Studentet.info
« 1 ... 153 154 155 (156) 157 158 159 ... 214 »
Lajme : 15 vjetori i Levizjes Studentore ne Shqiperi - u perkujtua edhe Nju Jork
Kyqur 13-12-2005 6:22:41 (2311 Lexime)


NGA UNIVERSITETI I TIRANES NE UNIVERSITETIN E NEW YORKUT ME FLAKADANIN E DEMOKRACISE NE DORE


New York University - Manhattan(NY) 13 DHJETOR-: Si pjese e perkujtimit te 15 vjetorit te Levizjes Studentore ne Shqiperi, Grupi i Studimeve Kombetare Shqiptare dhe Shoqata e Pjesemarresve ne Levizjen Studentore Shqiptare 1990-1991, organizoi dje pasdite takimin perkujtimor me teme: "15 Vjet me Vone: Levizja Studentore ne Shqiperi dhe Kontributi i Saj ne Permbysjen e Regjimit Komunist".
Ne kete takim ishin te pranishem ish pjesmarres te kesaj levizje qe aktualisht jetojne dhe punojne ne SHBA-se. Ndodhej edhe Dr. Shinasi Rama, ish student i asaj kohe si dhe njeri nga udheheqesit e protestave per permbysjen e rregjimit diktatorial . Shinasi Rama, Nikolin Gjoklaj, Redin Hafizi, Shkelqim Jahja, Monika Krajni, Nereida Rama, Irene Ponde, Kestrina Budina, Donika Bello, Ardian Harri, Mikail Pendavinji, Sislej Xhafa, Arben Progri, Ramiz Gjini, Rafaela Prifti dhe Nexhat Imeraj, e te tjere, kujtuan ato dite te veshtira por te pa harruara, ato dite protestash te medha te dhjetorit 1990, te cilat, ne emer te lirise, demokracise dhe pluralizmit politik, do te permbysnin idhullin shpirterore te komunisteve shqiptar, diktatorin Enver Hoxha, bashke me regjimin e tij pesedhjete vjeēar.

Mė shumė...

Lajme : USHT-ja rrifillon me punė nė objektet e vjetra
Kyqur 11-12-2005 6:41:04 (1432 Lexime)

Qeveria duhet tė siguroj godina tė reja pėr studentėt

TETOVĖ, 11 DHJETOR- Pas tėrheqjes sė tre fakulteteve nga Monopoli, procesi i ligjėratave ėshtė duke vajtur normal. Sekretari i Pėrgjithshėm i USHT-sė mr. Bashkim Selmani deklaroi se sa i pėrketė tėrheqjes nga ana e objektit tė Monopolit, se ai personalisht ketė e ndjen thellė, ngase ēdo lėvizje e administratės refloktohet, pėrkatėsisht pasojat mė tė mėdhaja juridike ndjehen tek administrata.
“Duke punuar edhe ditėve tė shtunave dhe tė dielave i kemi pėrgatitur dhe pajisur tė gjitha parametrat qė pėrkojnė me administratėn, kėshtu qė hapėsirat e ish-rektoratit, hapėsirat nė rektorat dhe objekti i programit studimor tė arteve tė bukura i kemi shpėrndarė tėrė administratėn nėpėr vendet pėrkatėse me ēka besojmė se prej sot u kemi dalė nė ndihmė studentėve qė tė mos enden nėpėr kėto hapėsira, por nė ēdo hapėsirė pėrkatėse kemi caktuar nga dy administratorė” shprehet Selmani.

Mė shumė...

Lajme : KONFLIKT NĖ MES REKTORATIT E ORGANIZATAVE STUDENTORE PĖR DATĖN E ZGJEDHJEVE
Kyqur 09-12-2005 7:19:35 (1442 Lexime)

Rektorati: Do tė shtyhen zgjdhjet pėr 12 janar!

Organizatat studentore: Zgjedhjet do t’i mbajmė mė 15 dhjetor!


PRISHTINĖ, 09 DHJETOR- Vonesa e paraqitjes sė listave tė studentėve votues, nga ana e sekretarive tė fakulteteve, i ka shtyer organet drejtuese tė Universitetit tė Prishtinės pėr tė shtyer zgjedhjet pėr Parlamentin e Studentėve, zgjedhje kėto tė parapara pėr t’u mbajtur me datė 15 dhjetor. Shtyerja e datės ėshtė bėrė pėr katėr javė tė tjera, pėrkatėsisht pėr 12 janar, dhe kjo gjė i ka irituar tej mase disa nga organizatat konkuruese. Pesė nga kėto organizata kanė hartuar njė deklaratė tė pėrbashkėt, tė ardhur nė redaksinė e Studentet.Info, dhe nė tė cilėn deklarohet se ato janė kundėr ēdo shtyerje tė datės sė zgjedhjeve, nga ana e rektoratit dhe se data 15 dhjetor do tė mbetet si datė e vetme e pranueshme pėr mbajtjen e zgjedhjeve.

Mė shumė...

Lajme : AUSTRIA MBĖSHTETĖ UNIVERSITETIN E PRISHTINĖS
Kyqur 09-12-2005 7:17:04 (2024 Lexime)

UP dhe WUS Austria nėnshkruan marrėveshje pėr zbatimin e reformave

PRISHTINĖ, 09 DHJETOR- Nė Rektoratin e Universitetit tė Prishtinės (UP), tė enjten u nėnshkrua marrėveshja nė mes Rektoratit dhe Zyrės Austriake nė Prishtinė, pėr projektin prej 500 mijė eurosh, i cili do tė zbatohet nė vitet akademike 2005-2007 dhe qė synon zbatimin e reformave nė universitet. Ky projekt parasheh realizimin e 5 projekteve, tė cilat financiarisht do tė mbėshtet nga shteti austriak, ndėrsa zbatimin e kėtyre projekteve do ta bėjė WUS Austria nė Prishtinė.
But Dedaj, ushtrues detyre i drejtorit rajonal tė WUS Austria, tha se projekti i parė ėshtė “Programi i zhvillimit tė lėndėve mėsimore”, qė ka tė bėjė me stimulimin e personelit mėsimor qė tė zbatojnė lėndė tė reja nė UP, ose tė zbatojnė metodologji tė re shkencore nė lėndėt ekzistuese, pėr mbėshtetje direkte tė planprogramit tė UP-sė.

Mė shumė...

Lajme : MERR FUND GREVA NĖ REKTORATIN E UP-sė
Kyqur 09-12-2005 7:16:01 (1566 Lexime)

Sejdi Hoxha largohet nga greva por edhe nga UPSUP-ja

PRISHTINĖ, 9 DHJETOR- I ėshtė dhėnė fund grevės dy ditėshe tė ish-krahut tė Sejdi Hoxhės tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve, qė realizohej nė Rektoratin e Universitetit tė Prishtinės. Themi tė ish-krahut meqė edhe publikisht, Sejdi Hoxha ėshtė deklaruar se pas grevės do tė bėjė themelimin e njė organizate tė re studentore. “Ne perfundimisht do tė bėjmė njė organizatė tė re dhe jemi nė kėrkim tė njė emri tė ri pėr organizatėn tonė, dhe jam i sigurt qė prapė do tė jemi tė parėt”, ka thėnė Hoxha.

Mė shumė...

Lajme : Pas studentėve, tėrhiqet edhe dokumentacioni
Kyqur 08-12-2005 5:28:35 (1457 Lexime)


USHT-ja i thotė lamtumirė Monopolit

TETOVĖ, 08 DHJETOR- Monopoli u braktis nga USHT-ja, dhe kjo ėshtė definitive. Prej dje ashtu edhe siē ishte paralajmėruar me vendim tė drejtorisė sė kėshillit tė rektoratit komisioni pesanėtarėsh dhe ish-grvesitėt para mjeteve tė informimit i bartėn tė gjitha dokumentet dhe pajisjet tjera tė fakulteteve tė ekonomisė, juridikut dhe shkencave humane dhe arteve tė USHT-sė. Bartja ėshtė realizuar nė mėnyrė tė organizuar me mjete autotransportuese me ēka nė objektet nė fjalė mė nuk ka mbetur asnjė shenjė Universiteti pėrveē pllakatės nė nė hyrjen e objektit.
Para se tė fillojė bartja e dokumentacionit nga hapėsirat e Monopolit kryesuesi i komisionit pesanėtarėsh mr. Bashkim Selmani bashkė me gazetėrėt e shumtė vizituam lokalet dhe sportelet e administratės qė pėrkon me kėrkesėn e ish-kėshillit grevistė qė mos tė ketė mė pas ndonjė vėrejtje, se gjoja janė humbur dokumentacioni gjegjės i administratės.

Mė shumė...

Lajme : Sipas Ministrisė sė Arsimit, ofrohen 100 muaj-bursa.
Kyqur 08-12-2005 5:27:38 (1666 Lexime)

Projekti, bursa pėr studentėt dhe pedagogėt shqiptarė

TIRANĖ, 08 DHJETOR- Studentėt dhe pedagogėt shqiptarė mund tė pėrfitojnė 100 muaj-bursa nė vit. Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka nėnshkruar marrėveshjen pėr pėrfshirjen e arsimit tė lartė shqiptar nė njė program tė ri evropian me emrin CEEPUS. Afati i fundit i aplikimit ėshtė data 15 janar 2006 dhe deri nė kėtė datė aplikimi bėhet online nė faqen e internetit. Numri i pėrfituesve nga ky program do tė varet nga forma e pėrzgjedhjes (3 apo mė shumėmujore) qė do tė bėjnė aplikuesit, prandaj nuk mund tė thuhet saktėsisht numri i studentėve dhe pedagogėve fitues. Sipas pėrgjegjėsit tė projektit, Vaso Qano, vendet pritėse do tė paguajnė qėndrimin dhe strehimin, ndėrsa vendi dėrgues do tė paguajė udhėtimin

Mė shumė...

Lajme : OPINIONE TĖ ORGANIZATAVE STUDENTORE RRETH GREVĖS SĖ UPSUP-sė
Kyqur 08-12-2005 4:28:19 (1590 Lexime)

Zena: Kėshilli drejtues e ka ‘lazdruar’ Sejdi Hoxhėn

PRISHTINĖ, 08 DHJETOR- Vendimin e Unionit tė Pavarur tė Studentėve, pėrkatėsisht tė krahut tė Sejdi Hoxhės, pėr ta bllokuar Rektoratin e Universitetit tw Prishtinws, organizatat studentore e kanė quajtur si jo tė drejtė. Edhe pse ata unanimisht kanė thėnė se ka probleme evidente nė vetė Kėshillin Drejtues tė UP-sė, nga organizatat nuk ėshtė parė e rrugės qė me grevė tė zgjidhen kėto probleme, pėr tė cilat thonė se mė shumė i takojnė strukturės sė brendshme tė UPSUP-sė, se sa qė kanė tė bėjnė me studentėt nė tėrėsi.

Mė shumė...

Lajme : EDHE NJĖ GREVĖ NĖ UNIVERSITETIN E PRISHTINĖS
Kyqur 08-12-2005 4:27:02 (1913 Lexime)

Kur ‘krahu’ paralizon ‘kokėn’

PRISHTINĖ, 08 DHJETOR- Ka dy ditė qė koka e Universitetit tė Prishtinės, Rektorati, ėshtė paralizuar pasiqė tėrė struktura udhėheqėse e Unionit tė Pavarur tė Studentėve, krahu i Sejdi Hoxhės, bashkė me pėrfaqėsuesit e unioneve lokale kanė hyrė nė grevė, me ē’rast kėrkojnė ndryshimin e Rregullores sė zgjedhjeve tė Parlamentit Studentor dhe ndryshimin e vendimit tė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike qė strukturė tė ligjshme tė kėsaj organizate tė njohė krahun tjetėr, atė tė Elbasan Hotit.

Mė shumė...

Lajme : NDAHEN BURSA PĖR STUDENTĖ TĖ FAKULTETIT TĖ BUJQĖSISĖ
Kyqur 08-12-2005 4:25:04 (1982 Lexime)

Nė universitetet evropiane 15 kosovarė do tė studiojnė pėr pylltari

PRISHTINĖ, 08 DHJETOR- Ministra e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), Ministria e Bujqėsisė dhe SIDA, tė mėrkurėn nėnshkruan Kontratėn, pėr dhėnien e 15 bursave pėr studentė tė Fakultetit tė Bujqėsisė, drejtimi Pylltari, tė cilėt do tė studiojnė nė fakultetet e pylltarisė nė Zagreb, Austri dhe Gjermani. Ministri i Arsimit, Agim Veliu, nėnshkrimin e kontratės, pėr pėrkrahjen e arsimit nė lėmin e pylltarisė, e quajti si njė moment tė rėndėsishėm pėr Kosovėn, e cila pritet tė njihet ndėrkombėtarisht. Ai tha se MASHT-i nė kuadėr tė synimeve strategjike pėr zhvillimin e arsimi tė lartė, do tė vazhdojė me insistim nė plotėsimin e kėrkesave dhe aspekteve tė deklaratės sė Bolonjės, me qėllim tė integrimit nė hapėsirėn evropiane tė arsimit tė lartė.

Mė shumė...

« 1 ... 153 154 155 (156) 157 158 159 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio