Studentet.info
« 1 ... 159 160 161 (162) 163 164 165 ... 214 »
Lajme : VAZHDON GREVA E MĖSIMDHĖNĖSVE KOSOVARĖ
Kyqur 21-10-2005 11:01:37 (1380 Lexime)

Grevistėt paralajmėrojnė protestė pėr javėn tjetėr

PRISHTINĖ, 21 TETOR- Mėsimdhėnėsit grevistė, tė martėn e javės sė ardhshme do tė protestojnė para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, konfirmuan tė premten gjatė njė konference pėr gazetarė, drejtuesit e Sindikatės sė Bashkuar tė Arsimit dhe Shkencės sė Kosovės (SBASHK), duke i quajtur tė dėshtuara pėrpjekjet e deritanishme pėr zgjidhjen e kėrkesave tė tyre. Ndėrsa Sadri Shkodra, pėrfaqėsues i Kėshillit grevist tė UP-sė, vuri nė dyshim negociatat mes Kėshillit Drejtues (KD) tė UP-sė dhe MASHT-it e MEF-it, duke kėmbėngulur se asnjė marrėveshje nuk mund tė arrihet, nėse me tė nuk pajtohet sindikata e punonjėsve tė Universitetit.

Mė shumė...

Lajme : APEL I UNIONIT TĖ PAVARUR TĖ STUDENTĖVE TĖ UP-SĖ
Kyqur 21-10-2005 11:00:50 (1355 Lexime)

UPSUP e konsideron Qeverinė si fabrikė problemesh dhe e paralajmėron me radikalizim tė situatės


PRISHTINĖ, 21 TETOR- Me anė tė njė letre tė ardhur nė redaksinė tonė Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės ka apeluar pėr tė dytėn herė tek institucionet vendore dhe ato ndėrkombėtare nė Kosovė, qė kėto institucione tė pėrshpejtojnė zgjidhjen e krizės nė arsimin kosovar. “UPS-UP me shqetėsim tė madh po e vėshtron situatėn kaotike tė krijuar pas shumė ditė greve qė ka kapluar Universitetin e Prishtinės, si pasojė e neglizhencės, joseriozitetit dhe paaftėsisė sė ekzekutivit tė Kosovės pėr t’i zgjidhur problemet nė arsimin e tė gjitha niveleve”, thuhet nė letrėn e kėsaj organizate.

Mė shumė...

Lajme : Proteste e Ambasades shqiptare ne Moske
Kyqur 21-10-2005 5:42:39 (2958 Lexime)


Shqiperia do te ndale dergimin e studenteve ne Rusi

MOSCOW - RUSSIA : Eshte bere shume e pasigurte jeta e qytetarve tane ne disa qytete ruse, ku grupe te ndryshme ultra-nacionaliste kane sulmur studentet shqiptare veqse ata filsnin shqip. Autoritetet shqiptare ne kete vend thone se do te ndalen se derguari studentet ne "vatrat e nxehta" ku ka shperhtyer dhuna. Mediat ruse, duke ju referuar keture incidenteve pohojne se:" Shqiperia, do te ndale dergimin e studenteve ne Rusi - Voronezh, mbas sulmit te mbremeshem, qe ndodhi ndaj studentit shqiptar Altin Cami", ka deklaruar per medien ruse sekretari i pare i Ambasades se Republikes se Shqiperise ne Moske,Goka MarkesNgjarja me dhunen ndaj studenteve shqiptar, eshte fakt i kryer, dhe se Administrata e qytetit ruse Voronezh, deri tani nuk ka dhene asnje prove, per te siguruar studente shqiptare, te cilet, edhe here te tjera kane qene preh e incidenteve te tjera te dhuneshme ne Vorozhen - Rusi.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E UP-SĖ PROTESTUAN PARA REKTORATIT
Kyqur 20-10-2005 14:01:46 (1427 Lexime)

Hoxha: Ka mjaftuar tė vijnė nė zyrė 5 studentė dhe kjo ēėshtje do tė zgjidhej!

PRISHTINĖ, 20 TETOR- Tė enjėten studentėt e Universitetit tė Prishtinės kanė protestuar rreth njė orė para Rektoratit tė kėtij universiteti, nė shenjė pakėnaqėsie ndaj shkeljes sė tė drejtave themelore tė studentėve meqė Unioni i Pavarur i Studentėve, organizatė kjo qė ishte organizator i protestės, konsideron se kėto tė drejta janė duke u shkelur dita ditės nga ana e organeve tė arsimit tė lartė nė Kosovė . Drejtuesi i UP-sė Jahi Hoxha ka pritur kryetarin e UPSUP-sė Sejdi Hoxha dhe i ka premtuar atij realizimin e kėrkesave. Nė anėn tjetėr, me anė tė tė njejtės protestė i ėshtė dhėnė pėrkrahje e fuqimishme kėrkesave tė profesorėve pėr rritjen e pagave. Nė anėn tjetėr, me anė tė njė komunikate qė ka ardhur nga njė fraksion i kėsaj organizate rivalė tė organizatorit, bėhet e ditur se protesta ėshtė organizuar nga pėrsona tė paautorizuar, tė delegjitimuar dhe jokompetent.

Mė shumė...

Lajme : PROFESORĖT E UP-SĖ NĖ DITĖN E 18-TĖ TĖ GREVĖS
Kyqur 20-10-2005 14:00:38 (1452 Lexime)

Kosumi: Greva e arsimtarėve po shndėrrohet nė trysni politike!

PRISHTINĖ, 21 TETOR- Ėshtė dita e 18-tė qė kur kanė hyrė nė grevė profesorėt e Universitetit tė Prishtinės tė cilėt ngulin kėmbė se pa nivelizimin e pagave ata nuk do tė zhvillojnė mėsim pėr studentėt e kėtij universiteti. Edhe pse Qeveria e Kosovės tė hėnėn i ofroi njė ofertė Kėshillit Drejtues tė UP-sė pėr nivelimin e pagave tė stafit akademik tė universitetit, kjo ofertė ende nuk ėshtė shqyrtuar nga Bordi i KD-sė. Diten e djeshme, kryeministri Bajram Kosumi u premtoi mėsimdhėnėsve se Qeveria ėshtė e pėrkushtuar nė gjetjen e mundėsive pėr njė jetė mė tė mirė pėr ta. Nė anėn tjetėr MASHT ka bėrė thirrje qė tė formohet komisioni pėr bartjen e tė drejtės sė menagjimit tė tė hyrave vetjake nė UP.

Mė shumė...

Lajme : Konkurimi, me mesatare
Kyqur 19-10-2005 3:12:06 (1733 Lexime)

Pollo: 2 200 kuota tė lira pėr universitetet e mbyllura

Tiranė, 19 TETOR- Maturantėt qė mbetėn jashtė auditoreve nga mbyllja e Universiteteve nė Durrės, Fier dhe Berat mund tė pėrfitojnė nga kuotat e parealizuara nė universitetet e rretheve. Sipas ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, Genc Pollo, regjistrimet pėr kėto kuota tė mbetura bosh pėrfundojnė nė datėn 24 tetor. “Me njė udhėzim tė veēantė tė ministrit, kėta maturantė kanė njė shans pėr tė pėrfituar nga 2 200 kuotat e parealizuara nė universitetet e Elbasanit, Vlorės, Korēės, Gjirokastrės e Shkodrės”, - tha dje Pollo gjatė njė konference pėr shtyp. Sipas tij, kėta maturantė tė regjistruar nė tre universitetet do tė vihen nė radhėn e konkurentėve me dosje. “Konkurimi pėr kėtė kategori nuk do tė bėhet si gjithė tė tjerėt, duke iu nėnshtruar konkursit. Ata kanė tė drejtė tė konkurojnė pėrmes dosjes qė do tė paraqesin nė universitetin pėrkatės”, - tha Pollo. Pra, sipas kėsaj deklarate, kėta maturantė do tė hyjnė nė garė me tė interesuarit e tjerė pėrmes mesatares sė mbledhur gjatė viteve tė shkollės sė mesme.

Mė shumė...

Lajme : Pollo: Zgjidhje e shpejtė
Kyqur 19-10-2005 3:07:40 (1343 Lexime)

Sistemi i Bolonjės, 70 studentė tė elektronikės pa diploma

Tiranė, 19 TETOR- Brezi i parė i studentėve nė vendin tonė qė mbaruan ciklin e parė tė studimeve me sistemin e Bolonjės, kanė mbetur pa diplomė. Ndėrsa ata qė meritojnė tė kalojnė nė ciklin e dytė tė studimeve, pra tė vazhdojnė masterin, ende nuk kanė filluar. Mosmiratimi nga ana e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės i titullit tė diplomės pėr 70 studentėt e degės sė Elektronikės nė Universitetin Politeknik tė Tiranės ka bėrė qė kėta sė bashku me studentėt e tjerė tė vitit tė parė, dytė e tė tretė tė protestojnė dje pėrpara Korpusit tė Universitetit dhe para dikasterit arsimor. Ndėrkohė qė edhe pse nuk ėshtė deklaruar njė zgjidhje konkrete, ministri i Arsimit, Genc Pollo, ka pranuar se gjithēka do tė zgjidhet shumė shpejt

Mė shumė...

Lajme : ZV.KRYEMINISTRI SALIHAJ DHE MINISTRI VELIU TAKUAN UDHĖHEQĖSIT E UP-SĖ
Kyqur 19-10-2005 2:55:42 (1527 Lexime)

Qeveria i ofertoi UP-sė modelin pėr nivelimin e pagave

PRISHTINĖ, 17 TETOR- Qeveria e Kosovės tė hėnėn i ofroi njė ofertė Kėshillit Drejtues (KD) tė Universitetit tė Prishtinės (UP) pėr nivelimin e pagave tė stafit akademik tė universitetit, e cila pritet tė shqyrtohet nga Bordi i KD-sė dhe brenda ditės pritet tė merret vendimi, nėse do ta pranojnė atė, apo jo. Zėvendėskryeministri i Kosovės, Adem Salihaj, pohoi se kjo ofertė ėshtė njė zgjidhje e pėrshtatshme dhe i plotėson kėrkesat e mėsimdhėnėsve tė universitetit. “Duke marrė parasysh se Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencės sė Kosovės (SBASHK) ende nuk ka shfaqur gatishmėrinė qė tė bisedojė me Ministrinė e Arsimit dhe ta bėjė nivelimin e pagave, atėherė ne kemi bėrė njė propozim pėr nivelimin e pagave nė universitet dhe mbetet qė Bordi i UP-sė ta shqyrtojė atė dhe tė vendosė nėse do ta pranojė apo jo”, tha Salihaj.

Mė shumė...

Lajme : Problemet e studentėve tė Shqipėris dhe Kosovės nė USHT
Kyqur 16-10-2005 12:55:35 (1503 Lexime)

Tė bėhen lėshime nė lėndėn e maqedonishtes

Tetovė, 17 TETOR- Pas legalizimit tė Universitetit tė Tetovės ky institucion ka hasur me probleme tė njėpasnjėshme pėr disa studentė, ndėrsa pėr shumicėn e tzre themelimi i kėtij institucioni ka qėnė njė sukses. Shumė prej studentėve qė janė momentalisht viti i tretė nė kėtė institucion vlerėsojnė se legalizimi i USHT-sė ka sjellė me vete ndryshime thelbėsore pėr studentėt tė cilėt janė nė fakultetet pėrbėrėse tė kėtij institucioni duke ndryshuar stuatusin juridik tė tyre.
Ka edhe nga ata student tė cilėt vlerėsojnė ndryshe duke thėnė se legalizimi i kėtij institucioni tė lartė juridik solli ndryshime tė cilat pėr disa studentė janė kapur nė pikėpamje tė ndryshme dhe tė pakapshme. Me themelimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės gjuha maqedonishte qė ėshtė edhe gjuhė zyrtare ka pėrfshirė edhe studentėt qė momentalisht studiojnė nė kėtė universitet e tė cilėt jo vetėm qė duhet tė mėsojnė gjuhėn por pėr disa lėndė tė caktuara kanė edhe profesor tė nacionalitetit maqedonas.

Mė shumė...

Lajme : DREJTUES TĖ UP-SĖ U PRITEN NGA KRYEKUVENDARI DACI
Kyqur 14-10-2005 11:43:44 (1424 Lexime)

Hoxha kėrkoi qė UP t’i menaxhojė mjetet e studentėve

PRISHTINĖ, 14 TETOR- Ushtruesi i detyrės sė rektorit tė Universitetit tė Prishtinės (UP), Jahi Hoxha, pas njė takimi qė zhvilloi tė premten me kryeparlamentarin Nexhat Daci, kėrkoi qė tė bėhen ndryshime nė Ligjin mbi menaxhimin e financave publike, nė mėnyrė qė universiteti tė mund tė menaxhojė atė pjesė tė buxhetit qė e krijon vet nga participimi i studentėve. Hoxha tha se Universiteti ėshtė nė njė situatė kur duhet tė sjellin kuadro tė reja, tė cilat kanė arritur grada shkencore nė Evropė dhe SHBA nė mėnyrė qė tė japin kontributin e tyre. “Ekziston njė dėshirė dhe vullnet i madh i asaj rinie tė kthehet, por nė momentin kur ne i tregojmė pėr pagat ata tėrhiqen”, tha ai. Hoxha theksoi se gjėja tjetėr mė e rėndė ėshtė se edhe ato kuadro tė reja qė ka UP-ja kėrkojnė vende tė reja pune, atje ku kanė paga dhe pozita mė tė mira.

Mė shumė...

« 1 ... 159 160 161 (162) 163 164 165 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio