Studentet.info
« 1 ... 157 158 159 (160) 161 162 163 ... 214 »
Lajme : Intervistė me nėnkryetarin e Kėshillit tė Akreditimit, Adnan Jashari
Kyqur 08-11-2005 4:09:56 (3411 Lexime)


Farmacia do tė akreditohet mė 28 nėntor


“Tani ėshtė paraparė tė formohet njė komision i pėrbashkėt mes profesorėve tė fakultetit tė Farmaisė nė Shkup dhe atyre tė USHT-sė. Pas formimit tė kėtij trupi do tė fillohet tė pėrgatiten planprogramet e reja, tė cilat do tė dorėzohen nė Kėshillin Akreditues”, tha Jashari

Shkup, 07 NĖNTOR– Nėnkryetari i Kėshillit Akreditues, Adnan Jashari, deklaroi se Farmacia nė USHT do tė legalizohen nė mbledhjen e rradhės sė Kėshillit ngase nė atė tė kaluarėn pati vėrejtje se nuk ishte harmonizuar planprogrami i saj me atė tė Universitet tė Shkupit.
Lidhur me Aktrimin, Jashari tha se tani pėr tani ėshtė vendosur tė funksionojė nė Shkup por nuk pėrjashtoi mundėsinė tė rikthehet sėrish nė kuadėr tė USHT-sė

Mė shumė...

Lajme : BĖHEN PĖRGATITJET PĖR FESTIVALIN “SKENA UP”
Kyqur 06-11-2005 14:51:10 (1380 Lexime)

Studentė nga e mbarė bota bėjnė garė nė Prishtinė pėr film dhe teatėr

PRISHTINĖ, 06 NĖNTOR- Studentė nga e mbarė bota pritet tė garojnė nga data 10 deri mė 17 nėntor nė Prishtinė, pėr tė prezantuar nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Studentėve pėr Film dhe Teatėr “Skena UP”. Ky ėshtė edicioni i tretė i organizimit tė kėtij festivali dhe ai bmahet nėn patronatin e Ministrisė sė Kulturės, Rinisė, Sportit dhe Ēėshtjeve jorezidente tė Kosovės. Nė kėtė festival do tė garojnė studentė nga shumė vende tė botės, ndėrsa Kosovėn do ta pėrfaqėsojnė studentėt e Akademisė sė Arteve tė Kosovės, bėhet e ditur nepėrmjet njė njoftimi tė ministrisė.

Mė shumė...

Lajme : RROGA E NJĖ PROFESORI TĖ UP-SĖ DERI NĖ 700 EURO
Kyqur 02-11-2005 11:18:15 (1486 Lexime)

Qeveria ka miratuar sistemin e ri tė pagave pėr UP-nė

PRISHTINĖ, 2 NĖNTOR- Ėshtė miratuar sistemi i ri i pagave pėr Universitetin e Prishtinės, nė mbledhjen e Qeverisė tė ditės sė djeshme, sistem ky i nėnshkruar ditė mė parė nga ministri i ASHT-sė, Agim Veliu dhe kryetari i Kėshillit Drejtues tė UP-sė, Jahi Hoxha. “E veēanta e sistemit tė ri tė pagave nė Universitet ėshtė mundėsia ligjore qė ne i kemi dhėnė UP-sė qė tė pėrdorė pėr personelin akademik 30 pėr qind tė tė hyrave vetanake”, ka thėnė kryeministri, Bajram Kosumi pas mbledhjes sė Qeverisė. Sipas kryeministrit deri tek miratimi i kėtij sistemi ka ardhur pas njė pune njėmujore tė MASHT-it dhe UP-sė dhe memorandumit tė nėnshkruar.

Mė shumė...

Lajme : GREVA SJELLĖ SUKSES
Kyqur 02-11-2005 3:03:06 (1316 Lexime)

Profesorėt e UP-sė pėrftojnė deri 150 € rritje page

PRISHTINĖ, 1 NĖNTOR- Mėsimdhėnėsit e Universitetit tė Prishtinės (UP), mė nė fund do tė kenė paga mė tė larta. Zėdhėnėsi i Bordit tė UP-sė, Ibrahim Gashi, i tha tė hėnėn KosovaLive se nėnshkrimi i dy memorandumeve nga ana e Rektoratit, Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) dhe Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave (MEF), mėsimdhėnėsve tė UP-sė pritet t`ua rrisė pagat pėr 100 deri 150 euro nė muaj, nė mėnyrė retroaktive, qė prej 1 korrikut 2005. Rritja e pagave mujore tė mėsimdhėnėsve universitarė, sipas memorandumit, sigurohet drejtpėrsėdrejti nga Buxheti i Konsoliduar i Kosovės si dhe nga shfrytėzimi i 30 pėrqindėshit tė shumės qė mblidhen nga pagesat e studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Instituti Liberal Shqiptar
Kyqur 01-11-2005 3:58:38 (1855 Lexime)

Universiteti Tirana II, njё shans i dytё

Tiranė, 1 NĖNTOR- Sё fundmi Instituti Liberal Shqiptar ka ndёrmarrё njё nismё pёr tё nxitur debatin dhe diskutimin nё lidhje me ngritjen e Universitetit Tirana II. Kjo nismё synon tё thyejė monopolin historik tё Universitetit tё Tiranёs nё fushёn e arsimit tё lartё nё Shqipёri, duke nxitur konkurrencёn midis fakulteteve, ēka ёshtё pikėnisja e pёrmirёsimit tё nivelit arsimor tё lartё nё Shqipёri. Themi monopol nё arsimin e lartё, pasi pavarёsisht nga ekzistenca e universiteteve tё tjera nё rrethe, ёshtё mёse e qartё se ato nuk pёrbёjnё njё konkurrencё reale pёr Universitetin e Tiranёs, pёr nga vetё pozicioni dhe burimet qё disponojnё

Mė shumė...

Lajme : Studentėt qė firmosėn peticionin kundėr pedagogut Gani, takim me dekanin
Kyqur 01-11-2005 3:56:45 (1506 Lexime)

Gruda: Faktet e studentėve, tė pamjaftueshme

Tiranė, 1 NĖNTOR- Studentėt e vitit tė katėrt tė Historisė, qė dolėn publikisht kundėr pedagogut tė tyre, Agron Gani, dje kanė zhvilluar njė takim me dekanin. Pėr tri orė me radhė, me dyer tė mbyllura, studentėt kanė diskutuar pėr problemin e tyre me Gjovalin Grudėn, dekanin e Fakultetit Histori-Filologji. “Studentėt nuk mė kanė sjellė tė gjitha faktet e nevojshme qė unė tė kem mundėsi tė marr njė vendim pėr kėtė ēėshtje”, -tha dje pėr “Shekullin” Gruda. Sipas dekanit, i vetmi fakt qė i kanė paraqitur studentėt kishte tė bėnte me njė pėrmbledhje qė studentėt pretendojnė se pedagogu Gani e ka vjedhur.

Mė shumė...

Lajme : PROTESTĖ MASIVE E STUDENTĖVE TĖ UP-SĖ
Kyqur 28-10-2005 6:59:42 (1443 Lexime)

Indiferenca e Qeverisė ndaj gjendjes materiale tė profesorėve nxjerė nė rrugė studentėt

PRISHTINĖ, 28 TETOR- “Protestoni pėr veten”, ishte motoja e mėse 2 000 studentėve tė Universitetit tė Prishtinės tė cilėt mbrėmė kanė realizuar njė protestė nė kryeqytet. Studentėt kėrkonin nga Qeveria e Kosovės qė urgjentisht tė plotėsoj kėrkesat e profesorėve pėr nivelimin e pagave, dhe zbatimin e kontratės kolektive nė mėnyrė qė menjėherė tė filloj mėsimi nė Universitetin e Prishtinės dhe nė tė gjitha nivelet e arsimit nė Kosovė. Po ashtu ėshtė kėrkuar nga Qeveria qė ta bėjė menjėherė funksionalizimin e xhirollogarisė sė Universitetit tė Prishtinės nė mėnyrė qė tė bėjė tė mundur kthimin e parave nga participimi i studentėve nė Universitet dhe shfrytėzimin e tyre pėr ngritjen e cilėsisė sė mėsimit.

Mė shumė...

Lajme : PROTESTĖ E STUDENTĖVE TĖ FAKULTETIT TĖ MJEKĖSISĖ
Kyqur 27-10-2005 14:11:34 (1690 Lexime)

Studentėt kėrkuan dorėheqjen e dekanit Bajram Nura

PRISHTINĖ, 27 TETOR- Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės kanė kėrkuar tė enjėten dorėheqje tė parevokueshme tė dekanit tė kėtij fakulteti, Bajram Nura, ndėrsa ky i fundit e ka kundėrshtuar kategorisht dorėheqjen pasi konsideron se, kėrkesat e studentėve janė tė pabazuara. Shkas pėr kėrkesėn e studentėve ka qenė vendimi i dekanatit pėr tė futur nė aplikim, qė nga ky vit akademik, njė formė tė re tė realizimit tė mėsimit, i cili njihet si “bllok sistem”. Studentėt e kanė konsideruar veten si tė anashkaluar nga ana e dekanatit, me ērast kanė dhėnė njė mesazh tė fortė me anė tė kėsaj proteste se ata janė faktor kyē nė marrjen e vendimeve nė kėtė fakultet. Organizatori i protestės, Organizata e Re Studentore dhe Unioni i Pavarur i Studentėve, kanė kėrkuar njėkohėsisht nga Sekretari i pėrgjithshėm i FM shpalljen e menjėhershme tė orarit tė ushtrimeve dhe ligjėratave sipas sistemit tė vjetėr.

Mė shumė...

Lajme : NĖ PĖRPJEKJE PĖR TA NDALUR GREVĖN E PEDAGOGĖVE
Kyqur 27-10-2005 6:03:42 (1323 Lexime)

Njė memorandum i lejon UP-sė autonomi financiare

PRISHTINĖ, 26 TETOR- Ministria e Arsimi, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), Ministria e Ekonomisė dhe Financave (MEF) dhe Universiteti i Prishtinės (UP), nėnshkruan tė mėrkurėn njė memorandum, i cili i lejon UP-sė menaxhimin e tė hyrave vetanake. Ministri i MASHT-it, Agim Veliu, pas nėnshkrimit tė kėtij memorandumi, tha se nėpėrmes kėtij dokumenti do tė krijohen kushte mė tė favorshme pėr pėrmirėsimin e gjendjes materiale nė UP. “Kjo ka qenė orientim i vazhdueshėm i MASHT-it qė pozita materiale e punėtorėve tė arsimit nė pėrgjithėsi, por edhe e universitetit, tė ngritėt dhe ky memorandum e mundėson kėtė”, tha ai.

Mė shumė...

Lajme : FLET PER STUDENTET.INFO MINISTRI I ARSIMIT DHE SHKENCĖS, AZIZ POLLOZHANI
Kyqur 26-10-2005 7:48:11 (1765 Lexime)


Pėr 50 vjet paratė nuk kanė qenė atje ku ishin nxėnėsit


Shkup, 25 TETOR- Pėr abuzime, tregti me nota, korrupsion, fatkeqėsisht kemi shumė pak ose aspak ankesa. Asnjė person nuk reagon me emėr dhe me mbiemėr dhe na i bllokon rrugėt pėr tė vepruar

Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Aziz Pollozhani, nė intervistėn pėr “STUDENTET.INFO”-n flet pėr decentralizimin e arsimit, rolin e kėshillave tė shkollave tė cilėt do tė jenė nė institucion kyē nė zhvillimin normal tė arsimit, depolitizimin e arsimit, pėr mungesėn e guximit qytetar tė studentėve, pėr mėsimin gjithėditor etj.

Mė shumė...

« 1 ... 157 158 159 (160) 161 162 163 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio