Studentet.info
« 1 ... 152 153 154 (155) 156 157 158 ... 214 »
Lajme : Universiteti i Tiranės
Kyqur 21-12-2005 5:52:51 (1784 Lexime)

Shkencat Sociale, 68% e studentėve japin ryshfet

Tiranė, 21 DHJETOR- Studentėt e Shkencave Sociale dhe tė Drejtėsisė nė Tiranė kanė pohuar se ofrojnė ryshfete pėr marrjen e provimeve dhe shumė tė tjerė pranojnė se kanė pasur mundėsi pėr blerjen e testit tė konkursit. “68% e studentėve qė ndjekin studimet nė Fakultetin e Shkencave Sociale dhe 61% e studentėve tė Drejtėsisė pranojnė se japin ryshfet pėr provimet”. Ky ėshtė njė nga pėrfundimet e sondazhit tė qeverisė studentore, prezantuar dje nė Fakultetin e Shkencave Sociale, nė bashkėpunim me qeverinė studentore tė fakultetit. Sipas sondazhit, 5,7% e studentėve te Shkencat dhe 4,3% e studentėve tė Juridikut pranojnė se kanė pasur mundėsi tė marrin testin. “87% e studentėve tė intervistuar nuk besojnė se autoritetet qė merren me korrupsion nė arsimin e lartė janė tė pėrgjegjshėm apo vėrtet tė angazhuar”, - thuhet nė studim, duke pranuar se ankimi pėr kėtė problem anashkalohet si pasojė e mungesės sė besimit

Mė shumė...

Lajme : Pėr studimet pasuniversitare dhe bursa studimi kriteri kryesor
Kyqur 21-12-2005 5:48:05 (3301 Lexime)

Studime nė Gjermani, ja si tė aplikosh

Tiranė, 21 DHJETOR- Dėshiron tė studiosh nė Gjermani? Rezultate tė shkėlqyera nė universitet pėr specializimet, llogari bankare deri nė 6 500 euro pėr studimet nė universitet dhe plan tė qartė pėr degėn qė aplikon. Kėto janė njė pjesė e kritereve qė duhet tė plotėsojė ēdo i interesuar pėr universitetet e Berlinit, Kėlnit, Mynihut apo Hamburgut. E sigurisht qė nuk janė vetėm kėto qytete. Pėrgjithėsisht universitetet nė Gjermani kanė njė kurrikul thuajse tė ngjashme, por tradita bėn dallimin.

Mė shumė...

Lajme : UEJL u prezantua nw Universitetin e Harvardit
Kyqur 19-12-2005 12:43:11 (1839 Lexime)

Modeli pėr sukses institucional

TETOVĖ, 19 DHJETOR- Dy prorektorėt e UEJL, ai pėr ēėshtje akademike, Pr. Zamir Dika dhe ai pėr ēėshtje kėrkimoro-shkencore, Pr. Blerim Reka qėndruan nė Universitetin e Harvardit, nė Boston tė SHBA-ve pėr dy javė, si tė ftuar dhe prezantim nė programin’’ risitė nė qeversisje’’. UEJL ishte i vetmi Universitet i ftuar nga Maqedonia por edhe nga regjioni i Evropės Juglindore, e si rrjedhojė arriti tė bėhet njė nga partnerėt e implementimit tė kėtij programi pjesė e Fakultetit’’ John Fitzgerald Kennedy, School of Government’’, tė Universitetit tė Harvardit.
Ky program nė parim ka tė bėjė me trajnimin dhe afirmimin e njė metodologjie tė re mėsimore , qė njihet si ‘’ case teaching methodology ’’ ose ‘’ metoda pėrmes analizės (zbėrthimit) tė rasteve’’ . Kjo ėshtė njė ndėr metodat mė tė preferuara tė mėsimdhėnies nė Universitetin e Harvardit, sepse si e tillė nxit sensin pėr analizė dhe dedukcion tek studenti.

Mė shumė...

Lajme : Duhani nė ambientet e fakulteteve
Kyqur 15-12-2005 8:53:51 (1666 Lexime)

Cigarja nė WC mė e lehzetshme pėr studentet

SHKUP, 15 DHJETOR- “Dėm i xhepit dhe shėndetit” ėshtė kjo njė thėnie popullore pėr konsumatorėt e duhanit. Pjesa dėrmuese e kėtyre kosumatorėve kryesisht janė tė moshės sė re. Tregues i mirė pėr kėtė janė edhe konsumatorėt e duhanit qė i gjejmė nėpėr fakultetet e Shkupit, kuptohet pa dallim gjini tė gjithė janė ”robė tė tij”. Konsumimi i tij ėshtė ēėshtje personale e secilit, por ajo e cila bie nė sy tė ēdo vizitori tė fakulteteve ėshtė se kudo “fiket” e konsumohet duhani, siē vėrehet nė ėc dhe para zyrave tė profesorėve, ndėrsa dyshemetė i ngjajnė njė depoje mbeturinash ku “shpuzorja e cigares” zė vendin kryesor

Mė shumė...

Lajme : USHT: E VĖRTETA RRETH SITUATĖS SĖ KRIJUAR NĖ “MONOPOL”
Kyqur 15-12-2005 8:45:06 (1664 Lexime)

Hyrjen nė objekt e ndaluan disa pjesėtarė tė sigurimit

TETOvĖ, 15 DHJETOR- Kėshilli i Rektoratit tė USHT-sė nė mbledhjen e rregullt tė mbajtur mė 13.12.2005, ku mori pjesė edhe kryetari i Senatit pas diskutimit rreth situatės sė krijuar nė objektin “Monopol” dhe pas deklaratave tė disa individėve nė mjetet e informimit, pėr hir tė informimit tė drejtė tė opinionit tė gjerė lėshon njė komunikatė.
Nė kėtė komunikatė thuhet se shfrytėzimi i objektit “Monopol” nga ana e UT-sė e mė vonė edhe e USHT-sė ishte si nevojė e atėhershme edhe e tanishme e Universitetit pėr mbarėvajtjen normale tė procesit mėsimor, sepse universiteti nuk zotėronte objekte tė mjaftueshme pėr mbarėvajtjen e procesit mėsimor. Pėr kėtė destinim Universiteti i Tetovės nėnshkroi kontratė pėr shfrytėzim dhjetėvjeēar tė kėtij objekti, pėr vijimin e procesit mėsimor pa pengesė dhe pėr kėtė universiteti zotėron dėshminė e kontratės pėr shfrytėzimin e objektit tė datės 02.06.2003.

Mė shumė...

Lajme : KOMISIONI PARLAMENTAR RRETH PROPOZIM-BUXHETIT PĖR 2006
Kyqur 15-12-2005 8:43:34 (1377 Lexime)

Parashihet rritja e rrogave nė arsim

SHKUP, 15 DHJETOR- Politika fiskale nė vitin e ardhshėm, sipas Propozim-buxhetit tė Republikės sė Maqedonisė pėr vitin 2006, tė cilin dje e pėrkrahu Komisioni parlamentar pėr financim dhe buxhet, do tė realizohet me 104 miliardė e 874 milionė denarė tė dala, 103 miliardė e 167 milionė denarė tė ardhura dhe deficit 1 miliardė e 707 milionė denarė.
Nė anėn e tė ardhurave, siē tha ministri i Financave, Nikolla Popovski, duke e arsyetuar Propozimin, me 97 pėr qind marrin pjesė tė ardhurat burimore, ndėrsa tė ardhurat nga taksat janė projektuar nė 57,017 miliardė denarė, qė ėshtė pėr 6,4 pėr qind mė shumė se vitin e kaluar. Zvogėlim, sipas tė parashikuarės nė Propozimin, ka te tė dhėnat nga
importi, qė i kushtohet liberalizimit tė vazhdueshėm.

Mė shumė...

Lajme : EDHE NJĖ ORGANIZATĖ E RE NĖ UP, UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ KOSOVĖS
Kyqur 14-12-2005 12:46:26 (1743 Lexime)

Hoxha sėrish kryetar, por tani i UPSK-sė


PRISHTINĖ, 14 DHJETOR- Listės sė organizatave studentore tė cilat po bejnė garė pėr tė fituar sa mė shumė vende nė Parlamentin e Studentėve i ėshtė shtuar sot edhe njė organizatė, Unioni i Pavarur i Studentėve tė Kosovės (UPSK), nė krye tė sė cilės ėshtė vėnė Sejdi Hoxha, ish lider pėr njė kohė tė gjatė i Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP). Me kėtė i ėshtė dhėnė fund problemit nė mes dy krahėve tė deritashėm tė UPSUP-sė.
Sipas Sejdi Hoxhės organizata e re tė cilėn e drejton ai ėshtė trashėgimtare e UPSUP-sė, nė tė cilėn janė tė pėrfshirė unioni i deritashėm qendror dhe 70 pėr qind e unioneve lokale, dhe se ėshtė detyruar ta ndėrroi emrin e organizatės meqė “njė grup studentėsh jo kompetent dhe jo legjitim, pėr arsye politike dhe nė pėrkrahje nga qarqe tė caktuara kanė marrė licencėn nė emėr tė UPSUP-sė”.

Mė shumė...

Lajme : SA VĖSHTIRĖ TĖ JESH STUDENT NĖ TETOVĖ
Kyqur 13-12-2005 6:49:29 (2077 Lexime)


KUR STUDIMET SHNDĖRROHEN NĖ VITE ANKTHI

TETOVĖ, 13 DHJETOR- Shpesh jeta e studentėve nuk ėshtė aq madhėshtore sa mund ta konsiderojnė tė tjerėt qė i shohin kėta tė rinj prej njė distance dhe mendojnė se janė pa shqetėsime dhe pa brenga. Nė kėtė krizė sociale, ekonomike , shumica prej tyre nuk kanė mundėsi tė pėrballojnė studimet dhe mendojnė edhe pėr variante tjera pasi t’i kenė kryer ligjeratat. Shumica prej tyre punojnė jashtė orarit tė studimeve punė qė ulin vlerėn e tė qenurit studentė,. Bekimi ėshtė student i USHT-sė por ai ka njė gjendje tė rėndė ekonomike dhe babai i tij nuk mund t’ia sigurojė gjithė ato tė holla qė i duhen njė studenti.” Mė duhet tė punoj si kamarier pasi t’i kem kryer ligjeratat sepse ėshtė kjo e vetmja mėnyrė qė mund t’i vazhdoj mė tej studimet” thotė Bekimi, derisa tė punuarit si kamarier pėr tė ėshtė dicka qė ia vjedh ato dėshira dhe i duket sikur e bart kėtė njeri drejt profesioneve tjera qė ai kurrė nuk ka menduar se do t’i punojė.

Mė shumė...

Lajme : Qeveria Studentore publikon studimin pėr korrupsionin nė shkollat e larta
Kyqur 13-12-2005 6:45:00 (1643 Lexime)

Sondazhi, studentėt: Tezat e konkurseve, shiten

TIRANĖ, 13 DHJETOR- Teza konkursi nė shitje dhe para nė kėmbim tė notės. Bashkė me pedagogėt, palė nė korrupsionin qė duket se ka lėshuar mirė rrėnjė nė sistemin tonė arsimor, janė edhe vetė studentėt. Tė cilėt ose paguajnė ryshfet, ose nė raste tė tjera bėjnė tė heshturin e tė paditurin. Pėrfundimi vjen pas njė studimi tė bėrė nga Qeveria Studentore nė universitetet tona, ku vetė studentėt kanė pranuar gjatė intervistave, korrupsionin e lartė, qė nga pranimi nė fakultetet, blerja e librave me kusht futjen nė provim apo njė notė kaluese e deri te paratė e dhėna pėr vlerėsimin me notė. “Ndėrsa 21,7% e studentėve tė intervistuar deklarojnė se pėr pranimet nė shkollat e larta pėrdoren manipulime nga mė tė ndryshmet, 9,9% e studentėve nė tė gjitha universitetet e vendit pranojnė se kanė patur mundėsi pėr tė blerė tezat pėr konkurset e pranimit”, - thuhet nė studimin e prezantuar dje nga Qeveria Studentore

Mė shumė...

Lajme : Agron Gani: Vendimi ndaj meje ėshtė i paligjshėm
Kyqur 13-12-2005 6:39:41 (3629 Lexime)

Pezullohet Gani, studentėt hyjnė nė mėsim

TIRANĖ, 13 DHJETOR- Pedagogu Agron Gani ėshtė pezulluar nga e drejta e dhėnies sė mėsimit nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė. Pas konfliktit gati dymujor mes pedagogut Gani dhe 15 studentėve tė vitit tė katėrt tė Historisė, zėvendėsdekania e ngarkuar me detyrėn e dekanit, pas lirimit tė Gjovalin Grudės, Ilira Ēaushi, vendosi dje pezullimin e tij nga ushtrimi i mėsimdhėnies nė auditor. ”Duke patur si kompetencė ndjekjen e procesit mėsimor dhe duke parė qė rreth 150 studentė kanė bojkotuar mėsimin, vendosa pezullimin e pedagogut Agron Gani nga detyra deri nė marrjen e njė vendimi pėrfundimtar pėr kėtė ēėshtje dhe ngritjen e njė komisioni ndėrinstitucional pėr tė shyrtuar mosmarrėveshjet mes studentėve dhe pedagogut nė fjalė”, -tha zv.dekania Ēaushi. Sipas saj, nuk mund tė neglizhohej mė ngėrēi institucional i krijuar nga ky problem

Mė shumė...

« 1 ... 152 153 154 (155) 156 157 158 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio