Studentet.info
« 1 ... 160 161 162 (163) 164 165 166 ... 214 »
Lajme : PROFESORĖT E UP-SĖ NĖ DITĖN E GJASHTĖ TĖ GREVĖS
Kyqur 10-10-2005 11:44:48 (1805 Lexime)

Xhaferi: Qeveria nuk ka tė drejtė morale qė tė kėrkojė ndėrprerjen e grevės

PRISHTINĖ, 10 TETOR- Profesorėt e Universitetit tė Prishtinės edhe sot nuk i janė pėrgjigjur thirrjes sė Qeverisė sė Kosovės dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, pėr ta ndėrprerė grevėn. Sipas shėrbimit informativ tė Sindikatės sė Bashkuar tė Arsimit dhe Shkencės sė Kosovės (SBASHK) bėhet e ditur se greva vazhdon tė respektohet nga tė gjitha nivelet e arsimit nė vend. Xhafer Xhaferi, kryetar i Kėshillit Qrganizativ tė Grevės sė SBASHK-ut ka theksuar se edhe nė ditėn e gjashtė mėsimdhėnėsit vazhdojnė me grevėn e tyre dhe janė shprehur tė gatshėm pėr tė vazhduar mė tutje deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre. Sipas tij, nėse merren pėr bazė raportet qė posedon Universiteti i Prishtinės dhe pjesa dėrmuese e shkollave fillore dhe tė mesme tė Kosovės, mund tė pėrfundohet se mėsimdhėnėsit janė unik nė grevėn e tyre.

Mė shumė...

Lajme : KONFERENCĖ SHTYPI E UPSUP-SĖ
Kyqur 10-10-2005 11:43:37 (1287 Lexime)

UPS kėrkon ndėrprerjen e grevės duke i plotėsuar kėrkesat e profesorėve

10 TETOR- Kryesia e Unionit tė Pavarur tė Studentėve (UPS) tė Universitetit tė Prishtinės (UP), tė hėnėn kėrkoi nga institucionet e larta tė Kosovės ndalimin e grevės sė profesorėve dhe plotėsimin e disa kėrkesave tė tyre. Kėrkesat tė cilat parashtroi kryesia e UPS-sė ishin ndėrprerja e grevės sė profesorėve duke realizuar kėrkesat e tyre sa mė parė, pastaj pėrmirėsimi i kushteve tė studimeve nė UP, lirimi i objekteve universitare nė Mitrovicėn veriore nė mėnyrė qė t’ju mundėsohet studentėve kthimi nė objektet e tyre, si dhe hapja e vendeve tė reja tė punės pėr studentėt e diplomuar, etj.

Mė shumė...

Lajme : RIAKTUALIZOHEN PĖRQARJET NĖ UNIONIN E PAVARUR TĖ STUDENTĖVE
Kyqur 09-10-2005 11:31:43 (1553 Lexime)

Kush mbanė timonin nė UPSUP?!


PRISHTINĖ, 9 TETOR- Nė prag tė zgjedhjeve pėr Parlamentin Studentor tė Universitetit tė Prishtinės riaktualizohen pėrqarjet nė organizatėn mė tė madhe studentore, Unionin e Pavarur tė Studentėve tė kėtij universiteti. Qė nga muaji maj kishte plasė sherri pėr poste nė kėtė organizatė, dhe qė nga ajo kohė kishin dalė nė pah dy fraksione qė njihen si ‘krahu Hoxha’, tė cilėt sikur edhe para paraqitjes sė kėtyre problemeve nė organizatė, vazhdojnė tė udhėheqin me UPSUP-nė dhe janė njohur si strukturė e ligjshme si na rektorati, organizatat rivale studentore por edhe nga ESIB-i dhe tė cilėt vazhdojnė tė organizojnė aktivitete studentore, ndėrsa fraksioni tjetėr njihet si ‘krahu Sefaj’, grupacion i cili ka shtrirjen mė tė madhe nė Fakultetin Juridik por edhe nė disa tė tjera, dhe sipas tė cilėve nė UPSUP tani ka njė strukturė tė re e cila ka marrė pėrkrahjen e Kuvendit tė kėsaj organizate.

Mė shumė...

Lajme : VAZHDON GREVA E PROFESORĖVE TĖ UP-SĖ
Kyqur 05-10-2005 13:06:30 (1427 Lexime)

Profesorėt e UP-sė nuk i binden thirrjes sė Qeverisė pėr tė hequr dorė nga greva

PRISHTINĖ, 5 TETOR- Sot ėshtė dita e tretė e grevės qė janė duke realizuar profesorėt e Universitetit tė Prishtinės, por edhe mėsimdhėnės tė sektoreve tė ndryshme nė mbarė Kosovėn. Mos realizimi i kėrkesave tė tyre nga ana e Qeverisė, ka bėrė qė pėr tre ditė profesorėt tė jenė prezent nė vendet e tyre tė punės, por jo edhe tė realizojnė mėsim. Ata edhe nė ditėn e tretė kanė po tė njejtat kėrkesa: nivelizimin e pagave dhe zbatimin i Kontratės Kolektive me anekse.

Mė shumė...

Lajme : Kjo nuk ėshtė aktirm aktorėt po jetojnė njė dramė tė vėrtetė.
Kyqur 05-10-2005 5:06:04 (1605 Lexime)

Protestat do tė vashdojnė edhe pas takimit me rektorin e USHTsė

Tetovė, 5 TETOR- Aktorėt e USHT-sė tė diplomuar nė kėtė institucion die vashduan pėrsėri me protestat para rektoratit pėr zyrtarizimin e diplomave tė tyre.Ka mė se njė vit e gjysėm qė studentėt e diplomuar nė aktrim nė Universitetin Shtetėror tė tetovės nuk e kanė zgjidhur cėshtjen e tyre nė lidhje me nostrifikimin e diplomave .Proetstat e realizuara para shumė kohėsh kanė heshtur pėe njė kohė relativisht tė gjatė por jo sepse cėshtja ishte zgjidhur por kjo kohė ka qėnė nė dispozicion tė universitetit pėr tė ndėrmarė masa nė drejtim tė zgjidhjes tė kėsaj cėshtje .Rektori pranoi nė biseda pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė aktorėve ,ku pėrvec rektorit nė bisedime ishin edhe sekretari I pėrgjithėshėm dhe prorektori.

Mė shumė...

Lajme : Adresa e aktorėve tani mė ka njė emėr dhe njė vend tė caktuar dhe tė unifikuar
Kyqur 05-10-2005 5:03:55 (1902 Lexime)

HAPET NĖ TETOVĖ KLUBI PĖR NJERĖZIT E ARTIT


Tetovė, 5 TETOR- Themelimi I njė klubi ku do tė takohen tė gjithė aktorėt dhe ata qė dėshirojnė tė takohen me t’a ėshtė themeluar tanimė nė Tetovė nė hapėsirat e Qendrės Kulturore nė Tetovė . Kjo ka mundėsuar atė se jo gjithnjė dėshirat janė tė paaritshme.Kėtė e kanė dėshmuar aktorėt e Tetovės tė cilėt dėshirėn e kahmotėshme pėr njė vend ku do tė takoheshin bashkė,e kurorrėzuan me hapjen e njė klubi tė aktorėve. Kjo hapėsirė do tju shėrbej atyre si vend ku do tė takohen dhe shkėmbejnė mendime pėr sa ju pėrket realizimit tė projekteve tė tė tyre.
Fillimi i funksionimit tė klubit tė aktorėve ka zgjuar njė interesim tė madh tek vetė aktorėt.Ata si asnjėherė mė parė mbi tavolinat e tyre shtrojnė c’ėshtjet e tyre mė tanguese si dhe mendimet apo i detė e ndryshme qė mund tė rezultojnė me projekte konkrete.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės
Kyqur 05-10-2005 5:02:34 (1730 Lexime)

Paregullėsitė dhe moskorektėsia e profesorėve nė USHT vjen si pasojė e fazave tė vėshtira nė tė cilat ka kaluar ky instituicion .


Tetovė, 5 TETOR- Gjatė vizitės sė Ministrit tė Arsimit Ayis Polloyhani me senatin e Universitetit shtetėror tė tetovės u hapėn shumė dilemma tė rėndėsishme pėr universitetin si institucion dhe pėr studentėt nė pėrgjithėsi tė cilėt janė mė se tė prekur nga kjo cėshtje.”Korektėsia e stafit akademik nė kėtė institucion mungon sė tepėrmi pasi kjo duket nga orari nė tė cilin e shikojnė sit ė detyrueshėm .nuk ėshtė korekte nga ana e tyre qė tė mungojnė nė oraret ligjėruese por edhe se nė cfarė pikėpamje ata e shikojnė orarin e detyrueshėm tė punės .

Mė shumė...

Lajme : UEJL
Kyqur 05-10-2005 5:00:54 (1501 Lexime)

Universiteti i Evropės Juglindore


Tetovė, 4 TETOR- Autoritetet pėrgjegjėse tė UEJL-sė thanė se kėtė vit nė kėtė institucion tė lartė arsimorė u pranuan njė numėr I reduktuar I studentėve . Numri I studentėve qė u pranuan sivjet, pėrafėrsisht kap shifrėn 1000 nė tė gjitha degėt ekzistuese nė kėtė institucion duke pėrfshirė kėtu ata qė do tė vijojnė studimet si tė rregullt dhe me korrespodencė” . Numri I studentėve sivjet ėshtė pak mė I vogėl se vitin e kaluar .. Universiteti I ka programet me karakter aplikativ pėr shėmbull programet e shkencave nė drejtimin e kompjuterave kanė karakter shumė aplikativ dmth pjesa teorike ėshtė njė introdukt studenti menjėherė inukuadrohet nė dizanjimin e asaj cka mėson . thotė z.Adelina Marku.

Mė shumė...

Lajme : DEKLARATĖ E UNIONIT TĖ STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 04-10-2005 14:23:55 (1409 Lexime)

USSH u uron studentėve shqiptarė fillimin e vitit tė ri akadsemik

PRISHTINĖ 4 TETOR- Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH), nepėrmjet njė deklarate, tė ardhur nė redaksinė studentet.info, u ka uruar tė gjithė studentėve shqiptarė, kudo qė gjenden ata: nė Universitetet e Kosovės, Shqipėrisė, Maqedonisė e gjetiu, punė, suksese dhe mėsime tė mbara, nė fillim tė kėtij viti akademik. Urime tė veqanta kjo organizatė studentore ka shprehur pėr studentėt tė cilėt pėr herė tė parė e kanė shijuar jetėn studentore, pra pėr tė gjithė studentėt tė cilėt kanė startuar pėr herė tė parė nė kėtė vit akademik.

Mė shumė...

Lajme : PĖRGENJESHTROHET LAJMI SE SOT NUK DO TĖ KETĖ GREVĖ
Kyqur 04-10-2005 14:20:45 (1340 Lexime)

Edhe nė ditė pushimi, profesorėt e UP-sė bėjnė grevė

PRISHTINĖ, 4 TETOR –Greva e profesorėve tė Universitetit tė Prishtinės po vazhdon edhe sot. “Greva e sotme vazhdon por nė njė formė mė ndryshe nga dita e djeshme ngase sot ėshtė ditė pushimi”, thonė zyrtarė tė Sindikatės sė Bashkuar tė Arsimit Shkencės dhe Kulturės. Po ashtu, zyrtarė tė kėsaj organizate sindikale akuzojnė mediat vendore pėr shtrembėrimin e informatave rreth mbajtjes sė grevės tė punėtorėve tė Arsimit dhe atyre tė Shėndetėsisė, pėrkatėsisht tė ndėrprerjes sė sajė nė ditėn e sotme. “Siē duket pėrmes mjeteve tė informimit ėshtė krijuar njė konfuzion. Greva vazhdon, normalisht, sot ėshtė ditė pushimi andaj punonjėsit e arsimit qėndrojnė nė shtėpitė e tyre”, thotė Xhafer Xhaferi, nėnkryetar i SBASHK-ut.

Mė shumė...

« 1 ... 160 161 162 (163) 164 165 166 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio