranuar shumė gjenerata qė brenda tre vjetėsh duhet tė pėrfundojnė nė universitetet ku janė regjistruar, mirėpo bisedimet pėr tė realizuar idenė pėr “bashkim” tė dy universiteteve fillon tė enjten. Iniciativat pėr “bashkimin” e dy universiteteve shqiptare kanė qarkulluar gjatė tėrė kėtij viti, mirėpo tė enjten fillojnė bisedimet konkrete mes Rektoratit tė Universitetit tė Evropės Juglindore dhe pėrfaqėsuesve shqiptarė nė qeveri dhe organeve gjegjėse tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Kėshtu bėjnė tė ditur ekskluzivisht pėr studentet.info , burime tė sigurta nga Universiteti i Evropės Juglindore.

Mė shumė...

Lajme : ME DISA CEREMONI, U SHĖNUA NJĖ VJETORI I RĖNIES SĖ LIRIDON DĖRMAKUT
Kyqur 25-12-2005 6:34:10 (2131 Lexime)

Njė vit pas vrasjes, Liridon Dėrmakut, i ipet pietet “Dėshmor i Kombit”

PRISHTINĖ, 24 DHJETOR- Dėshmor i Kombit – ėshtė pieteti qė i ėshtė dhėnė tė shtunėn Liridon Dėrmakut, student i Fakultetit tė Farmacisė tė UT-sė, i cili ėshtė vrarė njė vit mė parė nė Tetovė, nga njė ekspeditė e forcave speciale maqedonase. Kjo ėshtė bėrė e ditur nė njė tubim pėrkujtimor qė ėshtė mbajtur nė Shipashticė tė DardanėS, vendin e lindjes sė Liridonit, nė tė cilin tubim morėn pjesė qytetarė nga e gjithė hapėsira shqiptare, Tetova, Tirana, Presheva, etj. Pėr tė pėrkujtuar veprėn e Liridonit, nė mėnyrė tė organizuar njė numėr i madh i studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės kishin ardhur nė manifestim, dhe po kėshtu tė organizuar edhe studentė tė Universitetit tė Prishtinės ishin pjesėmarrės tė tubimit pėrkujtimor.

Mė shumė...

Lajme : UP SHPALL KONKURS PĖR STUDIME PASUNIVERSITARE
Kyqur 23-12-2005 9:03:53 (10453 Lexime)

Kėtė vit akademik 1051 studentė tė rregullt pėr Master

PRISHTINĖ, 23 DHJETOR- Universiteti i Prishtinės ka shpallur konkursin pėr studimet postdiplomike-Master, pėr vitin akademik 2005-06, dhe sot u organizua provimi pranues, me ērast ka paraparė qė tė pranojė 1051 studentė tė rregullt nė kėtė vit.
Lidhur me kushtet e pėrbashkėta tė kandidatėve konkurues, provimin pranues, afatet e konkursit dhe detaje tė tjera, ju studentė mund tė mėsoni nė vijim tė kėtij shkrimi, tė cilin ekskluzivisht pėr ju e sjellė tablloidi virtual Studentet.Info.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT TĖ SHPEJTOJNĖ
Kyqur 21-12-2005 6:26:23 (1481 Lexime)


Transferimi nga UT-ja nė USHT deri mė 31 dhjetor

TETOVĖ, 21 DHJETOR- Nė mbėshtetje tė nenit 198 pika 3, tė Ligjit pėr Arsim tė Lartė, neni 46 tė Ligjit pėr ndryshime dhe plotėsime tė Ligjit pėr Arsim tė Lartė (fletorja Zyrtare 49/03), neni 5 i Ligjit pėr Themelimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe neni 214 i Statutit tė USHT-sė pėr procedura tė pėrgjithshme drejtuese, si dhe nė bazė tė Vendimit tė Kėshillit tė Rektoratit nė mbledhjen e XVI tė rregullt tė mbajtur mė 16.11.2005 lėshon njė njoftim ku thuhet se njofton tė gjithė studentėt, dhe tė diplomuarit e ish-Universitetit tė Tetovės, qė afati pėr transferimin e tyre dhe marrjen e diplomave tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės ėshtė deri mė 31.12.2005.

Mė shumė...

Lajme : KONFERENCA E PARĖ E PROGRAMIT CEEPUS
Kyqur 21-12-2005 6:22:28 (1699 Lexime)


Universitetet evropiane hapin dyert pėr studentėt nga Maqedonia

TETOVĖ, 21 DHJETOR- Zyra nacionale CEEPUS pranė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės ka prezantuar dje nė njė konferencė informative Programin e Evropės Qendrore pėr shkėmbimin e studimeve universitare CEEPUS.
Qėllimi i programit ėshtė avancimi i rrjetit tė universiteteve nė Evropėn Qendrore, dhe ndihmė nė mobilitetin e kuadrit mėsimdhėnės pėr shkak tė avancimit tė kurikulumit pėr Evropėn Qendrore, tha nė fjalėn e tij pėrshėndetėse ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani.
Ministri i Arsimit kėtė program e ka vlerėsuar si mundėsi avancimi pėr studentėt dhe profesorėt e Maqedonisė.

Mė shumė...

Lajme : USHT
Kyqur 21-12-2005 6:19:01 (1664 Lexime)


U akreditua programi studimor i farmacisė

TETOVĖ, 21 DHJETOR- Siē kuptojmė nga burime tona tė afėrta nė USHT, dje zyrtarisht ėshtė akredituar programi studimor i farmacisė. Akreditimi i farmacisė pėrkon me rastin e vizitės zyrtare qė u realizua mė 15.06.2005 nė USHT nga Komisioni pėr Akreditimin e universiteteve nė Maqedoni, i kryesuar nga prof.dr. Tito Beliēanec dhe anėtarėt prof. dr. Sheqibe Beadini, prof.dr. Izet Zeqiri dhe prof.dr. Adnan Jashari. (I.K.)


« 1 ... 151 152 153 (154) 155 156 157 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio