Studentet.info
« 1 ... 161 162 163 (164) 165 166 167 ... 214 »
Lajme : KOMUNIKATĖ E QEVERISĖ SĖ KOSOVĖS LIDHUR ME GREVĖN
Kyqur 04-10-2005 14:13:34 (1904 Lexime)

Qeveria: Rregullorja pėr nivelimin e pagave nuk mund tė aplikohet

PRISHTINĖ, 4 TETOR- Qeveria e Kosovės ėshtė duke pėcjellur me vėmendje zhvillimin e ngjarjeve nė arsim dhe shėndetėsi dhe ėshtė duke shqyrtuar me kujdes kėrkesat e Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės. Kėshtu thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar pėr media nga ekzekutivi i vendit. “Siē dihet Qeveria e Kosovės, nė vazhdimėsi e ka trajtuar BSPK-nė si partner tė pėrhershėm dhe ka zhvilluar njė dialog konstruktiv me to. Dialogun vazhdojmė ta konsiderojmė mjetin e vetėm dhe mė tė pėrshtatshmin pėr zgjidhjen e problemeve”, thuhet nė vazhdim tė komunikatės.

Mė shumė...

Lajme : PASI KUVENDI I KOSOVĖS NUK DO TĖ MERRET ME GREVISTĖT
Kyqur 03-10-2005 12:34:28 (1435 Lexime)

Grevistėt sjellin strategjinė dhe presim ofertėn e Qeverisė

PRISHTINĖ, 3 TETOR- Derisa Kuvendi i Kosovės e refuzoi kėrkesėn e Grupit parlamentar tė partisė Ora, pėr formimin e njė komision tė veēantė parlamentar qė do tė merrej me shqyrtimin e kėrkesave tė punėtorėve tė arsimit por dhe tė shėndetėsisė, tė cilėt tė kanė hyrė nė grevė, kėta tė fundit presin ofertė serioze nga Qeveria dhe kanė deklaruar se posedojnė strategji tė daljes nga kjo situatė.

Mė shumė...

Lajme : UPSUP VIZITON ORGANIZATORĖT E GREVĖS NĖ UNIVERSITET
Kyqur 03-10-2005 12:33:20 (1444 Lexime)

Unioni i Pavarur i Studentėve mbėshtetė kėrkesat e profesorėve grevistė

PRISHTINĖ, 3 TETOR- Me anė tė njė njoftimi Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė ka bėrė tė ditur se njė delegacion i UPSUP-sė i prirė nga kryetari i kėsaj organizate, Sejdi Hoxha ka zhvilluar njė takim me kryetarin e Sindikatės sė SBASHK-ut, z.Ali Shabanaj dhe Kryetarin e Kėshillit grevist prof.dr Asllan Bajrami pėr t’u informuar mė afėrsisht me kėrkesat qė kanė tė bėjnė me grevėn e pėrgjithshme. Pasi kutuan se kėrkesat e sindikalistėve ishin Zbatimi i Kontratės Kolektive dhe ivelizimi i pagave, pėr tė cilat mendohet se janė tė arsyeshme kjo organizatė i mbėshtetė kėrkjesat e tyre, dhe pas plotėsimit tė kėtyre kėrkesave do tė kėrkohet qė edhe cilsia e studimeve nė UP tė ngritet.

Mė shumė...

Lajme : GREVĖ NĖ UNIVERSITETIN E PRISHTINĖS
Kyqur 03-10-2005 7:08:29 (1684 Lexime)


Paralizohet jeta universitare nė Kosovė


PRISHTINĖ, 3 TETOR- Sot ishte paraparė qė nė Universitetin e Prishtinės tė fillonte viti i ri akademik, me ērast studentė e profesorė duhej tė ishin nė hapėsirėn universitare. Mė tė vėrtetė nė kėtė hapėsirė ata ndodheshin, por nuk ėshtė realizuar mėsim pėr studentėt, pėr faktin se ashtu siē ishte parealajmėruar edhe ngjau, qė nga sot profesorėt u hudhėn nė grevė, mėqė Qeveria nuk e mbajti fjalėn qė u kishte dhėnė atyre, dhe nuk ka parė tė rrugės qė tė zbatojė Kontratėn Kolektive, pėrkatėsisht tė bėjė nivelizimin e pagave. Derisa profesorėt janė tė vendosur se nuk do tė heqin dorė nga greva derisa tė realizohen kėrkesat e tyre, Qeveria u bėnė thirrje qė tė kenė mirėkuptim meqė kėrkesat tė pakten edhe pėr kėtė vit nuk mund t’u pėrmbushen. Nė anėn tjetėr studentėt e UP-sė, edhe pse pėsojnė nga kjo gjendje e krijuar, e kanė pėrkrahur grevėn e mėsimdhėnėsve tė tyre.

Mė shumė...

Lajme : U SHĖNUA TETĖ VJETORI I PROTESTAVE STUDENTORE TĖ VITIT 1997
Kyqur 01-10-2005 10:56:50 (2182 Lexime)


Hoxha: Edhe pas kėtyre protestave energjia e studentėve nuk u ndal

PRISHTINĖ, 1 TETOR- Me anė tė njė manifestimi tė organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, tė shtunėn ėshtė shėnuar pėrvjetori i tetė i protestave studentore tė vitit 1997, tė cilat kishin pasuar pasi regjimi i atėhershėm millosheviqian, pos masave tė dhunshmė qė kishte vendosur vite mė parė nė universitet, dėboi studentė e profesorė nga universiteti dhe imponoi plan-programin serb pėr mėsim. Deri sa Bujar Dugolli, i cili ishte nė krye tė UPSUP-sė dhe protestave nė vitin 1997 porositi gjeneratėn e tanishme tė studentėve qė tė marrin shembull nė unitetin dhe stuhinė qė kishin studentėt e vitit 1997-99, Sejdi Hoxha, kryetar i tanishėm i UPSUP-sė, tha se edhe pas kėtyre protestave energjia e studentėve nuk u ndal dhe studentėt vazhduan kontributin e tyre edhe pas daljes nė skenė tė Ushtrisė Ēlirimtarė tė Kosovės, kontribut tė cilin vazhdojnė ta japin edhe tani.

Mė shumė...

Lajme : QEVERIA NDĖRRON MENDJE-S’KA NIVELIZIM PAGASH PĖR KĖTĖ VIT
Kyqur 30-09-2005 14:15:26 (1574 Lexime)

3 tetori i gjenė nė grevė mėsimdhėnėsit kosovar


PRISHTINĖ, 30 SHTATOR- Loja qė ėshtė duke bėrė Qeveria e Kosovės rreth nivelizimit tė pagave me mėsimdhėnėsit kosovar, i ka shtyer kėta tė fundit qė tė marrin njė vendim qė nga data tre tetor tė futen nė grevė. Jo vetėm pėr mėsimdhėnėsit ėshtė greva alternativė e fundit. Kėsaj here, meqė konsiderojnė se qeveria i ka mashtruar tė gjithė punėtorėt, kryesia ekzekutive e BSPK-sė ka vendosur qė tė shpall grevė mė 3 tetor 2005, me theks tė veēantė nė shėrbimet civile tė Kosovės dhe nė ndėrmarrjet publike.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT SFIDOJNĖ DEKANATIN
Kyqur 30-09-2005 6:28:56 (2014 Lexime)


Dekanati ndėrron qėndrimet- “bllok sistemi” nga sistem obligativ nė alternativ


PRISHTINĖ, 29 QERSHOR- Studentet e Fakultetit tė Mjekėsisė, pėrkatėsisht tė drejtimit tė stomatologjisė tė Universitetit tė Prishtinės, edhe njė herė e mbojtėn me ngulm qėnrimin e tyre se nuk do tė ketė kurrfarė kompromisi me zyrtarėt e dekanatit qė tė fillojė aplikimi i mėnyrės sė re tė studimeve nė kėtė fakultet. Thėnė ndryshe ata edhe njė herė e kundėrshtuan njė vendim individual tė prodekanit Adem Limani pėr tė futur nė aplikim njė model tė marrė nga Kroacia pėr tė zhvilluar mėsimin dhe qė njihet si “sistemi bllok”.Nė njė debat tė organizuar nga Shoqata e Studentėve Kosovar tė Stomatologjisė, tė mbajtur nė amfiteatrin e kėtij fakulteti shumė studentė kishin shprehur interesimin pėr ta ttrajtuar problemin mė aktual qė po ngjanė nė kėtė fakultet. Edhe pse debati ishte mjaft i gjatė me prodekanėt e Fakulteti tė Mjekėsisė, nuk ėshtė arritur ujdia pėr ta pranuar “bllok sistemin” si mėnyrė tė re studimi.

Mė shumė...

Lajme : ZGJEDHJET PĖR PARLAMENTIN STUDENTOR SHPALLEN ME 5 TETOR
Kyqur 27-09-2005 14:23:48 (1688 Lexime)


Organizatat studentore tė gatshme pėr garė


PRISHTINĖ, 27 SHTATOR- Zgjedhjet pėr Parlamentin Studentor, tė cilat ishin paralajmėruar pėr muajin shtator, janė shty dhe si datė pėrfundimtare pėr shpalljen e tyre ėshtė caktuar 5 tetori, bėnė tė ditur udhėheqėsit e Unionit tė Pavarur tė Studentėve (UPS). Sipas Sejdi Hoxhės, kryetar i UPS-sė, mė 5 tetor do tė fillojė fushata parazgjedhore pėr Parlamentin e Studentėve, e cila do tė zgjasė dy javė dhe mė pas do tė zgjidhen udhėheqėsit e kėtij parlamenti. Pas pėrfundimit tė zgjedhjeve, organizatat konkurrente, duhet t’i zgjedhin 7 senatorėt qė do tė jenė pjesėmarrės nė Senatin e UP-sė.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės
Kyqur 27-09-2005 10:16:05 (1616 Lexime)


Ulen ēmimet e tarifave , evitohen protestat studentore

Tetovė, 27 SHTATOR- Studentėt e huaj dhe ato vendas nė Universitetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) tė cilėt janė nė vitin e tretė dhe tė katėr tė studimeve nuk do tė paguajnė sipas tarifave tė reja pėr participim, por do paguajnė shuma mė tė ulta. Kėtė vendim e ka sjellė rektorati i USHT-sė pas kėrėksave tė komsionit studentorė, tė cilėt paralėjmarun edhe proetsta nėse rektorati nuk vendos pėr uljen e ēmimeve tė semstrave nga 1500 nė 400 euro pėr studentėt e huaj, dhe nga 600 nė 400 euro pėr studentėt vendas. Rektori i USHT-sė Nexhebdin Behadini konfirmoi se rektorati ka gjetur zgjidhje fatlume pėr studentėt e huaj dhe vendas tė viteve tė treta dhe tė katėrta.

Mė shumė...

Lajme : KRIZĖ PĖR INSTITUCIONET E ARSIMIT TĖ LARTĖ PRIVAT
Kyqur 26-09-2005 11:05:54 (1522 Lexime)

MASHT: Shumica e kėrkesave pėr licencim nuk i plotėsojnė kriteret

PRISHTINĖ, 26 SHTATOR- Shumica e konkurruesve pėr licencimin e institucioneve arsimore nuk i plotėsojnė kushtet primare tė parapara nė Urdhėresė Administrative, tha, Esat Dauti, udhėheqėsi i Komisionit pėr licencimin e institucioneve arsimore nė MASHT. Ai tha se mė 3 nėntor do tė dihet se sa do tė jetė numri i licencave pėr ushtrimin e detyrės sė institucioneve arsimore. Me anė tė Urdhrave Administrative dhe Ligjit pėr shkollimin e lartė, disa kritere mė strikte pėr marrjen e licencave, janė personeli mėsimor, infrastruktura, biblioteka dhe pajisjet tjera pėrcjellėse qė ju duhet kėtyre institucioneve dhe sipas Dautit, tek shumica e aplikantėve kėto kritere mungojnė.

Mė shumė...

« 1 ... 161 162 163 (164) 165 166 167 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio