Studentet.info
« 1 ... 158 159 160 (161) 162 163 164 ... 214 »
Lajme : PAS DISA PARALAJMĖRIMESH
Kyqur 26-10-2005 2:45:51 (1387 Lexime)

Nė UEJL nuk pati protesta tė studentėve

Tetovė, 25 TETOR- Nė Hapėsirat e Universitetit tė Europės Juglindore tė Tetovės nuk kishte studentė tė tubuar tė hėnėn pas disa paralajmėrimeve se sėrish do tė ketė protesta tė reja. Studentėt e UEJL-sė nisėn protestat javėn e kaluar kundėr vendimit tė Rektoratit qė ka tė bėjė me rregullimin e statusit tė studentėve nė drejtim tė pagesės sė kredive pėr tė kapur kushtin pėr semestėr studentor. Ata kėrkuan tė njėjtėn ditė qė rektorati tė jepte disa sqarime pėr mediat. Rektorati iu pėrgjigj kėrkesės sė studentėve dhe nėpėrmjet njė konference sqaruan kushtet e kalueshmėrisė dhe ēmimin e studimeve nė Universitet.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt akuzojnė pedagogun Agron Gani
Kyqur 26-10-2005 2:40:19 (3221 Lexime)

Studentėt, peticion kundėr pedagogut

Tiranė, 25 TETOR- “Pedagogu na shet libra me detyrim, na ofendon dhe na bėn terror psikologjik”. Ky ėshtė thelbi i peticionit qė njė grup studentėsh tė vitit tė katėrt tė degės sė Historisė nė Fakultetin e Histori-Filologjisė nė Tiranė kanė bėrė kundėr pedagogut tė tyre, Agron Gani.
Peticioni qė mban firmat e 15 studentėve, parashtron njė sėrė pretendimesh qė lidhen me sjelljen pedagogjike tė profesorit tė lėndės sė Historisė Moderne tė Evropės nė kėtė fakultet. Sipas peticionit, tashmė i dėrguar nė departamentin e lėndės, nė dekanat, nė Rektorat dhe nė Ministrinė e Arsimit, pedagogu mes tė tjerash i detyron studentėt tė blejnė libra. Vetė studentėt nėnshkrues tė peticionit pranojnė se kanė konstatuar shumė shkelje nga ana pedagogut, tė cilat mė pas i mblodhėn nė peticion. “Duke qenė prej mė shumė se tri vitesh studentė nė kėtė degė, kemi konstatuar shkelje administrative dhe ligjore gjatė procesit akademik nga ana e pedagogut Agron Gani”, - thotė njėri prej tyre.

Mė shumė...

Lajme : PROTESTĖ E MĖSIMDHĖNĖSVE PARA QEVERISĖ
Kyqur 25-10-2005 8:41:52 (1300 Lexime)

Mėsimdhėnėsit nė rrugė – Qeveria pėrsėrit ofertėn e vjetėr

PRISHTINĖ, 25 TETOR- Pas njė proteste tė mėsimdhėnėsve tė tri niveleve tė arsimit para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, tė martėn, pėrfaqėsuesit e Sindikatės sė Bashkuar tė Arsimit dhe Shkencės sė Kosovės (SBASHK), u takuan me pėrfaqėsuesit e qeverisė, tė cilėt sipas tyre nuk u ka bėrė ndonjė ofertė serioze, prandaj janė tė vendosur pėr vazhdimin e grevės. Me mijėra mėsimdhėnės tė tė gjitha vendeve tė Kosovės, sot protestuan para ndėrtesės sė qeverisė nė kėrkim tė pėrmbushjes sė kėrkesave tė tyre tani mė tė njohura. Kryesindikalisti Ali Shabanaj tha se edhe pas takimit mė zv/kryeministrin Adem Salihaj, ministren e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrmkolli dhe ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale, Ibrahim Selmanaj, gjendja ka mbetur e njėjtė.

Mė shumė...

Lajme : UPSUP DO TĖ MARRĖ MASA NDAJ NEGLIZHENCĖS SĖ QEEVRISĖ
Kyqur 25-10-2005 8:39:34 (1281 Lexime)

Studentėt: do tė shfrytėzojmė ēdo formė pėr ta nxjerrur Universitetin prej kėtij kaosi kritik

PRISHTINĖ, 25 TETOR- Unioni i Pavarur i Studentėve i Universitetit tė Prishtinės, me anė tė njė komunikate ka bėrė tė ditur se studentėt e Universitetit tė Prishtinės pėrkrahin fuqimisht kėrkesat e prfesoreve tė cilėt aktualisht gjenden nė grevė. “Nė tė njėjten kohė shprehim edhe indinjatėn mė tė thellė ndaj Qeverisė sė Kosovės pėr mos intervenimin nė zgjedhjen e problemit nė fjalė, i cili problem ka bllokuar tėrė funksionimin e Universitetit tė Prishtinės”, thuhet nė komunikatė.

Mė shumė...

Lajme : USSH MBUSHĖ NJĖ VIT, QĖ NGA THEMELIMI
Kyqur 25-10-2005 8:34:40 (1363 Lexime)

Nimani: USSH e angazhuar ekskluzivisht pėr studentė

PRISHTINĖ, 25 TETOR- Njėra ndėr organizatat mė tė reja studentore kėtu nė Kosovė por me shtrirje nė tė gjitha viset ku flitet shqip, Unioni i Studentėve Shqiptarė, ditėve qė lamė pas ka shėnuar njė vjetorin e themelimit tė saj, dhe ėshtė ardhur nė pėrfundim se njė vit ishte i begatė sa i pėrket aktiviteteve studentore, por edhe mjaft i suksesshėm. “Ishte njė vit pune mjaft i suksesshėm, me ē’rast ėshtė dhėnė njė kontribut i madh pėr universitetet shqiptare, dhe kėshtu pa u ndalur nė mundėm qė t’i arrijmė disa nga objektivat e studentėve shqiptarė kudo qė janė ata”, thotė pėr studentet.info, kryetari i USSH-sė, Petrit Nimani.

Mė shumė...

Lajme : Aktorėt e UT-sė mes dilemave
Kyqur 24-10-2005 4:33:42 (1419 Lexime)


Do tė pranohen ose jo diplomat

Tetovė, 24 TETOR- Dilemat qėndrojnė ende dhe janė po tė njėjtat .A do tė nostrifikohen dipolmat e aktorėve tė diplomuar nė UT apo premtimet e shumta do ti marė uji. Komisioni i cili ėshtė formuar nė lidhje me kompletimin e dokumentacionit tė aktorėve tė diplomuar tashmė ka filluar me punėn dhe pritet qė sot tė vendoset se kush do tė jetė edhe pėrfaqėsuesi nga Ministria e Arsimit.
Prorektori i USHT-sė Ismail Ahmeti nė njė deklaratė pėr Faktin u shpreh se dokumentacionet e aktorėve tė diplomauar janė duke u kompletuar.
“Ne jemi duke punuar mjaft nė kėtė drejtim por na duhet edhe ndima e aktorėve pasi nė disa raste hasim vėshtirėsi

Mė shumė...

Lajme : AKTIVITETE TĖ UNIONI I STUDENTĖVE NĖ USHT-sė
Kyqur 24-10-2005 4:32:10 (2301 Lexime)

Lėvizje pėr rritjen e standardit tė studenteve

Tetovė, 24 TETOR- Unioni i studentėve nė USHT-sė vashdon me disa nga aktivitetet e regullta pėr kėtė institucion, ndėrsa paralelishtė me kėtė shkohet edhe nė rritjen e standartit tė studentėve nė pėrgjithėsi. Kryetari i unionit studentor Arsim Ademi tha se aktivitete nė kėtė institucion nuk mungojnė dhe se tė njejtat janė tė pranishme .
‘Disa pėrfaqėsues tė unionit studentor sė bashku me mua ishim tė ftuar nė emisionin ‘reflekse’ nė Shkup ku temė diskutimi ishte ‘Standarti i Studentėve’. Po te njejten dite,ne si Union organizuam nje mbremje gazmore ne diskoteken "Premiere" per Studentet per shkak te fillimit te vitit akademik te ri:2005/06’ bėn tė ditur Ademi.

Mė shumė...

Lajme : Pranimet nė Ekonomik pa konkurs. Juridiku, Filologjiku dhe Shkencat me notė
Kyqur 22-10-2005 8:13:55 (3252 Lexime)

UT-ja, 1300 kuota pėr korrespodencėn

TIRANĖ, 22 TETOR- Universiteti i Tiranės do tė pranojė 1300 studentė nė sistemin part-time (korespondencė). Vetėm 3 fakultete nė kėtė universitet kanė zyrtarizuar dje kuotat e sistemit part-time, tė cilat do tė miratohen nga ministri i Arsimit Genc Pollo. Regjistrimet do tė nisin tė hėnėn dhe pėrfundojnė nė fund tė javės me 28 tetor. Kriteri i pranimeve do tė bėhet nė bazė tė notės mesatare, ndėrsa Ekon­omiku nuk do tė zhvillojė konkurse. “Dekanėt e fakulteteve kanė propozuar 1300 kuota, por nėse do tė ketė mė shumė kėrkesa, nga sa ėshtė parashikuar, ne mund t’i rrisim ato, duke i’u pėrgjigjur kėrkesave tė tė rinjve” tha Shezai Rrokaj, rektor i Universitetit tė Tiranės. Edhe pse udhėzimi i Ministrisė sė Arsimit, parashikon qė prani­met nė part-time tė bėhen vetėm me konkurs, sipas rektorit Rrokaj, njė tjetėr klauzolė u lė dorė tė lirė universiteteve qė tė vendosin vetė pėr mėnyrėn e pėrzgjedhjes sė studentėve

Mė shumė...

Lajme : Nėna e studentit 23- vjeēar tė arrestuar me 4 kile kokainė
Kyqur 22-10-2005 8:09:28 (1566 Lexime)

Trafikanti nė Itali, me nėnėn diplomatike


TIRANĖ, 22 TETOR - Studenti shqiptar 23- vjeēar i arrestuar nė Itali me katėr kilogramė kokainė kolumbiane e kishte marrė pasaportėn nė sajė tė tė ėmės. Nėna e tij ka punuar kėto tre vitet e fundit nė Ambasadėn Shqiptare nė Paris por tashmė nuk ndodhet mė atje. Ajo ėshtė transferuar nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme ndėrkohė qė e gjithė familja ka vazhduar qė tė mbajė pasaportėn diplomatike. “Shekulli” disponon emrin e saj por ka vendosur qė tė mos e bėjė publik pėr arsye etike. Studenti 23- vjeēar tashmė ndodhet i arrestuar nga policia italiane me akuzėn e trafikimit ndėrkombėtar tė lėndėve narkotike. Lajmi ėshtė pohuar dje nga burime tė prokurorisė shqiptare si dhe nga burime tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme.

Mė shumė...

Lajme : REFUZOHET BLLOK SISTEMI
Kyqur 22-10-2005 6:38:36 (1619 Lexime)

Studentėt e mjekėsisė tė pakėnaqur me mėnyrėn e re tė studimit

PRISHTINĖ, 22 TETOR- Dy organizata studentore tė Fakultetit tė Mjekėsisė (FM), tė pakėnaqura me mėnyrėn e re tė studimit nėpėrmes metodės “bllok sistem”, i kanė dhėnė ultimatum organeve kompetente tė fakultetit qė deri tė hėnėn tė fillojnė mėsimi me mėnyrėn e vjetėr, ose nė tė kundėrtėn do tė pasojnė protestat. Organizata e Re Studentore (ORS), Unioni i Pavarur i Studentėve dhe “1 Tetori”, i patėn dhėnė ultimatum UP-sė dhe MASHT-it pėr tė mos lejuar aplikimin e “bllok sistemit”, megjithatė tani siē duket, kėto organizata janė pėrēarė mes veti, pasi qė dy tė parat ende vazhdojnė tė jenė kundėr kėtij sistemi, ndėrsa kjo e fundit, tėrhiqet nga tė gjitha aktivitetet qė kanė tė bėjnė me kundėrshtimin e mėnyrės sė re tė mėsimit sipas “bllok sistemit”, pasi qė mendojnė se kjo punė ėshtė e kryer pa marrė parasysh dėshirat e studentėve.

Mė shumė...

« 1 ... 158 159 160 (161) 162 163 164 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio