Studentet.info
« 1 ... 155 156 157 (158) 159 160 161 ... 214 »
Lajme : U BĖNĖ NJĖ VIT NGA GREVA DY MUJORE E STUDENTĖVE TĖ MJEKĖSISĖ TĖ UT-SĖ
Kyqur 15-11-2005 13:36:07 (1841 Lexime)

Ata gjithmonė nė shėnjestėr, ata nėnqmohen!

PRISHTINĖ, 16 NĖNTOR- Sikur sot, njė vit mė parė studentėt e ish-Fakultetit tė Mjekėsisė tė ish-Universitetit tė Tetovės patėn hyrė nė grevė pasi strukturat e reja tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės nuk merreshin me problemin e mėse 400 studentėve tė kėtij fakulteti, por tė cilėve, kėto struktura, u kishin sugjeruar pėr tė vajtur nė Tiranė e Prishtinė, nė mėnyrė qė tė gjenin strehė nė ndonjėrin nga fakultetet e njejėta tė universiteteve simotra, tė kėtyre qendrave tė dijes shqiptare.
Edhe pse studentėt patėn bėrė pėrpjekje titanike pėr ta zgjidhur kėtė problem nepėrmjet bisedave, ēėshtja e tyre nuk u zgjodh pėrderisa ata bėnė grevė dy muaj tė plotė, pasi u vra njė studentė dhe dy tė tjerė u ngujuan nė burgjet maqedonase, pasi shumė nga studentėt u sėmurėn rėndė me pasoja pėr jetėn, pasi pėr katėr ditė rresht u bllokua autostrada Shkup-Tetovė-Gostivar, pasi u nėnshkrua njė marrėveshje ndėrministrore, pasi u morėn zotime nga udhėheqės shqiptar tė Maqedonisė qė kurrė nuk u realizuan, pasi...,!

Mė shumė...

Lajme : PĖRSERITET SHORTI PĖR ZGJEDHJEN E KQZ-SĖ TĖ PARLAMENTIT STUDENTOR
Kyqur 15-11-2005 13:34:04 (1458 Lexime)

Shorti i dytė sėrish sjellė pakėnaqėsi tek organizatat studentore

PRISHTINĖ, 15 NĖNTOR- Pas kėrkesės sė disa organizatave studentore pėr pėrsėritjen e shortit pėr zgjedhjen e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ), tė Parlamentit Studentor (PS), Kėshilli Drejtues (KD) i Universitetit tė Prishtinės (UP), tė martėn pėrsėriti zgjedhjet, por as kjo nuk i ka dakorduar organizatat studentore. Kryetari i KD tė UP-sė, Jahi Hoxha, tha se ishin para njė dileme se a tė vazhdojnė me procedurėn e zgjedhjeve tė Parlamentit Studentor (PS), apo tė pasojė bojkotimi nga organizatat mė tė mėdha studentore, prandaj KD vlerėsoi se ėshtė e drejtė qė studentėt ta marrin pjesė nė hedhjen e shortit pėr zgjedhjen e KQZ-sė pėr zgjedhjet e PS-sė.

Mė shumė...

Lajme : SHKENCTARĖT KINEZ NĖ SHKUP
Kyqur 15-11-2005 11:27:19 (1417 Lexime)

Maqedonia dhe Kina thellojnė bashkpunimin shkencor

Shkup, 15 NĖNTOR- Njė delegacion kinez prej ekspertėve dhe profesorėve shkencorė, i kryesuar nga njė pėrfaqėsues i lartė qeveritar sot do tė pėrfundojnė vizitėn triditėshe nė Maqedoni. Shkėmbimi i informatave pėr politikėn e ndėrsjellės shkencore dhe teknologjike ndėrmjet dy shteteve, si dhe projekte tė pėrbashkėta hulumtuese ėshtė qėllimi vizitės sė kėtij delegacioni shkencor nga Kina.
Delegacioni shkencor kinez dje dhe sot do tė t`i vizitojnė Entin hidrobiologjik nė Ohėr, Institutin pėr inxhinieri tėrmetesh dhe sezmologji inxhinierike, Fakultetin pėr shkenca bujqėsore dhe ushqim, Institutin bujqėsor dhe Fakultetin Elektroteknik. Delegacioni shtatanėtarėsh, i kryesuar nga Ju Minduo, drejtor i Departamentit pėr Evropėn Juglindore dhe Azinė Qendrore nė Sektorin pėr bashkėpunim ndėrkombėtar tė Ministrisė kineze tė Shkencės, e pėrbėjnė profesorė prej dy universiteteve, si dhe nga Akademia kineze pėr shkenca bujqėsore.

Mė shumė...

Lajme : See-University
Kyqur 14-11-2005 4:46:07 (1673 Lexime)

FILLON VITI I RI AKADEMIK PĖR STUDIMET PASUNIVERSITARE NĖ UEJL

Tetovė, 14 NĖNTOR- Pėrgjegjėsja pėr Informim nė Universitetin e Europės Juglindore Adelina Marku e cila njėherit ėshtė edhe ligjėruese nė kėtė institucion tė lartė arsimorė nė Tetovė I tha redaksisė tė shtunėn nė njė ceremony solemne do tė bėhet hapja apo fillimi I vitit tė ri Akademik qė ka tė bėjė me studimet pasuniversitare .. Pėrgjegjėsja Marku njėkohėsisht I ka ftuar tė gjithė mediat pėr kėtė ngjarrje qė autoritetet e UEJL-sė e kanė vlerėsuar tė rėndėsishme se nė leximoren e bibliotekės universitare , solemnisht shpallet fillimi i vitit te ri Akademik pėr kėto studime dhe kjo do tė fillojė nė orėn nėntė.Aty do tė jenė present gjithė stafi Akademik dhe pėrfaqėsues tė ndryshėm . (N.Z).


Lajme : FILLON NJĖRI NDĖR AKTIVITETET KRYESORE TĖ LIBRIT
Kyqur 14-11-2005 4:42:01 (1642 Lexime)

PANAIRI I LIBRIT NĖ TETOVĖ DUHET TĖ KETĖ MĖ SHUMĖ PUBLICITET

Tetovė, 14 NĖNTOR- Nė Panairin e pestė nė Tetovė qė fillon tė martėn nė Qendrėn Kulturore dhe qė do tė zgjasė katėr ditė pritet tė ketė shumė tituj tė ri, pėrkthime dhe libra tė ndryshėm shkollorė. Organizatorėt thanė se pritet qė tė mos ketė problem me Doganat pėr Shtėpitė Botuese nga Shqipėria dhe Kosova dhe se kėto tė fundit janė tė informuara pėr Panairin e Librit. Nėnkryetari I Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė nė Maqedoni Qamil Rufati ka thėnė se do tė marrin pjesė nė kėtė eveniment tė kulturės 60 Shtėpi Botuese nga hapėsira shqiptare , ndėrsa ai e ka quajtur risi prezentimin e shtėpive botuese me 300 tituj tė rinj. Pritet qė sėrish tė jenė prezente disa nga Shtėpitė botuese se “ Voka”, “ Vatra”, Asdreni”, “ Furkan”,” Inter –Diskont”,” Onufri”, “ Toena”, “ Omska”,” Dukagjini,” Berati,” Prizreni” etj.

Mė shumė...

Lajme : FILLOI FUSHATA ZGJEDHORE PĖR PARLAMENTIN E STUDENTĖVE
Kyqur 14-11-2005 4:24:58 (1819 Lexime)

Organizatat studentore alarmojnė pėr bojkot tė fushatės

PRISHTINĖ, 13 NĖNTOR- Kėshilli Drejtues i Universitetit tė Prishtinės, ka shpallur ditėn e djeshme si datė tė fillimit tė fushatės zgjedhore pėr Parlamentin e Studentėve. Kėshtu ėshtė bėrė e ditur nga zyra pėr informim e rektoratit tė UP-sė, ndėrkohė njoftohemi se fillimit tė fushatės i ka paraprirė hartimi i rregullores pėr zgjedhjen e Parlamentit tė Studentėve. Po ashtu ėshtė bėrė edhe tėrheqja e shortit pėr Komisionin Zgjedhor tė njėsive akademike dhe pėr atė nė nivel qėndror, pėrkatėsisht pėr krijimin e Komisionit Qėndror Zgjedhor. Ndėrkohė dy organizatat studentore mė tė vjetra, Unioni i Pavarur i Studentėve dhe Organizata e Re Studentore kanė kėrcėnuar me largim nga gara, por qėndrim tė njejtė kan dhėnė edhe shumica e organizatave tė tjera.

Mė shumė...

Lajme : VONOHEN ZGJEDHJET
Kyqur 14-11-2005 4:23:52 (1559 Lexime)

UP rrezikon ta mbyllė vitin pa rektor

PRISHTINĖ, 13 NĖNTOR- Universiteti i Prishtinės (UP) rrezikon ta mbyllė vitin kalendarik pa Rektor, megjithėse rregullorja e punės sė Kėshillit Drejtues (KD) tė UP-sė thotė se deri nė fund tė kėtij viti do tė duhej tė dihej emri i pasuesit tė Arsim Bajramit. Zgjedhjet pėr Rektor tė ri, sipas pikės 4.2 tė kėsaj rregulloreje, ėshtė dashur tė shpallen mė 1 nėntor, por kjo ende nuk ėshtė bėrė. Drejtues tė KD tė UP-sė thonė se afati ėshtė shtyrė pėr shkak tė grevės sė mėsimdhėnėsve kosovarė.

Mė shumė...

Lajme : TIRANA DO TĖ JETĖ ORGANIZATORE E RRADHĖS SĖ SIMPOZIUMIT
Kyqur 11-11-2005 13:29:56 (1559 Lexime)

PĖRFUNDOI SIMPOZIUMI DYDITORĖ NDĖRUNIVERSITARĖ QĖ U MBAJT NĖ USHT

Tetovė, 12 NĖNTOR- Nė USHT ka mbaruar tė premten seminari dyditorė ku ishin tė pranishėm shumė personalitete tė ndryshme tė arsimit dhe njerėz tė tjerė nga skena politike, profesorė dhe studentė . Ky ishte simpoziomi i V ndėrkombėtar “Materialet dhe pėrdorimi i tyre”.
Ky ishte njė vazhdimėsi e simpoziumeve tė mėparshme tė organizuara me kėtė temė dhe qė ėshtė mbajtur mė parė nė Prishtinė, Tiranė, Friberg, dhe Vlorė . Autoritetet e USHT-sė e quajtėn tė rėndėsishme mbajtjen e kėtij simpoziumi , ndėrsa rektori Beadini e vlerėsoi kėtė si njė bashkėpunim I institucionit qė ai e drejton me universitete tė ndryshme tė rajonit . Nė kėtė simpozium e vecanta ka qenė se janė lidhur edhe marrėveshje bashkėpunimi ndėruniversitarė pėr tė thelluar edhe mė tepėr raportet me njėri-tjetrin nė tė ardhmen dhe pėr tė kėmbyer pėrvoja tė ndryshme.

Mė shumė...

Lajme : KOMISIONI I BURSAVE DHE KREDIVE I MINISTRISĖ SĖ ARSIMIT
Kyqur 11-11-2005 8:39:17 (1713 Lexime)

Interesimi i shqiptarėve simbolik

Shkup, 11 NĖNTOR- Komisioni pėr ndarjen e bursave dhe kredive pėr nxėnės dhe studentė, nė mbledhjen e fundit tė mbajtur tė mėrkurėn, ka shqyrtuar 250 kėrkesa tė nxėnėsve tė shkollave tė mesme pėr tė fituar bursa dhe kredi pėr shkollim.
Nė afatin e paraparė me konkurs pėr ndarje tė bursave dhe kredive, kanė konkurruar 1300 nxėnės dhe studentė, mirėpo Ministria e Arsimit kėtė vit akademik, ka planifikuar qė tė ndajė 500 bursa pėr nxėnėsit dhe 500 pėr studentėt.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E UEJL MBI TĖ DHĖNAT E VARFĖRISĖ
Kyqur 11-11-2005 8:38:24 (1449 Lexime)

Prezantohet studimi njėvjeēar i Bankės Botėrore nė Maqedoni

Tetovė, 11 NĖNTOR- Autoritetet e UEJL-sė thanė se studimi ėshtė bėrė nė 5400 familje dhe rezultatet e pėrpunuara sipas metodologjisė sė relatives dhe absolutes (dy metoda matėse tė ndryshme ), qė nė tė vėrtetė tregojnė rezultate dėshpėruese pėr standardin jetėsor nė MaqedoniNė UEJL u prezantua tė enjten studimi njėvjeēar i Bankės Botėrore nė Maqedoni dhe Entit tė Statistikės nė Maqedoni bėrė gjendjes sociale tė qytetarit tė Maqedonisė, duke iu referuar nivelit tė varfėrisė. Autoritetet e UEJL-sė thanė se studimi ėshtė bėrė nė 5400 familje dhe rezultatet e pėrpunuara sipas metodologjisė sė relatives dhe absolutes (dy metoda matėse tė ndryshme ), qė nė tė vėrtetė tregojnė rezultate dėshpėruese pėr standardin jetėsor nė Maqedoni

Mė shumė...

« 1 ... 155 156 157 (158) 159 160 161 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio