Studentet.info
« 1 ... 156 157 158 (159) 160 161 162 ... 214 »
Lajme : TAKIM ME REKTORIN BEADINI
Kyqur 11-11-2005 8:36:49 (1512 Lexime)

Kėrkohet njohja e titujve tė magjistraturės nga UT-ja

Tetovė, 11 NĖNTOR- Mbi 40 magjistratė nga lėmi i historisė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, presin njohjen e validitetit tė titujve qė kanė mbrojtur, pėr shkak se siē thonė ata, kjo ēėshtje ėshtė duke u zvarritur njė kohė tė gjatė.
Pėr kėtė shkak kėshilli iniciues i kėtyre magjistratėve, dje janė takuar me rektorin e USHT-sė, Nexhbedin Beadini, nga i cili ka kanė kėrkuar zgjidhje pėrfundimtare tė kėtij problemi. Sipas kryetarit tė kėshillit iniciues tė magjistratėve tė lėmit tė historisė, Lirim Ziba, ky ėshtė takimi i parė i tyre, dhe nga ana e rektorit Beadini u ėshtė premtuar qė deri nė dhjetor tė kėtij viti kjo ēėshtje tė marrė fund.

Mė shumė...

Lajme : SIMPOZIUMI I PESTĖ NDĖRKOMBĖTAR NĖ USHT
Kyqur 11-11-2005 8:33:19 (1521 Lexime)

Rast i mirė pėr kėmbim tė pėrvojave

Tetovė, 11 NĖNTOR- Nė USHT filloi tė enjten punimet simpoziumi i V ndėrkombėtar me temė “Materialet dhe pėrdorimi i tyre”. Kjo do tė jetė njė seri e simpoziumeve qė organizohet me kėtė temė dhe qė ėshtė mbajtur mė parė nė Prishtinė, Tiranė, Friberg, Vlorė dhe ky i pesti nė Tetovė, pėrkatėsisht nė USHT dhe atė nė bashkėpunim me Universitetin Politeknik tė Vlorės, Universitetin Politeknik tė Tiranės, Universitetin e Elbasanit, atė tė Prishtinės dhe tė Universitetit Teknik tė Bergakademie Freiberg tė Gjermanisė, i cili ėshtė i themeluar mė 1765. Ky i fundit njėkohėsisht edhe llogaritet universiteti mė i lashtė nė botė pėr studime tė gjeologjisė, teknikės dhe materialeve tė kėsaj natyre.

Mė shumė...

Lajme : MINISTRI POLLOZHANI PRITI DEKANIN E FSHI-sė, ISMAIL BARDHIN
Kyqur 11-11-2005 7:20:09 (1644 Lexime)


Fakultetet teologjike tė financohen nga buxheti

Shkup, 11 NĖNTOR-Ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani, priti dje njė delegacion tė Fakultetit tė Shkencave Islame, tė udhėhequr nga dekani Ismail Bardhi. Nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr kėrkesėn e fakulteteve teologjike nė vend, pėrfshirė kėtu edhe Fakultetin e Shkencave Islame, pėr mundėsinė e inkuadrimit tė kėtyre fakulteteve nė sistemin e pėrgjithshėm arsimor tė vendit.Ministri Pollozhani ka shprehur gatishmėri tė plotė qė financimi edhe i kėtyre institucioneve arsimore fetare tė bėhet pėrmes buxhetit tė shtetit. (H.A.)


Lajme : Kryqi i Kuq dhe Banka e Gjakut, bashkėpunim pėr dhurimin e gjakut
Kyqur 11-11-2005 7:19:40 (1858 Lexime)


Studentėt e infermierisė, gjak pėr fėmijėt e sėmurė

Tiranė, 11 NĖNTOR-Studentėt e infermierisė nė Universitetin e Tiranės dhuruan gjak nė spitalin “Nėnė Tereza”. Veprimi human nga ana e tyre ka ardhur si pasojė e urdhrit nga Ministria e Shėndetėsisė, qė tė gjitha organet universitare tė dhurojnė gjak nė mėnyrė vullnetare, nė ndihmė tė njerėzve nė nevojė. Pas Forcave tė Armatosura ushtarake, politikanėve, institucioneve shtetėrore, ka qenė radha e studentėve pėr tė treguar vlerat njerėzore dhe pėr tė kontribuar nė dhurimin e gjakut. Ndėr studentėt e parė qė morėn kėtė nismė, duke mbėshtetur vendimin e Ministrisė sė Shėndetėsisė, ishin studentėt e infermierisė, tė cilėt nė paraditen e djeshme kanė dhuruar gjak nė mėnyrė vullnetare pėr njerėzit nė nevojė.

Mė shumė...

Lajme : NDĖRPRITET GREVA E STUDENTĖVE TĖ FAKULTETIT TĖ MJEKĖSISĖ
Kyqur 11-11-2005 7:06:10 (1994 Lexime)

Ēfuqizohet aplikimi i “bllok sistemit” - dy prodekanė shkarkohen dhe njė jep dorėheqje

PRISHTINĖ, 11 NĖNTOR- Tė enjėten mbrėma, studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės kanė ndėrprerė grevėn, pasi Senati i kėtij universiteti vendosi qė tė shkarkojė nga detyra prodekanėt Adem Limanin dhe Halil Ahmetin, ndėrsa i ka aprovuar dorėheqjen prodekani tjetėr Adil Raka, dorėheqje tė cilėn e kishte paraqitur para se tė mbahej mbledhja. Nga 31 senatorėt, vetėm Bajram Nuraj ka abstenuar nė marrjen e vendimit ndėrsa 30 tė tjerė ishin pro tij. Senati gjithashtu ka ēfuqizuar vendimin pėr aplikimin e “bllok sistemit”, me ē’rast ėshtė paraparė qė mėsimi tė filloi nga e hėna sipas metodės sė vjetėr tė studimeve.

Mė shumė...

Lajme : NJĖ PROTESTĖ E RE NĖ USHT
Kyqur 11-11-2005 6:43:10 (1518 Lexime)

Studentėt kėrkojnė qė disenji grafik tė jetė lėndė e studimeve tė tyre

Shkup, 11 NĖNTOR- Njė protestė e re ka filluar tė premten nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ku studentėt e Fakultetit tė Disenjit nisėn kundėrshtimet e tyre, duke kėrkuar qė disenji grafik tė jetė lėndė e studimeve tė tyre.
Studentet e Disenjit nė USHT kanė protestuar para Rektoratit derisa sekretari i pėrgjithshėm, Bashkim Selmani, i ka pritur ata nė njė takim pėr tė dėgjuar kėrkesat e tyre.
“Pas protestave ne u takuam me sekretarin e pėrgjithshėm tė USHT-sė, Bashkim Selmani, i cili na ka pritur shumė mirė, mirėpo ai nuk zotėronte informacionet e nevojshme se ēka ėshtė duke ndodhur me Fakultetin tonė”, tha Ilirian Jonuzi, anėtar i kėshillit tė protestave.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E FAKULTETIT TĖ MJEKĖSISĖ NĖ DITĖN E TRETĖ TĖ GREVĖS
Kyqur 10-11-2005 15:10:32 (1633 Lexime)

Rektorati: “Bllok sistemi” ēfuqizohet, pikė e nxehtė mbetet shkarkimi i dekanit

PRISHTINĖ, 10 NĖNTOR- Sot kanė hyrė nė ditėn e tretė tė grevės, studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės, tė cilėt vazhdojnė ta mbajnė tė bllokuar dekanatin e kėtij fakulteti. Ata, dje pėr disa orė kanė bllokuar edhe rektoratin UP-sė, derisa pritej qė tė mbahej mbledhja e Senatit, nė mėnyrė qė kėtu tė merreshin vendime konform kėrkesave tė studentėve, qė tashmė janė tė njohura: largimi i dekanit Bajram Nuraj dhe mos aplikimi i “bllok sistemit”.

Mė shumė...

Lajme : Pėr nderė tė 10 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės
Kyqur 10-11-2005 7:37:13 (1529 Lexime)


Simposium i rėndėsishėm ndėrkombėtar nė Tetovė

Tetovė, 10 NĖTOR- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės me10 dhe 11 nėntor organizohet simpsiumi i V-tė ndėrkombtarė me temė “materilet dhe pėrdorimi i tyre”. Kjo ėshtė njė seri e simposiumeve qė organizohen me kėtė temė dhe qė janė mbajtur mė parė edhe nė Prishtinė, Tiranė, Friberg dhe Vlorė. Kėtė vit bashkėorganizator ėshtė edhe USHT-ja, bashkė me Universitetin Polteknik - Tiranė, Universitetin e Prishtinės dhe Universiteti Teknik Bergakademie Freiberg - Gjermanni.
Ky simposium mbahet pėr nderė tė 10 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės dhe nėn patronatin e vet rektorit Nexhbedin Beadini. Nė kėtė eveniment tė USHT-sė pritet tė marin pjesė pėrfaqėsues nga universitetet e lartėpėrmendura si dhe nga Universiteti teknik Vlorė dhe Universiteti i Elbasanit. Poashtu redaksia merr vesh se nė mesin e tė ftuarve qė kanė pranuar tė marrin pjesė nė kėtė simpozium do tė jetė edhe prorektori i Universitetit gjerman tė Fribergut.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E FAKULTETIT TĖ MJEKĖSISĖ HYNĖ NĖ GREVĖ
Kyqur 09-11-2005 3:27:10 (5030 Lexime)


Studentėt: Grevė deri nė largimin e dekanit, Bajram Nuraj, meqė ai ėshtė i korruptuar

PRISHTINĖ, 8 NĖNTOR- Mėse njė mijė studentė tė Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės, kanė hyrė tė martėn nė grevė pėr tė kėrkuar dorėheqje tė pa revokueshme tė dekanit tė kėtij fakulteti, Bajram Nuraj. Kjo kėrkesė ka ardhur pasi dekanati mbrtonė me ngulm vendimin pėr tė ndėrruar mėnyrėn e aplikimit tė mėsimit, nga sistemi i mėparshėm nė tė ashtuquajtur “bllok sistem”. Kjo ėshtė vetėm njėra nga arsyet e studentėve pėr tė kėrkuar largimin e dekanit, meqė ata konsiderojnė se Bajram Nuraj ėshtė i pėrfshirė edhe nė korrupsion. Tė shokuar me atė qė ngjante nė kėtė fakultet Kryetari i Kėshillit Drejtues tė Universitetit tė prishtinės, Jahi Hoxha, bashkė me anėtarė tė kėtij Kėshilli ka ardhur pėr tė koontribuar nė qetėsim tė situatės. Njė gjė tė tillė e kishte bėrė edhe Xhavit Rexhaj nga Ministria e Arsimit dhe Sejdi Hoxha, kryetar i Unionit tė Pavarur tė Studentėve. Me gjithė prezencėn e tyre ata nuk arritėn tė t’i bindin studentėt qė ta lirojnė objektin e Fakultetit tė Mjekėsisė, madje as pėr tė dėgjuar fjalėt e Bajram Nurės.

Mė shumė...

Lajme : 52 PJESĖTARĖ TĖ TMK-SĖ PRANOHEN SOLEMNISHT NĖ UP
Kyqur 09-11-2005 3:24:48 (1646 Lexime)

Agim Ēeku: Ushtria e ardhshme e Kosovės ka nevojė pėr kuadro tė specializuara

PRISHTINĖ, 8 NĖNTOR- “Ushtria e ardhshme e Kosovės ka nevojė pėr kuadro tė specializuara”, kėshtu tha sot gjeneral-lejtnant Agim Ēeku me rastin e pranimit tė 52 pjesėtarėve tė TMK-sė nė Universitetin e Prishtinės. Trupat Mbrojtėse tė Kosovės si objektiv kryesorė kanė profesionalizimin e kuadrove tė saja pėr forcėn e ardhshme nė tė gjitha nivelet, tha Ēeku duke porositur studentėt e rinj tė TMK-sė qė tė jenė shembull pėr tė gjithė.

Mė shumė...

« 1 ... 156 157 158 (159) 160 161 162 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio