Studentet.info
« 1 ... 154 155 156 (157) 158 159 160 ... 214 »
Lajme : KONFERENCĖ PĖR SHTYP E FONDACIONIT PĖR BURSA STUDENTORE “RENOVA” NĖ TETOVĖ
Kyqur 05-12-2005 6:04:10 (3155 Lexime)

BURSA PĖR 155 STUDENTĖ

Tetovė, 5 DHJETOR-Fondacioni pėr bursa studentore “ Renova”, nga Xhepēishti, ka ndarė bursa pėr 90 studentė tė tė gjitha universiteteve nė Maqedoni, dhe 65 bursa pėr nxėnės tė shkollave tė mesme ka bėrė tė ditur nė konferencėn pėr shtyp tė mbajtur tė shtunėn nė Tetovė, kryetari i Fondacionit “ Renova”, Beqir Mehmeti.
Ai, tha se shumica e studentėve qė kanė pėrfituar bursa nga fondacioni “RENOVA”, janė nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, kjo pėr vetė faktin se nė Universitetin e Evropės Juglindore ka edhe fondacione tė huaja dhe kėshtu studentėt pėrfitojnė bursa tė ndryshme. Pėr 90 bursa kanė konkurruar 350 kandidatė, kurse komisioni ėshtė pėrcaktuar pėr 90 prej tyre.

Mė shumė...

Lajme : USHT-ja DEL PĖRKOHĖSISHT NGA SITUATA KRITIKE
Kyqur 29-11-2005 8:22:27 (1822 Lexime)


Studentėt dhe profesorėt u kthehen objekteve tė vjetra

Tetovė, 29 NĖNTOR- Ende nuk dihet se cili do tė jetė fati i objekteve tė Monopolit tė Tetovės, ku ishin tė vendosura shumica e fakulteteve tė USHT-sė.
Zyrtarėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, njoftojnė se aktivitetet qė pėrkojnė me rrjedhat e pėrgjithshme i kanė kanalizuar, pas problemeve me objektet e Monopolit. Ligjėratat do t’i fillojnė prej sot nėpėr hapėsirat e pashfrytėzuara si nė ish-rektoratin, nė rektorat dhe nė ndėrtesėn nė Reēicė tė Vogėl, ndėrkohė qė dita e djeshme ka qenė ditė jo punė pėr studentėt tė cilėt nuk janė njoftuar nė kohė pėr kėtė.

Mė shumė...

Lajme : VUS
Kyqur 29-11-2005 7:18:35 (1459 Lexime)

VUS austria prezantoi pilotprojektin pėr mėsim nga distanca

Prishtinė, 29 NĖNTOR- VUS-Austria, zyra pėr zhvillim nė Kosovė, prezantoi sot programin mėsimor 2005-2007 tė pilotprojektit E-learning, mėsimi nga distanca pėr Fakultetin e Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike.
Mėsimi nga distanca do tė zbatohet gjatė vitit tė ardhshėm akademik. Mirėpo pėr kėtė nevojitet njė platformė teknologjike e kompletuar. Projekti pėrfshinė pesė lėndė nė tė cilat studentėt do tė kenė mundėsi t’i ndjekin ligjeratat pėrmes internetit. Ky projekt synon tė aplikohet te tė gjitha grupėmoshat, e jo vetėm pėr studentė.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT, NĖ DITĖN E FLAMURIT, I DĖRGOJNĖ MESAZH HAGĖS
Kyqur 29-11-2005 7:13:29 (1681 Lexime)


Studentėt dhe ēlirimtarėt “Nė kėrkim tė lirisė” sė Fatmir Limajt

PRISHTINĖ, 29 NĖNTOR- Djetėra mijėra studentė dhe qytetarė tė Kosovės kanė defiluar pėr rreth njė orė, nė ditėn e Flamurit, nė rrugėt e Prishtinės, me moton “Nė kėrkim tė lirisė”, duke kėrkuar liri pėr Fatmir Limajn, Haradin Balėn dhe Isak Musliun. Kjo ėshtė bėrė vetėm dy ditė para se Gjykata e Tribunalit tė Hagės tė japė fjalėn e fundit, pėr denimin apo lirimin e tyre. Pos defilimit qė bėnė protestuesit, ata dogjėn edhe flamurin e presidentit Ibrahim Rugova, i cili ishte vendosur kudo nė kryeqytet, krahas flamurit kombėtar.

Mė shumė...

Lajme : Te monopoli ska mė as studentė as Universitet
Kyqur 28-11-2005 4:55:26 (1564 Lexime)

USHT- ja shpėrngulet nė Reēicė tė Vogėl

Tetovė, 28 NĖNTOR- Nė objektet e Universitetit tė Tetovės tek Monopoli tė shtunėn ka hyrė policia. Kjo konfirmohet edhe nga zyrtarėt e UT-sė tė cilėt thonė se kjo ndėrhyrje ėshtė bėrė me urdhėr tė Gjykatės Themelore tė Tetovės. Edhe pse u pėrpoqėm qė ta sigurojmė mė tepėr tė dhėna rerthė kėsaj ngjarje nuk arritėm tė mėsojmė diē mė tepėr rrethė asaj qė ka ndodhur gjatė aksionit tė policisė
Burime tė policisė bėjnė tė ditur se me urdhėr tė Gjykatės sė Tetovės ėshtė bėrė shpėrngulja e administratės sė UT-sė dhe inventarrit tjetėr nga ndėrtesat e Monopoltit, ku deri mė tani kanė qenė tė instaluara fakultetet e Drejtėsisė, Ekonomisė dhe Shkencave Humane. Nė anėn tjetėr mėsohet se Rektorati i UT-sė ka informuar studentėt se nga e hėna mėsimi pėr studentėt qė kanė qenė tė Monopoli do tė zhvendoset nė tre objektet tjera ekzistuese me tė cilat disponon USHT-ja.

Mė shumė...

Lajme : MSHP VENDOSĖ QĖ ELBASAN HOTI TĖ DREJTOJĖ UPSUP-nė
Kyqur 25-11-2005 8:56:03 (2318 Lexime)

Njė luftė pa pėrfundim

PRISHTINĖ, 25 NĖNTOR- Ministria e Shėrbimeve Publike (MSHP), tė mėrkurėn, ka vendosur qė tė ndėrrojė mendje, pėr t’i dhėnė licencė Unionit tė Pavarur tė Studentėve (UPS) tė udhėhequr nga Sejdi Hoxha, me ē’rast ka revokuar vendimin. Licenca pėr kėtė organizatė vazhdonė tė jetė si e tillė, por qė strukturė udhėheqėse konsiderohet ajo e drejtuar nga Elbasan Hoti. Kjo ka bėrė qė fėrkimet dhe akuzat nė mes kėtyre dy grupacioneve, pėrbrenda organizatės, tė intensifikohen tej mase, madje palėt nė konflikt kanė ngritur edhe akuza gjyqėsore. Dy protagonistet e kėsaj situate tė krijuar nė UPS japin tė dhėna kontraverse sa i takon legjitimitetit tė tyre pėr tė drejtuar organizatėn, ndėrkohė qė kanė edhe qėndrime tė polarizuara pėr vendimin e MSHP-sė.

Mė shumė...

Lajme :  PUNĖTORĖT TEKNIKĖ TĖ USHT-sė NĖ UDHĖKRYQ
Kyqur 25-11-2005 7:25:22 (1594 Lexime)

Greva bllokon veprimtarinė arsimore

Tetovė, 25 NĖNTOR- Ka vazhduar pėr tė dytėn ditė me radhė greva e rreth njėzet punėtorėve tė USHT-sė, tė punėsuar nė ish-Objektin e Monopolit. Ata nisėn grevėn tė mėrkurėn kur kėrkuan nga drejtoria e kėtij institucioni tė lartė arsimorė qė tė zgjidhet edhe statusi i tyre.
“UT-ja kur nuk njihej nga shteti ne pėr ēdo vjet nėnshkruanim kontratė vjetore me Universitetin dhe nuk kemi pasur asnjė problem, pas legalizimit tė UT ne jemi paraqitur nė konkursin e Ministrisė sė Arsimit pėr vendet e punės qė i kishim dhe rektori na ka ftuar nė njė solemnitet rasti ku na ka uruar pėr vendimet qė kishin ardhur pėr ne nga Ministria e Arsimit”, thanė grevistėt

Mė shumė...

Lajme : FAKULTETET TEOLOGJIKE TRANSFEROHEN NĖ UNIVERSITETET EKZISTUESE
Kyqur 24-11-2005 6:55:12 (2673 Lexime)

Fakulteti i Shkencave Islame nėn “ombrellėn” e UT-sė

Shkup, 24 NĖNTOR- Fakulteti fetar Ortodoks nga viti shkollor 2006-2007 do t’i bashkėngjitet Universitetit Shtetėror “Shėn Kirili dhe Metodi”. Kjo ėshtė konstatuar nė takimin e kryeministrit Vllado Buēkovski dhe kryepeshkopit tė Kishės Ortodokse Maqedonase, zotit Stefani. “Iniciativa pėr tu bėrė pjesė e arsimit sipėror shtetėror apo publik edhe tė fakulteteve teologjike, ėshtė iniciativ e pėrbashkėt e tė gjitha bashkėsive fetare tė Maqedonisė,” thonė nga Bashkėsia Fetare Islame (BFI). Nė BFI shtojnė se krahas fakultetit tė shkencave Islame nė kuadėr tė arsimit publik duhet qė tė hyjnė edhe shkollat e mesme fetare, qė janė ndėrtuar dhe funksionojnė me ndihmėn e popullit dhe BFI-sė.

Mė shumė...

Lajme : Rreth 200 studentė tė Historisė zhvilluan dje protestė
Kyqur 22-11-2005 4:42:00 (1966 Lexime)

Studentėt e Historisė bojkotojnė mėsimin

Tiranė, 22 NĖNTOR- Protestė para Fakultetit tė Histori-Filologjisė nė Tiranė. Kjo ka qenė lėvizja e radhės pėr studentėt e Historisė nėnshkrues tė peticionit kundėr pedagogut tė tyre, Agron Gani. Ndėrsa Ministria e Arsimit ėshtė duke hetuar pėr ēėshtjen nė fjalė. Sipas drejtorit tė Arsimit tė Lartė nė ministri, Agim Muēaj, brenda dy ditėsh do tė ketė njė pėrgjigje zyrtare pėr kėtė ēėshtje.

Mė shumė...

Lajme : KRAHU I ELBASAN HOTIT KONTESTON MĖNYRĖN E REGJISTRIMIT TĖ UPS-SĖ NGA MSHP
Kyqur 17-11-2005 3:44:52 (1654 Lexime)

Maliqaj: Letra pėr regjistrim ėshtė vjedhur dhe i ėshtė dhėnė Sejdi Hoxhės!

PRISHTINĖ, 17 NĖNTOR- Pasi ėshtė bėrė e ditur se Ministria e Shėrbimeve Publike (MSHP), ka licencuar Unionin e Pavarur tė Studentėve tė krahut tė Sejdi Hoxhės, si organizatė tė cilės i mundėsohet hyrja nė garė pėr tė fituar vende nė Parlamentin e Studentėve, krahu tjetėr i kėsaj organizate, ai i Elbasan Hotit, ka njoftuar se nuk kemi tė bėjmė me ndonjė licencė apo licencim tė ndokujt, sepse njė divizion i tillė nuk ekziston nė MSHP. “Ėshtė fjala pėr Divizionin e Regjistrimit dhe ndėrlidhjes me OJQ, dhe ky institucion nuk legjitimon askėnd por vetėm regjistron OJQ-tė”, ka thėnė tė enjėten pėr studentet.info, Feim Maliqaj nga Zyra e Informacionit tė UPSUP-sė.

Mė shumė...

« 1 ... 154 155 156 (157) 158 159 160 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio