Studentet.info
« 1 ... 14 15 16 (17) 18 19 20 ... 214 »
Opinione : Parlament studentor apo popullor
Kyqur 15-04-2011 12:41:46 (1407 Lexime)

Besnik Berisha

I krijuar si parlament studentor nė kuadėr tė Universitetit tė Prishtinės, nė raste tė caktuar mėton tė jetė parlament popullor duke u deklaruar pėr ēėshtje tė cilat realisht nuk i takojnė. Statuti i Universitetit tė Prishtinės, saktėsisht neni 164, pėrcakton qartė se interesat e studentėve tė UP-sė pėrfaqėsohen nga Parlamenti i studentor dhe Kėshilli i studentėve nė njėsi akademike.

Mė shumė...

Lajme : “Shėn Kirili dhe Metodi” diskriminon shqiptarėt
Kyqur 10-04-2011 7:05:27 (2052 Lexime)


Universiteti “Shėn Kirili dhe Metodi” nė Shkup (UKM) e ka shumė tė vėshtirė tė ndryshojė politikat diskriminuese, kur janė nė pyetje shqiptarėt.

Me Konkursin pėr regjistrimin e studentėve nė vitin akademik 2011/2012 u pėrgjysmua Katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė Shqiptare, pasi UKM ndėrpreu drejtimin e pėrkthyesve nga shqipja nė maqedonisht dhe anasjelltas.


Kur kėtė e kėrkoi paraprakisht Katedra, pėr shkak tė mungesės sė kuadrove qė do tė punonin nė dy grupet e kėtij drejtimi (atyre qė e kanė shqipen gjuhė amtare dhe atyre qė nuk e kanė shqipen gjuhė amtare) askush nuk u shqetėsua qė nė Katedrėn e Gjuhės dhe Letėrsisė Shqiptare (KGJLSH) ndėrpritet njė program studimor. As Fakulteti “Bllazhe Koneski” (FBK), pjesė e tė cilit ėshtė KGJLSH dhe as UKM-ja, sė cilės i takon ai program, nuk bėnė pėrpjekje qė tė shpėtonin drejtimin e pėrkthyesve nga mbyllja.

Mė shumė...

Lajme : Fakulteti i Mjekėsisė nuk prodhon profesionistė, por diploma
Kyqur 06-04-2011 6:11:31 (1449 Lexime)

I nderuar Zoti Kryeministėr,
duke marrė shkas prej funksionit tuaj, por mė shumė prej profesionit tuaj si mjek, ne studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė ju dėrgojmė kėtė letėr tė hapur:


Tranzicioni solli kaos dhe shumė probleme nė vendin tonė, por krahas tyre solli edhe zhvillim e pėrparim. Kėto tė fundit fatkeqėsisht nė Fakultetin e Mjekėsisė nuk erdhėn kurrė, madje duket se nuk do tė vinė asnjėherė. Fakulteti ynė ėshtė nė gjendje tė mjerueshme, ėshtė i mbėrthyer nga korrupsioni dhe pėr rrjedhojė prodhohen vetėm diploma e jo mė mjekė e specialistė tė zotė. Mungesat janė shumė tė mėdha, si ato organizative edhe ato akademike, tė cilat duken se do tė jenė tejet afatgjata nė Fakultetin e Mjekėsisė. Nuk ėshtė e vėshtirė pėr ne qė i vuajmė kėto probleme tė konstatojmė se cilėt janė shkaktarėt e vėrtetė, por ėshtė e pamundur prej shkaktarėve qė tė heqin dorė nga interesat e tyre meskine dhe t’i japin fund kėsaj drame e cila ėshtė duke shteruar tė ardhmen tonė.

Mė shumė...

Opinione : Studentit
Kyqur 01-04-2011 13:49:24 (1520 Lexime)


Afrim GASHI

...si nė hapėsirat shqiptare edhe nė vendet tjera, ndryshimet dhe revolucionet mė tė mėdha gjatė historisė janė zhvilluar nga ana e studentėve. Tė njėjtėn mund ta konstatosh edhe nėse pėrcjell lajmet nga Lindja e Mesme dhe nga Afrika e Veriut. Tė gjithė ata student u organizuan dhe po shkruajnė historinė e popujve tė vet duke ngritur zėrin dhe kokėn kundėr sistemeve diktatoriale ēfarė i kanė apo i kishin nė vendet e tyre

Mė shumė...

Lajme : Studenti kumanovar shėnon rekord nė Suedi
Kyqur 30-03-2011 3:54:53 (1829 Lexime)
Suejb Memeti dhe Amir Buzo, dy student shqiptar, njėri nga Kumanova e tjetri nga Korca, qė momentalisht janė duke kryer studimet pasdiplomike tė Teknologjis Softverike nė Universitetin e Linneas nė Vaxjo tė Suedisė, fituan vendin e parė nė njė garė tė mbajtur nė po tė njėjtin Universitet pėr zgjidhjen me te shpejte pėr multiplikim tė matricave.

Njėkohėsisht ata thyen rekordin qė mė herėt e mbanin studentėt ukrainas me 11.2 sekonda. Zgjidhja e tyre qė zgjatė vetėm 8.55 sekonda ėshtė edhe mė e shpejtė se zgjidhja qė kanė dhėnė profesorėt e lėndės qė zgjat 9.78 sekonda.

Mė shumė...

Lajme : Gazeta KOHA vendos bashkėpunim me portalin Studentet.info
Kyqur 29-03-2011 8:01:49 (1663 Lexime)


Portali i gazetės KOHA – www.koha.mk ka vendosur sot, bashkėpunim me portalin social Studentet.info.

Ky bashkėpunim ka tė bėjė me rritjen e cilėsisė sė tė dy portaleve.

Koha mbetet e hapur pėr bashkėpunim me portale tjera, jo vetėm nė Maqedoni, por edhe mė gjerė.

Qėllimi ynė ėshtė informimi i saktė, i shpejt dhe me kohė.


Lajme : Sex para studentėve nė Universitetit Northwestern, nė Chicago
Kyqur 07-03-2011 10:33:00 (3221 Lexime)


Njė orė mėsimi mbi seksualitetin pėrfundoi me njė performancė seksuale nė auditorin e Universitetit Northwestern, nė Chicago.

Tema e ditės ishte sadomazokizmi dhe pas pėrfundimit tė orės sė mėsimit, profesori u komunikoi studentėve se mund tė qėndronin pas mėsimit pėr tė parė njė performancė me “lodra” erotike qė do tė pėrfundonte me orgazmėn e njė femre.

Rreth 100 studentė pranuan tė qėndronin dhe duket se patėn mbresa tė mira nga kjo eksperiencė.

Mė shumė...

Opinione : REKTORI I “KONTAMINUAR”
Kyqur 25-02-2011 7:13:01 (1974 Lexime)Adnan ARBASHI

(Ligjet janė rrjeta merimangash, nėpėr tė cilėn kalojnė miza tė mėdha, e ku mbeten tė voglat) –BALZAKU


Kėto ditė, ėshtė shkruar dhe pėrfolur mjaft nė opinion, pėr atė “atak fizik” me ngjyrė tė “kontaminuar”, nga ana e dy aktivistėve tė lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ndaj rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova, gjatė mbajtjes sė fjalimit tė tij solemn, me rastin e shėnimit tė 41 vjetorit tė UP. Qėndrimi dinjitoze me kėtė situatė vėrtetė tė palakmueshme i rektorit, edhe mė tepėr rriti revoltėn tonė qytetare ndaj kėsaj forme paksa tė vrazhdė dhe tė tepruar tė shprehjes sė pakėnaqėsisė studentore.

Por, kjo njerėzoreje nė ne, sikur zgjati shkurt. U demantua menjėherė pas disa minutave. Me tė dal jashtė salle, “atentatorėt” u rrahėn brutalisht. nga disa njerėz qė ende nuk dihen se kush ishin. Dhe, merrni me mėndė! Para syve vigjilent tė kamerave televizive, u pėrdor dhuna fizike mu nė tempullin e asaj dije, e cila, pikėrisht nė sallėn aty afėr, shėnonte 41 vjetorin e ekzistimit tė saj.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti ėshtė i studentėve, e jo i rektorit!
Kyqur 22-02-2011 6:26:58 (1912 Lexime)


Vlorian Molliqaj

Thonė se protestat paqėsore shprehin demokraci dhe ndodhin nė vendet mė demokratike tė botės. Kėtė madje e thonė nganjėherė edhe politikanėt tanė, edhe pse fare nuk iu pėlqejnė ato. Do tė ishte mirė sikurse tė ishte kėshtu edhe nė realitet. Por, pėr ta kuptuar qė nė realitetin tonė puna qėndron ndryshe, ndihmojnė reagimet e politikanėve apo “viktimave” pas ēdo aksioni protestues. Shumė shpesh tek ne, pas protestave tė ndryshme janė dėnuar nė forma tė ndryshme autorėt e protestave apo aksioneve simbolike. Kjo vetėm pėr njė qėllim tė qartė: qė nė vendin tonė tė instalohet kultura e frikės pėr tė reaguar ndaj padrejtėsive. E, duke e ditur qė nė vendin tonė padrejtėsitė janė tė shumta, dhe ēdo ditė nė rritje, ėshtė e kuptueshme, madje e nevojshme qė tė ndodhin reagime nė forma tė ndryshme si demonstrata, protesta dhe aksione simbolike. Secila kategori e njerėzve nė Kosovė ka arsye pėr tė protestuar, duke filluar nga studentėt e deri tek pensionistėt.

Mė shumė...

Lajme : Muje Rugova:Shkon jashtė pėr shėrim
Kyqur 20-02-2011 7:32:15 (2387 Lexime)


PRISHTINĖ, 19 SHKURT - Rektori i Universitetit tė Prishtinės (UP), Mujė Rugova, do tė dėrgohet nė shtetin gjerman pėr t’iu nėnshtruar analizave me tė thella dhe njė tretmani mjekėsor. Pas kontrolleve mjekėsore tė mjekėve kosovarė dhe pėrkeqėsimit tė gjendjes, atij i ėshtė rekomanduar njė mjekim mė i specializuar.

Ngjyra e hedhur sipėr rektorit nga aktivistėt e Vetėvendosjes, Rron Gjinovci dhe Durim Jasharaj, nuk ka rezultuar tė jetė ngjyrė e thjeshtė. Ndonėse kjo ngjyrė pritet tė dėrgohet nė organet kompetente pėr verifikim se ēfarė substance mban, tash pėr tash parashihet tė ketė pasur nė pėrbėrje tė saj edhe lėndė djegėse (tretės i ngjyrave metalike).

Mė shumė...

« 1 ... 14 15 16 (17) 18 19 20 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio